Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2010, 21:25:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Idolatria in contextul biblic inseamna sa confunzi divinitatea cu anumite obiecte sau fenomene- sa le personifici sau sa inventezi o divinitate, aceasta neexistand in realitate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.11.2010, 21:25:32
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
@scotsman

Am inteles ce zici dar nu inteleg de unde alti zei in contextul BiblicAcolo nu se spune de niciun substitut dar poate intelegi tu mai bine si te cred pe cuvant. Pe scurt, D-zeu le-a facut pe toate si porunceste sa nu avem alti zei. De unde alti zei si cum se face ca acei zei faceau minuni? Daca erau doar un substitut, de ce faceau minuni? Chiar toti zeii care exista/au existat sunt un substitut pentru D-zeu?
Referitor la minuni eu le cred pe cele scrise in Sfanta Scriptura.Referitor la alte minuni nu ma pot pronunta,nu pentru ca le-as contesta dar pentru ca nu am suficiente argumente sa ma pronunt.Accept ideea ca Cel de Sus poate face ce doreste si cand doreste fara sa ma intrebe pe mine si prin urmare, este sigur ca a facut,face si va face multe lucruri pe care eu ori nu le stiu,ori nu le inteleg ori nu trebuie sa le inteleg.Diferenta dintre o inteligenta suprema si independenta in raport de o inteligenta limitata si dependenta,din tote punctele de vedere, de prima.Din moment ce A l-a generat pe B si B este parte a lui A>rezulta ca B va cunoaste dar in masura in care A va dori,fie si dpdv al perspectivei. In plus cred cu tarie ca exista false minuni,extrem de reale in aparenta si care nu mai este nevoie sa spun pe cine au drept autor.

Referitor la zeii substitut.Recunosc ca si pe mine m-a preocupt acesta idee destul de mult timp dar depinde de perspectiva din care privesti problema.La nivelul nostru pare o idee extrem de reala.Voi incerca sa-ti argumentez pozitia mea tot cu un episod biblic.De fapt cu doua episoade biblice.

2 scurte precizari:Fiind protestant ma raportez la Sfanta Scriptura(nu doresc o polemica pe acesta tema ci doar imi precizez politicos pozitia) pe principiul Sola Scriptura dar inteles in urmatorul mod:

A).,,Din păcate încă se crede că sola Scriptura înseamnă respingerea Tradiției și a teologiei Părinților Bisericii. Situația este însă cu totul alta, principiul sola Scriptura nefăcând altceva decât să repoziționeze sursele de autoritate în teologie.Nimeni nu poate face teologie fără să-și pună mintea la lucru, deci fără să gândească cel puțin într-o oarecare măsură. Apoi, e nevoie de propria experiență personală, care poate confirma sau infirma experiența de viață a altora. Mai apoi, cu siguranță nu în ultimul rând, e nevoie de Scriptură, cel puțin pentru a face teologie creștină.

Potrivit teologiei protestante, rațiunea și experiența, care au dus la apariția scrierilor patristice și a Tradiției Bisericii în urma studierii Scripturii de către teologii creștini, se subordonează Scripturii. Asta înseamnă sola Scriptura, anume că autoritatea finală în teologie este Scriptura, adică Biblia, singura în măsură să judece atât rațiunea, cât și experiența personală și, implicit, tradiția bisericească. Repet, sola Scriptura se referă exclusiv la faptul că Scriptura este autoritatea finală, NU singura autoritate, în teologie. Respingerea oricărei autorități teologice cu excepția Scripturii este dată nu de principiul sola Scriptura (numai Scriptura, adică numai Scriptura deasupra tuturor celorlalte surse de autoritate teologică), ci de expresia nuda Scriptura (Scriptura dezgolită de orice altă sursă de autoritate), aceasta din urmă fiind folosită de unele dintre grupurile protestante radicale.

