Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.08.2012, 19:54:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Rabdare, o, încă puțină răbdare!
Sus ochii, și gândul, și brațul, și pașii!
Slăvita Cetate cerească răsare,
iar cea mai frumoasă și sfântă intrare
e-aceea prin care te nalță vrăjmașii.
Răbdare în chinuri și-n lipsuri răbdare,
în zbucium, în lupte și-n dorul fierbinte!
Pe fața brăzdată de lacrimi amare
vor cerne lumină răsfrângeri de soare
din Slava ce vine… Privește nainte!
Răbdare-n viață și-n moarte răbdare!
Al tău e triumful din veacul ce vine.
Când noaptea apune, când Ziua răsare…
nu moarte-i aceea, ci viață și har e
răsplata răbdării-ndelungi și senine.
Răbdare, o, încă puțină răbdare!
Privește răsplata, să birui suspinul
și treci peste moarte cu-a vieții cântare!
Răbdare, o, încă puțină răbdare,
căci vine seninul, seninul, seninul!…
Traian Dorz
Multumiri pentru aceasta poezie. E de folos.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.08.2012, 20:58:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nici eu nu stau bine la capitolul rabdare , si iata au trecut atatia ani peste mine ! Rabdarea se dobandeste greu , iar ca sa fiu in ton cu Parintele Cleopa : " rabdare , rabdare , rabdare . . . " Vezi nici nu am rabdare sa tastez toata rabdarea rostita de Parinte . . .
"Iarna duhovnicească o trecem cu răbdare, iar răbdarea ne-o dă nădejdea venirii primăverii celei duhovnicești. Mai târziu, vara, recunoaștem binele pe care l-a adus iarna, care a umplut bazinele cu apă și a omorât microbii cu înghețul ei". - Cuviosul Paisie Aghioritul
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.10.2012, 16:44:58
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit filmarea in biserica este formalism?

Am fost astazi la biserica si se filma...asa ca nu am mai dus pomelnicul pentru ca ar fi trebuit sa ma filmeze.
Si de inchinat am asteptat sa se mute camera ca sa ma inchin..dar pomelnic nu am mai dat.
Nu poti sa fii emotionat, sa te misti, etc. fara sa fii in prim plan...mai aveam putin azi si plecam de la biserica.
Poate ca exagerez dar nu vreau sa fiu filmata...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.10.2012, 19:46:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu siguranța exagerezi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.10.2012, 20:23:36
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cu siguranța exagerezi.
Adica tie iti place sa fii filmat?
Nu cred ca e locul sa-ti placa asa ceva.

Sau iti este indiferent?
Ca trebuie multa capacitate de a ignora pe cel la nici 1 m de tine, cu obiectivul spre tine.

Nu vreau sa apar in vreo filmare. Daca vroiam sa fiu in fata camerelor de filmat mergeam in alta parte (nu sunt la parada). In loc sa ma gandesc la inchinaciune sa ma gandesc ce expresie am pe fata ca ma filmeaza. De ignorat nu pot ignora o persoana care sta cu camera si filmeaza fiecare persoana de la sf. altar (imi distrage atentia oricum).
Asa ca am ales: nu dau pomelnicul...fiecare face cum considera.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.10.2012, 20:32:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daca slujba de la Patriarhie nu ar fi filmata in fiecare zi, atunci multi oameni care nu pot participa fizic la biserica ar fi lipsiti de aceasta alinare. Sunt filmati mai ales oamenii care se impartasesc. Acum na, ce faci, renunti sa te impartasesti numai pentru ca sta unul cu camera langa tine?

Daca slujbele care se vor oficia la Iasi, cozile de la moaste nu vor fi filmate, atunci persoanele care nu pot fi acolo si care doresc sa vada ce se intampla, ar fi lipsite de vederea acestui lucru.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.10.2012, 20:45:55
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu sunt tipul de persoana care renunta sa se impartaseasca unde se filmeaza. Mai bine ma duc dimineata sau mai tarziu daca se poate.
Pentru ca nu-mi place ca se filmeaza la Patriarhie nu ma duc acolo.
Sunt si persoane ca mine...poti filma si persoanele de la o coada fara sa centrezi pe fata unor persoane sau daca faci acest lucru sa le ceri acordul.
Cred ca aceasta este regula si in cadrul unui reportaj la TV...daca nu iti dai acordul nu ti se da fata.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.10.2012, 20:58:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Cred că Tomita are dreptate în felul ei, deoarece a exprimat o simplă reacție de inhibiție la prezența camerelor de luat vederi, nu a făcut judecăți de valoare cu caracter general.

Teleliturghiile sunt discutabile, oricât de logice ar părea justificările de ordin pragmatic invocate pentru "tolerarea" lor. Credincioșii neputincioși pot asculta foarte bine la radio, un mijloc media mult mai potrivit pentru a compensa parțial absența de la slujbă. În primul rând radioul nu e divagatoriu. În schimb trasmisia tv are "darul" de a abate atenția de la slujbă și se comportă precum credincioșii plictisiți care ba se mai uită pe pereți, ba mai studiază o fizionomie din preajmă, ba își plimbă ochii încoace și încolo fără un rost anume. Pe lânga acestea, televiziunea este aproape inacceptabil de invazivă într-o comunitate liturgică... ai mereu impresia că evenimentul principal este transmisia live, nu ceea ce se transmite, tehnicienii și cam toți din echipa de filmare au un statut liturgic incert.... în fine, sunt destule neajunsuri care ar pleda mai degrabă pentru părăsirea acestui mijloc de mediatizare a slujbelor bisericești.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 07.10.2012 at 21:08:55.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.10.2012, 21:24:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu 'teleliturghia', ținând cont cum e transmisă, sunt de acord. În schimb nu-s așa de deranjat că m-ar filma cineva când mă rog. Ca și când mi-ar fi rușine că mă privesc cei din biserica.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.10.2012, 21:47:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cu 'teleliturghia', ținând cont cum e transmisă, sunt de acord. În schimb nu-s așa de deranjat că m-ar filma cineva când mă rog. Ca și când mi-ar fi rușine că mă privesc cei din biserica.
Asta e ideea. Oricum se uita oamenii la noi, indiferent unde ai sta - nu ar trebui sa se uite si nici eu nu ar trebui sa ma uit la ei cum se uita la mine sau la altii, dar asa este - ca doar e rugaciune publica, in comun. Sunt unii care prefera sa nu se duca la biserica, din cauza babutelor certarete (am mai scris si pe alt topic), altii nu merg, pentru ca sunt neputinciosi si nu au scaune, altii ca e slujba prea lunga sau ca se canta nu stiu cum, ma rog, o seama de pretexte... Nici mie nu imi place ponderea aceasta importanta pe care o ia elementul social in bisericile noastre, si eu as prefera sa nu se filmeze, dar daca asa merg lucrurile, nu cred ca ar trebui sa incetam sa ne comportam firesc. Parerea mea...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Formalism si fariseism in credinta MariS_ Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 47 08.09.2011 22:01:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27