Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2008, 00:48:40
irinarb irinarb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 7
Implicit

Buna seara. Vin din nou cu o problema. Vreau sa ma rog , dar nu reusesc. Si daca o fac, niciodata nu o pot face cu tot sufletul, ma gandesc la multe alte lucruri. Cand e timpul de rugaciune, imi vine somn sau ma apuc de altceva. Nu reusesc sa imi respect canonul, printre care si ruga. Acum ceva timp m-am spovedit si mi s-a spus sa ma straduiesc atat cat pot, si astfel, mi-am propus sa ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa ma pot ruga. Stiu ca suna ciudat dar nici asta nu pot sa fac. Sambata seara imi pun ceasul desteptator sa sune ca sa ma trezeasca a doua zi pentru slujba dar nu reusesc. Il opresc si ma culc la loc. Daca as fi avut altceva de facut, probabil m-as fi trezit. Nu stiu cum sa aprind focul credintei in mine. Este vreun secret ? Am vorbit cu diversi preoti si persoane apropiate de Dumnezeu, m-au invatat si m-au ajutat sa realizez niste lucruri, dar ori nu imi dau seama cat de important este, ori nu sunt in stare sa imi caut propria vointa.
Ce pot sa fac in aceasta situatie ? Sunt constienta ca nu e bine, dar nici nu gasesc o solutie pentru aceasta problema.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2008, 01:19:12
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Depinde ce intelegi prin credinta. Depinde ce intelegi prin Dumnezeu.
Dumnezeu nu este o ipoteza cu care unii sunt de acord, iar altii nu. dumnezeu exista pur si simplu, indiferent ca stim noi sau nu stim, ca vrem noi sau nu vrem. El ne-a creat si El ne tine asa cum a creat si tine intregul univers cu miliardele si miliardele de stele, planete, nebuloase etc. Credinta in Dumnezeu este simpla. Dumnezeu este izvorul vietii tale. Nici o microparticula din tine nu ar exista si nu ar fi vie fara ca acest lucru sa nu fie poruncit de Dumnezeu. Dumnezeu te stie forte bine in totalitatea ta, materiala, comportamentala, mentala, spirituala. El te iubeste cu mult mai mult decat iti poti tu imagina. Acest Adevar este deja in sufletul tau, pentru ca sufletul tau este scanteia de Dumnezeu care te tine in viata. Daca vei avea aceste convingeri si in mintea ta, atunci sicanele diavolului, care cauta sa te indeparteze de la rugaciuni si de la implinirea canonului vor slabi si, cu timpul, vor disparea. Este foarte bine ca te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa te rogi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2008, 08:39:52
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Raspunsul il ai deja. Roaga-L pe Dumnezeu sa iti daruiasca sa te rogi! Doamne, invata-ma si da-mi puterea sa ma rog!

Este suficient pentru inceput! Si cand Domnul iti va implini aceasta scurta cerere, te poti apuca si de alte rugaciuni! Tine strans legatura cu duhovnicul! nu te speria...e normal sa ai astfel de ispite! Dar uite...cu o rugaciune atat de scurta poti dobandi de la Dumnezeu darul de a te ruga!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2008, 09:44:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

eu de cand ma shtiu sunt lenesh shi trandav shi nu pot ieshi din starea asta nefasta, unde gasesc un loc ma odihnesc, lenevesc, trandavesc, orice timp liber il folosesc la letargie shi toropeala, la motzaiala, shi spun mereu dar n-am suficienta credintza ca sa se mishte ceva in mine, spun mereu shi parca e in zadar, in fiecare zi imi spun:

"Nu ma lasa, Doamne, sa adorm in noaptea pacatelor, in moartea pacatelor, ci lumineaza-mi ziua, ca sa pot sa ma marturisesc pururea Tie, si sa nu ma lipsesc de binele Tau cel Ceresc, si izbaveshte-ma Tu de toata indraznirea si nesimtirea cea impietrita, si lumineaza mintea mea, pe care a intunecat-o pofta cea rea, ca eu ca un om am gresit, o, Doamne."

deci de zeci de ani sufar de oboseala asta toropita shi nu reushesc sa ma ridic din somnul... pacatelor... dobitoceshti, adica pardon, mai rau... omeneshti.

dar tot nu am sa folosesc Cafea sau alte astfel de "ajutoare".