Reformatorii au fost extrem de interesați de scrierile Părinților Bisericii pe care, spre deosebire de operele scolastice, le socoteau mult mai demne de crezare în privința interpretării Scripturilor. Iată de ce reformatorii au produs ediții critice ale multora dintre scrierile Părinților Bisericii, mulți dintre teologii protestanți fiind interesați de tot ce însemna cultura antică. De fapt, după cum bine se știe, reformatorii, cel puțin cei din prima generație, au fost școliți în spiritul umanismului renascentist, al cărui slogan a fost dintotdeauna ad fontes (înapoi la origini, adică la sursele antichității greco-latine, printre acestea fiind și scrierile care alcătuiesc Sfânta Scriptură). Așadar, reformatorii au fost preocupați nu doar de teologia patristică, ci și de filozofia clasică greacă și latină. Melanchthon, de pildă, era extrem de preocupat de scrierile lui Seneca, Euripide si Plautus."

B).Intrucat vorbim de lucruri pe care nimeni nu le poate explica complet cu exceptia Celui de Sus trebuie sa-ti marturisesc ca explicatia mea s-ar putea sa te dezamageasca.Explicatia la care as subscrie ar raporta intreaga problema la slabiciunea firii umane.

Explicatia la care subscriu>2 scene in interpretare combinata:


1).Exodul 20:18-19: ,,Și tot poporul a auzit fulgerele și tunetele și sunetul trâmbițelor, și a văzut muntele fumegând; și văzând, tot poporul s-a dat înapoi și a stat departe, temându-se. Apoi a zis către Moise: "Vorbește tu cu noi și vom asculta, dar Dumnezeu să nu grăiască cu noi, ca să nu murim".

,,Atunci când Dumnezeu a dat Legea Sa la Muntele Sinai a coborât din ceruri în mijlocul acelui nor gros, cu tunete și fulgere. Momentul în care Dumnezeu a coborât pe vârful Muntelui Sinai și l-a chemat numai pe Moise să urce în prezența Sa imediată pentru a primi Legea este un moment dramatic în istoria umanității. Apoi poporul, după ce a auzit Legea, după ce a văzut de departe fulgerele, a auzit tunetele și a văzut acel nor coborând pe munte, a venit la Moise și i-a spus: "Moise, vorbește tu cu noi și vom asculta. Dar, orice ai face, să nu-L mai lași pe Dumnezeu să ne vorbească, pentru că vom muri."

Astfel, poporul a păstrat o distanță între el și prezența reală a lui Dumnezeu.Acel moment nu a fost unul singular în istoria umanității. Este ceva ce se află în natura noastră căzută. Preferăm să ascultăm mai mult de oameni decât de Dumnezeu. Nu dorim să intrăm prea aproape în prezența lui Dumnezeu, deoarece a intra în prezența imediată a lui Dumnezeu înseamnă a intra în acel loc al spaimei sfinte în care creatura tremură și se teme pentru propria-i viață. "

2).Exodul 32:15-19: ,,După aceea Moise, întorcându-se; s-a pogorât din munte, cu cele două table ale legii în mână, scrise pe amândouă părțile lor - pe o parte și pe alta erau scrise.Tablele acestea erau lucrul lui Dumnezeu și scrierea era scrierea lui Dumnezeu, săpată pe table. Atunci, auzind Iosua glasul poporului răsunând, a zis către Moise: "În tabără se aud strigăte de război". Iar Moise a zis: "Acesta nu este glas de biruitori, nici glas de biruiți; ci eu aud glas de oameni beti".Iar după ce s-a apropiat de tabără, el a văzut vițelul și jocurile și, aprinzându-se de mânie, a aruncat din mâinile sale cele două table și le-a sfărâmat sub munte."

,,Sunetul cântării pe care Moise și Iosua l-au auzit venind de departe era atât de vesel, atât de strident, atât de entuziast încât a fost confundat cu sunetele produse de război. Ceea ce au auzit Moise și Iosua de la distanță a fost, după cum s-a văzut, cel mai bine reprezentat serviciu de închinare din istoria planetei, în care fiecare individ din tabăra lui Israel a venit să se închine. Corul cânta cu foarte mare entuziasm, întreaga adunare cânta cu așa entuziasm iar muzica pe care o cântau era atât de populară, încât fiecare a luat parte.Nu numai asta, ci în acel serviciu de închinare se și dansa.Și fiecare participa.Au venit cu toții să se închine vițelului de aur. Aceasta este relatarea biblică despre degenerarea totală în idolatrie a lui Israel.

