Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2011, 20:45:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buni Vezi mesajul
A murit bunica mea, draga mea bunica... cea care m-a crescut. Nu am vazut-o de mult timp si in momentul cand am ajuns langa sicriul ei, am plans si in cele din urma am simtit nevoia sa-i las ceva... Sa aibe ceva de la mine macar pana maine cand o inmormanteaza. I-am pus o iconita mica, sfintita, cu pamant sfint si o cruce pe piept. Imediat o femeie mi-a spus ca nu e bine... ce sa fac? Miine sa las iconita mica in capela sau sa o dau unor sarmani la cimitir? multumesc mult....
Condoleanțe! Cred că nu era rău că ai pus pe sicriu o iconiță (fără s-o îngropi), dar nici nu văd cum i-ar fi folosit.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2011, 21:25:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Condoleanțe! Cred că nu era rău că ai pus pe sicriu o iconiță (fără s-o îngropi), dar nici nu văd cum i-ar fi folosit.
Se pune icoana pe pieptul mortului, pentru a arata ca si-a dat duhul in Hristos, iar in mainile incrucisate - ca semn de pocainta si rugaciune - o cruce, care simbolizeaza faptul ca mortul a adormit, avand credinta invierii. Asta e semnificatia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2011, 21:25:21
ArionAlin ArionAlin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2011
Mesaje: 1
Implicit ''norocosi''

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
pagan poate esti matale daca ai tai se ingroapa cu pietre in forma geometrica la cap.
pentru noi, ortodocsii, Crucea e mult mai mult decat o forma geometrica...
si icoanele sunt, cum spui matale, simple picturi. problema e ca ceea ce reprezinta ele are insemnatate pentru noi. si, in general, pe pieptul adormitilor, se pune icoana Maicii Domnului. si pe Ea, pe Nascatoarea de Dumnezeu, O marim, daca intelegi ceva din ce spun...

mi-ar placea sa cred ca unii intra, din curiozitate, sa vada de ce ortodoxia este atat de minunata. insa, din pacate, sunt multi care vin doar la plezneala, sa mai faca putina basca, sa rada de niste "tipi invechiti", sa-i mai faca sa se certe intre ei, sa-i provoace...
bascalia nu mai tine fratilor... chiar nu mai tine... dar voi dati-i inainte...
din fericire insa pentru acesti tipi, cand viata o sa le traga suturi in gura, tot aici o sa ajunga... la mama ortodoxie. nici ei nu stiu cat de norocosi sunt ca traiesc atat de aproape. ca stau cu fundul pe closca de aur. le doresc sa afle astea cat mai curand. inainte sa moara. sufleteste.
amin
in primul rand tin sa iti admir modul in care i-ai raspuns acestui pagan,altfel nu il pot numi,pacat ca are o asa parere foarte gresita despre icoana si cruce,nu putem decat spera ca prin rugaciunile noastre Dumnezeu ii va lumina pe toti cei ca el.In al doilea rand trebuie sa ne ferim a mai folosi cuvantul ''noroc'' si toate derivatele lui.Noroc nu este altceva decat un diavol,idol sau cum vreti sa ii mai zicetzi.Aces cuvant nu isi are locul in nici un caz in ortodocsie.Pentru mai multe detalii va intiv pe toti sa cititi aici http://www.sfaturiortodoxe.ro/_noroc.htm Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
Orthoblog! Primul blog ortodox deschis! isihie Stiri, actualitati, anunturi 1 16.06.2007 00:08:40
are cineva profil deschis pe mypsace.com ? floaredecolt Generalitati 0 15.03.2007 11:07:14