Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.03.2010, 22:51:41
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Corect....dar aceste versete nu exclude mijlocirea venita din partea Maicii Domnului si a Sfintilor.
Geony inteleg, nu exclude, dar nici nu include. Eu cred ca daca era altcumva ar fi scris.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.03.2010, 00:43:47
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Draga tricesimusquintus ,,preotia universala''de care vorbeste Isaia in VT nu este echivalenta cu cea din NT care semnifica ,,punerea mainilor''si primirea unor insusiri unice,,legarea si dezlegarea pacatelor'' care apare doar in traditia NT si nu are nici un punct comun cu asa-zisa
preotie universala caruia i-ati insusit false atribute.
1 Petru 2, capitol în care sf. apostol vorbește despre misiunea creștinilor recte preoția universală, nu mi se pare a fi în VT.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.03.2010, 14:36:10
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Geony inteleg, nu exclude, dar nici nu include. Eu cred ca daca era altcumva ar fi scris.
Scriitorii Bibliei s-a ocupat de Persoana Mantuitorului, pt a arata destinatarilor cine este EL si ce invatatura a adus in lumea asta.
Faptul ca Maica Domnului poate mijloci si ea, este argumentata si din Biblie dar si din viata de zi cu zi a credinciosului.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.03.2010, 20:37:35
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Scriitorii Bibliei s-a ocupat de Persoana Mantuitorului, pt a arata destinatarilor cine este EL si ce invatatura a adus in lumea asta.
Faptul ca Maica Domnului poate mijloci si ea, este argumentata si din Biblie dar si din viata de zi cu zi a credinciosului.
Apostolii daca ar fi considerat si invatat de la Isus ar fi scris de aceasta. In ce loc vezi argumentatia in Biblie, Geony?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.03.2010, 20:57:10
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Apostolii daca ar fi considerat si invatat de la Isus ar fi scris de aceasta. In ce loc vezi argumentatia in Biblie, Geony?

Relatarile Bibliei unde se vb de Maica Domnului...
De ce se spune in Fapte cap. Maica Domnului este separata de celelalte femei? In viziunea NP ea este o femeie obisnuita...Sau Sf Luca (autorul Faptelor) a separat-o de celelalte femei pt ca ea era mai deosebita de celelalte :
" Și când au intrat, s-au suit în încăperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru și Ioan și Iacov și Andrei, Filip și Toma, Bartolomeu și Matei, Iacov al lui Alfeu și Simon Zelotul și Iuda al lui Iacov.
Toți aceștia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Iisus ..."

Sunt multe intrebari care isi au raspunsul si aici: II Tesaloniceni 2, 15. "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră."
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.03.2010, 21:02:11
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Relatarile Bibliei unde se vb de Maica Domnului...
De ce se spune in Fapte cap. Maica Domnului este separata de celelalte femei? In viziunea NP ea este o femeie obisnuita...Sau Sf Luca (autorul Faptelor) a separat-o de celelalte femei pt ca ea era mai deosebita de celelalte :
" Și când au intrat, s-au suit în încăperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru și Ioan și Iacov și Andrei, Filip și Toma, Bartolomeu și Matei, Iacov al lui Alfeu și Simon Zelotul și Iuda al lui Iacov.
Toți aceștia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Iisus ..."

Sunt multe intrebari care isi au raspunsul si aici: II Tesaloniceni 2, 15. "Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră."
Geony, le-ai cam amestecat ca nu inteleg de ce mi-ai pus versetele de aici.
Ia pe rand si in parte scrie la ce crezi ca se refera, ca altfel iese de toate, si chiar pune si citatul de unde cu numarul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.03.2010, 21:11:39
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Geony, le-ai cam amestecat ca nu inteleg de ce mi-ai pus versetele de aici.
Ia pe rand si in parte scrie la ce crezi ca se refera, ca altfel iese de toate, si chiar pune si citatul de unde cu numarul.
Ia-le pe rand si sa vezi cum le interpreteaza sectarul imediat!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.03.2010, 21:23:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Geony, le-ai cam amestecat ca nu inteleg de ce mi-ai pus versetele de aici.
Ia pe rand si in parte scrie la ce crezi ca se refera, ca altfel iese de toate, si chiar pune si citatul de unde cu numarul.
Atunci cand vrei sa sustii o invatatura, nu iei doar un verset din Biblie si tot tocalesti cu el pe aici...

