Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2012, 20:36:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai stiti ce nebunie a fost in 2000?

Oricum, tot acolo ajungem. Nu conteaza cand ne ducem, ci cum ne-am trait viata, cum ne ducem si ce lasam in urma.

Florin Ionut, iata un articol care ar trebui sa te mai linisteasca putin: http://www.gandul.info/magazin/sfars...alipsa-9091847
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 10.02.2012 at 20:41:35.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.02.2012, 21:25:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mai fratilor,daca intreb acum un copil de 7 ani sau pe pitipoancele de 14-15 ani fac pariu ca or sa se prapadeasca pe jos de ras. Cine mai crede in povesti? Si daca se vor face acele false minuni ce? Dar stati,daca si cu parca se plimbau in barca. Daca,daca,daca... Asa ia spuneti,ce ati face DACA maine vor aparea acele false semne si minuni? Da-l incolo de 21 decembrie,am altele pe cap (si sunt convins ca voi avea altele si atunci,daca ma va ajuta Dumnezeu sa traiesc),chiar nu ma intereseaza prea mult ce va fi. Daca e s-o mierlim se poate intampla si maine si peste 100 de ani,prea ne consumam pentru lucruri marunte ca un copil mic. Din cate stiu atunci o sa fie sfarsitul postului,asa ca toti care sunt cu adevarat crestini vor fi spovediti si dupa caz impartasiti. Ce ne trebuie mai mult? Fac mai mult proviziile de conserve decat Sangele Domnului? Parca Iisus zicea ca "omul nu va trai doar cu apa si paine". Asa ca faceti-va randuiala,mergeti duminica de duminica la biserica,rugati-va,postiti,spovediti-va,si n-o sa aveti niciun stres de 21 decembrie. Si nu uitati: "i-ajunge zilei rautatea ei"

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2012, 22:19:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Măi Ionuț, aveam o părere mai bună despre tine, nu mă fă să-mi schimb părerea despre tine. Fii mai vertical puțin - cel puțin până acum așa ai dat de înțeles. Nu-ți mai fă planuri ce vei face maine, ci ce vei face astăzi. Ziua de azi este a ta...cea de mâine poate fi a Domnului.
Mai vorbim peste vreo jumate de an...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2012, 22:21:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai stiti ce nebunie a fost in 2000?

Oricum, tot acolo ajungem. Nu conteaza cand ne ducem, ci cum ne-am trait viata, cum ne ducem si ce lasam in urma.

Florin Ionut, iata un articol care ar trebui sa te mai linisteasca putin: http://www.gandul.info/magazin/sfars...alipsa-9091847
Nu țin minte să fi fost vreo isterie generală în 2000.

Eu nu pentru mine sînt neliniștit, ci mai mult pentru alții care nu vor ști ce să mai creadă cînd vor vedea cu ochii lor ceea ce li se va arăta. Va veni momentul cînd va trebui să nu credem ceea ce vedem. Sau simțim și auzim, dacă va fi vorba și despre cutremure artificiale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2012, 22:27:56
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai vorbim peste vreo jumate de an...
Ovidiu zice bine: "Nu-ți mai fă planuri ce vei face maine, ci ce vei face astăzi. Ziua de azi este a ta...cea de mâine poate fi a Domnului." Nu te mai nelinisti...
Ia uita-te la bietii oameni care zac in case sub zapada, in Buzau, in Vrancea, pentru unii din ei a venit sfarsitul (daca preferi tu zi-i 21.12.2012)!
Stiau ei acum trei zile, patru zile ce vine peste ei? Ei, saracii, ce sa mai zica?
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...rea-de-alerta/

Last edited by Adriana Cluj; 10.02.2012 at 22:45:33.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2012, 00:46:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ei , Ovidiu, Ovidiu, cand vor aparea semne pe cer , menite sa-i amageasca si pe cei alesi, credinta multora se va clatina.
Sa ne rugam Domnul sa ne tina credinta curata si mintea treaza. Sa nu avem niciodata incredintarea lui Petru"Eu nu o sa te parasesc." Caci atunci cand ne redem mai puternici, atunci cadem.

