Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 15.03.2011, 18:47:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Poporul acesta se apropie de Mine cu gura si cu buzele Ma cinsteste, dar cu inima este departe, caci inchinarea inaintea Mea nu este decat o randuiala omeneasca invatata de la oameni.

E dramatic cand omul nu mai e atent la propriile cuvinte. Se roaga, dar mintea ii este imprastiata. In acest caz, rugaciunea e lipsita de viata, de simtire. Inceteaza sa fie vorbire cu Dumnezeu, transformandu-se intr-o mimare a dialogului cu El.
Grigorie de Nyssa , marele filozof si fratele marelui Vasile considera rugaciunea gurii , granita cea mai departata a rugaciunii , find de fapt treapta cea mai de jos din scara rugaciunii . Nu trebuie sa deznadajduim , caci nimeni nu s-a nascut invatat , iar urcusul pe treptele rugaciunii nu are sfarsit , iar cu multa dragoste , credinta si exercitiu , treapta cu treapta vom urca in rugaciunea noastra , cea care ne uneste cu Dumnezeu .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 15.03.2011, 22:56:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Grigorie de Nyssa , marele filozof si fratele marelui Vasile considera rugaciunea gurii , granita cea mai departata a rugaciunii , find de fapt treapta cea mai de jos din scara rugaciunii . Nu trebuie sa deznadajduim , caci nimeni nu s-a nascut invatat , iar urcusul pe treptele rugaciunii nu are sfarsit , iar cu multa dragoste , credinta si exercitiu , treapta cu treapta vom urca in rugaciunea noastra , cea care ne uneste cu Dumnezeu .
Draga Cristi ...mi-as dori o rugaciune referitoare la lacrimi....Stii vreuna?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 16.03.2011, 00:53:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Draga Cristi ...mi-as dori o rugaciune referitoare la lacrimi....Stii vreuna?
Multe , foarte multe rugăciuni amintesc de lacrimi , mai ales cele de pocăință , cele către Maica Domnului , mai ales în Psaltira Maicii Domnului , și chiar în Psalmii lui David . O rugăciune numai despre lacrimi nu am, dar am o scrisoare scrisă de Georgiana care o putem lua ca un strigăt, ca o rugăciune, ca o lacrimă , ca o mărturisire , ca ce vrem noi , dar în primul rând o scrisoare ( rugăciune ) de dor și lacrimi :http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iub...rimi-curg.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 16.03.2011, 01:15:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit călător prin ploaie

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multe , foarte multe rugăciuni amintesc de lacrimi , mai ales cele de pocăință , cele către Maica Domnului , mai ales în Psaltira Maicii Domnului , și chiar în Psalmii lui David . O rugăciune numai despre lacrimi nu am, dar am o scrisoare scrisă de Georgiana care o putem lua ca un strigăt, ca o rugăciune, ca o lacrimă , ca o mărturisire , ca ce vrem noi , dar în primul rând o scrisoare ( rugăciune ) de dor și lacrimi :http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iub...rimi-curg.html
Tocmai a început să "plângă cerul", afară plouă , ești un veritabil "călător prin ploaie" . Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 22.03.2011, 15:47:03
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Doamne ajuta

Fiind in postul cel mare,am gasit o carte cu rugaciuni care se cheama chiar "rugaciunile postului mare",in care am gasit "plinsurile",asa se cheama a Sf,Efrem Sirul.Aceste rugaciuni sunt ptr,fiecare zi a saptaminii.Adica:"Plansul de luni seara"..."Plansul de marti seara"si tot asa pina la sf,saptamanii.Sunt rugaciuni foarte potrivite ptr.aceste zile.Personal ,ma simt foarte bine dupa ce citesc seara aceste "plansuri".....si indraznesc sa recomand celor care doresc sa-si simta sufletul pe "calea "spre mantuire....Doamne Ajuta.....
Reply With Quote
  #166  
Vechi 22.03.2011, 19:03:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Fiind in postul cel mare,am gasit o carte cu rugaciuni care se cheama chiar "rugaciunile postului mare",in care am gasit "plinsurile",asa se cheama a Sf,Efrem Sirul.Aceste rugaciuni sunt ptr,fiecare zi a saptaminii.Adica:"Plansul de luni seara"..."Plansul de marti seara"si tot asa pina la sf,saptamanii.Sunt rugaciuni foarte potrivite ptr.aceste zile.Personal ,ma simt foarte bine dupa ce citesc seara aceste "plansuri".....si indraznesc sa recomand celor care doresc sa-si simta sufletul pe "calea "spre mantuire....Doamne Ajuta.....
Un raspuns excelent ce se potriveste si pentru colega si prietena noastra : calator prin ploaie ! . Cele sapte plansuri : http://www.sfaturiortodoxe.ro/celesapteplansuri.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 23.03.2011, 01:42:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Importanta rugaciunii am gasit-o exprimata plastic in filmul (dureaza 10 minute) cu titlul "Pustnicul si ucenicul sau". Acolo apare si Scara, pana la Preasfanta Nascatoare.
De asemenea, tastind pe Google titlul de mai sus, am gasit o poveste uimitoare a scriitorului Ion Agarbiceanu.
Va recomand, in caz ca nu ati vazut/citit cele doua bijuterii, sa accesati grabnic...
Un preot care imi e prieten (din copilarie) mi-a zis opinia lui: "aici - se referea la filmuletz, e concentrata toata ortodoxia".
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 23.03.2011, 01:49:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Daca la rugaciune nu auzim glasul lui Dumnezeu , ci se aude numai glasul nostru , rugaciunea noastra nu se mai poate numi dialog cu Dumnezeu , e doar monolog cu noi insine .
Cristi, te rog sa detaliezi putin pasajul asta, imi pare un gand plin de miez. (Si nu sunt multumit de interpretarea mea saraca si stangace.) Te rog, daca se poate...
Doamne ajuta!

