Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.05.2007, 19:18:19
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Arle,
Care este programul tau zilnic? Am putea sa-ti mai dam sfaturi si in functie de ce obiceiuri mai ai, asta daca vrei ne spui...

Ce hobby-uri ai, cit timp petreci la computer, tv, ai prieteni, etc...?

Sanatate, si stai departe de lucruri care te tulbura... fara sa-ti dai seama:)
Stii ca la tara, si nu numai, oamenii scapa de depresie ...efectiv stind in poarta si cugetind si uitindu-se in zare la lucruri reale, adevarate
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.05.2007, 20:02:27
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Arle,nu trebuie sa iti fie frica decat de Dumnezeu,stii vorba aceea "de ce iti este frica nu scapi",asa ca,numai frica de DOMNUL si DUMNEZEUL nostru este mantuitoare.Sau mai bine zii asa:"de Cine iti este frica,nu scapi"= in traducere libera,decat de Dumnezeu sa iti fie frica si EL este alaturi de tine pretutindeni,asadar,de EL nu scapi,te va purta in brate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2007, 20:50:30
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Arle,nu trebuie sa iti fie frica decat de Dumnezeu,stii vorba aceea "de ce iti este frica nu scapi",asa ca,numai frica de DOMNUL si DUMNEZEUL nostru este mantuitoare.Sau mai bine zii asa:"de Cine iti este frica,nu scapi"= in traducere libera,decat de Dumnezeu sa iti fie frica si EL este alaturi de tine pretutindeni,asadar,de EL nu scapi,te va purta in brate.
Sebastiana, hai sa-i si explicam cum e cu frica asta, ca saraca Arle cine stie ce-o sa creada. Frica de Dumnezeu este de fapt "frica de a nu-L pierde pe Dumnezeu". Adica in relatia ta cu Dumnezeu, simtind bucuria de a fi cu El, ti-e teama sa nu-L pierzi. Cum poti sa-L pierzi? Incepand sa-i slujesti celui rau, dand cezarului din cele care ar trebui date lui Dumnezeu sau punand in inima ta mici idoli (munca exagerata, dorinta de lux, preocupari exagerate legate de aspectele exterioare, etc).

E buna frica asta de a nu-L pierde pe Dumnezeu, dar pana acolo trebuie sa ai Ce sa pierzi. Da, Doamne, sa Te avem cu totii!

Elena
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2007, 20:57:28
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
nici nu mai stiu ce sa cred deja..nu mai sunt la fel de traumatizata da aqm sunt confuza........ce ciudate devin lucrurile..........
Ehei, o sa-ti dea acum o perioada de liniste ca sa nu te duci spre Biserica. Ca marea bucurie a diavolului e sa-l faca pe om sa amane, nedandu-si seama ca azi poate sa moara. Si fara sa stie ca moare pentru vesnicie!
Sa mergem spre Biserica, fiindca apropiindu-ne de Hristos, chiar daca vom muri azi, vom trai vesnic.

Elena

Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.05.2007, 21:37:56
arle arle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2007
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de arle
nici nu mai stiu ce sa cred deja..nu mai sunt la fel de traumatizata da aqm sunt confuza........ce ciudate devin lucrurile..........
Ehei, o sa-ti dea acum o perioada de liniste ca sa nu te duci spre Biserica. Ca marea bucurie a diavolului e sa-l faca pe om sa amane, nedandu-si seama ca azi poate sa moara. Si fara sa stie ca moare pentru vesnicie!
Sa mergem spre Biserica, fiindca apropiindu-ne de Hristos, chiar daca vom muri azi, vom trai vesnic.