Chiar zilele astea m-a smerit Domnul, aratandu-mi cat de putina credinta am. Cand ma credeam tare, mi-a aratat cat de fricoasa sunt, cat de putin credincioasa.
Nu cred că ai înțeles mesajul meu. Ce rost are să-mi fac planuri legate de ce voi face peste 11 luni...când poate eu nici nu voi mai fi. De asta am zis "Nu-ți mai fă planuri ce vei face maine, ci ce vei face astăzi. Ziua de azi este a ta...cea de mâine poate fi a Domnului". Nu-ți imagina că nu am luat aminte și că eu nu m-am gândit la faptul că vor veni vremuri grele. Dar la ce-mi folosește...mă consum, deznădăjduiesc, las gândurile de-a stânga să mă copleșească? Nădejdea să o avem în Domnul, Maica Domnului și Sfinții Părinți. Să ne rugăm să nu ne părăsească și țină credința și mintea trează, după cum spuneai și tu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2012, 00:52:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai vorbim peste vreo jumate de an...
Hai să vorbim ce vom face astăzi și mâine vom mai vedea...apoi peste o junmatate de an - vedem atunci.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2012, 01:04:06
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu țin minte să fi fost vreo isterie generală în 2000.

Eu nu pentru mine sînt neliniștit, ci mai mult pentru alții care nu vor ști ce să mai creadă cînd vor vedea cu ochii lor ceea ce li se va arăta. Va veni momentul cînd va trebui să nu credem ceea ce vedem. Sau simțim și auzim, dacă va fi vorba și despre cutremure artificiale.
Da, da, va trebui sa facem tumbe prin casa, poate ne vor ajuta. Nu mai bine discutam despre ceva serios si relevant nu despre toate aberatiile.
Au mai fost unii oameni care aveau capul pe post de umbrela si si-au dus cainii ca adaposturi de ingrijire animale cand descreiaratul ala anuntase sfarsitul lumii (probabil ca era la lunii) pe 21 mai. Asa si cu astia care se vor isteriza acum: sa se isterizeze linistiti si sa isi duca cainii sa aiba altii grija de ei dupa sfarsitul lumii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2012, 11:03:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu cred că ai înțeles mesajul meu. Ce rost are să-mi fac planuri legate de ce voi face peste 11 luni...când poate eu nici nu voi mai fi. De asta am zis "Nu-ți mai fă planuri ce vei face maine, ci ce vei face astăzi. Ziua de azi este a ta...cea de mâine poate fi a Domnului". Nu-ți imagina că nu am luat aminte și că eu nu m-am gândit la faptul că vor veni vremuri grele. Dar la ce-mi folosește...mă consum, deznădăjduiesc, las gândurile de-a stânga să mă copleșească? Nădejdea să o avem în Domnul, Maica Domnului și Sfinții Părinți. Să ne rugăm să nu ne părăsească și țină credința și mintea trează, după cum spuneai și tu.
sunt de acord. Un fel de paranoia ma cuprinsese cu ceva vreme in urma si m-a cam tinut. Eram pe punctul de a deznadajdui. pana cand....mi-a picat in mana o carte super. De atunci, traiesc cu convingerea ca Domnul nu ne va lasa, indiferent de ce vremuri vor veni.Singura grija care ma framanta e starea mea sufleteasca. In rest....Doamne, miluieste!

O mica completare: Ziua de azi e a omului, ziua de maine e a Domnului, dar El in bunatatea lui ne-o poate darui.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2012, 11:07:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu țin minte să fi fost vreo isterie generală în 2000.
Nu ma ti minte? Toata lumea era panicata, ziarele vuiau, toti se asteptau sa vada ce va urma...
Culmea culmilor au fost cei care si-au luat bilet cu o singura calatorie la Iersualim, ca sf sa-i prinda pe strazile orasului Sfant.
Citat:
Eu nu pentru mine sînt neliniștit, ci mai mult pentru alții care nu vor ști ce să mai creadă cînd vor vedea cu ochii lor ceea ce li se va arăta. Va veni momentul cînd va trebui să nu credem ceea ce vedem. Sau simțim și auzim, dacă va fi vorba și despre cutremure artificiale.
Nu ar trebui sa te nelinisteasca nelinistea altora. In definitiv, acces la "moise si prorooci" au toti. Ar trebuie sa ii cerceteze ca sa se linisteasca si ei.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 17:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 02:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 05:59:41