Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 01.04.2013, 21:41:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ți-a fost frică de un comentariu responsabil.
Desigur dragă. Se vede?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #92  
Vechi 01.04.2013, 21:45:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Scara mea isi ea o derogare de la post de "pastele ungurilor", caci atunci primim platourile cu prajituri si oua rosii de la vecinii maghiari pe care le returnam de pastele ortodox. Asa a fost dintotdeauna. Era frumos cand ne despartea o saptamana si ei sarbatoreau pastele de Floriile noastre, deci tot o zi festiva.
În cazul ăsta, ce pot să zic? Dumnezeu să vă ierte! :)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 01.04.2013, 21:50:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Daca fratele catolic te-ar fi invitat la masa si l-ai fi refuzat, indiferent de motiv, nu l-ai fi ranit? L-ai fi ranit doar daca refuzai carnea, ouale si cozonacul? Dar daca afla mai tarziu ca darurile lui au ajuns la gunoi cum s-ar fi simtit? De ce sa le accept eu si sa le dau mai departe unui amarat din strada?
Nu e nicio jignire sa refuzi, daca tii postul integral, doar intelege, adica in niciun caz nu trebuie sa primesti doar pentru a arunca la gunoi, insa daca postesti miercurea si vinerea +ultima saptamana atunci accepti, ca asa e frumos. Daca stie ca tu postesti, nu te invita la masa pentru a-ti da " de dulce". Eu vecinei mele nici cafea nu-i fac, ca asa si-a impus ea postul, asa ca vizitele saptamanale la cafea au devenit intalniri la ceai :) Ea fiind aproape vegetariana, renunta in post la cafea, ca sa simta ca e post, renunta la ceva care-i place.

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Sau ce exemplu de crestin ortodox as fi daca primesc darurile iar fratele meu catolic ar spune altui catolic: "ei, uite, vezi, ortodul mananca si in post bucate de dulce, i-am dat eu! La astia numai gura e de ei".
Exagerezi. Tinand cont ca ei in post renunta doar la carne (pe durata intregului post sau anumite zile) ,nu comenteaza postul alimentar al altuia, care oricum e mai "sever" decat al lui. Astia-s romano-catolicii, caci reformatii nu tin post.Greco-catolicii au preluat practica romano-catolicilor, deci mananca oua, lapte, branza in post, renunta la carne, care pot sau fiecare isi impune un post propriu.

Last edited by ioanna; 01.04.2013 at 22:16:52.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 01.04.2013, 22:05:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dumitru, ceea ce ai scris tu se numeste genetic fallacy. Uite ca in cazul tau nu a functionat, deci inainte sa fi scris asta te puteai uita in oglinda.
fiecare are dreptul să creadă ce vrea. să creadă evidența, sau să o nege.
iar tu spui că un exemplu concret este aberație.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 01.04.2013, 22:14:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
fiecare are dreptul să creadă ce vrea. să creadă evidența, sau să o nege.
iar tu spui că un exemplu concret este aberație.
Pai tu spui :

"dacă te nasteai în Italia erai catolic și spuneai că ortodocșii sunt cei rupți de Biserica, în Afganistan erai musulman cu kalasnikovul în mâna și urlai "Allah e mare", în Tibet te intrebai ce ai fost în viața anterioara și tot așa.
tine de geografie."

Deci refuzi altora posibilitatea de a cunoaste adevarul, dar pentru tine personal crezi totusi ca e posibil sa cunosti adevarul. ( atata cat il poate cineva cunoaste ).
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.04.2013, 22:45:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu zic ca daca vecinul avea repect pentru sarbatoarea ta nu iti aducea oua si carne.
O parere nu o lua de buna.
Corect.
Nu trebuie sa-l urasti pentru asta, dar poti sa-i aduci aminte, cu buna cuviinta, ca tu tii inca post.
Nu vad de ce unii "ortodocsi" se scandalizeaza de un astfel de refuz.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.04.2013, 22:51:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Sarbatori fericite !

