Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.08.2012, 23:24:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
.Dau exemplu duminicile in care ma duc la biserica , si vad cum stau doamnele in varsta , ca sa nu zic babe, stau si discuta , si barfesc , numai gandul la slujba nu-l au , si sunt sigur ca multe , multe dintre ele nu au nici cele mai mici cunostinte de religie si Biserica si Ortodoxia in general nu reprezinta decat o adunatura de superstitii si reguli pe care trebuie sa le respecte cu strictete ca doar '' te bate Dumnezeu'', .
Daca sunteti inalt frumos si destept mustrati le si sa vedeti ce o sa le placa.O sa taca rusinate. Doar cand o sa va vada o sa zica ,gata ,ca ne aude domnu.
O sa zica :maica ,e unu la biserica acolo,tircovnic ce o fi, care nu ne lasa neam sa sporovaim.
Acum lasind gluma ,in lipsa lor de cunostinte si inconstienta lor sporovaiala,Dumnezeu se uita la sufletul lor ,si poate fi mai curat ca al nostru,care stringem totul in noi. Dar pentru buna orinduiala a Bisericii,nu e corect ce fac.Dar nici nu e corect fata de Domnul ca doar batranii ,care nu se mai controleaza asa bine,au ajuns sa fie majoritari in Biserica. Daca asta e starea credintei noastre,sa o suportam cu drag
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.08.2012, 02:55:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
De multe ori ma analizeaza din cap pana in picioare cand stau in biserica si sunt atente la orice gest pe care il fac eu sau altii , si de aceea prefer in unele duminici sa ascult Sfanta Liturghie pe Trinitas , sau pur si simplu sa citesc din Cartile Sfinte.
Nu trebuie sa renunti la Liturghie din cauza lor, nu se compara prezenta reala cu vizionarea pe Trinitas. Ca te analizeaza...nu trebuie sa bagi in seama, in viata nu trebuie sa dai atentie la orice lucru. Eu de exemplu cand merg la Biserica cu cei mici, nici nu apuc sa-mi trag sufletul si le aud: sa-i pui caciula in cap ca e curent, e subtire imbracat, vreti sa-i impartasiti?, etc...Nu le cunosc si sunt deranjante cu stilul lor bagaret si insistent.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Alt exemplu : Sfintele moaste , se calca in picioare pentru a atinge moastele unui sfant , ajungand la idolatrie curata , asta inseamna credinta ,sa te calci in picioare pentru a atinge niste moaste intr-o anumita zi ( Ex Sfanta Parascheva de la Iasi) cand poti foarte bine in oricare zi a anului sa vizitesi moastele sfantului respectiv?
Eu sunt pentru cinstirea Sfintelor Moaste in special in ziua Sfantului, o vad ca pe o aniversare la care ma bucur daca reusesc sa particip, faptul ca lumea nu are evlavia si comportamentul cuvenit e trist dar e o alta discutie.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Parerea mea : putini au ajuns sa inteleaga cu adevarat ce inseamna Ortodoxia ,pentru multi reprezinta o adunatura de superstitii cum am mai spus , sau un loc unde iti poti rezolva problemele rugandu-te la Dumnezeu , doar in momentele alea de necaz , doar atunci, in rest ignorand Biserica.
Sa ne fereasca Dumnezeu de o asemenea atitudine, sa ne ajute sa ne cunoastem si sa ne intelegem credinta si sa il punem pe Dumnezeu pe primul loc in viata noastra.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.08.2012, 13:00:19
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca ne ajuta Dumnezeu, om ajunge si babe si mosi :). Conteaza insa sa ne pastram tineretea sufleteasca si sa ii aducem la biserica pe cei mai tineri, la acea varsta, prin intelepciunea si comportamentul nostru, si nu sa ii scoatem afara pe tinerii care nimeresc acolo.
Eu nu am nimic cu varsta omului, dar cel putin in bisericile din Romania, problema pusa de Cavelerul Templier este cat se poate de reala. Sunt de acord sa respectam oamenii in varsta, dar cand acestia invoca varsta si vechimea in biserica pentru a justifica niste lucruri de nejustificat crestineste in biserica, e grav.
Imi cer iertare daca v-am suparat.
Eh nu ma supar eu asa cu una cu doau, poate ai dreptate de ce se petrece in bis din Rom,eu am mai multa experinta de pe meleagurile astea,mai ales la bis grecesti. Astia cum au consilieri ai bisericii au grija pe linga altele sa fie si liniste in biserica.