Last edited by ioan cezar; 23.03.2011 at 02:18:23. Motiv: Ah, abia acum vad ca ai detaliat in prima postare din thread, scuze... Totusi, daca intre timp ai mai primit ceva...
Reply With Quote
  #169  
Vechi 23.03.2011, 10:57:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga Ioan Cezar

Am scris eu ceva la inceputul thread-ului , dar accentuez si aici cateva aspecte , nu pe toate ca mi-ar trebui pagini intregi ! Gura-mintea-inima , acestea sunt cele care participa la rugaciune ! Atata timp cat ele sunt separate , lasate in voia lor , vorbim doar de un monolog , sau de rugaciunea facuta din "obligatie-frica. . . ", si ai vazut cata povara e uneori in indeplinirea orelor de rugaciune , caci mintea e imprastiata spre grijile lumesti , iar inima saraca se zbate in durerile pricinuite de cele ce sunt transmise de minte , caci nu putem separa madularele noastre oricat ne-am stradui noi . Ele lucreaza impreuna , iar cand unul din madulare sufera , toate celelalte sunt afectate . Cum am mai spus , rugaciunea gurii este cea mai de jos treapta a rugaciunii , la care ne oprim foarte multi dintre noi , avand doar impresia ca am inaintat , dar nu , nu-i adevarat . De ce ? Simplu , un sporit in rugaciune , in vecii vecilor nu va mai fi afectat de necazurile lumesti , nu se va mai mania , nu va mai fi mandru , nu se va mai supara pe cel de langa el , etc , deci va fi cu adevarat smerit ! Cati am ajuns in stadiul asta ? Din pacate avem mult de munca , iar mare inselare e in a cauta formule magice , retete ,tehnici , sau mai stiu eu ce , pentru ca rugaciunea te lipeste de Dumnezeu si te face un duh cu El , dar asta nu se face batand din palme , si in nici un caz bazandu-ne doar pe fortele proprii , ci repetand obsedant : " Doamne invata-ma sa ma rog Tie! ". Atata timp cat sufletul nu participa efectiv la rugaciune , munca si nevointa noastra este in zadar , adica suntem in monolog . Sa nu uirti , frate draga ca sufletul nostru are doua parti : mintea si inima , si pe acestea trebuie sa le cucerim prin rugaciune , sa le punem efectiv la lucru . A noastra sa fie vointa , caci restul le dobandim cu darul lui Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #170  
Vechi 23.03.2011, 11:57:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Importanta rugaciunii am gasit-o exprimata plastic in filmul (dureaza 10 minute) cu titlul "Pustnicul si ucenicul sau". Acolo apare si Scara, pana la Preasfanta Nascatoare.
De asemenea, tastind pe Google titlul de mai sus, am gasit o poveste uimitoare a scriitorului Ion Agarbiceanu.
Va recomand, in caz ca nu ati vazut/citit cele doua bijuterii, sa accesati grabnic...
Un preot care imi e prieten (din copilarie) mi-a zis opinia lui: "aici - se referea la filmuletz, e concentrata toata ortodoxia".
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh!

Multumesc pentru povestea lui Agirbiceanu - http://www.scribd.com/doc/7131381/Pustnicul-Si-Ucenicul. O citesc acum.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11