Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2010, 00:21:38
carmencita15 carmencita15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Mesaje: 2
Implicit Comunitatea ortodoxa Nisa,Franta

Buna tuturor .
Sunt Carmen si de cateva luni m-am stabilit in Nisa.Am gasit un preot devotat si o comunitate de romani care inca isi pastreaza credinta in Dumnezeu.Cu totii am hotarat sa ne construim o biserica a noastra, a romanilor la Nisa.
M-am decis sa scriu pe forum in special pentru cei care stau in Sudul Frantei pentru a le spune ca existam si primim cu bratele deschise pe oricine.
Pentru mai multe detalii in legatura cu locatia,slujbele sau actiunile de timp liber accesati site ul bisericii noatre: http://bisericaortodoxanisa.net/.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2010, 01:22:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Am auzit lucruri frumoase despre parohia voastra iar parintele Patriciu Vlaicu care a fost inainbte la Nisa acum este preot la Bruxelles si face multe lucruri bune.
Dumnezeu sa va ajute!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2010, 11:40:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Doamne ajuta sa reusiti sa construiti Biserica.Pentru sfaturi duhovnicesti si pentru spor in ceea ce faceti v-as putea recomanda sa dati o fuga si pana la Manastirea din Essex,Anglia,unde e parintele Zaharia...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2010, 20:35:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aveti bani? Dati-ne si noua idei de cum sa reusim sa ne facem biserica in diaspora! Vreti sa construiti, sau sa cumparati una?
Am vazut acum si site-ul bisericii. Superb! Faceti multe si in social.
Cu aceleasi probleme ne luptam si noi in biserica straina.
Cum ati achizitionat terenul? Cam cat a fost pretul?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 30.05.2010 at 20:39:29.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2010, 22:10:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Doamne ajuta sa reusiti sa construiti Biserica.Pentru sfaturi duhovnicesti si pentru spor in ceea ce faceti v-as putea recomanda sa dati o fuga si pana la Manastirea din Essex,Anglia,unde e parintele Zaharia...

Sigur, dati o fuga, ce ti-i sudul Frantei, ce ti-i Anglia, acolo, peste gard. Scuze, doar m-a amuzat expresia.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dificultati de integrare in comunitatea ortodoxa ioan cezar Reguli in Biserica 41 13.03.2015 11:21:26
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 25.10.2010 00:22:10
in Franta se cauta, pentru mediul rural, medici generalisti romani LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 26.07.2009 19:43:43