Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 31.01.2012, 22:20:36
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pentru domnul Profet:
.
Brancoveanu a murit crestineste, ca un martir. Sunt insa impotriva acelora care mor ucigand indiferent pe cine!
Reply With Quote
  #342  
Vechi 31.01.2012, 22:23:11
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Eu, ca militar (de aici a plecat si istoria asta care parca nu se mai termina) sunt sub angajament (juramant) ca sunt credincios tarii mele, Romania si ca imi apar tara chiar cu pretul vietii.

dezbatem?...
Reply With Quote
  #343  
Vechi 31.01.2012, 22:26:17
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu, ca militar (de aici a plecat si istoria asta care parca nu se mai termina) sunt sub angajament (juramant) ca sunt credincios tarii mele, Romania si ca imi apar tara chiar cu pretul vietii.

dezbatem?...
ce sa mai dezbatem, daca dumneavoastra nu intelegeti ca Isus ne cheama la iubirea de vrajmasi???? cum iubiti vrajmasii daca mergeti sa-i cotropiti??? cum sa mai accepte aceia pe Domnul?
Reply With Quote
  #344  
Vechi 31.01.2012, 22:40:44
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doamnă, pe cât ați vrut să vă sune convingătoare pledoaria, pe atât de stranie și disonantă v-a ieșit! No offence...

Omul nu trăiește doar cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu... în consecință lecturez Cuvântul lui Dumnezeu cu un bol de floricele și cu o țigară în colțul gurii!

Cam așa sună închinarea în duh și adevăr realizată cu contribuția trupului.
vedeti de ce parasesc unii ortodoxia? din cauza ortodocsilor, de fapt a celor botezati ca si ortodocsi, dar necredinciosi si pentru ca se cred mai buni parasind-o, o cred ca fiind nemantuitoare si poate ca ala care sta cu tigara in coltul gurii nu judeca pe altii, nu-l judeca pe cersetorul care poate castiga mai bine ca el si ii intinde 1 leu, poate ca la un moment dat va lasa si tigara si se va mantui, incet incet va scoateti branita.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 31.01.2012, 22:42:53
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
ce sa mai dezbatem, daca dumneavoastra nu intelegeti ca Isus ne cheama la iubirea de vrajmasi???? cum iubiti vrajmasii daca mergeti sa-i cotropiti??? cum sa mai accepte aceia pe Domnul?
Eu, inainte de toate sunt crestin. Apoi sot, tata, roman, militar. Sa detaliez:

(1) Eu, inainte de toate si mai mult ca pe oricine in viata sau trecut din viata Il iubesc pe Dumnezeu;

(2) Apoi il iubesc pe om: 1-sotia, 2-copii, 3-parintii, 4-fratii in Hristos, 5-lumea, 6-vrajmasii;

(3) Si la urma vine datoria (morala, sociala) 1-de sot, 2-de tata, 3-de tara.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Acum: care este prioritatea nr.1 ? dar nr.2 ? si nr.3 ???
Reply With Quote
  #346  
Vechi 31.01.2012, 22:46:05
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Inteleg ca vreti sa scapati, insa cu mine nu va merge! Statul roman va plateste un salariu de 5 ori mai mare decat pensia unui amarat de profesor pentru ca se bazeaza ca dumneavoastra ca si alti penticostali veti merge exact acolo unde veti fi trimisi si veti ucide fara regrete ! Pentru ca daca va opuneti, va asteapta ani grei de temnita ! Banii aceia pe care-i luati sunt manjiti de sange si Isus este dezonorat prin profesia pe care v-ati ales-o, manat fiind de dorinta de imbogatire si putin v-a pasat de componenta sau latura morala ! Crestinul munceste ceva cinstit, nu sta fara sa faca nimic, fiind pregatit doar ca sa ucida!

Last edited by Profetul de carton; 31.01.2012 at 22:50:43.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 31.01.2012, 22:52:51
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Stimata doamna, sunt om batran si am vazut multe in viata. Ce au cautat americanii acolo? dar in Vietnam sau in Coreea de S? ce au avut cu bietii oameni de i-au omorat? acestea sunt pacate grave si un crestin nu poate lua parte la asemenea holocausturi.
batranetea nu ne garanteaza intelepciunea adica pot exista foarte bine una fara cealalta. eu cred ca la dvs este vorba de o ura a sufletului care nu se impaca bine cu omul credincios.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 31.01.2012, 22:57:23
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Numai ptr. "Profetul de carton" (Inteleg ca vreti sa scapati, insa cu mine nu va merge!)


Salariul meu de pompier este de 1931 RON net pe luna decembrie. Daca tot am inceput sa ma confesez...

Ma repet. Eu nu vorbesc pe acest forum, nici in numele confesiunii din care fac parte, nici in numele pompierilor militari.

Daca abandonati ambitiile si va asezati asupra celor scrise de mine pe acest topic, ati vedea ca sunt sincer, deschis, statornic si nepartinitor.

Luati de bine ceea ce va zic, sunt crestin, nu am de ascuns nimic.

(1) Prioritatea mea nr.1 este Dumnezeu.
(2) Prioritatea mea nr.2 sunt oamenii (sotia, copii, fratii in Hristos, lumea, vrasmasii)
(3) Prioritatea mea nr.3 este tara (taxe, impozite, cezarul cu tot ce este al lui).

Deschideti-va inima sa puteti intelege.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 31.01.2012, 23:00:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Salariul meu de pompier este de 1931 RON net pe luna decembrie. Daca tot am inceput sa ma confesez...
Domnule, este enorm.
Eu sunt un profesor pensionar si am mult mai putin mi-e si rusine sa spun.

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Deschideti-va inima sa puteti intelege.
Nu, nu pot intelege cum un crestin concepe sa mearga acolo unde il trimite un om nenascut din nou (ma refer la presedintele tarii), pentru ca sa ucida niste oameni carora in mod normal ar trebui sa-L predice pe Domnul. Puteti sa-mi explicati pana maine dimineata, ca eu tot nu inteleg. Pot sa va aduc o gramada de versete biblice, dar sunt convins ca nu dati doi bani pe ele.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 31.01.2012, 23:09:39
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Nu este nici o problema, va explic mai pe inteles chiar acum.

Nimeni, niciodata, nu se va interpune intre dragostea mea pentru Dumnezeu si pentru om. Oricine ar fi el.
Demisie? nici o problema.
Curtea martiala? nici o problema.

------------------------------------

Domnule, numele meu este scris in Carea Vietii, prin Hristos sunt copilul lui Dumnezeu. Imi dau viata de buna voie, caci aceasta este dragostea cea mai mare pentru frati. Pe mine asa m-a invatat Iisus, eu asa fac.

------------------------------------

Dar pana aici sau pana la aceasta am de purtat o cruce pe care am in fiecare zi de rastignit pofte, ambitii, orgolii, resentimente si multe altele. La aceasta Domnul sa imi ajute. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18