Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.11.2009, 20:33:05
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
In NOUL TESTAMENT ,Sfantul Apostol Pavel ,in epistola a II-a catre Timotei vorbeste despre Onisim care deja murise :,,Sa-i dea Domnul ca ,in ziua aceea ,el sa afle mila de la Domnul,,(I,8)
mai exact?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 16.11.2009, 21:14:21
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

eu am transcris din carticica ,,parastasele si folosul lor,,offf ce rau imi pare ca nu cred in Sfanta Traditie si in Sfintii Parinti CE NU POT SA INTELEAGA CA BISERICA NOASTRA E VIE ,si pana in zilele noastre avem sfinti care se nevoiesc (cred ca nici nu stiu ce inseamna asceza) uite ca sa ne de dezvalie noua aceste nelamuriri CE pierd...nu pot sa imi aduc aminte care sfant s-a intalnit cu ingerul Domnului si ingerul i-a zis sa-l intrebe ce vrea sa stie si Sfantul l-a intrebat ce se intampla cu sufletul dupa moarte si i-a aratat ...in ziua 3, a 6 ,a 9 ,40-a (a postat cineva inainte semnificatia),De aici mosi si stramosii nostri (si ai lor de fapt)or fi avut certitudinea ca sunt primite pomenirile .Ce rau imi pare ca nu vor sa creada. Eu am raspuns pentru ca pana la urma mi se pare plauzibila intrebarea din pct lor de vedere. Stiu ca ei o tzin tra la la cu biblia
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.11.2009, 21:22:15
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

intr-un fel mie mi-a prins bine, ca asa am inceput sa citesc, am inceput sa caut, am dat de acest forum si incep sa inteleg unele lucruri, sa mi se sedimenteze altele. cum s-ar spune: tot raul spre bine
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.11.2009, 21:37:50
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

iarta-ma ca nu pot sa raspund la citatele din biblie,nu ma simt vrednica de asta si nu vreau sa intru in polemica pe acest forum ca ma fac praf evanghelistii ,dar intre timp am cautat si eu (si acum mai caut)Important e sa avem NOI editie corecta a Sfintei Scripturi Eu am versiunea dupa Septuaginta ingrijita de Inaltul Bartolomeu Anania ,care are destule explicatii si comparatii cu versiunea masoretica.E foarte important
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.11.2009, 21:44:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
iarta-ma ca nu pot sa raspund la citatele din biblie,nu ma simt vrednica de asta si nu vreau sa intru in polemica pe acest forum ca ma fac praf evanghelistii ,dar intre timp am cautat si eu (si acum mai caut)Important e sa avem NOI editie corecta a Sfintei Scripturi Eu am versiunea dupa Septuaginta ingrijita de Inaltul Bartolomeu Anania ,care are destule explicatii si comparatii cu versiunea masoretica.E foarte important
eu nu stiu ce editie am, mi-a facut-o cadou preotul din parohia in care locuiesc.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.11.2009, 21:52:43
JohndaRuss JohndaRuss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
am fost intrebata de o persoana de rit evanghelic urmatoarele:
1. de ce facem pomana pentru morti? de ce la anumite date?
2. de ce ne rugam pentru cei adormiti? la ce-i ajuta, pe cei morti rugile noastre?
3. de ce trebuie sa-i pomenim in biserica? daca ne strangem rudele si prietenii nu este suficient?
4. unde scrie in Biblie despre toate acestea? dar sa nu fie anumite trimiteri, ci sa scrie clar.

eu am raspuns in felul urmator. e posibil sa fi gresit, dar am spus ca ma documentez.
1. pomenirea este o comemorare a celor adormiti. nu stiu de ce sa fac al anumite intervale de timp.
2. eu ma rog pentru sufletul celui adormit pentru ca Dumnezeu sa aibe grija de el la Judecata de Apoi. nu stiu daca ii ajuta pe cei adormiti.
3. pomenirea in biserica este tot o comemorare iar ruga colectiva este mai puternica decat cea singulara.
4. nu stiu.

va rog sa ma ajutati sa dau un raspuns corect. ca si eu m-am intrebat daca cel ce a ajuns in iad, mai are sanse sa ajunga in rai prin rugile noastre, la Judecata de Apoi.
va multumesc.
După moarte, timp de trei zile, sufletul rămâne în inima decedatului. Timp în care, cel puțin la ucraineni se citește Psaltire în fiecare din cele 3 zile. Mortul nu se îngroapă tocmai pentru că sufletul este încă în inima. După 3 zile sufletul părăsește corpul și stă pe pământ încă 40 de zile iar ulterior merge la Judecata de Apoi. Slujbele se fac pentru a ierta greșelile celor adormiți.
__________________
Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este Împărăția Cerurilor.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.11.2009, 22:00:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JohndaRuss Vezi mesajul
După moarte, timp de trei zile, sufletul rămâne în inima decedatului. Timp în care, cel puțin la ucraineni se citește Psaltire în fiecare din cele 3 zile. Mortul nu se îngroapă tocmai pentru că sufletul este încă în inima. După 3 zile sufletul părăsește corpul și stă pe pământ încă 40 de zile iar ulterior merge la Judecata de Apoi. Slujbele se fac pentru a ierta greșelile celor adormiți.
Localizarea sufletului in inima mi se pare cam prea indrazneata. Nu am gasit argumente patristice pentru o asemenea afirmatie. Poti sa ne recomanzi niste autori?

Last edited by georgeval; 16.11.2009 at 22:17:50.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.11.2009, 22:08:42
JohndaRuss JohndaRuss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Localizarea sufletului in inima mi se pare cam prea indrazneata. Nu am gasit argumente patristice pe o asemenea afirmatie. Poti sa ne recomanzi niste autori?
Nu dețin ceva care să verifice informațiile. Dețin aceste informații de la oameni care cunosc rănduiala bisericească și care studiază cărțile scrise în limba slavonă.
__________________
Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este Împărăția Cerurilor.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.11.2009, 22:08:57
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Si la noi se citeste ,sau ar trebui sa se citeasca in continuu Psaltirea 3 zile
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.11.2009, 22:10:05
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Si la noi se citeste sau ar trebui sa se citeasca in continuu Psaltirea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47