Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #18  
Vechi 12.05.2014, 16:56:57
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

[quote=Ana Tr.;558235]In primul rand stiu ca subiectul pe care urmeaza sa il expun este unul despre care s-a mai dicutat pe forum, insa eu as vrea sa vorbesc despre ceea ce ma framanta pe mine ca sa pot sa primesc sfaturi particulare si nu generalitati. Asa cum am si ales titlul, sunt singura... adica nu am pe nimeni, in sensul de iubit. Niciodata nu am avut si am 25 de ani. Si imi doresc foarte mult. De 3 ani in fiecare an de ziua mea aceasta este dorinta pe care mi-o pun: ca la anul sa fie cineva langa mine si doar atat sa imi spuna La multi ani si sa imi ofere o imbratisare.

( Chiar o ruda de gr.I mi-a spus: "Imediat o sa ai 30 de ani si n-ai barbat si copii" si asta este ca o rana care sangereaza ori de cate ori imi aduc aminte. Mi se pare foarte crud! Nu vreau sa ajung la 30 de ani singura, nu as vrea sa mai traiesc!
QUOTE]

Eu zic ca te stresezi degeaba! Nu ai decat 25 ani. Nu are sens sa-ti intristezi zilele cu astfel de ganduri negative pentru ca oricum nu schimbi nimic. Nu te mai gandi la asta si lasa viata sa curga inainte, sa-ti aranjeze Dumnezeu viitorul cu va vrea. Si eu la 20 de ani credeam ca lumea se sfarseste la 30 ani daca am bifat nu stiu cate realizari.

Ce sa mai zic eu la 39 ani! Din experienta proprie, iti spun ca cel mai bine sa nu-ti mai plangi de mila si sa incerci sa iti folosesti timpul in alta directie decat casatoria, adica a te dezvolta pe tine, a invata ceva pt a inainta profesional, a citi carti duhovnicesti sau/si altele care iti plac, pelerinaje etc. Privind in urma la anii de asa zisa singuratate as putea spune sa am realizat foarte multe lucruri pe care nu le-as fi putut realiza daca eram casatorita si cu copii.

Sfaturi rautacioase de la cei din jur am auzit si eu destule si nu-mi pasa de lume, dar sunt si vorbe spuse din invidie pt ce am facut in toti acesti ani.

Poate ai inca alte lucruri de facut pana la casatorie!