Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.06.2009, 11:15:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Mulțumim, Jenica, pentru albumul cu imagini de prin țară... Cu adevărat răcoritoare pentru suflet!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.06.2009, 11:18:10
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Da, e mai greu cand nu prea e de ales.. Dar bine ca sunt si cele care sunt.
Dar macar ai soare! ;-)

Așa este... Și iarna este mult soare aici, pe Coastă.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 18.06.2009, 14:26:15
nicole50 nicole50 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 4
Implicit de ce am plecat......

Am plecat pentru ca imi era frica mereu,am plecat fara sa mai detin nimic material in nadejdea ca le voi face la loc,am plecat doar cu Iisus in inima si bucuria ca suntem toata familia la un loc,am plecat pentru ca ma saturasem sa tin geanta de gat la piata,ochii pe portofel cat scoteam banii sa platesc ce cumparasem,sa ascult tufisurile cand ma intorceam mai tarziu acasa,sa am grija in fiecare seara sa incui bine usa,sa port grija copiilor cat sunt pe afara,sa pasesc peste sacosele de gunoi lasate pe alei,sa privesc in toate partile cand ma urc in autobuz,sa fiu refuzata si amanata la nesfarsit pentru vre-un nenorocit de serviciu public,sa intervin ,sa ma interesez unde si cu cine sa " discut"ca sa nu raman cu problema nerezolvata,sa urasc saracia din neputinta de a face mai mult pentru saraci..si mai ales sa scap de ipocrizie..de falsul cult al ortodoxului pentru familie,pentru aproapele..stim cu totii de stirile de la ora 5.."viata la sat"...oameni din comunitati mici unde se intampla cele mai neauzite cazuri de violenta domestica,abuzuri de tot felul,copii chinuiti,persoane care au fost duse la spital ca ultima masura pentru ca deja intrasera in putrefactie de vii,mancate de viermi,,asta sub privirile nepasatoare incepand cu cele ale vecinilor pana la cei care au o "calificare" in domeniul social,calificare care este privita ca un mod de viata particular nu in slujba obstii,la fel cum s-a intamplat si cu profesoarele de religie din scoli care aveau convingerea ca religia se preda in cuvinte si se rasplateste cu note si ca poti ramane CORIGENT la aceasta materie....nu am auzit de cazuri in care un profesor de religie sa se declare un fin ascultator si subtil consilier al sufletelor ratacite....am plecat din cauza a toate acestea..m-a durut "zicala " despre Romania..."frumoasa tara...pacat ca este locuita".....am plecat si plang zilnic dupa ce a ramas si stiu ca va ramane vesnic ,mai ales in Romania...mirosul acela de icoane,tamaie,batai de toaca,,locuri sfintite de asceti,,Ion Creanga..Amintirile lui....lumea din amintirile lui,simpla,taraneasca,asezata,respectuasa..cu balciuri,cu nunti cu familii numeroase ,cu copii invatati ,cu dascali care isi scot ei primii palaria si te saluta,cu madame care se lauda la porti cu dulceturi fine si apa de la beci,cu taifasuri de poeti in taverne,cu polemici de piata si polemica academica....astea vor dura vesnic..si sunt ale noastre ,ale romanilor,,,,,sa ne intoarcem de unde vom fi,cu privirea catre "acest" suflet si sa ne educam copii in aceleasi valori....macar atat..sper sa nu fi suparat pe nimeni...sunt doar simtiri traite departe de tot ce are romanul si inca nu stie ca le are.....
Reply With Quote
  #114  
Vechi 18.06.2009, 15:05:14
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Nicole...ai dreptate in ceea ce spui...e greu departe de tara si aici ma refer la traditia noastra pe care acolo ai ocazia sa o simti doar intr-o biserica romaneasca...dar...sa fim seriosi ca nimeni nu pleaca in afara cu buzunarele goale si nici fara sa aiba pe cineva acolo pentru ca pur si simplu este imposibil sa supravietuiasca (lipsa dreptului de munca, locuintei etc)....iar pungile de gunoaie, ciorditorii si nesimtii din serviciile publice mai nou colcaie si pe acolo.
Principalul motiv pentru care se pleaca e un trai material nu foarte bun ci oleaca mai bun ca cel din tara si aspecte legate de societate, in special a castigurilor injuste pentru diferite clase de munca.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 18.06.2009, 16:09:10
nicole50 nicole50 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 4
Implicit Draga Iulia