Elena
multumesc ca ma ajuti si nu doar tu si ci toti ceilanti care imi dau sfaruri :*
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.05.2007, 16:46:23
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
Sunt o fata tanara cu multe pacate pe care le regret.Parintii mei nu stiu daca cred in Dumnezeu asa cum cred eu....Totusi povestea: de curand pe la 2 juma (am) m-am trezit...in filmu un caz de exorcizare spunea ca 3(am) e ora diavolului si yo cred in asta....in disperare am incercat sa adorm da in zadar de frik am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma apere eram super speriata imima imi batea la un moment dat mi s-au infundat urechile si am inceput sa aud un suntet si o vece care se tot repeta o forta apasa tot corpu meu ma ganeam la Dumnezeu Doamne Iisus Sfanta Fecioara Maria si forta devenea mai puternica si dintr-o data am spus cu voce tare si din suflet Iisuse! si dintr-o data forta s-a retras sunetele nu mai tipau in urechea mea ca inainte eram speriata la culme stiam ca a fost cera rau ceva demonic am inceput sa ma rog pt mila din partea Domnului Sfintei fecioare La Sfanta Treime si aja am continuat o ora pana m-a apucat somnu si am adormit f greu dupa ce mi s-a-ntamplat......aqm mi-e frica de mor sunt traumatizata nu stiu la cine sa apelez pentru ajutor sunt disperata
Apropo de chestiile astea sa va spun ce am patit si eu. Eram prin ciclu primar sau la gradinita ( nu mai stiu ) si aveam obiceiul sa visez un clovn de care mi-era tare frica. In vis acel clovn ma prindea ( eu nu puteam sa ma impotrivesc ) si incepea sa ma gadile. Era un sentiment care ma chinuia. Ma trezeam si o secunda, doua simteam ca ceva nevazut imi tine picioarele cu forta si ma gadile. Si asta nu a fost doar odata. Au mai fost vise cu necuratul cand m-am intors spre Hristos dar le-am depasit si pe alea. Chestia principala cred ca e cum spune par. Teofil Roman. Noi prea suntem obsedati de diavol. Tot timpul ne gandim la el pe cand noi ar trebui sa ne gandim la Hristos. Nu mai te gandi la diavol. Gandeste-te la Dumnezeu, care e un Dumnezeu al copiilor, al catelusilor grasi, al pisicutelor cu fundite.:D Recent sora mea visase doi ingerasi care se fugareau unul pe altul. Ingerasul care il fugarea l-a prins pe celalalt si radeau de bucurie.:D Gandeste-te la dragoste. Nu stiu daca ai pe cineva. Daca ai gandeste-te ce frumos e sa iubesti.:D Uita-te la ce frumoase sunt florile, uita-te la fluturasi si la gaze. Joaca-te cu copiii, joaca-te cu papusele. :DIncearca sa devii un copil. Pentru ca asta esti. Noi toti suntem copii care avem sus in ceruri un Doamne-Doamne.:D Si lasa pe diavol in pace. Tu prefera sa te bucuri de iubire si de toate lucrurile frumoase. In acelasi timp apropie-te de Biserica. Daca ai stii ce lucruri frumoase pierzi departe de Hristos... Asa ca gandeste-te la Hristos, la mamicuta noastra Maica Domnului si la prietenii nostrii de joaca sfintii si ingerasii.:D Dar ce am spus poti face numai in Hristos. Asa ca odata ce intri la Hristos nu uita ceva. In acel moment iesi din lumea raului si ajungi intr-o lume a copiilor, o lume a lui Hristos. :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2007, 17:38:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

da, exact asha v-om si face ne-om dematuriza ca sa avem impresia ca suntem inocentzi... :angry: fuji domnule deaicea... poi ce copiii nu pacatuiesc inca demici?, poi ei sunt cei mai mari pacatoshi din lume doar ca nu-i ia nimeni in seama, si nici Dumnezeu nu le zice nimic. Acuma e drept ca si pacatele lor sunt nevinovate ca noi sa ii persecutam si traumatizam, dar ale noastre, nu vor deveni tot nevinovate daca facem pe copilashii inocentzi si ne si comportam copilareshte... ideea era sa te gandesti la ce vrei tu, la diavol, la Dumnezeu, la cine-ti trece prin minte la oriceora din zi si din noapte, doar ca trebuie sa te invetzi sa faci ca si acei copilashi care s-au smerit, fiindca imparatzia cerurilor este a celor ca ei... De ce? Poi daca ei s-au smerit de mici :), atunci tu care eshti deja babalic ce ai de zis? ???Care e stadiul tau de suferintza,:hmmm: ca al meu de-abea l-am constatat si nu-mi prea miroase a bine...:dozingoff:

:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2007, 21:56:22
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Don`t worry , there`s no sugar :D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2007, 13:31:32
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

sa stii ca nu tine de varsta si mie mi-e frica si mi-a fost tot timpul.
Inainte sa te culci citeste rugaciunea ingerului pazitor, varianta aia mai lunga.
In afara de asta sa nu dormi singura in camera, daca nu ai persoane in jur ia-ti un animal catel de ex. si poate nu iti va mai fi frica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2007, 13:32:24
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mai poti si sa dai cu tamaie seara inainte sa te culci sau da dai cu apa sfintita prin camera. Si vezi daca e vreo diferenta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 15.08.2010 23:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52