CLD:
"Prea mult sa dormi toata noaptea, prea mult sa munceshti toata ziua"
"Pleaca de la Mine sluga lenesha shi vicleana, sluga shi fecioara nebuna, care n-ai lucrat decat ca sa te imbogatzeshti de pacate" asha ca shi Adam inainte de izgonire ca el a invatzat sa pacatuiasca impreuna cu Eva shi facand ei pacatele, le faceau ca sa shtie pacatul, sa cunoasca, sa se imbogatzeasca lucrand spre trufia duhului, trufia vietzii...

asha shi cu mine, dorm fiindca eu shtiu pacatele dar nu cred ca sa reushesc sa ies din ele, le shtiu doar ca sa ma mandresc... sau ca sa osandesc pe altzii cu ele, ori ca sa barfesc shi sa-i invatza pe altzii, mereu ii invatz pe altzii... cau un invatzator shi un carturar fariseu, lenesh, trandav, adica un nenorocit de fatzarnic... iar acum imi pun cenusha in cap pentru slava de la oameni... cat o sa ma mai rabde Domnul vazand cata osanda imi strang pentru ziua maniei?

Ajuta-ne Doamne ca iata am adormit ca shi Petru shi ne-am trandavit ca shi Pavel care te prigonea... de zeci de ani traim la fel aceasta trandavie a diminetzii, a dupaamiazei shi a serii, ca de privegherea de la miezul noptzii nici nu poate fi vorba...

"Privegheatzi ca nu stitzi ceasul cand vine Stapanul"
"mancarea, neascultarea shi desfranarea va umple iadul"

iar trandavia, akedia, lenea, tzigara, cafeaua, sulimenizarea, fatzarnicia, malahishtii, curvarii, desfranatzii, adulterii, furii, talharii, inchinatorii de idoli, shi totzi mincinoshii shi toata ushuratatea nu va intra in imparatzie... pentru ca "nimic necurata nu va intra" shi "nu zicetzi in voi ca suntetzi fii lui... shi a lui... ca imparatzia nu se moshteneshte gLumeshte, degeaba zicetzi in voi ca sunteti pe filiera apostoleasca sau ca suntetzi fii ai lui Avraam, ca Avraam nu avea faptele voastre shi dumnezeii ashtia vechi shi noi la care va inchinatzi voi care nu existau in vechime, deci nu zicetzi in voi ca suntetzi fii lui Avraam ca Dumnezeu shi din pietrele astea ishi poate ridica fii shi fice" asha ceva ne invatza sf Ioan Botezatorul, nashul de botez al Domnului:

"Cuvântul lui Dumnezeu
... — Verginico, scoală-te din asternutul tău, căci Eu îti voi da tie de lucru. Verginico, pregăteste un caiet si pană, fiind în asteptare să vină Domnul.

Eu, pe când asteptam, am văzut deasupra capului meu o roată mare, mai mărită de două ori ca roata unei cărute. Era de o frumusete... cu mii de culori! Erau culorile late ca forma unei panglici si urmată una după alta. si în mijlocul rotoului a apărut fata Domnului Iisus Hristos până la umeri, cu perisorul ca pârâul unei ape, ce se revărsa pe umărul cel drept si pe cel stâng, un păr ca lumina lămpii, fata blondă, ochi albastri. Asa de blând era, că numai privirea Lui te mângâia. M-a privit asa de blând, dar nu mi-a spus nimic. si ca fulgerul a dispărut chipul cel blând al Domnului si s-a schimbat într-un alt chip: chipul cel bătrân al Tatălui ceresc. Numai fata se vedea; încolo, era acoperit. Umerii, barba erau totul o lână albă, mai albă ca zăpada. Ochii îi avea tot albastri, si doar părul era alb, dar fata era rosie si tânără; ochii vioi. M-a privit si m-a strigat:

— Verginico, ce faci?

