Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 24.11.2009, 11:29:15
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
stii ca am mari greutati in a intelege ce scrii, la ce te referi cu tichie si tiribomba, mai exact? departe de mine gandul de fi profesor, esti prea indoctrinat ca sa mai simti ceva. tu vezi cerul albastru pt ca asa scrie, iarba verde pentru ca asa scrie, iubesti pentru ca asa scrie, singura chestie care nu scrie, e polemica. deci atentie, ca iesi din patratica
M-am referit la "zâmbiliciul" utilizat.
Polemica se poate duce și în mod constructiv nu cu atacuri la persoană, ci discutând concepte, principii și dogme...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 24.11.2009, 11:55:30
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
M-am referit la "zâmbiliciul" utilizat.
Polemica se poate duce și în mod constructiv nu cu atacuri la persoană, ci discutând concepte, principii și dogme...
nu cred ca pana acum nu ai inteles ca esti pe un forum crestin ortodox, care nu are nici o legatura cu cel adventist. si aici nu ai sa ajungi la nici o concluzie cu privire la concepte, principii si dogme. e ca si cum vedem amandoi acelasi obiect, numai ca eu spun ca a lemn si tu metal. niciodata nu vom fi de acord si fiecare va incerca sa-i demonstreze celuilalt ca are dreptate. deci, in concluzie: o polemica inutila. venirea ta pe acest forum este de a ne deschide ochii cu orice pret si de a ne aduce pe calea cea dreapta? detii adevarul absolut si nu poti dormi noaptea daca nu ni-l spui? eu nu am probleme din astea de a intra pe site-uri adventiste si de a incerca de ai aduce catre adevarata credinta. (please, sa nu-mi dai vreun verset sau sa-mi spui cat de mica si nevrednica sunt sa pot ridica macar privirea catre adventisti ). fi fericit ca ai gasit "calea", impartaseste-o celor care te aud, iar cei care au urechile inchise, lasa-i sa-i lumineze Dumnezeu.
sa nu o iei ca un atac la persoana, eu cel putin asta vad ca vii aici pentru polemica. cred ca suntem mai "vii" decat fratii tai si mai simpatici de nu te desparti de noi
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 24.11.2009, 12:19:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si eu cred ca sunt foarte atasati de Ortodoxie de moment ce isi petrec atat de mult timp pe acest forum.....
Reply With Quote
  #164  
Vechi 24.11.2009, 12:55:51
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Ce e domne? te dai cult?

Ce e domne? te dai cult? Vrei sa pozezi in intelectual care este deaupra plebeilor de rand de aici? Scrie domne in romaneste. Si daca scrii in alta limba ceva, da si traducerea in romana! Asta din respect pt partenerii de dialog. Infatuat ce esti. Vii si te dai superior aici,dar trairea ta e la pamant. Ii desconsideri pe ortodocsi, ii privesti ca pe niste leprosi. Faci pe desteptul, ce sa zic... Mai zici ca l-ai cunoscut pe Hristos... unde? in cartile alea alienate? in adunarile voastre cu pastori care sunt investiti sa propavaduiasca de cine? Au ei harul lui Hristos si al Sfantului Duh? Am sa ma ocup eu si de exemplele pe care le dai din asa zisa biblie. VALOAREA NU ASTEAPTA NUMARUL ANILOR! zici tu. Vorbesti doar in clisee! tocilar care nu patrunde in esenta cuvantului... Creierul tau e un sistem inert care functioneaza pe baza de comenzi si nu pe baza de simtire... Ai ingramadit in el texte si acum le refulezi... Ti se pare si tie ca traiesti daca sustii polemici pe forum....
Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
La valeur n'attends pas le nombre des années. Au revoir :)
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.11.2009, 13:04:49
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Ce e domne? te dai cult? Vrei sa pozezi in intelectual care este deaupra plebeilor de rand de aici? Scrie domne in romaneste. Si daca scrii in alta limba ceva, da si traducerea in romana! Asta din respect pt partenerii de dialog. Infatuat ce esti. Vii si te dai superior aici,dar trairea ta e la pamant. Ii desconsideri pe ortodocsi, ii privesti ca pe niste leprosi. Faci pe desteptul, ce sa zic... Mai zici ca l-ai cunoscut pe Hristos... unde? in cartile alea alienate? in adunarile voastre cu pastori care sunt investiti sa propavaduiasca de cine? Au ei harul lui Hristos si al Sfantului Duh? Am sa ma ocup eu si de exemplele pe care le dai din asa zisa biblie. VALOAREA NU ASTEAPTA NUMARUL ANILOR! zici tu. Vorbesti doar in clisee! tocilar care nu patrunde in esenta cuvantului... Creierul tau e un sistem inert care functioneaza pe baza de comenzi si nu pe baza de simtire... Ai ingramadit in el texte si acum le refulezi... Ti se pare si tie ca traiesti daca sustii polemici pe forum....
nu te mai supara, ca asa ii faci pe plac. ti-a scris in franceza ca i-ai spus garcon
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 24.11.2009, 13:20:50
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Si? Te deranjeaza icoanele?