Am vrut sa spun ca Maica Domnului a reprezentat ceva pentru Biserica primara crestina; daca nu era asa Luca nu o separa de celelalte femei, sau putea enumera si alte nume de femeii care au fost prezente...
Prin citatul de la II Tes 2,15 am vrut sa arat ca ceea ce Apostolii au invatat pe crestini nu sunt cuprinse in epistole...tu spuneai ca daca Maica Domnului reprezenta ceva, Apostolii precizau acest lucru...dar vezi ca ei raspundeau in scris problemelor ivite in comunitatile crestine...
Ai inteles? Daca nu o luam rand pe rand...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.03.2010, 21:50:42
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Atunci cand vrei sa sustii o invatatura, nu iei doar un verset din Biblie si tot tocalesti cu el pe aici...
Cand se sustine ceva trebuie citit de la inceput, cui i se adreseaza, cine-l scrie, despre,...
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Am vrut sa spun ca Maica Domnului a reprezentat ceva pentru Biserica primara crestina; daca nu era asa Luca nu o separa de celelalte femei, sau putea enumera si alte nume de femeii care au fost prezente...
Prin citatul de la II Tes 2,15 am vrut sa arat ca ceea ce Apostolii au invatat pe crestini nu sunt cuprinse in epistole...tu spuneai ca daca Maica Domnului reprezenta ceva, Apostolii precizau acest lucru...dar vezi ca ei raspundeau in scris problemelor ivite in comunitatile crestine...
Ai inteles? Daca nu o luam rand pe rand...
Normal ca a insemnat, in primul rand toti o cunosteau pe mama Domnului cu care au stat,...
Nu inteleg unde o separa Luca de celelalte femei, sau la ce te referi.

Geony, ai scris ca eu spuneam ,,ca daca Maica Domnului reprezenta ceva,, nu asta am scris. Am scris de mijlocirea Mariei. ,,Apostolii daca ar fi considerat si invatat de la Isus ar fi scris de aceasta.,, adica mijlocire.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.03.2010, 22:24:34
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Cand se sustine ceva trebuie citit de la inceput, cui i se adreseaza, cine-l scrie, despre,....
Daca este asa cum ai spus tu, te-as intreba: si atunci de ce atatea CULTE (adica SECTE)?


Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Normal ca a insemnat, in primul rand toti o cunosteau pe mama Domnului cu care au stat,...
Nu inteleg unde o separa Luca de celelalte femei, sau la ce te referi..
"Toți aceștia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Iisus ..."
De ce Luca separa pe Maria de femei...era o femeie ca ele...
Ma refeream la faptul ca Luca pune o mentioneaza pe MD si o scoate in evidenta...


Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Geony, ai scris ca eu spuneam ,,ca daca Maica Domnului reprezenta ceva,, nu asta am scris. Am scris de mijlocirea Mariei. ,,Apostolii daca ar fi considerat si invatat de la Isus ar fi scris de aceasta.,, adica mijlocire.
Eu vreau sa spun ca si o concluzie la toate, ca MD a reprezentat ceva pt BISERICA PRIMARA, pt apostoli si pt toti crestinii...
- prin faptul ca la nunta din Cana ea a mijlocit pt miri in fata lui Iisus, ma face sa cred ca si acolo sus ea mijloceste pt noi
- prin cuvintele rostite pe cruce, Iisus incredinteaza tuturor crestinilor pe mama Sa, ca mama: o mama arata iubire si ingrijire fata de fiii ei=> mijlocitoare pt noi in fata LUI.
- distingerea ei de celelalte femei (cf. Fapte) prin rostirea numelui ma face sa cred ca ea a reprezentat ceva pt crestini...+...II Tes. 2,15 (s.a)...ma duce cu gandul la faptul ca ea se ruga lui Iisus pt cei care i-o cerea, iar rugaciunile aveau raspuns.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai. gabriel 30 Generalitati 34 23.06.2010 15:35:35
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08