Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 26.08.2015, 18:36:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu-mi imaginez cam ce gen de pedeapsa poate primi Creatorul din partea creaturii,
Dar imaginatia nu este necesara. Creatorul a fost judecat si si-a primit deja pedeapsa din partea creaturii. A fost condamnat la moarte fara drept de apel si executat. Scrie in Carte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #182  
Vechi 26.08.2015, 18:48:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dacă acest cineva ar afirma, sus și tare, că Dumnezeu este cel care i-a poruncit să-și omoare copilul, și deci nu este vinovat ? Ce părere ați avea despre respectiva persoană și despre faptele ei ?
Desi intrebarea era adresata dnei Delia, ma aventurez in a spune ca nu incape nicio indoiala ca un astfel de Abraham al zilelor noastre ar trebui sa fie foarte fericit sa scape doar cu o decizie de decadere din drepturile parintesti. Cel mai probabil va fi condamnat penal pentru tentativa de omor cu circumstante agravante si va fi aruncat in inchisoare. Acolo, probabil ca va intalni un agitator care aduna 4000 de familii pe camp, pe inserat, fara sa se fi preocupat ce vor manca oamenii aceia.

Dar, de fapt, e un simplu exercitiu aici. In zilele noastre, Isaac ar fi fost omorat de mult. Inca din viata intrauterina. Stiti care e riscul de malformatii congenitale cand ai un tata de 100 de ani ? Imens. E dovedit stiintific. Corpul medical de la Spitalul Filantropia ar fi convins-o pe Sara sa avorteze. In acest timp, batranul Abraham, internat prin decizie de internare imediata contra vointei, ar fi fost in camizola la Spitalul 9. Cosmarurile sale ca isi arde pe rug un fiu inexistent seamana cu reactii adverse cunoscute ale unor medicamente psihoactive.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #183  
Vechi 26.08.2015, 19:14:35
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Domnule Dragomir, dumneavoastră spuneți, de fapt, cu multe cuvinte, că "atunci era altfel". Dar nu-i nevoie ca parsonajul nostru să aibă 100 de ani, nu-i nevoie ca fiul să fie născut dintr-o mamă stearpă ș.cl.

Dar dacă tot v-ați aventurat să răspundeți la întrebare, de ce nu încercați să dați totuși și un răspuns ? Dacă ați auzi că Gheorghe, de 25 de ani, a fost prins încercând să-și înjunghie fiul Vasile, de 5 ani, și susține sus și tare că Dumnezeu i-a spus să o facă, ce opinie ați avea ? Nu ce credeți că s-ar întâmpla, unde ar ajunge, ce ar face societatea coruptă și decăzută a zilelor noastre ș.cl. Ce opinie ați avea dumneavoastră despre situație ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #184  
Vechi 26.08.2015, 20:35:02
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
N-am să dau verdictul (nu în ultimul rând, deoarece avocații nu dau verdicte), dar am să vă spun care ar fi încadrarea juridică a faptelor lui Avraam, dacă le-ar fi săvârșit astăzi: art. 205 alin. 1 și alin. 3 lit. a și b Cod penal, art. 188, 189 alin. 1 lit. a, și art. 199 Cod penal, cu aplicarea art. 32 Cod penal, 38 alin. 1 Cod penal, adică, pe scurt. lipsire de libertate în mod ilegal, în formă agravată, tentativă la omor calificat în formă agravată, împotriva unui membru de familie, săvârșite în concurs real.

Am să vă pun o întrebare:

Doamnă Delia, spuneți-mi, vă rog, ce credeți dumneavoastră că s-ar întâmpla, în zilele noastre, dacă cineva s-ar apuca să-și lege copilul de un altar și s-ar pregăti să-l omoare ? Dacă acest cineva ar afirma, sus și tare, că Dumnezeu este cel care i-a poruncit să-și omoare copilul, și deci nu este vinovat ? Ce părere ați avea despre respectiva persoană și despre faptele ei ?

Înainte de a răspunde luați în considerare următoarele două premise: a. Dumnezeu are libertatea de a vorbi și astăzi cu oricine dorește el și deci nu putem exclude apriori faptul că omul în cauză spune adevărul; b. Dumnezeu, fiind principiul absolut al moralității, are dreptul și astăzi de a solicita de la un om să facă, practic, orice, inclusiv să ucidă, și deci nu putem opune moralitatea sau legislația noastră edictului divin pe care l-a primit acest om.