Verginico, Mă cunosti cine sunt Eu?

— Da, Doamne, Te cunosc. Esti Tatăl ceresc.

— Sunt. Să nu Mă uiti niciodată. Să scrii copiilor Mei asa, că de mii de ani vorbeste Domnul cu ei. L-a făcut Dumnezeu de la început pe om, l-a făcut nedeosebit cu chipul. I-am dat suflet din Duhul Meu, i-am dat grai din graiul Meu, si toate celelalte din ale Mele sunt date, si multi zic că tot ce au sunt făcute de ei. Scrie, Verginico, mărgăritarele Mele si le dă copiilor Mei să le citească, că de mii de ani vorbeste Domnul si cu crestinii, si cu păgânii, si ei nu fac roade vrednice de pocăintă.

... Minciuna, hula, uciderea si preacurvia s-au înmultit. Le-am pus hotare peste hotare de la fărădelegile lor. Scrie, Verginico, că va veni Dumnezeu la judecată cu ei si va fi iute la mânie pentru toti care nu primesc cuvintele Mele, pentru cei ce nu fac voia Mea. Spune, Verginico, că le-am scris prin prooroci să se pocăiască si nu s-au pocăit. Am amenintat pe tot omul, cu ierni grele, cu trăsnete si ploi fără măsură, am făcut războaie mari împotriva vietii lor, am sculat popor asupra altui popor ca să-i îngrozesc, semne multe am făcut, să vadă mânia Mea asupra fărădelegilor lor. Am luat rodul pomilor si al grânelor si al câmpului, să cunoască ei că sunt abătuti de la adevărul Meu si de la voia Mea.

Spune, Verginico, fiilor lui Israel care se cheamă crestini, că dacă ar veni Domnul si i-ar găsi în necredintă si în neascultare si pizmă si ură, îngrozit de ceea ce ar găsi, ar striga cu mânie: „Vai vouă, răilor! Pentru ce v-am hrănit? Eu v-am dat pâine multă, si de toate bunătătile v-am dat. V-am îndestulat până la satiu, dar voi după ce v-ati îmbuibat nu Mă mai ascultati“.

... Scrie, Verginico, că Dumnezeu nu urăste pe om, ci păcatul, si poruncesc fiilor lui Israel să se ferească de păcat si să urască păcatul, care-L supără pe Dumnezeu.

... Scrie, Verginico, fiilor Mei, să nu se asemene cu cei din Gomora si Sodoma, că aceia când cădeau în bătaia gloantelor si a bombelor, erau multumiti să piardă totul, numai să scape cu viată, si acum nu mai vor să-si vindece rănile. Pentru aceste fapte rele li s-au luat mosiile, viile si casele; pentru că aveau si nu auzeau strigătele orfanilor si ale văduvelor, si celor săraci nu dădeau.

... Scrie, Verginico, oftarea Mea cea din inimă, că adâncă rană am, că vine ziua cea de apoi, căci vremea de apoi a sosit, dar ziua Mea nu a venit, ca să-i cer socoteală crestinului de venitul muncii sale. Nu voi cere socoteală crestinului de bani, de haine, de lux, de case, de mobilă, de mese îmbelsugate, ci îi voi cere socoteală dacă a dat de mâncare celui sărac, adică flămând, sau a îmbrăcat pe cei goi, sau a primit călători, sau a cercetat pe cei bolnavi, sau a mângâiat pe cei întristati.

... Scrie, Verginico, poporului Meu, să nu se încânte după oamenii răi, căci blestemat este crestinul care se leapădă de legea lui Dumnezeu si se face una cu păgânii, că greu îi este lui să mai scape de păgâni, căci păgânii au pe dumnezeul lor, pe diavolul, si fac zapisuri pe veci pentru cel ce ajunge pe mâinile lor.