În timp ce Dumnezeu Însuși a coborât pentru a-Și descoperi Legea lui Moise, poporul dorea cu totul altceva. Ei nu-L doreau pe adevăratul Dumnezeu.

Ei vroiau să venereze ceea ce era relevant și ce avea sens pentru ei. Ei doreau o închinare care să semene cu cea a popoarelor din jurul lor, una care să se integreze în cultura lor, care să-i aducă pe oameni la închinare și care să-i stimuleze pe oameni. Și chiar au găsit acest gen de închinare. Au găsit un mod de închinare la care au participat cu toții. Însă a fost un mod de închinare cu desăvârșire blasfemator și complet opus primelor două porunci pe care Dumnezeu tocmai li le dăduse. Și în timp ce Moise coboară ținând în mâini tablele de piatră, acolo jos ei au un alt dumnezeu în afară de Dumnezeu. Sunt acolo, cu chipul lor cioplit. Sunt acolo închinându-se în chip fals și blasfemator. "

Asadar asta cred.Nu dorim să intrăm prea aproape în prezența lui Dumnezeu si vrem sa veneram ce are sens pentru noi,in interpretarea nostra meschina.Din acesta cauza istoria a fost populata de o serie de falsi zei,false interpretari si motiv de idolatrie si pacat.

Ar ramine intrebarea: pai ce vina aveau aceia? Dumnezeu lor nu le spuse nimic,de unde sa stie. Aici as invoca 2 argumente> cartea ,,Crestinismul redus la esente"a lui CS Lewis si argumentarea Parintelui Cleopa de aici.Din lipsa de spatiu si timp,cu riscul ca te-am plictisit crancen,atat pot eu sa-ti explic Ai2.Sunt oameni luminati pe lumea asta sau daca nu mai sunt ei au ramas scrierile lor.In fata mintii lor luminate de Cel de Sus,a explicatiilor lor pline de intelepciune,subsemnatul se da cu respect la o parte.

Cel de Sus sa fie alaturi de tine

Last edited by Scotsman; 18.11.2010 at 23:15:48.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.11.2010, 22:02:09
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Eu ma refeream la zeii care nu au legatura cu crestinismul. De exemplu zeii egipteni(ca tot povesteai de Moise). De ce acei zei faceau minuni? Inteleg argumentul ca ar fi fost un substitut dar de ce functionau?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.11.2010, 22:13:02
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu ma refeream la zeii care nu au legatura cu crestinismul. De exemplu zeii egipteni(ca tot povesteai de Moise). De ce acei zei faceau minuni? Inteleg argumentul ca ar fi fost un substitut dar de ce functionau?
Eu stiu de urmatoarele realizari,cu adevarat,,minuni", dar dpdv al arhitecturii, referitor la egipteni: Templul Reginei Hatshepsut, Complexul de temple de la Karnak,Templul lui Ramses al II de la Abu Simbel,Sfinxul,Marea Piramida de la Gizeh.Admir inteligenta,cu mult peste vremea lor,a celor care au reusit asa ceva dar nu ma inclin in fata unei piramide.

Minunile lor vs Puterea Domnului o gasesti,ai ghicit,in Biblie,in Exodul.Eu cred in Cuvantul Domnului,adica in cele scrise in Biblie,altii poate cred in zeul Ra dar sa-ti spun ceva:exista o variabila:viata si o constanta:moartea.La final aflam raspunsul,asta este o certitudine pentru cine doreste sa creada altceva sau sa nu creada in nimic altceva.Distanta dintre ele este timpul pe care il ai la dispozitie sa crezi in ce vrei si sa faci ce vrei.Dupa aceea vom vedea toti adevarul.Ai2>GTG>scuze omule,sper sa mai isi spuna si alti colegi de forum parerea.

Last edited by Scotsman; 18.11.2010 at 22:23:30.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.11.2010, 22:23:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu ma refeream la zeii care nu au legatura cu crestinismul. De exemplu zeii egipteni(ca tot povesteai de Moise). De ce acei zei faceau minuni? Inteleg argumentul ca ar fi fost un substitut dar de ce functionau?
Ma bag si eu in discutie, daca nu-i cu suparare.

ai2, doctrina crestina invata despre existenta unei intregi lumi supra-materiale, sau spirituale, daca vrei.

