Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.01.2010, 13:39:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
daca au dreptate sau nu?...ca poate,poate ma duc si eu acolo,insa eu nu am relatii si altele si mai bine ma las pagubas...inca mai cred ca Biserica e Sfanta si Dumnezeu va fi cu ea pana la sfarsitul veacului....!!!
Pacatosule, ce conteaza ca unii (cati or fi, 10%, 50%, 70%, poate si mai bine) dau spaga? Tu vrei sa fii ca ei, sa iti dai cinstea pe niste mii de euro? Ca sa nu mai zic de harul apostolic! E problema lor pentru ce fac, ei vor da raspuns la judecata. Si asa cum a spus si Andrusca, daca iei medie mare la examenul de capacitate preoteasca (adica daca inveti strasnic) nici macar nu vei intampina probleme de acest gen. Asta e, traim intr-o lume apostata, unde spaga e la ea acasa, in toate domeniile. Dar mai sunt multi oameni (si preoti, si mireni) care nu si-ar da cinstea, onoarea si credinta nici pe un milion de euro. Tu trebuie doar sa alegi cui vrei sa semeni. Incearca sa te rogi sa iti puna Dumnezeu in cale oameni buni.

Edit: iacata si replica Patriarhiei la articolul din Adevarul: http://www.ziarullumina.ro/articole;...urestilor.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 24.01.2010 at 13:46:20.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2010, 14:11:21
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit .....

Eu nu am zis ca as vrea o parohie la oras,mi-e imi convine oriunde si in ultimul sat,daca m-as face preot numai un locusor al meu sa am. Si as vrea ca Harul PREOTIEI sa il i-au pe merit ,nu pe bani ca ala nu mai har numai e ...
Preotia nu e o meserie pe care oricine poate sa o faca,trebuie sa ai chemare si sa vrei sa slujesti Lui Dumnezeu in orice conditii.La oras ispitele sunt mari,mult mai mari decat la tara.Mai ales e greu sa vorbesti de ingrijirea sufletului,de bogatia interioara ,de departarea de cele lumesti si ferirea de arghirofilie cand tu ca preot conduci un merțan si ceri bani taxa pe valoare adaugata la fiecare taina care o faci...nu mi se pare corect,etic,moral si pana la urma oamenii care fac lucruri din astea nu se gandesc ca o sa primeasca plata de la Dumnezeu???Chiar asa inconstienti sunt ca poate,poate o data o sa vina judecata Lui peste ei?Lucreaza in domeniu ar trebui sa stie?sau nu mai cred nici ei?
Oricum sa lasam judecata Lui Dumnezeu si sa ne fim noua insine judecatori...
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.01.2010, 00:54:45
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Se poate face teologia la fara fregventa?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.01.2010, 16:27:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodyandsoul Vezi mesajul
Nu ma indoiesc de faptul ca sunt si parohii/posturi obtinute cu plocoane (nu neaparat mii de euro), insa nu pot sa nu aduc marturie pentru cei care le-au obtinut cinstit. Cunosc atat preoti, cat si profesori care, desi sunt tineri, slujesc in orase fara sa se fi ploconit in fatza cuiva.

Sunt e acord cu tine!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.01.2010, 16:29:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Se poate face teologia la fara fregventa?
Da, iar laboratoarele le tii aici pe Forum :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.01.2010, 16:32:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Se poate face teologia la fara fregventa?
Din cate stiu invatamantul la distanta nu prea mai este acceptat de minister. Cunosc persoane care faceau Teologia la Fara Frecventa dar erau din sistem, adica erau preoti cu seminar si erau acceptati la ff ca sa isi continue studiile.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.01.2010, 16:35:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Se poate face teologia la fara fregventa?
Eu asa am facut-o.. 'Prin corespondenta' la institutul St Serge de la Paris (in franceza). Trebuie sa te duci numai la examene. te poti duce si sa mai asisti la cursuri.
Mai exista si la Cambridge un institut. Si la Bruxelles. Dar la aste atrebuie sa vii cam odata pe luna.
Mai exista si un curs prin corespondenta in Finlanda, in engleza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.01.2010, 16:43:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Se poate face teologia la fara fregventa?
In tara, doar studiile doctorale se pot face la fara frecventa. A existat, pana acum cativa ani, in cadrul Facultatii de Teologie din Bucuresti, o sectie pentru frecventa redusa, dar care a fost desfiintata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.01.2010, 17:01:54
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, iar laboratoarele le tii aici pe Forum :)
Cred ca exagerezi cu ironia. Nu vad nici un motiv pentru care sa nu se poata face aceste cursuri la fara frecventa. Desigur, nu specialitatea pastorala sau psaltica, acolo trebuie munca de laborator. Dar de exemplu istoria de ce nu?

Eu cred ca Facultatile de teologie nu au decat de pierdut pentru ca nu dau acces unei categorii care ne cam lipseste noua: si anume, mireni cu pregatire temeinica. Si eu m-am gandit sa fac o astfel de facultate, dar: am o familie cu doi copii, am un serviciu pe care nu il pot face dupa ureche, pentru ca asta ne sustine material. Nu pot sa ma duc la cursuri de zi pentru a face o astfel de facultate. Nu ma plang, Slava Domnului ca am o familie si copii. Dar as fi putut face un efort sa fac niste cursuri la distanta pentru a aprofunda mult mai bine multe lipsuri.

Imi vei spune sa citesc, de acord. Mi-am cumparat si carti, si am mai multe decat un mirean obisnuit. Dar este atat de mult ca timpul putin pe care il am nu stiu cum sa il orientez cum trebuie. Numai daca iei filocalia la puricat incepi sa te pierzi.

In final, o specialitate se poate crea, eventual cu niste cursuri reduse, de doi ani, cu tema istorie, sau dogmatica, sau apologetica, cred ca poate fi facuta. La acestea un curs de liturgica, de iconografie (nu trebuie exact sa inveti cum sa pictezi, ci numai intelesul, erminia). Sunt convins ca sunt destui oameni care ar rupe din timpul putin pe care ni-l lasa ritmul vietii actuale pentru a se imbunatati macar teoretic. Si acesti oameni ar crea o baza solida printre mireni. S-ar elimina multe din credulitati, din informatii dupa ureche, dintre supertitii amestecate cu credinta, care ne polueaza cu certitudine viata. Numai prin dialogul acestora cu apropiatii si tot ar fi ceva.

Zic si eu. Repet. Nu zic ca nu poti sa o faci pe cont propriu, dar e mult mai greu, e mai "fara punct de orientare".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.01.2010, 17:27:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul

Zic si eu. Repet. Nu zic ca nu poti sa o faci pe cont propriu, dar e mult mai greu, e mai "fara punct de orientare".

Ai si tu dreptate, iar ironia mea..sa stii ca este dar si nu este, deoarece aici ai posibilitatea de a afla si invata despre foarte multe aspecte spinoase si intrebari existentiale la care institutul Teologic nu-ti va da raspuns, sau poate unul sec dogmatic si nu se vor discuta niciodata din motive de "corectitudine politica" . De aceea si avem asa de multi parintei pe aici care intreaba si discuta, mai sunt CORECTATI, samd. Sunt printre cei putini care INCA mai sunt curiosi sa cerceteze sa depaseasca nivelul limbii de lemn care din pacate este asa de des folosit

Last edited by andreicozia; 25.01.2010 at 17:29:55.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 21:11:23
Parohia Pojejena nedu21 Intrebari utilizatori 0 06.02.2010 23:52:04
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25