am plecat chiar cu buzunarele goale si cu o idee de ce putem face aici....ne-am bazat pe calificari si cunostinta de limba engleza...bani pentru o luna de chirie nu inseamna buzunar plin...asta conteaza mai putin in discutia noastra...ce este important ....Dumnezeu a ingaduit sa nu raman fara duhovnic si mi l-a dat dupa rugaciune,,,traitor cu adevarat in spiritul ortodox romanesc,cu har,cu viata curata si smerita...incercam si speram sa reusim sa pastram vie atmosfera de casa,sa ne bucuram ca vorbim romaneste si ce este mai important un loc in care sa alergi cand simti ca deznadejdea te copleseste..pentru ca se intampla..nu-i asa?..in rest despre relatia emigrant-locuitor al tarii de adoptie va trimit ceva de Mircea Cartarescu...el spune mai bine decat asi face-o eu
[SIZE=3][COLOR=navy][COLOR=navy]Sentimentul romanesc al isteriei - de Mircea Cartarescu[/COLOR][/COLOR][/SIZE][COLOR=navy][COLOR=navy]

"N-am crezut niciodată în specificul național, în "sentimentul românesc al ființei", în tot ceea ce filozofii culturii și psihologii maselor ne-au atribuit ca să ne distingă de alte popoare.

Nu cred că suntem mai ospitalieri decât alții, mai harnici sau mai hoți.
Nu-mi pare nici bine, nici rău că sunt român. Uneori regret că nu m-am născut elvețian, dar imediat îmi aduc aminte că aș fi putut să mă nasc ugandez. Suntem și noi, românii, undeva "la mijloc
de rău și bun", cum scria Ion Barbu, un neam sub soare, nici prea-prea, nici foarte-foarte.

Dacă n-am luat nici un premiu Nobel, în schimb am inventat stiloul. Daca zidul ni s-a prăbușit peste noapte, ne-am apucat, cuminți, a doua zi să-l ridicam la loc, și tot e ceva. Am fi putut, în definitiv,
să-l lăsăm în plata Domnului de zid și să ne cărăm cu toții în alta parte...

Cu toate astea, există ceva specific românesc, ceva atât de adanc în firea noastră, a celor care trăim azi pe acest plai de dor, încat m-aș hazarda să spun că este însăși esența "românismului" în acest moment istoric. Este cercul vicios al isteriei provocate de stres și al stresului provocat de isterie. Dați-mi voie sa fiu, în continuare, mai explicit.

Dacă trăiești numai în România, e posibil să nu-ți dai seama că e ceva în neregulă cu lumea din jur. Ai culoarea mediului și te miști odată cu el. Ești una cu toți ceilalți. Dar dacă te întorci, după o vreme indelungată în țară, e cu neputința să nu fii izbit de cât de anormală e umanitatea de aici. De cât de chinuiți sunt oamenii și de cât de răi devin din cauza asta.

Nu se poate să nu fii uluit de faptul, de pildă, că una dintre cele mai răspândite strategii de supraviețuire e mitocănia agresivă. În orice țară civilizată oamenii încearcă să-și menajeze nervii cât se poate de mult. Sunt prevenitori unii față de alții în forme duse aproape până la caricatură.
Și-au dezvoltat zâmbete sociale și ritualuri de contact care să elimine, practic, posibilitatea oricăror conflicte. Când cineva te contrazice, îi zâmbești și spui: "We agree to disagree" ("am căzut de acord că nu suntem de acord"). Când cineva te calcă pe picior, te grăbești să-ți ceri tu scuze.
[/COLOR][/COLOR]






[SIZE=3][COLOR=navy][COLOR=navy]O ipocrizie blândă și surâzătoare te întâmpină peste tot, ca un balsam care alină toate rănile și satisface toate susceptibilitățile. Această ipocrizie poartă numele de politețe și este esențială pentru fluidizarea substanței sociale.[/COLOR][/COLOR][/SIZE][COLOR=navy][COLOR=navy]

Românul nu este așa pentru că nu poate fi, obiectiv, așa. Pentru că la noi, dacă ești bun, ești călcat în picioare. Să ne imaginăm o tânără care devine vânzătoare. Își iubește meseria și își propune să fie cât mai draguță și mai serviabilă cu clienții.
[/COLOR][/COLOR]






[SIZE=2][COLOR=#1f497d][COLOR=#1f497d]
[/COLOR][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=navy][COLOR=navy] Zâmbetul profesional, acel zâmbet care vinde marfa, i se va șterge însă curând de pe față după ce vreo cinci-șase inși îi vor trânti câte-o bădărănie sau vor începe să urle la ea ca nebunii, chiar din prima zi de lucru. Sunt toate șansele ca după o lună de zile zâmbetul să-i dispară complet, iar după un an să avem vanzătoarea noastră standard, acră și scârbită, care te repede de nu te vezi.[/COLOR][/COLOR][COLOR=navy][COLOR=navy]

