Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 31.01.2012, 22:05:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Impartasirea cu Trupul si Sangele Mantuitorului se face in fiecare dintre confesiunile evanghelice.



1. Visul meu nu are legatura cu schimbarea confesiunii mele -intre ele sunt peste cca. 12 ani- a fost o relatare din marturia mea. Intalnirea mea cu Domnul Iisus Hristos.
2.Eu nu mi-am schimbat religia - sunt tot crestin. Religiile in lume sunt: crestinism, iudaism, budism, hinduism... etc. In crestinism gasim mai multe confesiuni sau culte. Eu nu am parasit credinta mea, Crezul meu; dimpotriva, am aprofundat relatia mea cu Dumnezeu iar El a raspuns si raspunde cautarilor si nevoilor mele duhovnicesti.


Nu ma cunoasteti - nu generalizati. Va inteleg ca ati intalnit in viata crestini de alte confesiuni asa cum descrieti mai sus. Incercati pe acest forum sa va raportati la persoana mea. De aceea m-am si confesat public. Aici sunt EU, nu cultul din care fac parte.


in afirmatia asta recunoasteti in mine pe fratele dumneavoastra in Hristos. Asa va vad si eu, sora mea in Hristos.



Am spus ca lucrez intr-un sistem militar. Da, sunt pompier.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Una peste alta, in a cincea zi de dezbateri pe tema "Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte" -topic deschis de tanarul frate PetruD- se poate spune ca se distinge clar atitudinea dumneavoastra, fratilor si surorilor in Hristos. Pastrez pentru mine concluziile. Sper ca mai tanarului nostru frate si coleg pe forum sa ii foloseasca aceasta experienta. Pe mine unul m-a tulburat foarte mult, ramanand singur impotriva a multi (nu spun a tuturor).
Cu astfel de abordari si atitudini sa nu va asteptati la partasii duhovnicesti, nici macar in sanul bisericii dumneavoastra. Va doresc si dumneavoastra si mie sa cunoastem tot mai mult pe Domnul nostru Iisus Hristos. Si Il rog ca in dreptul fiecaruia dintre cei ce am postat aici sa auzim in ziua aceea: "Bine, rob bun si credincios; ai fost credincios in putine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intra in bucuria stapanului tau!" Asa sa ne ajute Dumnezeu! Amin.
Va felicit, stimate domn! Inca un penticostal, plin de bun-simt, se altura celor doi frati din BP de pe forum. Pacat ca nu toti neoprotestantii sunt ca voi...
Reply With Quote
  #332  
Vechi 31.01.2012, 22:05:42
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu, ca militar (de aici a plecat si istoria asta care parca nu se mai termina) sunt sub angajament (juramant) ca sunt credincios tarii mele, Romania si ca imi apar tara chiar cu pretul vietii.

debate?...

puiule, tu nu poti fi crestin deoarece daca primesti ordin sa ucizi niste arabi, ca vrea Obama sa-i deposedeze de petrol (ceea ce e crima si furt), tu te duci, ca ordinu-i ordin si daca te opui Curtea martiala te asteapta !
Reply With Quote
  #333  
Vechi 31.01.2012, 22:10:05
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Incercat sa "scuzati" pacatele domnitorilor romani? eu nu le scuz, imi pare rau. Curvia, preacurvia, betia acestea sunt pacate si nu sunt scuzabile! Faptul ca au mers sa omoare turci, pentru mine asta nu inseamna nimic. Ei trebuiau sa iasa cu Evanghelia in maini si nu cu sabia in fatza acelor turci daca doreau sa moara ca si crestini martiri !
cred ca daca ar fi facut asa acum vorbeam turceste :)

e bine sa nu judecam, poate asa a vrut Dumnezeu, poate acei turci trebuiau sa plateasca pentru necredinta lor, iar Dumnezeu lucreaza prin oameni, numai Dumnezeu stie de ce nu au iesit cu biblia, nu suntem fara de pacat.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 31.01.2012, 22:11:30
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
puiule, !
eu sunt de chemat de Pastorul meu sa fiu oaie blanda, nu alte aratari de prin curte...

serios, va rog frumos sa va adresati cuviincios, in limitele bunului simt.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 31.01.2012, 22:13:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
dar putem sa nu participam la acele expeditii militare in care s-au ucis oameni nevinovati, in Irak, Libia si nu ma refer neaparat la ortodocsi ci la penticostali, care spun ca sunt pocaiti, dar nu sunt! majoritatea care au mers sa ucida pentru interese guvernamentale imperiale, au fost baptisti si penticostali! ce fel de pocaiti sunt acestia???
Romanii n-au mers sa ucida, ci sa mentina pacea si ordinea sociala. Vedeti situatia tragica din Irakul de azi, dupa retragerea trupelor. E criza politica si sociala majora, irakienii se ucid intre ei ( musulmanii suniti vs. musulmanii siiti) Aproape in fiecare zi e o stire cu un atac cu bomba asupra cartierelor siite si oameni nevinovati ucisi.