Despre cel putin o parte din aceasta lume avem la cunostinta prin Scriptura si Traditie - vezi ingerii si demonii.

De asemenea, te rog sa observi ca atat in VT cat si in NT si in crestinism in general este interzisa vrajitoria, necromantia si alte asemenea manifestari oculte.

Din insasi interzicerea lor putem infera existenta lor obiectiva - vrajitoria, necromantia, sau alte modalitati de a uza ilicit de anumite aspecte ale lumii spirituale si de a lua legatura cu entitati existente in aceasta lume spirituala sunt reale.

Plecand de la aceasta premisa, este lesne de inteles ca o asemenea entitate (sa-i zicem demon), manifestandu-se in raport cu niste egipteni, sau mayasi sau mai stiu eu ce, va primi apelativul de "zeu".

Acesta poate fi un posibil raspuns la intrebarea ta.

Trebuie insa facuta distinctia intre "zei" si Dumnezeu. In raport cu o furnica, si eu sunt zeu. Dar nu sunt Dumnezeu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.11.2010, 22:38:37
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

http://preugen.wordpress.com/indruma...le-10-porunci/
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.11.2010, 00:08:03
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de B0gdana Vezi mesajul
Inca un indreptar. Mai spre finalul paginii se gasesc si pacatele impotriva celor 10 porunci. http://www.parohiamacin4.org/ghid_spovedanie.htm
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.11.2010, 10:44:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ma bag si eu in discutie, daca nu-i cu suparare.
Ai vazut tu sa se supere cineva aici pe forumul crestin ORTODOX???
Citat:
ai2, doctrina crestina invata despre existenta unei intregi lumi supra-materiale, sau spirituale, daca vrei.

Despre cel putin o parte din aceasta lume avem la cunostinta prin Scriptura si Traditie - vezi ingerii si demonii.

De asemenea, te rog sa observi ca atat in VT cat si in NT si in crestinism in general este interzisa vrajitoria, necromantia si alte asemenea manifestari oculte.

Din insasi interzicerea lor putem infera existenta lor obiectiva - vrajitoria, necromantia, sau alte modalitati de a uza ilicit de anumite aspecte ale lumii spirituale si de a lua legatura cu entitati existente in aceasta lume spirituala sunt reale.
Entitatile reale de care mentionezi nu au produs nici macar o dovada a existentei lor. Exista in schimb explicatii psihologice pentru "realitatea" vrajitoriei.
Citat:
Plecand de la aceasta premisa, este lesne de inteles ca o asemenea entitate (sa-i zicem demon), manifestandu-se in raport cu niste egipteni, sau mayasi sau mai stiu eu ce,
De ce nu evrei?!
Citat:
va primi apelativul de "zeu".
Corect, dar porunca vine de la D-zeu iar confuzia pe care o argumentezi nu-si are locul in "discursul" divinitatii care le stie pe toate.
Citat:
Acesta poate fi un posibil raspuns la intrebarea ta.

Trebuie insa facuta distinctia intre "zei" si Dumnezeu. In raport cu o furnica, si eu sunt zeu. Dar nu sunt Dumnezeu.
Si uite asa ajungem la ideea ca orice "supra" poate sa para zeu desi nu e.
Interesant cum crestinii cu tastatura lor au afirmat ca oamenii au inventat zei care erau capabili de minuni. Foarte interesant! Evident nu este si cazul zeului crestin, cel mai adevarat dintre zei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.11.2010, 11:15:59
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Idolatria in contextul biblic inseamna sa confunzi divinitatea cu anumite obiecte sau fenomene- sa le personifici sau sa inventezi o divinitate, aceasta neexistand in realitate.
Corect! Dar, as mai adauga ceva ... Traim in zilele de azi o forma mai subtila de idolatrie. Sigur, nimeni nu se mai inchina fenomenelor, multe lucruri sunt intelese de oameni, misticismul nu mai are aceeasi putere ca inainte.

Haideti insa, sa ne uitam putin la vietile noastre. Ce se afla in locul lui Dumnezeu in viata crestinului de azi?