In zilele noastre, ziceti? Ar fi incadrat juridic, and rightfully so, conform art. 205 alin. 1 și alin. 3 lit. a și b Cod penal, art. 188, 189 alin. 1 lit. a, și art. 199 Cod penal, cu aplicarea art. 32 Cod penal, 38 alin. 1 Cod penal, adică, pe scurt. lipsire de libertate în mod ilegal, în formă agravată, tentativă la omor calificat în formă agravată, împotriva unui membru de familie, săvârșite în concurs real.

Chestia e ca in zilele noastre, singura porunca de la Dumnezeu de a ucide, e aceea de a ne ucide propriile patimi si pacate. Acuma, va rog sa nu dati exemple din Vechiul Testament, inainte de legea lui Moise, fiindca acelea au un regim separat.

Spre deosebire de vremea lui Avraam, cand Dumnezeu isi pregatea poporul ales din care sa se nasca, si cu care graia in meta-limbaj, prin prefigurari puternic sugestive, pentru a fi recunoscut si de generatiile viitoare, in zilele acestea mai de pe urma, comunicarea om-Dumnezeu trebuie inteleasa dupa alte repere. Faptul ca in zilele noastre, cineva aude "voci in cap de la Dumnezeu poruncindu-i sa-si omoare copilul", e caz patologic si trebuie tratat ca atare.

Sa va intreb si eu ceva. Incadrarea juridica de care ziceati, s-ar fi aplicat lui Avraam (daca ati fi trait dvs. pe vremea aceea si v-ati fi ocupat de speta respectiva :)). Glumesc, stiu ca ati precizat , daca ar fi trait el azi. Dar asa, sa intelegem atitudinea dvs. fata de Dumnezeu si in contextul de atunci, imi dati voie sa va pun urmatoarea intrebare:
Dar fapta lui Dumnezeu unde ati fi incadrat-o juridic? Instigare la crima? Manipulare? Terorism? Ca ziceati anterior
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu am aparat pe nimeni; l-am acuzat pe Dumnezeu, in principal, si pe Avraam in subsidiar.
Ce corectie credeti ca ar (fi) merita(t)? Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Adica ce ceri tu altuia doar ca sa-i testezi nervii, anduranta ori poate nealipirea de pamantesc, sa ti se intample chiar tie? Pe scurt… legarea Fiului Lui inocent, de un altar in forma de cruce, dar nu cu sfoara, ci cu piroane si… moartea. Nu? Ba mai mult. Condamnarea la iad. But this has already happened and is still happening! And guess what?

Acest Al-doilea-Isaac-mai-inocent-decat-toti-inocentii, ajuns in temnita iadului, plina ochi de ocnasii lumii, i-a preluat in propria umanitate si i-a scos la lumina pe partea cealalta a prapastiei iadului.

Si tot nu-i bine? Nici suficient? Ok, sa fie aruncat din nou si din nou la iad de fiecare data cand cineva trece prin suferinta! Si o va face cu tot dragul de dragul fiecarui intemnitat de-acolo. Nici asa nu-i bine?
Ce obiectii mai sunt onorata instanta suprema?

Mai sunt unii, ce-i drept, care se ataseaza atat de tare de iadul despartirii de Dumnezeu, inca din viata asta, ca nu vor cu nici un chip sa iasa de acolo. Din nefericire, sunt destui avocati care le sustin cauza in loc sa le arate mana intinsa a Singurului care ii poate scoate din nebunia de acolo.

Last edited by delia31; 26.08.2015 at 21:21:08.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 26.08.2015, 20:40:06
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar imaginatia nu este necesara. Creatorul a fost judecat si si-a primit deja pedeapsa din partea creaturii. A fost condamnat la moarte fara drept de apel si executat. Scrie in Carte.
Pe langa asta. Se pare ca setea de a-L pedepsi pe Dumnezeu pentru tot raul din lume, nu s-a potolit inca, nici dupa 2000 de ani de rastigniri zilnice pe Cruce. Dar ce zic eu zilnice? Clipa de clipa.

