Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 31.01.2012, 15:08:16
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Am ales sa Il urmez pe Hristos in aceasta confesiune din motive pe care nu le voi expune aici.
Exact asta trebuie sa ne expuneti! Motivele pentru care ati ales acel cult. Restul chiar nu conteaza.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 31.01.2012, 15:12:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Exact asta trebuie sa ne expuneti! Motivele pentru care ati ales acel cult. Restul chiar nu conteaza.
Daca doreste, ne poate marturisi experienta dansului aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14489
Reply With Quote
  #303  
Vechi 31.01.2012, 15:13:50
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ei erau oameni si nu sfinti.
Dar Dumnezeu i-a ascultat si i-a ajutat ,v-am mai spus dar nu ati fost atent sa cititi.
Daca nu erau vrednici nu primeau ajutor.
Ce carti romantate ati citit despre vietile domnitorilor?
Incercat sa "scuzati" pacatele domnitorilor romani? eu nu le scuz, imi pare rau. Curvia, preacurvia, betia acestea sunt pacate si nu sunt scuzabile! Faptul ca au mers sa omoare turci, pentru mine asta nu inseamna nimic. Ei trebuiau sa iasa cu Evanghelia in maini si nu cu sabia in fatza acelor turci daca doreau sa moara ca si crestini martiri !
Reply With Quote
  #304  
Vechi 31.01.2012, 15:15:13
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca doreste, ne poate marturisi experienta dansului aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14489
Corect, chiar sunt interesat ce a gasit la penticostali, pentru ca eu nu-i suport absolut deloc si nu suport niciun cult neoprotestant. De ce? pentru ca fac prozelitism, din intentia de a fura enoriasi altor culte ca sa-i mulga de bani prin zeciuieli si taxe !
Reply With Quote
  #305  
Vechi 31.01.2012, 15:15:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Atunci a intrat Biserica Rasariteana pe meleagurile noastre. De atunci se poate spune ca domnitorii ce s-au succedat (initial in proviinciile Moldova si tara Romaneasca) au pastrat in fata invaziilor tatare si barbare constiinta poporului si credinta in Iisus Hristos. Au fost nenumarati ctitori de asezaminte monahale precum si, unii dintrei ei, canonizati de Biserica Ortodoxa.
Intrebarea mea este: nu ar fi fost corect sa te indrepti prima data spre aceasta credinta (a neamului tau), sa o cunosti, sa o traiesti si apoi sa treci la o alta confesiune?
Reply With Quote
  #306  
Vechi 31.01.2012, 15:21:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
De atunci se poate spune ca domnitorii ce s-au succedat (initial in proviinciile Moldova si tara Romaneasca) au pastrat in fata invaziilor tatare si barbare constiinta poporului si credinta in Iisus Hristos.
Nu cu sabia in mana Il aperi pe Cristos ci cu Evanghelia! Isus nu are nevoie sa fie aparat de omul care omoara alt om !
oare nu ai citit:

Matei 26:53 Crezi că n-aș putea să rog pe Tatăl Meu, care Mi-ar pune îndată la îndemână mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?


Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Draga "Ovidiu b", sunt pasionat de studiu.
Poate, dar nu si de studiul Scripturilor, din pacate....
Reply With Quote
  #307  
Vechi 31.01.2012, 15:32:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
imi pare rau, dar crestinii nu omoara pe nimeni nici pe pagani, ci ii atrag la Cristos, ori Mihai a omorat si nu a propovaduit pe Cristos.
Daca am respecta ideea dmv. astazi nu ar mai fi crestini! Hmm ...oare asta ar fi si ideea domnitorului tau (sau cui slujesti)?
Va rog sa ascultati mesajul lui Stefan cel Mare - cred ca este destul concludent si va da un raspuns cat se poate de obiectiv.
Uite aici si jertfa stramosilor nostri si scopul jertfei lor.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 31.01.2012, 15:47:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Daca am respecta ideea dmv. astazi nu ar mai fi crestini! .
imi pare rau, dar nu sunt de acord sa omoram pagani in numele lui Cristos, trebuie sa fim un exemplu de pacifism pentru ei, asa procedau primii crestini.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 31.01.2012, 16:07:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
imi pare rau, dar nu sunt de acord sa omoram pagani in numele lui Cristos, trebuie sa fim un exemplu de pacifism pentru ei, asa procedau primii crestini.
Se pare ca nu ati ascultat mesajul lui Stefan cel Mare...din acest motiv nu cred ca are rost sa mai continuam conversatia.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 31.01.2012, 17:44:09
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Exact asta trebuie sa ne expuneti! Motivele pentru care ati ales acel cult. Restul chiar nu conteaza.
Nu voi da satisfactie nimanui doar pentru a fi subiect de balci. Alegerea mea este in nume propriu, mi-o asum si nu o voi expune public. Ganditi-va ca nu pot face asta fara a pune inaintea dvs. ceea ce am gasit bun fata de ceea ce am considerat rau sau ceea ce am gasit de pret fata de ceea ce am considerat fara de pret. Nu face subiectul topicului. Ma voi gandi la propunerea "ioanna". Cand am ales acolo nimeni nu m-a intrebat "Ce ai gasit bun la noi, sau ce nu ti-a placut de ai plecat?"

Suntem crestini intr-un spatiu public. Sa ne aratam asadar lumii, tuturor celor ce ne privesc ca suntem demni de numele de crestin pe care il purtam. Sa umblam in dragoste cum am fost invatati, sa ne iubim unii pe altii. Domnul nostru ne invata sa ne iubim vrasmasii dar noi suntem inceti a ne iubi aproapele. Sa dam voie ca Duhul Sfant sa rodeasca in noi roada sa: dragostea, bunatatea, blandetea, credinciosia, indelunga rabdare... Se pare ca noi ne masuram cunostintele si ne inarmam cu mostenirea, cu dogma. Nu intelegeti ca asta ne va separa totdeauna? Nu intelegeti ca numai ceea ce este in inima noastra -Duhul Sfant- poate sfinti aceste temple ale noastre? De ce va incapatanati si nu vreti sa coborati de la minte la inima? O, nepriceputilor si zabavnici cu inima - spune Domnul Iisus - cand este vorba sa credeti tot ceea ce au spus inaintasii...

Sa ne cercetam inimile fiecare. De la inceputul postarii pe acest forum nu incetez sa ma rog lui Dumnezeu pentru noi, toti cei de aici. Cand veti pricepe ca jertfele primite de Dumnezeu sunt inimile pline de multumire si recunostinta? Credeti ca Dumnezeu primeste ambitiile noastre teologice, cum stam noi inscaunati pe tronuri pe care le-au zidit altii??? O, va inselati.

Dati slava lui Dumnezeu ca nu ne face noua dupa dreptatea Sa ci priveste la jertfa Fiului Sau si ne vede drepti inaintea sfinteniei Sale. Multumiti lui Dumnezeu pentru mantuirea care ne-a pus-o inainte in Hristos, Fiul Sau. Binecuvantati Numele Sau Cel Sfant si dimineata si seara ca suntem inca in Harul Sau.

Fiti demni de numele care vi s-a dat: copil de Dumnezeu.

Last edited by ucenic; 31.01.2012 at 17:46:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18