Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 30.05.2012, 16:46:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Te-ai întrebat, oare, dacă nu cumva căsătoria cu această frumoasă și iubitoare „femeie” n-a fost consecința seducției pe care a exercitat-o asupra ta, ispitindu-te să divorțezi de prima (și singura cu adevărat) soție, atunci când ai văzut-o îmbătrânită, poate și bolnavă, și n-ai mai putut s-o iubești?
Imbatranirea poate face o femeie mai frumoasa, peste boala se poate trece, caci de asta este dragostea, dar faptul ca nu trece pe acasa cu anii, nici macar cand ai nevoie de ea asa incat nu o mai cunosti, te face sa intelegi ca ea nu si-a luat niciodata in serios legamantul. Iar in ce te priveste nici nu-ti amintesti sa-l fi facut vreodata... Pur si simpu parintii te-au casatorit cu o femeie care are alte interese decat persoana ta si nu e dispusa sa-ti daruiasca ceva.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #832  
Vechi 30.05.2012, 16:52:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din invatatura Sfintilor Parinti:,,Indreptatita era intristarea fericitului Antonie. Cu atat mai indreptatita este intristarea crestinului din vremea de azi inaintea privelistii curselor diavolesti; intemeiata este inlacrimata intrebare: "Doamne ! Cine, oare, dintre oameni poate sa scape de aceste curse si " sa se mantuiasca ? .

La intrebarea preacuviosului pustnic a venit de la Domnul raspunsul: "Smerita cugetare trece de aceste curse, iar ele nu pot nici macar a se atinge de ea". Dumnezeiesc raspuns ! Cum inlatura din inima orice indoiala, aratand in putine cuvinte un mijloc de nadejde pentru a birui asupra potrivnicului nostru, mijloc de destramare si nimicire a mestesugitelor sale laturi, impletite cu ajutorul indelungilor ani de lupta cu omul si a unei nemasurate rautati. Sa ne ingradim mintea prin smerenie, fara a-i ingadui sa tinda in chip nesocotit si cutezator catre dobandirea cunostintelor, oricat ne-ar atata curiozitatea, noutatea si paruta lor insemnatate.

Sa o pazim de ispita invataturilor mincinoase, ascunse sub numele si infatisarea invataturii crestine. Sa o smerim intru ascultarea fata de Biserica, smerind orice cugetare care se ridica impotriva mintii lui Hristos (2 Cor. 10, 5), impotria mintii Bisericii. La inceput, chinuitoare este pentru minte calea cea stramta a ascultarii fata de Biserica; ea, insa, aduce la largimea si libertatea intelegerii duhovnicesti, inaintea careia pier toate parutele nepotriviri pe care le afla intelegerea trupeasca si sufleteasca in supunerea fara abatere fata de Biserica. Sa nu-i ingaduim mintii a citi despre lucrurile duhovnicesti altceva decat ceea ce este cuprins in cartile scriitorilor adevaratei Biserici; carti despre care Biserica insasi a dat marturie ca ele sunt organe ale Sfantului Duh.

Cel ce citeste pe sfintii scriitori se impartaseste nemijlocit de Sfantul Duh Care locuieste in ei si graieste prin ei; cel ce citeste scriitorii eretici, chiar daca ar fi ele impodobite cu numele de "sfinte" de catre adunatura lor eretica, se impartaseste de duhul cel viclean al inselarii (Sfantul Petru Damaschinul. Filocalia, "Despre dreapta - socotinta"): din pricina neascultarii fata de Biserica, al carei miez este trufia, el cade in cursele stapanitorului lumii acesteia."(Sfantul Ignatie Briancianinov)
Reply With Quote
  #833  
Vechi 30.05.2012, 16:57:50
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
1.Ei bine, in adunare afli de nevoia fratelui tau. Acolo afli daca o ciorba, un ajutor in casa la o vaduva, sau poate doar un drum cu masina reprezinta nevoia celuilalt.