Mai ziceam ceva acolo dupa virgula
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
fara ca prin asta sa nu-si faca rau siesi.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 26.08.2015, 20:42:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desi intrebarea era adresata dnei Delia, ma aventurez in a spune ca nu incape nicio indoiala ca un astfel de Abraham al zilelor noastre ar trebui sa fie foarte fericit sa scape doar cu o decizie de decadere din drepturile parintesti. Cel mai probabil va fi condamnat penal pentru tentativa de omor cu circumstante agravante si va fi aruncat in inchisoare. Acolo, probabil ca va intalni un agitator care aduna 4000 de familii pe camp, pe inserat, fara sa se fi preocupat ce vor manca oamenii aceia.

Dar, de fapt, e un simplu exercitiu aici. In zilele noastre, Isaac ar fi fost omorat de mult. Inca din viata intrauterina. Stiti care e riscul de malformatii congenitale cand ai un tata de 100 de ani ? Imens. E dovedit stiintific. Corpul medical de la Spitalul Filantropia ar fi convins-o pe Sara sa avorteze. In acest timp, batranul Abraham, internat prin decizie de internare imediata contra vointei, ar fi fost in camizola la Spitalul 9. Cosmarurile sale ca isi arde pe rug un fiu inexistent seamana cu reactii adverse cunoscute ale unor medicamente psihoactive.
.....:))))))))
Reply With Quote
  #187  
Vechi 26.08.2015, 21:43:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Chestia e ca in zilele noastre, .....
Spre deosebire de vremea lui Avraam,.....
in zilele acestea mai de pe urma, comunicarea om-Dumnezeu trebuie inteleasa dupa alte repere. Faptul ca in zilele noastre,......
Ei, vedeți, eu v-am rugat să plecați de la niște premise. Am să repet:

Înainte de a răspunde luați în considerare următoarele două premise: a. Dumnezeu are libertatea de a vorbi și astăzi cu oricine dorește el și deci nu putem exclude apriori faptul că omul în cauză spune adevărul; b. Dumnezeu, fiind principiul absolut al moralității, are dreptul și astăzi de a solicita de la un om să facă, practic, orice, inclusiv să ucidă, și deci nu putem opune moralitatea sau legislația noastră edictului divin pe care l-a primit acest om.

Dacă înelegeți să negați aceste premise, negați însăși suveranitatea și atotputernicia divină, iar Dumnezu devine un smplu artifact istorico-moral, pe care îl modelăm după propriile noastre nevoi și aspirații. Un credincios adevărat trebuie să admită că, așa cum s-a mai întâmplat de n ori, este posibil ca Dumnezeu să intervină direct în istorie și să ceară (pentru ca are dreptul, pentru că El este dreptul) ca adepții lui să facă diverse lucruri. Că Dumnezeu poate să se răzgândească, așa cum Scriptura ne arată că s-a mai întâmplat.

Acestea fiind zise, și ca să lăsăm divagațiile la o parte, o să formulez o întrebare și mai directă. Dacă D-vs. ați fi, într-o bună zi, abordată direct de Dumnezeu, care v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Să nu-mi răspundeți că așa ceva nu se (mai) poate, pentru că, repet, la "Dumnezeu toate sunt cu putință".

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

Dar asa, sa intelegem atitudinea dvs. fata de Dumnezeu si in contextul de atunci, imi dati voie sa va pun urmatoarea intrebare:
Dar fapta lui Dumnezeu unde ati fi incadrat-o juridic? Instigare la crima? Manipulare? Terorism?
Aș fi încadrat-o la categoria "așa ceva nu vreau să aud, nu vreau să ascult, sigur nu e Dumnezeu cel care-mi cere așa ceva, ci un diavol deghizat sub forma unui "înger de lumină" (vă amintiți, de prin diferite paterice, asemenea cazuri ?)


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ce corectie credeti ca ar (fi) merita(t)? Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte?
Spuneți-mi, vă rog, pentru D-vs. este exclusă ipoteza în care Dumnezeu, deși este atotputernic, s-ar putea să nu fie și omni-benevolent ? Pentru că, deși ai invocat cu foarte mare forță retorică sacrificiul Fiului lui Dumnezeu, ați lăsat la o parte anumite aspecte, cum ar fi învățătura Bisericii că de acest sacrificiu s-ar putea să nu beneficiem chiar toți.. Vă las să dezbateți cu Cătălin2 dacă cei care nu sunt botezați ortodocși vor ajunge în rai sau în iad. Sau, să dezbateți cu Mihnea Dragomir ce anume învață BC, în Cantate Domino, că se va întâmpla cu cei care nu sunt botezați catolic.