Insa va dau dreptate, ar fi trebuit sa nu ne aventuram in afara granitelor tarii. Ma faceti sa zambesc cu "majoritatea au fost pocaiti" :) Nu vad de ce proportia religiei soldatilor in Armata ar fi alta decat cea de la nivelul tarii.

Last edited by ioanna; 31.01.2012 at 22:15:35.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 31.01.2012, 22:14:25
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
eu sunt de chemat de Pastorul meu sa fiu oaie blanda, nu alte aratari de prin curte...

serios, va rog frumos sa va adresati cuviincios, in limitele bunului simt.

dar sunt mult mai in varsta decat tine! in fine, imi cer scuze daca te-am lezat.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 31.01.2012, 22:15:55
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Nimeni sa nu-ti dispretuiasca tineretea; ci fii o pilda pentru credinciosi: in vorbire, in purtare, in dragoste, in credinta, in curatie. (1Tim.4:12)
Reply With Quote
  #338  
Vechi 31.01.2012, 22:16:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru domnul Profet:

La 15 August 1714, de Sf. Maria Mare, când împlinea 60 de ani, iar Doamna Maria îsi serba onomastica, Constantin Brâncoveanu a fost dus la locul de osânda Ialy Chisc (Chioscul Marii).

Erau prezenti sultanul Ahmed al III-lea, marele vizir Gin Ali, reprezentantii "crestinatatii apusene - Franta, Anglia, Imperiul Habsburgic, Rusiei - care nu refuzasera invitatia chiar în ziua de Sf. Maria" (Nicolae Iorga), alaturi de numerosi privitori. Li s'a îngaduit sa-si faca o ultima rugaciu-ne, dupa care sultanul le-a oferit viata daca trec la mahomedanism. Del Chiaro noteaza raspunsul demn al Voievodului "Împarate ! Averea mea, cât a fost, tu ai luat-o, dar de legea mea crestina nu ma las ! În ea m'am nascut si am trait, în ea vreau sa mor. Pamântul tarii mele l-am umplut cu biserici crestinesti si, acum, la batrânete, sa ma închin în geamiile voastre turcesti ? Nu, Împarate ! Mosia mi-am aparat, credinta mi-am pazit. În credinta mea vreau sa închid ochii, eu si feciorii mei". Apoi si-a încurajat fiii astfel : "Fiilor, aveti curaj ! Am pierdut tot ce aveam pe lumea aceasta pamânteasca. Nu ne-au mai ramas decât sufletele, sa nu le pierdem si pe ele, ci sa le aducem curate în fata Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Sa spalam pacatele noastre cu sângele nostru !"

Sultanul a dat semnalul executiei. Primul fu decapitat visternicul Ianache Vacarescu, apoi cei patru fii ai Domnului : Constantin, Stefan, Radu si micutul Matei (11 ani).

Înmarmurit de durere, Domnul murmura : "Doamne, fie voia Ta", dupa care i s'a taiat si lui capul. Nicolae Iorga nota : "La capatul celei mai zguduitoare tragedii, ce n'are pereche în analele sângeroase ale sultanilor de odinioara, numai atunci s'a pus capat celor mai strasnice clipe pe care le poate suferi vreodata un suflet omenesc. Capul Domnului nu s'a putut dezlipi de trup, la lovitura nedibace, poate miloasa, a calaului, si, gramada, trupul batrânului parinte a cazut în tarâna udata de sângele tuturor copiiilor sai".
Reply With Quote
  #339  
Vechi 31.01.2012, 22:16:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Romanii n-au mers sa ucida, ci sa mentina pacea si ordinea sociala. Vedeti situatia tragica din Irakul de azi, dupa retragerea trupelor. E criza politica si sociala majora, irakienii se ucid intre ei ( musulmanii suniti vs. musulmanii siiti) Aproape in fiecare zi e o stire cu un atac cu bomba asupra cartierelor siite si oameni nevinovati ucisi.

Insa va dau dreptate, ar fi trebuit sa nu ne aventuram in afara granitelor tarii. Ma faceti sa zambesc cu "majoritatea au fost pocaiti" :) Nu vad de ce proportia cultelor in Armata ar fi alta decat cea de la nivelul tarii.
Stimata doamna, sunt om batran si am vazut multe in viata. Ce au cautat americanii acolo? dar in Vietnam sau in Coreea de S? ce au avut cu bietii oameni de i-au omorat? acestea sunt pacate grave si un crestin nu poate lua parte la asemenea holocausturi.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 31.01.2012, 22:18:18
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nimeni sa nu-ti dispretuiasca tineretea; ci fii o pilda pentru credinciosi: in vorbire, in purtare, in dragoste, in credinta, in curatie. (1Tim.4:12)
dar nu te-am dispretuit, ti-am vorbit parinteste, si imi pare rau pentru tine ca iti distrugi viata la acei penticostali.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18