SI? TE DERANJEAZA ICOANELE? Pai atunci trage-L la raspundere si pe Apostolul Luca, Cel care a pictat chipul Fecioarei Maria, Fecioara care pt voi nici nu exista! Sau daca exista, o tratati ca pe o femeie usoara si huliti impotriva Ei! O Femeie care a bineplacut lui Dumnezeu Atottiitorul, o Femeie care a fost anuntata de prooroci, o Femeie care, daca n-ar fi fost vrednica, nu L-ar mai fi conceput pe Iisus Hristos. Este Unica Femeie care s-a bucurat de o asemenea cinste si voi O dispretuiti, daca nu chiar cartiti impotriva Ei! Pai nu va dati seama ca Iisus Hristos, ca parte a Sfintei Treimi, care a luat trup, pentru a uni firea omeneasca cu cea dumnezeiasca, este Fiul Ei? Si Iisus Hristos, Cel care a revenit la demnitatea de Dumnezeu Fiu al Atottiitorului si a regasit slava pe care o are in veci de la Tatal Ceresc dupa Inaltarea Sa la ceruri, nu putea sa-si lase Mama sa sufere? Sa sufere chinurile iadului si moartea pana la Judecata de Apoi? Nu stiti , pt ca nu stiti cat de mult O iubeste Iisus Hristos pe Mama care L-a ocrotit si L-a crescut singura.... Nu va dati seama ca Il jigniti si cartiti impotriva Lui cand va legati de Mama Lui. Va dati docti si atoatestiutori si vreti sa desfiintati ceea ce Dumnezeu Atottiitorul a slavit. Pentru ca slava este pentru Cea care poarta in trupul Ei pe Cel ce se umileste pentru a ridica neamul omenesc din conditia de condamnat la aceea de partas la Sfintenia lui Dumnezeu Atottiitorul. Si apoi ce credeti? Oamenii care au infruntat balaurul acesta pamantesc al carui cap este lucifer si care se taraste in lume pana la venirea in slava a lui Iisus Hristos, cand tot ce este alterat va fi prefacut, si toti dusmanii Sai vor fi redusi la tacere, oamenii acestia oare ce merita: iadul sau partasia cu Iisus Hristos? Oamenii acestia care au trait dupa poruncile Apostolilor si ale ucenicilor Lor, oamenii acestia care n-au ratacit si au pastrat flacara credintei vie, cand neamuri conduse de balaurul de care mentionam, au navalit asupra Europei pentru a subordona popoare crestine altei trairi si credinte. Oameni parasiti de cei ce se numeau crestini care se ocupau cu intrigi si razboaie teritoriale in centrul si vestul Europei. Crestini care au lasat musulmani sa atace Biserica Crestina Rasariteana ce fiinta la Constantinopol si sa o slabeasca pentru ca ei sa devina "puternici"; puternici in bunuri masurable, pieritoare , dar nu in credinta....
Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă-ți dai jos gluga inchizitorială, vei putea gândi mai limpede. Intră în în orice biserică ortodoxă și vei vedea și soclul și aureola făcută de zugrav, nu de Dumnezeu.
Dacă e biserică chreștină, de ce nu întâlnești în ea doar icoana lui Christos? El a fost și încununat cu martiriu, a oferit și învățătură generațiilor nevrednice de Numele Său...
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 24.11.2009 at 13:24:36.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 24.11.2009, 13:30:59
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Nu ma supar, ma revolt!

Nu pot tacea, asa cum nici Ioan Botezatorul n-a tacut impotriva samavolniciilor si teatrului ieftin pe care il ofereau carturarii, marii preoti , oamenii de la curtea lui Irod si pe care ii numeA NAPARCI si PUI DE VIPERE.
Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nu te mai supara, ca asa ii faci pe plac. ti-a scris in franceza ca i-ai spus garcon
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 24.11.2009 at 13:33:43.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 24.11.2009, 13:39:14
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Dai exemple in franceza si nu stii l. Romana

DAI EXEMPLE IN FRANCEZA SI NU STII L. ROMANA. se zice: ai putea sa-mi FII un bun profesor, pt ca este la conjunctiv prezent.
Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Probabil ai dreptate, mai am multe de învățat la capitolul umilință. Dacă lepezi tichia și tiribomba ai putea să-mi fi un bun profesor
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #169  
Vechi 24.11.2009, 14:43:57
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nu cred ca pana acum nu ai inteles ca esti pe un forum crestin ortodox, care nu are nici o legatura cu cel adventist. si aici nu ai sa ajungi la nici o concluzie cu privire la concepte, principii si dogme. e ca si cum vedem amandoi acelasi obiect, numai ca eu spun ca a lemn si tu metal. niciodata nu vom fi de acord si fiecare va incerca sa-i demonstreze celuilalt ca are dreptate. deci, in concluzie: o polemica inutila. venirea ta pe acest forum este de a ne deschide ochii cu orice pret si de a ne aduce pe calea cea dreapta? detii adevarul absolut si nu poti dormi noaptea daca nu ni-l spui? eu nu am probleme din astea de a intra pe site-uri adventiste si de a incerca de ai aduce catre adevarata credinta. (please, sa nu-mi dai vreun verset sau sa-mi spui cat de mica si nevrednica sunt sa pot ridica macar privirea catre adventisti ). fi fericit ca ai gasit "calea", impartaseste-o celor care te aud, iar cei care au urechile inchise, lasa-i sa-i lumineze Dumnezeu.
sa nu o iei ca un atac la persoana, eu cel putin asta vad ca vii aici pentru polemica. cred ca suntem mai "vii" decat fratii tai si mai simpatici de nu te desparti de noi
Nu înțeleg de ce te-ai zbârlit așa, la urma urmei e un sub-forum de discuții interconfesionale nu celulă de interogatoriu.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 24.11.2009, 14:46:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Nu înțeleg de ce te-ai zbârlit așa, la urma urmei e un sub-forum de discuții interconfesionale nu celulă de interogatoriu.
hihihi...nu m-am zbarilt doar am vrut sa-ti subliniez ca vii aici pt polemica, sau.....booombaaaa, o ipoteza shoc.... ca-ti place de noi ortodoxii
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47