Cu alte cuvinte: vă închinați lui Dumnezeu pentru că este bun, sau pentru că este Dumnezeu ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 26.08.2015 at 21:57:56.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 26.08.2015, 21:51:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Patericul: http://www.pateric.ro/pentru-multe-f...i-inselaciuni/

2. Un frate oarecare când a părăsit lumea și a venit în pustie să se călugărească, având un copilaș, l-a luat cu sine și venind în pustie s-a călugărit și își ținea și copilașul său cu dânsul. Acestui frate adeseori i se arăta diavolul în chilie, în chip de înger luminat și multe lucruri neștiute îi spunea și despre cele viitoare ce aveau să fie. I le spunea lui și se izbândeau și erau așa, se împlineau toate cum i le spunea, până s-a încredințat bine, cum că este îngerul lui Dumnezeu trimis la dânsul ca să-l învețe și să-l povățuiască spre lucrurile și faptele cele folositoare și plăcute lui Dumnezeu. Deci, odată a început a-i povesti lui și a-i spune despre patriarhul Avraam, cum i-a poruncit Dumnezeu să-l junghie pe Isaac, fiul său cel iubit, jertfă bine primită lui Dumnezeu. Despre aceasta auzind Avraam, nimic n-a cârtit, ci îndată l-a luat pe Isaac, fiul său cel iubit și l-a dus fără nici o milă, să-l junghie după poruncă și pentru acest lucru l-a blagoslovit Dumnezeu pe Avraam și l-a făcut mare și slăvit. Deci și tu fă acum acest lucru bine primit și foarte iubit lui Dumnezeu, mai vârtos decât toate bunătățile lumii. Ia-ți fiul acesta și-l du la cutare loc, și-l înjunghie acolo cu cuțitul și așa vei fi blagoslovit de Dumnezeu și mai mult vei fi slăvit decât Avraam în zilele acestea. Însă el nepricepând și necunoscând vicleșugul vrăjmașului, a făcut așa cum i-a zis lui. A luat copilul său și l-a dus la locul unde i s-a arătat lui vicleanul vrăjmaș și scoțând cuțitul l-a ascuțit și apucând copilul și vrând să-l pună la pământ cu fața în sus, să-l junghie, copilul fiind priceput, a cunoscut ce vrea să-i facă și smucindu-se din mâinile lui, a fugit și așa a scăpat.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 26.08.2015, 22:04:15
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Acuma, va rog sa nu dati exemple din Vechiul Testament, inainte de legea lui Moise, fiindca acelea au un regim separat.
Bine, nu am să dau exemple, dar am să pun o întrebare: dacă ați fi trăit în vremea lui Avraam și vi s-ar fi poruncit să vă omorâți copilul ?.........
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #190  
Vechi 26.08.2015, 22:16:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar dacă tot v-ați aventurat să răspundeți la întrebare, de ce nu încercați să dați totuși și un răspuns ? Dacă ați auzi că Gheorghe, de 25 de ani, a fost prins încercând să-și înjunghie fiul Vasile, de 5 ani, și susține sus și tare că Dumnezeu i-a spus să o facă, ce opinie ați avea ? Nu ce credeți că s-ar întâmpla, unde ar ajunge, ce ar face societatea coruptă și decăzută a zilelor noastre ș.cl. Ce opinie ați avea dumneavoastră despre situație ?
In catolicism Gheorghe ar fi ajuns un fel de sfant, pentru ca are viziuni de la Domnul, in ortodoxie ar fi considerat inselat de ingerii cazuti. Tot timpul priviti prin prisma catolicismului. In catolicism majoritatea au viziuni care spun ca sunt de la Domnul, in ortodoxie nu cred ca o sa gasiti oameni obisnuiti cu viziuni, cu atat mia mult sa fie declarati sfinti. Se recomanda ca un credincios sa nu ia in seama orice viziune ar avea (pentru ca e posibil sa fie de la vrajmasul). Deci problema e rezolvata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare