Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 06.02.2012, 13:01:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, profetia e buna si la obiect.
Uite alt exemplu :
Matei 6:19-20 "Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură.
Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură. "

Intelepciunea lui Isus Sirah 29:13-16 : " Jertfește banii tăi, pentru un frate și un prieten, ca să nu ruginească sub o piatră, pierzându-se.
Pune-ți comoara ta întru poruncile Celui Preaînalt și-ți va folosi mai mult decât aurul.Grămădește milostenii în cămările tale și ele te vor scoate din orice nenorocire.Mai mult decât pavăza puterii și decât sulița tăriei ele se vor război pentru tine împotriva vrăjmașului."

Sant zeci de exemple care te pot duce la concluzia ca aceste carti chiar erau cunoscute in perioada aceea.Unii le-au considerat ca nefacand parte din canon pentru ca evreii nu le-au recunoscut in canonul lor .Dar canonul lor este ulterior timpului lui Iisus si de asemeni ei au rejectat si Noul Testament. Si atunci ce facem ?
Reply With Quote
  #442  
Vechi 06.02.2012, 13:04:16
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar canonul lor este ulterior timpului lui Iisus si de asemeni ei au rejectat si Noul Testament. Si atunci ce facem ?
aveti un punct de vedere obiectiv, insa mie imi place intotdeauna sa merg pe chestii sigure, ori Tanah e sigur! acele carti am incredintarea ca sunt originale si inspirate.
Reply With Quote
  #443  
Vechi 06.02.2012, 13:06:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sau uite din Luca 1:52 : "Făcut-a tărie cu brațul Său, risipit-a pe cei mândri în cugetul inimii lor.Coborât-a pe cei puternici de pe tronuri și a înălțat pe cei smeriți,..."

Si intelepciunea lui Isus Sirach 10: 15-16 "Scaunele celor mai mari le-a surpat Domnul și a pus pe cei blânzi în locul lor.
Rădăcinile neamurilor le-a smuls Domnul și a răsădit pe cei smeriți în locul lor"
Reply With Quote
  #444  
Vechi 06.02.2012, 13:07:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
aveti un punct de vedere obiectiv, insa mie imi place intotdeauna sa merg pe chestii sigure, ori Tanah e sigur! acele carti am incredintarea ca sunt originale si inspirate.
O fi sigur dar crestinismul a aparut pe fundamentul Septuagintei.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 11.02.2012, 00:48:10
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit doar atat

ma bucur ca pot spune ceea ce cred ,si cred ca sunt mantuit,ca am pacatele iertate doar prin sangele Domnului IIsus si prin singura credinta care nu este o religie sau dogma ci este acea capacitate a mintii noastre de a crede ce a zis Domnul Nostru IIsus.cine vrea sa fie mantuit dintre voi?ganditi-va putin!dupa ce primesti iertarea poti sa te faci bun dar nu te poti face bun fara sa primesti iertarea caci cei mai inversunati oameni impotriva celor mantuiti sunt si azi cei care erau acum 2000 de ani religiosii.fariseii nici nu se atingeau de o femeie curva,si ceea ce-i caracteriza era dispretul fata de cei care traiau in pacate si mai ales ura impotriva celor care capatau iertarea de pacate.religia mea nu m-a mantuit si nici o religie nu mantuieste ci doar Domnul IIsus prin credinta in jertfa Lui .E o minune credinta asta,cand am crezut am plans mult ca nu stiam ce s-a intamplat cu mine.Domnul sa aiba mila de noi sa ne deschida ochii si sa ne lasam calauziti de El AMIN
Reply With Quote
  #446  
Vechi 11.02.2012, 01:06:25
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Domnul sa aiba mila de noi sa ne deschida ochii si sa ne lasam calauziti de El AMIN
Fii binecuvantat, fratele meu! Domnul nostru Iisus Hristos sa-si reverse indurarea peste tine si peste casa ta. Harul si Pacea Lui sa-ti umple inima.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 11.02.2012, 02:07:11
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
asa crezi tu, insa in realitate nu-i suport pe neoprotestanti ca stiu cat de parsivi si mincinosi sunt! habar nu ai cate afaceri se fac in mediul neoprotestant, mi-e mila de amaratii aia care apartin de acele biserici la care cotizeaza cu bani grei, munciti cu sudoare ca sa beneficieze niste escroci!

in alta ordine de idei, sa nu uitam ce a spus Domnul Isus ca mantuirea vine de la iudei !
Ma bucur sa pot impartasii cuvantul minunat al Lui Dumnezeu si as dori sa fac o mica precizare despre mantuirea care vine de la iudei cu un citat al ap.Pavel din epistola catre romani cap 2 vers 28 si 29..citat,,28 Iudeu nu este acela care se arată pe din afară că este iudeu; și tăiere împrejur nu este aceea care este pe din afară, în carne.
29 Ci iudeu este acela care este iudeu înăuntru; și tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de iudeu își scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu.!!!cine sunt cei taiati imprejur cu inima??sa ne intrebam fiecare suntem si noi sau nu suntem.mantuirea ar putea veni acum de la noi sau de la iudei ca natiune?esti iudeu pe dinauntru si crezi ca mantuirea poate veni si prin tine??adica esti mantuit si pot fi si altii mantuiti prin tine?
Reply With Quote
  #448  
Vechi 11.02.2012, 02:13:17
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit urare

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Fii binecuvantat, fratele meu! Domnul nostru Iisus Hristos sa-si reverse indurarea peste tine si peste casa ta. Harul si Pacea Lui sa-ti umple inima.
iti multumesc de aceasta urare si Domnul sa-si intareasca marturia prin viata ta si prin cuvintele tale.Domnul sa te pazeasca pe tine si pe toti cei dragi ai tai!Domnul Pacii sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #449  
Vechi 11.02.2012, 12:32:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
ma bucur ca pot spune ceea ce cred ,si cred ca sunt mantuit,ca am pacatele iertate doar prin sangele Domnului IIsus si prin singura credinta care nu este o religie sau dogma ci este acea capacitate a mintii noastre de a crede ce a zis Domnul Nostru IIsus.cine vrea sa fie mantuit dintre voi?ganditi-va putin!dupa ce primesti iertarea poti sa te faci bun dar nu te poti face bun fara sa primesti iertarea caci cei mai inversunati oameni impotriva celor mantuiti sunt si azi cei care erau acum 2000 de ani religiosii.fariseii nici nu se atingeau de o femeie curva,si ceea ce-i caracteriza era dispretul fata de cei care traiau in pacate si mai ales ura impotriva celor care capatau iertarea de pacate.religia mea nu m-a mantuit si nici o religie nu mantuieste ci doar Domnul IIsus prin credinta in jertfa Lui .E o minune credinta asta,cand am crezut am plans mult ca nu stiam ce s-a intamplat cu mine.Domnul sa aiba mila de noi sa ne deschida ochii si sa ne lasam calauziti de El AMIN
Pai esti mantuit sau doar crezi ca esti mantuit ?
Reply With Quote
  #450  
Vechi 11.02.2012, 12:55:51
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Pot sa raspund eu in locul lui? El crede in sensul ca stie, are certitudinea mantuirii de sub puterea celui rau, de sup puterea pacatului. Asta marturiseste el, asta marturisesc eu si asta marturisesc toti aceia care L-au primit pe Hristos in inima lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18