Bădăranii de care-am vorbit nu sunt nici ei bădărani din naștere. Și ei sunt bieți oameni la care s-a urlat și care-au fost umiliți de când se știu. Au devenit scârboși pentru că au simțit pe pielea lor că nu ține să fii draguț cu ceilalți. Pentru că, la toate ghișeele, au rezolvat numai urlând. Pentru că doar fiind mitocani au avansat social, călcând peste cei blânzi.

În armată, soldații sunt extrem de chinuiți "în perioadă" de sergenții lor. Când ajung ei inșiși sergenți, îi chinuiesc pe noii recruți și mai abitir. Și tot așa, în toate straturile sociale și la toate nivelurile, românii își sunt propriii călăi și propriile victime într-o societate profund alienată psihic, o societate isterică.

Cred că asta ne distinge, ca români, în lume, la ora actuală: tensiunea continuă la nivelul vieții cotidiene. Starea continuă de explozie, care ne provoacă ulcere și atacuri cerebrale. Conflictul generalizat al fiecăruia cu fiecare. Nu vreau să spun prin asta că suntem fundamental răi.

Firește, ne-au împins spre asta sărăcia și lipsa de orizont, carențele de educație, perplexitatea maselor țărănești dezrădăcinate și aduse în ghetourile marilor orașe. Pot fi și alte explicații obiective. Dar e încă ceva, mai subtil, mai întunecat în tot acest chimism social. Înrăiți de lumea în mijlocul căreia trăim, cu timpul începe să ne placă să fim răi.

Sadismul nostru rabufnește atunci în insultă și obscenitate. Începem să ne mândrim cu grobianismul nostru și, exhibiționiști ai moralei, ne dezbrăcăm voluptuos de caracter în aplauzele excitate ale publicului. Curând, devenim la fel de cinici, la fel de incapabili de a distinge binele de rău ca târfele, securiștii și noii îmbogățiți.

Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastră socială e marele premiu câștigat cu prețul mitocăniei noastre.

Iar cercul acestei nevroze naționale nu ar putea fi spart decât printr-o lungă terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lungă, scumpă și cu un rezultat incert. Nu cred că ne-o putem permite deocamdată."
[/COLOR][/COLOR]







[SIZE=2][/SIZE]


...
Reply With Quote
  #116  
Vechi 18.06.2009, 16:23:20
nicole50 nicole50 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2008
Mesaje: 4
Implicit intrebare

unde locuiesti draga Anca Miha?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.06.2009, 00:22:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-una din tarile scandinave.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 19.06.2009, 01:32:55
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Er det Norge??
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 19.06.2009, 01:40:27
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Norge? Nej, det er det ikke.
Nu e vorba de Norvegia si daca as fi vrut sa spun, as fi spus de mult... Putin anonimat nu strica, zic eu.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 19.06.2009, 13:49:01
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

buna,
eu sunt plecata din tara din ian 2009, in Bruxelles. nu m-am vazut pana atunci niciodata plecata din tara, pt a trai, dar ultimele evenimente si la cum se duc toate la vale acolo m-au facut sa ma gandesc putin la mine.
in afara de calmul iesit din comun al belgienilor m-am obisnuit cu toate. limba, franceza, o vb asa si asa dar aici oamenii nu se judeca dupa de unde vin, ce limba vb sau ce culoare au, am ramas uimita sa constat ca la spital fiind au facut tot posibilul sa se inteleaga cu mine, sa imi faca vizita la ei cat mai placuta si cum spunea cineva pe la inceput, am intalnit zambete, nu fetze crispate care sa-ti ceara socoteala. plus ca, am reintalnit un obicei de mult pierdut la noi....oamenii se cunosc nu se cunosc se saluta pe strada, mie mi se pare fantastic, imi aduce aminte de anii copilariei din satul bunicilor.
cineva spune ca e mai greu pt cei plecati recent sa se obisnuiasca, uite ca la mine a fost usor pt ca, credeti-ma mi-a ajuns cutitul la os in Romania. acolo daca esti om si-ti vezi de treaba ta au altii grija sa nu-ti tihneasca....
nu-mi reneg tara si sunt mandra ca sunt romanca, ma intorc la ai mei, acasa , cu drag dar nu cred ca as mai putea infrunta rautatea de acolo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08