Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2011, 17:18:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Vreascurile limbii romane

Deci parerea mea sincera si personala este ca ar trebui sa incercam a ne cizela vorbirea si postarile, abtinandu-ne de la folosirea cuvintelor in plus si a semnelor de punctuatie exagerate. Intelegi? Nu mai zic de corectitudinea gramaticala a mesajelor care vor ramane publice pentru mult timp de acum incolo. Stii cum zic?

Este si acesta un fel de post, pentru cine doreste.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2011, 17:32:26
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool

Primim sfaturi de la cineva care scrie "aicisa" in loc de "aici" ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2011, 17:40:20
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Primim sfaturi de la cineva care scrie "aicisa" in loc de "aici" ?
Aia era o expresie in gluma. Te iei de el ca atrage atentia asupra unei probleme reale? Sau doar iti place sa fii acida gratuit? Problema in sine sa inteleg ca nu te intereseaza...
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2011, 17:47:23
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Aia era o expresie in gluma. Te iei de el ca atrage atentia asupra unei probleme reale? Sau doar iti place sa fii acida gratuit? Problema in sine sa inteleg ca nu te intereseaza...
No scuze no ca io nu prea stiu de gluma.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2011, 04:01:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
ar trebui sa incercam a ne cizela vorbirea si postarile [...]

Este si acesta un fel de post, pentru cine doreste.
Subscriu la aceasta cerere de exercitiu.

Iar tu Florin incepe prin a schimba acel aicisa care zgarie pe urechi / ochi, fara suparare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2011, 07:20:42
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Problema nu e cu "aicisa", regionalismele și vorbele oamenilor simpli ascund de multe ori înțelesuri adânci... Regionalismele fac parte din ființa noastră națională și mie, personal, tare mi-e drag să le folosesc în limbajul de zi cu zi chiar cu riscul de-a obține reacții nu prea plăcute de la cei mai stilați și elevați întru alte culturii, dar care scriu cu multă dezinvoltură pe tabla din clasă "î-ți".

P.S. 1. Argoul și jargoanele sunt la mare cinste în limba engleză și modelul american de viață ne cam influențează, din păcate. De ce n-ar fi corect aici'șa, când e corect can't și can not este aproape deloc sau puțin mai rar folosit? Mă adresez celor care-și punctează adeseori postările cu vreo expresie / cuvânt în limba engleză (inclusiv eu).

2. Cred că primul pas spre corectitudinea exprimării în limba română este a scrie în această limbă: ADICĂ, CU DIACRITICE! Ș'apoi, de restu' 'om mai vide'.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 22.03.2011 at 07:27:43.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2011, 08:31:13
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit de bun simt

Viteza din secolul asta va conduce la exprimarea cat mai succinta si probabil si diacrilicele vor disparea.Oricat s-ar rasuci Pruteanu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2011, 11:22:02
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Deci cei care tin postul de luni pana vineri fara ulei, scriu cu diacritice si corect romaneste, iar ceilalti mai incepatori si mai slabi din fire, tin postul cum pot ei si scriu pe masura.
Presupun ca asta este motivul pentru care topicul a fost lansat la rubrica "Postul".
E buna atentia la detalii, si detaliile fac mult, dar eu nu mai vreau sa pretind altora sa se comporte ca mine...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 22.03.2011 at 11:24:48.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2011, 11:22:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Problema nu e cu "aicisa", regionalismele și vorbele oamenilor simpli ascund de multe ori înțelesuri adânci... Regionalismele fac parte din ființa noastră națională și mie, personal, tare mi-e drag să le folosesc în limbajul de zi cu zi chiar cu riscul de-a obține reacții nu prea plăcute de la cei mai stilați și elevați întru alte culturii, dar care scriu cu multă dezinvoltură pe tabla din clasă "î-ți".

P.S. 1. Argoul și jargoanele sunt la mare cinste în limba engleză și modelul american de viață ne cam influențează, din păcate. De ce n-ar fi corect aici'șa, când e corect can't și can not este aproape deloc sau puțin mai rar folosit? Mă adresez celor care-și punctează adeseori postările cu vreo expresie / cuvânt în limba engleză (inclusiv eu).
Am folosit pe alocuri cuvântul "aicișa" intenționat, deliberat, pentru că îmi place. Este un regionalism cules din Moldova. E adevărat că a folosi regionalismele nu este un lucru greșit. Nici neologismele nu sunt interzise, din moment ce și-au găsit deja locul în limba română. Numai că ar trebui utilizate mai cu moderație, pentru că multe au [încă] echivalente in românește care se pot pierde cu timpul.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
2. Cred că primul pas spre corectitudinea exprimării în limba română este a scrie în această limbă: ADICĂ, CU DIACRITICE! Ș'apoi, de restu' 'om mai vide'.

Doamne ajută!
Este greu, dar nu e vorba numai de diacritice. Scriind acest mesaj, observ cum imediat după ALT+SHIFT, tastele se amesteca. Plusul nu mai este la locul său, Z se inlocuiește cu Y, semnele de punctuație sunt undeva ascunse și așteaptă căutate. Noroc de combinația ALT+SHIFT că rezolvă temporar situația. Probabil că după un timp m-aș obișnui, căpătând viteză... Dar, până atunci, e vorba de doamna Comoditate născută din mumă-sa Lenea.

A fost foarte interesant să văd cum turcii, slovacii, francezii, italienii șamd folosesc caracterele lor speciale tot timpul, chiar si pe clienții de mesaje-instant (ei folosesc mai mult MSN și alți clienți). Au tastaturi dedicate limbii proprii. Bravo lor, asta spune ceva despre ei și altceva despre noi, românii.

Că ziceai de Pruteanu, țin minte că el a insistat să nu se înlocuiască î cu â peste tot, că e o prosite să scrii "niciun" și "nicio"... Dar cine l-a ascultat? Vorba lui, cei care au hotărât aceste schimbări inutile nu aveau nici o tangență cu domeniul. Nu știu dacă ați sesizat, dar anumite edituri încă scriu cu î în loc de â.

Dumnezeu să-l ierte și pe Pruteanu, că a fost băiat simpatic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 22.03.2011 at 11:25:07.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2011, 08:42:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Deci cei care tin postul de luni pana vineri fara ulei, scriu cu diacritice si corect romaneste, iar ceilalti mai incepatori si mai slabi din fire, tin postul cum pot ei si scriu pe masura.
Presupun ca asta este motivul pentru care topicul a fost lansat la rubrica "Postul".
E buna atentia la detalii, si detaliile fac mult, dar eu nu mai vreau sa pretind altora sa se comporte ca mine...
Esti foarte simpatic !
Da, intre mai multe rele, il alegem pe cel mai mic : scrisul fara diacritice.
(e vorba bineinteles doar de scrisul pe calculator, asta fiind de fapt a doua natura/ alegere a multor internauti romani).

Insa scrisul cu regionalisme (la semnatura, inca) sau scrisul agramat (ve-ti !!), never. Traiasca Limba Romana literara !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Subminarea a Bisericii Ortodoxe Romane ! IonelS Biserica Ortodoxa Romana 1 27.12.2010 19:24:26
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
Infranarea limbii Rodica50 Intrebari utilizatori 0 16.10.2010 20:10:13