... Vai de cei ce intră în mijlocul poporului Meu cu vorbe înselătoare si furând vreunul dintre crestini, târându-l în lume, căci aceluia care intră în stână si fură o oaie, îi voi cere la ziua de judecată sufletul acelei oi, din mâna lui să Mi-o dea. Vai celui ce povătuieste pe crestini la rău! Vai lumii de smintelile ei pe care le face!

... Să fiti supusi poruncilor lui Dumnezeu si legii Lui, si nu omului care ti-a adus sminteală, si nu ochiului, si nu mâinii, nici piciorului, si la nici un mădular, ci numai lui Dumnezeu supune-te, fiule.

... Omul de azi zice că numai bogatii de pe vremuri făceau rele, că trăiau din spinarea săracului. Dar omul de astăzi, ce face? A stricat tot. Săracului i-a luat masa si casa. O, vai, vai, acestia si aceia tot una sunt, dar mai iertati sunt oamenii de atunci, căci credeau în Dumnezeu; dar acestia nu cred, si strică si pe cei ce cred, si pe cei ce-Mi slujesc.

... Crestinii cei de la început dădeau totul pentru slujba Domnului, dar crestinii cei de acum nu mai dau nimic. Crestinii cei de la început făceau case în cer pentru săraci, dar crestinii cei de acum nici pentru ei nu stiu să facă. Toată munca si toate lucrurile crestinului se îngrămădesc pe pământ, unde în tot timpul se strică, si în ceruri nu au nimic.

... Scrie, măi Verginico, poporului Meu că unii dintre copiii poporului umblă fără rânduială, nelucrând nimic; se ostenesc în lucruri fără folos si povătuiesc pe altii să calce în picioare poruncile Mele. Dar porunci dau Eu poporului Meu, să poarte grijă de acesti fii ai lor, să-i îndemne să muncească si cinstit să-si câstige hrana. Faceti-i să înteleagă legea, căci cine nu munceste si cine nu vrea să lucreze, nu trebuie nici să mănânce, căci legea ne arată că lenea e păcatul de moarte al crestinului. Din lene izvorăsc multe păcate. Poruncesc fiilor Mei să lucreze cu credintă, că vor lua plată de la Dumnezeu

Voi, poporul Meu, aduceti la calea cea bună pe oamenii care fac păcate, căci voi sunteti lumina lumii si sarea pământului. Să nu apună soarele peste voi certati cu cineva. Voi, crestinilor care vă împărtăsiti cu mărgăritarele ce vin din mijlocul tronului ceresc, cu cuvintele Mele si ale Tatălui Meu, aceasta este porunca Mea: să nu fie între voi nici ură, nici vorbă proastă, nici glume rusinoase, căci nu se cuvin crestinului. Să nu fiti înfruntători, nici răpitori, nici curvari, nici betivi, nici mândri, nici răi, nici lacomi, nici dusmănosi, nici pizmuitori, nici lenesi, nici hulitori, nici lăudărosi, căci crestini ca acestia nu vor mosteni împărătia cea pregătită de Dumnezeu.

Voi, copiii Mei, păziti duminica cu sfintenie, ca să nu cădeti în blestemul legii lui Dumnezeu, căci Dumnezeu a făcut această zi pentru odihna trupului si întărirea sufletului. Dacă veti lucra duminica, nu veti avea spor în toată viata si vor veni asupra voastră pagube si mari nenorociri, si toată munca din tot timpul va fi prădată, căci Dumnezeu stă împotriva celui ce face lucru duminica.