"Iată invitația pe care o adresez tuturor: să primim harul Învierii lui Hristos! Și să îi cerem lui Hristos cel înviat să transforme moartea în viață, ura în dragoste, răzbunarea în iertare, războaiele în pace", a declarat Papa Francisc în mesajul "Urbi et Orbi" (adresat Romei și lumii) rostit în 65 de limbi, inclusiv în română, în fața a 250.000 de credincioși adunați la Vatican pentru Sfânta Liturghie pascală, scrie Corriere della Sera.
"Dragi credincioși, frați și surori din întreaga lume, vă urez Paște fericit! Hristos a înviat!", a continuat Suveranul Pontif.
"Paștele reprezintă exodul, trecerea omului din robia păcatului, de la rău, la libertatea dragostei, la bine. Oamenii trebuie să treacă și acum prin acest exod, trebuie să traverseze acest deșert! Este vorba în special despre deșertul care este în interiorul oamenilor atunci când lipsește iubirea de Dumnezeu și de aproapele, când lipsește conștiința faptului că suntem administratorii a ceea ce Dumnezeu a creat", a explicat Papa
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.04.2013, 22:56:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Acum treaba cu milostenia: daca fratele meu, catolic fiind a avut bucuria sa imi dea o bucata de carne, cum a putea s-o refuz? Cum as putea sa-i refuz milostenia?
Este si un soi de bucurie neghioaba, care tine cont doar de propria persoana si deloc de cel de langa el.
Pai ce o fi in capul lui cand face astfel de daruri?
Nu stie ca cel de langa el tine post? Pai atunci sa-l informam, cu buna cuviinta desigur, daca e un om simtit, n-are de ce sa se supere.
Daca sunt alte motive, mai putin scuzabile, atunci cu atat mai mult n-are de ce sa-i pice rau "agiornamentul" informational.

Citat:
Daca nu o consum, ca la noi e post, cu siguranta o pot da mai departe vre-un sarman inghetat ce rataceste hoinar pe strazi.Asadar, nu il supar nici pe fratele meu catolic, si hranesc si un flamand.
Si de ce sa caut eu un catolic flamand si sa nu caute el unul, lasandu-l totodata in ignoranta vizavi de cum sta treaba cu postul la ortodocsi?

Citat:
Acum, daca un ateu ar vrea sa faca si el o milostenie ce ati face? L-ati refuza doar ca e ateu si nu are acelasi convingeri religioase?
Ateii NU fac milostenie.
Sau in orice caz, in cazuri rarisime cand fac, isi canaresc mai bine faptele decat o fac multi credinciosi.
Adica nu da vecinului indestulat "milostenie" ci da la unul care dupa cum zice vorba, chiar ii plangi de mila.

Citat:
Aici nu discutam de dogme, ci discutam de faptul de a fi om. De a te comporta omeneste fata de fratele tau, asa incat sa nu il ranesti.
Pai daca faptul ca ortodoxul tine post il raneste, nu e problema ortodoxului, ci e problema lui - el este cel ingust la minte.

Citat:
Hristos al meu a inviat odata ptr todeauna, zdrobind puterea iadului.
Asadar, consider ca nu gresesc daca zic "Hristos a inviat!"
Pai e ok daca daca dai nas in nas cu un catolic care te "provoaca" la un "Hristos a inviat", dar forumul e altceva si mai ales daca tu ortodox ai initiativa, e o problema. Nu extrem de grava, dar pe undeva este.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.04.2013, 22:58:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mulțumim Cristi! Dar mai sunt 5 săptămâni de post, nevoințe și rugăciuni în duh și adevăr, după cum ne învață Sfinții Părinți.
Dragos , suntem pe thredul catolic , sau ura a devenit chiar o virtute la noi ortodocsii ?
Apoi , nevointele astea grele nu se fac pe net , asta asa ca fapt divers , caci te vad de dimineata pana noaptea aici pe forum , cu pusca in mana , dar sper sa n-ai cartuse reale , si sunt sigur ca nu ai , caci esti unul din amicii mei preferati de pe forum .
In rest , hai sa nu fim mai rai decat putem noi duce , si sa le uram vecinilor nostri : Sarbatori fericite !
*fuguta acum la rugaciune in duh si adevar , dupa cum ne invata Sfintii Parinti . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.04.2013, 23:37:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cine ziceai că urăște pe cine de dimineața până seara?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare