Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 07.10.2021, 21:29:25
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tu ai văzut cum arăta forumul prin 2009-2014, ce discuții vii erau, câți oameni cu discernământ și care țineau dreapta credință erau pe forum, ce subiecte interesante erau ?

În opinia ta ce ar trebui să se discute pe un forum care se intitulează ortodox, care poate e sau era cândva o comunitate mare ?

Râsuri despre unii și alții, solicitări de donații în timp ce se râde că unul e ”skinat de bani”, paranoia vrăjitorească trecută la rubrica spiritualitate ortodoxă, sectarism de tot felul care înjură ideea de ierarhie pentru că nu le recunoaște poziționarea ?

N-am intrat pe un forum de alt tip sau de altă confesiune, dacă e ortodox înseamnă că mă interesează să citesc subiecte ortodoxe + subiecte despre oameni virtuoși (sportivi, artiști, intelectuali și oameni simpli care cred ori s-au ridicat și au făcut pocăință) + subiecte importante administrative/civice, care influențează viața creștină, nu deviații, nu divagații mă interesează păreri cât mai oficiale și adeverite de Sfinții Părinți, modele pe care le-ar da exemplu și Sfinții Părinți, atitudini civice la care și Sfinții Părinți ar îndemna.

Dacă erau astăzi Sfinții Părinți sau în vreo obște creștinească de prin secolul 4 dialogul între membri aveau astfel de dezlânări de la credință, erau oamenii atât de dezarticulați cum sunt în secolele acestea sau poporul drept credincios era ferm și avea conștiință dreaptă a predaniei ?

Tu ai văzut ce strict se moderează la părintele Petru Pruteanu forumul său, spunea un coleg mai demult că să-și facă Biserica un forum.

Eu cred că nici Patriarhia, nici Mitropolia Moldovei, care au o pondere nu-și asumă să facă un forum, nu pentru că nu ar avea bani de hosting ci pt că ar trebui să stea cineva 24/24 după fiecare batjocoritor care vine să facă mișto, după fiecare maniac care nu se lasă, după fiecare om care dă semne de instabilitate psihică.

Știi că și la teologie ca să fii admis din seminar (liceu) deci pe la 14 ani cls a 9-a, proba psihică e eliminatorie, cred că și la facultate, și la examenul de capacitate preoțească prin care se pot titulariza pe un post preoți trebuie să ai echilibru psihic.
Nici în mănăstire nu știu dacă sunt primiți indivizi care tulbură și nu au echilibru, eu am auzit că nu ar trece de perioada de probă.

Iar preoții sunt sau ar trebui să fie instruiți să recunoască o afectare psihică în momentul în care le vine cineva la discuții și spovedanie să înțeleagă ce jocuri are unul în cap, cum le învârte ca să nu fie păcăliți să creadă minciuni.

Și din cauza asta s-a distrus ce mai era măcar o idee ortodoxă de comunitate pe net, că nu poți să mai citești un fir de forum fără să fie îmbâcsit sau parazitat.



Vezi că au căzut în Vechiul Testament cu fața pe pardoseala

Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor)
Capitolul 7
3. Și toți fiii lui Israel, văzând cum s-a coborât focul și slava Domnului peste templu, au căzut cu fața la pământ pe pardoseală, s-au închinat și au slăvit pe Domnul: "Că este bun, că în veac este mila Lui!"

Care e totuși contribuția ta pe forum, de când ai venit în afară de miștouri ? Ți-ai făcut cont ca să râzi sau să blasfemiezi cultul comemorării prezent în B.O.R. să-ți mai adaugi niște păcate ?
Așa ca fapt divers, să vezi de ce sunt incapabili...:))))