... Vă poruncesc vouă, crestinilor, să nu părăsiti biserica. Atâta va mai fi lumina Domnului cu voi, câtă vreme mai stă biserica în slujbă. Vine vremea să fiti dati afară din biserică. Voi, în tot timpul si în vremea aceea să nu vă pierdeti curajul, si mai mult să vă încurajati, si cu totii să cunoasteti venirea Mea, căci Domnul nu vine pe vreme bună, ci pe ploaie si furtună. În pilde vorbesc. Voi, crestinilor, respectati preotii, oricât ar fi de aspri cu voi, ca să nu cădeti în blestemul legii lui Dumnezeu.

Vă poruncesc vouă, crestinilor, să fiti plăcuti la cuvinte, ca totdeauna cuvântul vostru să fie plăcut si dres cu sare, ca să dea mare dar celor ce ascultă. Luati seama la toate cuvintele pe care le vorbiti, ca să nu fiti oameni care seamănă semănătură în vânt, căci cuvintele rele strică si cuvintele bune.

... Vă spun, vouă, femeilor crestine, să vă purtati cu îmbrăcăminte cuviincioasă, cu sfială firească, cu mintea întreagă, nu cum se poartă femeile Gomorei si Sodomei, nu cu împletituri de aur pe păr, nu cu flori în păr, nu cu cercei, nu cu mărgele, nu cu inele, nu cu brătări, nu cu scârtâietori la picioare, nu cu pungile pe mână, nici cu haine de lux, ci cu fapte bune, asa cum se cuvine femeilor crestine să fie cu teamă de Dumnezeu. Crestinul care-si îmbracă femeia în lux, îi scoate marfă de calitate lui satana, si mai târziu o va pierde.

Bărbati si femei crestine, si voi, copii crestini, ascultati pe Domnul. Vă spun vouă, părintilor, cresteti copiii în învătătura legii lui Dumnezeu. Bătrânelor crestine, vă spun ca la niste mame mironosite, fiti cu înfătisare cuviincioasă, nu fiti robite de vorbele lumesti, ci fiti învătătoare de bine, ca să faceti cuminti si pe cele tinere.

... Fiilor crestini, urmăriti ce vă spun în această vorbire. Fiti, măi fiilor, crestini împlinitori. Lepădati lucrurile întunericului si îmbrăcati-vă cu lucrurile luminii, căci s-a apropiat ziua, si Dumnezeu nu Se lasă să fie înselat, căci Eu adevăr grăiesc, măi crestinilor, că la ziua judecătii vei secera, măi crestine, ce ai semănat în viată. Mai bine vă zic vouă, măi crestinilor, pentru că vremea s-a scurtat: împăcati-vă cu Dumnezeu, ca să gustati cele ce ochiul vostru nu a văzut, urechea nu a auzit si la inima voastră nu s-au suit, căci minunat loc a pregătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El.

Dacă acum, după ce veti auzi ce v-am scris prin mâna vasului Meu, dacă nu vă veti îndrepta, voi trimite pe pământ întuneric mare si vor iesi fiarele din culcusurile lor si vor veni asupra oamenilor ca să se hrănească. si voi porunci să sară si peste voi, ca să fiti răpiti, pentru că nu M-ati ascultat când Eu am fost cu voi. Voi porunci norilor să reverse pe pământ ploaie să spele pământul, si voi deschide portile cerului si voi da foc pe pământ, ca să ardeti ca lemnele.

... Crestinilor, crestinilor, îndreptati-vă. Puneti la inimă sfaturile Mele si îndemnurile Mele. Ascultati-Mă, fiilor, că vă voi ameninta cu boli grele si veti chema moartea să vă ia, să scăpati de bolile care vor cădea peste voi, si moartea nu va veni, că moartea va fugi de voi.

... Veniti, veniti, crestinilor, la Dumnezeu! Asa vă cheamă Domnul, căci voi sunteti prietenii Mei, si Eu sunt prietenul vostru. Dacă voi faceti voia Mea, nu vă voi mai numi robii Mei, căci robul nu stie ce face stăpânul său, si vă voi numi pe voi fii si vă voi face vouă cunoscute toate lucrurile Mele, căci cei care au fost la început nu au darurile voastre.