Duminica trecuta din motive bine definite am participat la slujba la greci si am stat mai mult cu capul in jos si ochii inchisi uneori tot ca sa nu judec cu ochii si a mers.Voi pe acolo daca vedeti ce fac babele denota ca nu sinteti atenti la Liturghie.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.08.2012, 14:30:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eh nu ma supar eu asa cu una cu doau, poate ai dreptate de ce se petrece in bis din Rom,eu am mai multa experinta de pe meleagurile astea,mai ales la bis grecesti. Astia cum au consilieri ai bisericii au grija pe linga altele sa fie si liniste in biserica.
Duminica trecuta din motive bine definite am participat la slujba la greci si am stat mai mult cu capul in jos si ochii inchisi uneori tot ca sa nu judec cu ochii si a mers.Voi pe acolo daca vedeti ce fac babele denota ca nu sinteti atenti la Liturghie.
Ei, doamna, dar noi avem ... atentie distributiva mare, nu stiati?....:)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.08.2012, 19:15:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ei, doamna, dar noi avem ... atentie distributiva mare, nu stiati?....:)
Am observat ca nu scapa nimic ce misca in biserica
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.08.2012, 20:19:38
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Mi se intampla sa vreau sa ies din biserica atunci cand beau cafea dimineata (stiu ca nu trebuie) si de cele mai multe ori nu stau la miruit. Deci la capitolul rabdare nu stau prea bine.
Pe parinte am observat ca-l deranjeaza tare zgomotul/galagia din biserica si face observatii sa fie liniste (eu nu am mai deloc probleme cu zgomotul sau mai bine zis ma si mir cand zice liniste pt ca pe mine nu ma deranjeaza deloc).
Acum nu stiu din ce neatentii/sensibilitati/motive nu te simti bine in biserica...incearca sa descoperi si sa imbunatatesti reactiile ca la perceptii e mai greu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.08.2012, 22:39:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Mi se intampla sa vreau sa ies din biserica atunci cand beau cafea dimineata (stiu ca nu trebuie) si de cele mai multe ori nu stau la miruit. Deci la capitolul rabdare nu stau prea bine.
Pe parinte am observat ca-l deranjeaza tare zgomotul/galagia din .
Nici eu nu stau bine la capitolul rabdare , si iata au trecut atatia ani peste mine ! Rabdarea se dobandeste greu , iar ca sa fiu in ton cu Parintele Cleopa : " rabdare , rabdare , rabdare . . . " Vezi nici nu am rabdare sa tastez toata rabdarea rostita de Parinte . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.08.2012, 01:58:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ca sa fiu in acelasi ton, mi-a spus o doamna care s-a spovedit o vreme la Parintele Sofian Boghiu ca a sfatuit-o asa: Rabdare, rabdarica, rabdaroi :)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.08.2012, 21:52:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ca sa fiu in acelasi ton, mi-a spus o doamna care s-a spovedit o vreme la Parintele Sofian Boghiu ca a sfatuit-o asa: Rabdare, rabdarica, rabdaroi :)
Rabdare, o, încă puțină răbdare!
Sus ochii, și gândul, și brațul, și pașii!
Slăvita Cetate cerească răsare,
iar cea mai frumoasă și sfântă intrare
e-aceea prin care te nalță vrăjmașii.
Răbdare în chinuri și-n lipsuri răbdare,
în zbucium, în lupte și-n dorul fierbinte!
Pe fața brăzdată de lacrimi amare
vor cerne lumină răsfrângeri de soare
din Slava ce vine… Privește nainte!
Răbdare-n viață și-n moarte răbdare!
Al tău e triumful din veacul ce vine.
Când noaptea apune, când Ziua răsare…
nu moarte-i aceea, ci viață și har e
răsplata răbdării-ndelungi și senine.
Răbdare, o, încă puțină răbdare!
Privește răsplata, să birui suspinul
și treci peste moarte cu-a vieții cântare!
Răbdare, o, încă puțină răbdare,
căci vine seninul, seninul, seninul!…
Traian Dorz
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.08.2012, 04:49:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ca sa fiu in acelasi ton, mi-a spus o doamna care s-a spovedit o vreme la Parintele Sofian Boghiu ca a sfatuit-o asa: Rabdare, rabdarica, rabdaroi :)
Da, da, da ! Un sfat foarte bun. :) Cu răbdarea treci marea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Formalism si fariseism in credinta MariS_ Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 47 08.09.2011 22:01:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27