Sunt crestini care traiesc cu credinta ca banii vor putea rezolva toate lucrurile. Nu spun ca este rau sa ai bani, dimpotriva, este o binecuvantare pe care Domnul o revarsa asupra copiilor Sai. Dar, in prea multe inimi ei sunt pe primul loc. Au o problema, merg la pusculita ... Au un plan, merg la pusculita ... Ei cred "Da, Dumnezeu exista, Isus este Mantuitorul meu, dar ... banii mei ma vor scoate din orice situatie". Aceasta atitudine este idolatrie. La fel s-a comportat tanarul din evanghelii, cand i-a spus lui Isus ca vrea si el viata vesnica. Cand Isus i-a cerut sa vanda tot si sa dea saracilor, a vrut de fapt sa-i verifice inima. Tanarul insa idolatriza banii si ii iubea mai mult decat viata vesnica ...

Unii dintre noi avem mai multa incredere in oameni decat in Dumnezeu. Sigur, este bine sa tii cont de sfaturi, de indrumari dar ... ce facem atunci cand trecem printr-o situatie in care avem nevie de calauzire? Poate ca cel mai intelept lucru ar fi, inainte de a vorbi cu oricine altcineva, sa ne rugam si sa-i incredintam Domnului intreaga problema si nevoia de calauzire.

Masina, meciurile de fotbal, salonul de coafura, hainele scumpe si atat de multe alte lucruri care se afla in centrul preocuparilor noastre, toate pot lua imaginea unor idoli inaintea carora ne inchinam ...

Chiar si familia, sotul, sotia, copiii ... daca ei sunt mai importanti decat Dumnezeu in viata mea, sunt tot subiecte de idolatrie.

Si chiar si biserica poate fi un idol. Daca ea conteaza, pentru mine mai mult decat conteaza Dumnezeu, ma inchin unui idol. Daca ies in lume si, in loc sa-i spun celui care Il cauta pe Dumnezeu "Dumnezeu te iubeste, si-a dat Fiul jertfa pentru viata ta, El te primeste exact asa cum esti si vrea sa petreaca vesnicia cu tine" ii spun "vino la biserica mea (oricare ar fi ea) ca acolo si numai acolo iti vei gasi mantuirea" - comit din nou un act de idolatrie.

Daca ma duc sa-mi fac o harta astrologica, pentru a-mi vedea destinul - am incredere mai multa in asezarea planetelor decat in planul pe care Dumnezeu il are pentru viata mea. Daca stau si o ascult pe Urania si predictiile ei pentru saptamana mea de viata care va urma, ma inchin Uraniei si cunoasterii sale si nu am incredere in faptul ca ceea ce are Dumnezeu pus deoparte pentru mine pleaca din grija si iubirea Lui.

Si da, mai pot fi si eu centrul vietii mele. Atunci cand traiesc cu convingerea ca lumea se invarte in jurul meu, cand traiesc convinsa fiind ca eu pot face tot si pot rezolva tot si stiu tot si nu am nevoie de indrumare, de calauzire ... cand am convingerea ca deciziile mele sunt cele mai intelepte ... cand nu depimd total si nu ma sprijin pe Dumnezeu si calauzirea Lui ... am facut din mine un idol...

Si lista ar putea continua.
Eu cred ca suntem oricum idolatrii, atata timp cat centrul vietii noastre este altul decat Dumnezeu, atata timp cate ne incredintam viata, fiecare zi a vietii noastre, altcuiva - oricine si orice ar fi - decat lui Dumnezeu. Numai in situatia in care Dumnezeu este cu adevarat sursa vietii noastre, si asta nu la nivel de teorie ci practic, de abia atunci putem spune ca respectam porunca...

Last edited by macsim; 23.11.2010 at 11:57:31.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.11.2010, 12:02:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Esti binevenita la orice varsta!