Asa vă îndemn, fiilor, crestinilor, nu stiu ce nume să vă mai pun, căci crestinii de la început n-au fost ca voi. Crestinii cei de la început n-au fost fătarnici cum sunt crestinii cei de acum. Crestinii cei de la început au avut prooroci pe oameni si mult îi ascultau, mult îi socoteau si îi pretuiau, si ce poruncă dădeau, acea poruncă o împlineau. Nu treceau peste poruncile care se dădeau de prooroci; se fereau să nu strice cuvintele proorocilor. Dar voi, crestinilor de astăzi, aveti pe Sfânta Treime Care vă profeteste, si multe lucruri s-au lucrat cu voi si multe minuni s-au lucrat cu voi. Cu ce curaj, măi crestinilor, stricati lucrurile pe care le face profetia Sfintei Treimi? Crestinii cei de la început nu curveau, si în mare curătenie îsi duceau viata. Pe crestinii cei de la început îi conducea legea, dar la voi, măi fiilor, S-a pogorât Dumnezeu si vă conduce cu toate lucrurile. Pentru ce nu mai ascultati sfaturile profetiei de azi? că sunt trei Puteri: Tatăl, Fiul si Duhul Sfânt.

... Să stiti voi, crestinilor, căci cel ce-si ascunde fărădelegile sale si nu le mărturiseste la duhovnic, acela nu poate fi iertat. Crestinul care-si mărturiseste fărădelegea sa la duhovnic si se lasă de a mai face fărădelege, acela îsi spală inima si o luminează cu lumina Duhului Sfânt; intră Duhul Sfânt în ea si o stăpâneste.

... Eu sunt Alfa si Omega. Am profetit aceste cuvinte. Cine le împlineste, va fi fericit, iar cine le calcă în picioare, va fi în mari amenintări, ca fiii Gomorei. Pun sfârsit.

Pace poporului Meu, si binecuvântat să fie! Amin."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2008, 11:19:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, este. Unora dintre noi, Dumnezeu ne-a trimis o mare incercare, din care nu m fi iesit fara a ne ruga lui Dumnezeu. Aceste incercari sunt situatii limita, in care te rogi pentru sanatatea ta, avand o boala grava; sau ai suferit o pierdere mare; sau esti acuzat de lucruri grave; sau ai pacatuit; sau familia iti este in primejdie; si lista poate continua. Cand ai asemenea probleme,te scoli si in miez de noapte si te rogi, te duci la manastiri, ca sa vorbesti cu preoti imbunatatiti. Atunci dispare lenea si cu tot sufletul vrei sa te apropii de Dumnezeu, stiind ca ajutorul de la El vine.

Multi dintre noi am primit credinta in Dumnezeu si implicit dorinta de a ne ruga in acest fel, adica prin suferinta. Altii, mai fericiti, au invatat in familie sa-L cunoasca si sa-L iubeasca pe Iisus, Hristos, Dumnezeul nostru.
Apoi trebuie sa-ti clarifici de ce vrei sa crezi in Dumnezeu, sau mai bine zis, de ce e preferabil a crede in Dumnezeu; care e finalitatea acestei credinte. Daca ne intrebi pe noi, vei gasi nenumarate raspunsuri pe toate topicele acestui forum, in speciat cele legate de rugaciune, intamplari adevarate, botez, nunta, impartasanie, etc.

In afara de aceste raspunsuri, poti gasi argumente cititnd cele scrise de Parintele Cleopa, Pr. Arsenie Papacioc, si multi altii (cartile le gasesti pe prima pagina, inainte de a intra in forum, la "Cati ortodoxe"). Vei gasi si carti despre viata sfintilor; de exemplu "Viata Sf. Ierarh Tihon", care explica foarte pe inteles despre cum ne ataca diavolul si cum ne ajuta Dumnezeu.

