Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2010, 13:26:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Eu le dau pur si simplu oamenilor mai nevoiasi de langa mine. Dar am grija sa nu fie din aceia care le poarta o data si le arunca la gunoi sa nu le spele, ca oricum ii dau oamenii milosi altele...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2010, 13:35:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
exista suficient de multe suspiciuni cu privire la credibilitatea multor ONG-uri dar in acest caz toata lumea se poate informa dintr-o sursa autorizata pt a evita surprizele neplacute.
http://www.patriarhia.ro/ro/opera_social_filantropica/
Nu ma refer la cele care sunt patronate de biserica ci de diverse persoane particulare a caror interese nu sunt intotdeuna din cele mai filantropice.

Am avut o mica colaborare cu un astfel de ONG (nonprofit in ceea ce ma priveste) si am vazut cam care este cursul banilor.
Si inca era un caz fericit pentru ca se mai facea totusi ceva cu ei si pentru altii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.05.2010, 13:49:00
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cred ca cel mai bine sa mergi pe la diverse biserici prin oras..si unde vezi un om amarut caruia i s-ar potrivi ceea ce ai, poti sa ii dai..
Sau de ce nu.. o vizita la un orfelinat.

Prin fundatii nu stiu unde au sa ajunga..poate la un SH sau la oameni care nu sunt tocmai cei mai in nevoie.
M-am mai uitat pe la unele Biserici, dar oamenii nevoiasi erau f batrani si nu ar avea ce sa faca cu ele. Apoi am mai vazut fete tinere (de varsta si talia mea) care nu cred ca au o situatie materiala f buna, dar nici nu am indraznit sa le intreb sau sa le propun ca poate s-ar simti prost din cauza mea.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.05.2010, 13:49:33
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu le dau pur si simplu oamenilor mai nevoiasi de langa mine. Dar am grija sa nu fie din aceia care le poarta o data si le arunca la gunoi sa nu le spele, ca oricum ii dau oamenii milosi altele...
Pai asta as vrea si eu ca sa nu ajunga in tomberon hainele mele..si nu pt ca ar fi ale mele, ci pt ca sunt oameni carora poate le-ar prinde bine sa le poarte.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.05.2010, 15:49:05
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
exista suficient de multe suspiciuni cu privire la credibilitatea multor ONG-uri dar in acest caz toata lumea se poate informa dintr-o sursa autorizata pt a evita surprizele neplacute.
http://www.patriarhia.ro/ro/opera_social_filantropica/
La Centre sociale si la
ONG-uri care își desfășoară activitatea cu binecuvântarea Bisericii nu e trecuta nici o informatie. :|
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.05.2010, 15:54:43
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy Sorry

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
La Centre sociale si la
ONG-uri care își desfășoară activitatea cu binecuvântarea Bisericii nu e trecuta nici o informatie. :|
dar nu administrez eu site-ul.Banuiesc ca se ocupa cineva de el.In caz contrar>incercati sa aflati detalii de aici:

Comunicații și relații publice:
Aleea Dealul Mitropoliei, nr. 25, 040163, București IV
(tel) +40-21.406.71.67,
(fax) +40-21.406.71.72,
Pentru întrebări și sugestii vă rugăm să ne contactati la adresa de e-mail:
patriarhia@patriarhia.ro
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2010, 15:59:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am vazut ca in unele biserici, persoana de la pangar primea aceste haine pentru cei care erau mai sarmani in parohie. Asa ca merita sa luati legatura si cu cei din biserica.

E bine ca mai avem oameni care se gandesc sa ajute, chiar si cu ceva care nu le mai era de folos.

Din nefericire, mai sunt si persoane care confunda gunoiul cu lucrurile necesare. Dar asta doar in cazul in care sunt nevoiti sa ajute.Cand au fost acele strigate pentru sinistrati, s-au adunat multe lucruri, dar unele dintre ele erau pur si simplu gunoi.

Nu sunt adeptul ONG -urilor. Ele primesc fonduri. Sunt multi saraci,care nu stiu sa unde sa strige si sunt prezenti in biserica. Sunt de luat in seama. Ar fi potrivit ca si la sfarsitul Liturghiei preotul sa anunte acest lucru. Poate ca asa cel care doreste sa daruiasca ceva, nu va mai da decat cele ce pot fi daruite.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2010, 16:00:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
M-am mai uitat pe la unele Biserici, dar oamenii nevoiasi erau f batrani si nu ar avea ce sa faca cu ele. Apoi am mai vazut fete tinere (de varsta si talia mea) care nu cred ca au o situatie materiala f buna, dar nici nu am indraznit sa le intreb sau sa le propun ca poate s-ar simti prost din cauza mea.
Fa-ti curaj.

De simtit prost..putini se simt bine cu saracia dar sigur n-ar refuza un gest crestinesc.

Situatia se poate complica putin doar ca e vorba de femei, haine femeiesti, stii tu..

Dar daca sunt persoane care chiar au nevoie de ele, n-au sa refuze..daca au fitze inseamna ca n-au asa mare nevoie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2010, 16:27:10
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Du hainele la orice Manastire sau Biserica. De acolo le indruma Domnul spre cei care au nevoie.

Daca te simti mai bine, du-le la o Manastire de maici din apropierea unui sat sarac. Maicutele de acolo vor sti cui sa le dea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2010, 17:04:18
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am vazut ca in unele biserici, persoana de la pangar primea aceste haine pentru cei care erau mai sarmani in parohie. Asa ca merita sa luati legatura si cu cei din biserica.

E bine ca mai avem oameni care se gandesc sa ajute, chiar si cu ceva care nu le mai era de folos.

Din nefericire, mai sunt si persoane care confunda gunoiul cu lucrurile necesare. Dar asta doar in cazul in care sunt nevoiti sa ajute.Cand au fost acele strigate pentru sinistrati, s-au adunat multe lucruri, dar unele dintre ele erau pur si simplu gunoi.

Nu sunt adeptul ONG -urilor. Ele primesc fonduri. Sunt multi saraci,care nu stiu sa unde sa strige si sunt prezenti in biserica. Sunt de luat in seama. Ar fi potrivit ca si la sfarsitul Liturghiei preotul sa anunte acest lucru. Poate ca asa cel care doreste sa daruiasca ceva, nu va mai da decat cele ce pot fi daruite.

Stiu ca anuntul meu s-ar putea traduce si in forma asta: Am de toate si ce-mi prisoseste mie pot sa dau la altul... dar nu asta vreau sa se inteleaga. Ci chiar ma gandeam ca pot ajuta pe cineva.

Intr-adevar cam asa a fost cu pachetele pentru sinistrati, lumea si-a cam facut ordine prin casa, dar, asa cum ziceam unele hainute au eticheta,celelalte sunt f bune si f putin purtate, chiar nu mi-as permite sa dau lucruri rele.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 10:04:10
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Donati un suspin si o rugaciune pentru sinistrati jenica Rugaciuni 5 11.09.2007 21:42:11