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Doamne ajuta! Stiu ca la varsta mea nu sunt bine-venita pe forum ortodox,dar alte forumuri nu mi se par potrivite pt ceea ce vreau sa intreb.
Am discutat azi la scoala,respectiv la religie despre cele 10 porunci.D-lul profesor a zis ca unii oameni sunt de parere ca poruncile sunt cat se poate de potrivite si pt prezent,altii sunt de parere ca sunt invechite si nu prea am inteles mare lucru.Bun,ceea ce vreau eu sa va intreb este:voi ce parere aveti?Cum se portivesc poruncile cu ziua de azi in comparatie cu trecutul?Adica in legatura cu prounca 1,inainte existau oameni care credeau si in alti zei dar in ziua de azi mai este la fel(sau aici pot intra si sectele,adica existenta sectelelor incalca prima porunca?)?etc cam asa m-ar interesa pt fiecare porunca un fel de comparatie despre incalcarile ei in trecut si in prezent(pt ca la ora ne-a prezentat foarte sumar si in plus vreau mai multe pareri)
Cum sa nu fie actuale cele 10 porunci?
Sa le luam pe rand, o sa ma ierti, dar scriu pe scurt, ca nu pot sta mai mult timp azi:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
Cate secte ciudate nu au aparut? Chiar si la noi, dupa 1989 au patruns fara opreliste tot soiul de culte, ciudate, unele chiar satanice.

2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
Da, cata lume nu venereaza vedete, VIP-uri, sunt fani cica, innebuniti dupa cate o persoana oarecare, din lumea muzicii, filmului, etc. Un exemplu facil, mai sunt si altele mai profunde.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
Cand ar putea fi neactuala aceasta porunca? Niciodata!

4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
Cata lume isi mai aduce aminte ca Duminica trebuie sa mergem la Sf Liturghie sa multumim pentru ceea ce ne-a dat Dumnezeu si sa-L rugam sa ne ajute in fiecare zi a vietii noastre? Lumea merge la piata, sa vanda sau sa cumpere, face curatenie, merg la pic-nic, merg la cluburi, sau muncesc pe camp, atunci cand la biserica suna clopotele sa ne adune la sfanta slujba.

5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
Cati copii nu uita de parintii lor? Cati copii vorbesc urat cu parintii lor? Cati mai asculta de parinti?

6. Sa nu ucizi.
Cand ar putea fi perimata aceasta porunca? Niciodata

7. Sa nu fii desfranat.
Desfranarea poate fi de mai multe feluri. Inclusiv vizuala. Cate filme nepotrivite, emisiuni desantate nu sunt difuzate zilnic la TV? Cate fete nu umbla cu sanii la vedere, cu buricul sau chilotii iesiti din pantaloni? Cati baieti nu fac asemenea lor? Si multe alte asemenea...

8. Sa nu furi.
Nici macar pentru a manca. Si atunci trebuie sa ceri.
Ia uite unde a ajuns tara noastra dupa 20 de ani de furaciune.

9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
E minciuna, care se spune atat de usor....... E neactuala porunca? N-as crede.

10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Sa te multumesti cu ceea ce esti tu, cu ceea ce ai, daca vrei mai mult fa eforturi, nu-l pizmui pe cel de langa tine. Lasa-l, cine poate sti daca e spre binele lui sa fie mai bogat, mai sus-pus, etc....?


Am incercat sa scriu cat mai scurt pentru ca nu am timp
Cele 10 porunci sunt mai de actualitate ca nicicand. Iar la noi in tara, poate mai mult ca oriunde. Daca, in scurta si naiva democratie cladita atat de subred, toti cei care au detinut o functie de raspundere la carma tarii si-ar fi adus aminte de aceste 10 porunci, altfel am fi azi.
Si nu doar cei care sunt pusi in frunte, si ceilalti, toti ar trebui sa-si aminteasca mereu cuvantul Domnului, noi, fiecare dintre noi, la locul nostru de munca, intre vecini, la scola, in autobuz (rar mai vad pe cineva sa cedeze locul in autobuz!).
Dar cei din frunte, mai abitir decat toti, ca de aia si-au luat raspunderea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cele zece porunci Dia20_diana Din Vechiul Testament 12 07.11.2017 23:15:51
Cele 10 porunci Evreulcelales Iudaismul 100 27.08.2015 12:41:41
Cele 7 CHAKRE caryna Reguli generale de utilizare a forumului 98 17.10.2012 10:45:57
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 13:10:26
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 23:01:17