Caci in final aceasta e intrebarea care se pune: pentru cine optezi? Pentru Dumnezeu sau pentru diavol? Singurul, Care ne iubeste este Dumnezeu, de la care nu putem primi decat ceea ce ne e folositor si bun; in vreme ce diavolul, care ne uraste, pentru ca suntem facuti dupa chipul lui Dumnezeu si putem ajunge si la asemanarea cu EL. Din aceasta ura pentrui noi, oamenii, diavolul ne indeparteaza de la rugaciune, ne amageste, impingandu-ne spre egoism si incredere in noi insine, in loc sa avem incredere in Dumnezeu, dandu-ne impresia, ca ne vrea binele, dar impingandu-ne de fapt doar spre duceturile vietii, deci spre pacate..

Pentru asta ne da somn cand e sa ne rugam, ne trimite ganduri si amintiri, pentru a nu ne putea concentra la rugaciune; ne face egoisti, pentru a nu ne ajuta aproapele la nevoie; ne face sa incalcam legile lui Dumnezeu, spunandu-ne ca nu vor fi consecinte; si ne face sa nu credem in Dumnezeu, sugerand ca Dumnezeu nu exista.
Tu ce ti-ai propus sa alegi din toate acestea?
Il rog pe bunul Dumnezeu sa te ajute sa alegi ceea ce e folositor pentru tine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2008, 11:43:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Irina, e bine ca tu constientizezi ca nu te rogi. Multi dintre noi ne rugam, dar cu mintea petrecem in alte locuri. Si astfel, nu suntem departe de tine. Noi oamenii suntem prin fire meniti inaintarii si urcusului duhovnicesc. E nevoie de rabdare si staruinta, nu de nervozitate si nestatornicie. Roaga pe Dumnezeu asa cum ne rugam la vecernia Pogorarii Sfantului Duh: "Revarsa indurarile Tale asupra faradelegilor noastre si adancul milostivirilor Tale asupra pacatelor noastre." Uneori ma gandesc ca daca ar fi sa am posibilitatea sa ma intalnesc cu Hristos fata catre fata si sa am siguranta ca este chiar El Acela, n-as avea sa-I spun altceva decat cuvintele mentionate mai sus.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2008, 12:00:06
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

Buna! Iti recomand http://www.youtube.com/watch?v=Vtdow1bk4K0&feature=related
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2008, 12:07:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

numai sa nu-l confundatzi in naluciferizare pe Domnul Iisus Hristos cu duhul rau ce a furat hainele Domnului shi intra prin hainele tale ca sa "te indrepte" shi sa "te ajute", caci cum oare o sa te ajute "stimatul" numit "perna moale" decat sa fure nadejdea pe care o aveai in Dumnezeu shi sa o lashi in veghea dracului... lepadand paza de a plini poruncile, shi de a nu mai lucra asha cum ar trebui adica de a lucra asha ca pentru Dumnezeu fara sa ashteptzi nimic in schimb, sa n-ai nici un datornic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2008, 13:08:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De fiecare data vei fi astfel ispitita, chiar daca vei putea sa te rogi de acum incolo. Pe mine in fiecare zi ma tenteaza gandu sa nu imi mai fac rugaciunea si canonu. E o lupta de vointa: faci ori nu faci.
Oricum, este bine macar ca te gandesti la neputinta ta, macar constientizezi ca ar trebui sa faci, dar amani. Nu numai tu esti asa, ci si multi dintre noi care postam pe forumu asta, cel putin eu. Asa ca nu mai fi dezamagita. Pentru inceput, spune macar Tatal nostru inainte sa te culci si cand te trezesti, iar dupa ce va trece un timp vei vedea tu daca vei mai simti nevoia de mai multa rugaciune sau nu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2008, 14:13:50
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
degeaba zicetzi in voi ca sunteti pe filiera apostoleasca sau ca suntetzi fii ai lui Avraam, ca Avraam nu avea faptele voastre
...le avea sigur pe ale tale :dozingoff: ?

cum de ti-a scapat vraza asta:rolleyes:?
Reply With Quote
Răspunde