2.In adunare te bucuri de predica, de cantare dar si de partasie vie. Este viata in biserica noastra. Nevoia fratelui meu este si nevoia mea. Nu este asa si la voi? Pentru ce nu intelegeti cand va spun ca in adunare se manifesta dragostea fratilor?
1.Cred ca daca faceti o vizita la o cantina a saracilor veti gasi mult mai multe nevoi reale si posibilitati de a va arata iubirea fata de aproapele.
2. Deci adunarea nu va releva nimic nou fata de ce va spune studiul biblic individual, doar va ofera "partasia" cu fratii. La noi nu e asa, e adevarat.Sfinta Liturghie reprezinta intilnirea noastra personala cu Domnul nostru Isus Cristos. Acum inteleg de ce nu L-ati gasit pe Domnul nostru in Biserica Ortodoxa. Pentru ca nu L-ati cautat pe El. Ati cautat un grup de socializare si l-ati gasit in adunarea dumneavoastra.

Trag concluzia ca adunarea dumneavoastra va ofera posibilitatea de a socializa si cam atit.
Reply With Quote
  #834  
Vechi 30.05.2012, 17:01:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs
deci tu ti-ai gasit "biserica" cu ajutorul instrumentului de internet "google" ?
Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nebanuite sunt Caile Domnului.
Mi-am amintit de o postare mai veche a dvs:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...84&postcount=9

Erau doi colegi, nu google....

""Au trecut anii. Din 2006 lucrez intr-un sistem militar – la pompieri. Totul (convertirea mea) a inceput in anul 2009 cand am cunoscut doi colegi de alta confesiune. Alta decat ortodoxa si alta decat cea in care sunt acum. Sunt o fire foarte sociabila, iar intr-un grup am tendinta de a fi lider (recunosc acest defect si ma rog Domnului sa lucreze smerenie la caracterul meu). Aveam mereu tendinta de a-i coontrazice, de a-i provoca insa ei imi raspundeau doar cu versete din Biblie... un teren necunoscut de mine. Iar ceea ce imi repetau mereu era ca nu vor ca sa fac ca ei nici sa merg dupa ei. Doar sa citesc, pentru ca argumentatiile mele aveau un suport subred, nefondat, nascut din dorinta de a-i arata pe ei gresiti in "sectarismul" lor.

...............

Am fost si la ei in adunare si cu ei impreuna la evanghelizari insa inima mea a ramas intr-o bisericuta, dintr-o alta confesiune, unde m-am si botezat, repet: conform convingerilor mele biblice.""

Last edited by Adriana Cluj; 30.05.2012 at 17:07:17.
Reply With Quote
  #835  
Vechi 30.05.2012, 17:23:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Una este interpretarea subiectiva a unui text si alta este relationarea cu Hristos.
Poate imi explici si mie cum dintr-o cunoastere stramba poate deriva o relationare corecta.

Citat:
Inaintea Celui ce te-a zidit esti ca o carte deschisa. Pocainta adevarata se face inaintea Celui ce stie totul, inaintea Celui ce te cunoaste pe deplin.
Ca teorie, afirmatia este corecta.
Practica insa omoara pe multi.

Citat:
Constiinta este luminata de Duhul Sfant. Cine poate fi mai obiectiv decat El?
Este in masura in care se lasa iluminata.

Citat:
Ai dreptate, asta nu poate fi demonstrat pe forum. Acum intreb, ma judecati lipsindu-ma de prezumtia de nevinovatie?
Prezumtia exista in absenta faptelor care sa demonstreze vinovatia.

Apartenenta la un cult eretic este deja o fapta care inaltura orice alta prezumtie.

Citat:
La tribunal se jura pe Biblie. Pe mine Hristos m-a invatat sa nu jur pe nimic ci "Da" al meu sa fie "Da", "Nu" al meu sa fie "Nu".
Nu cred ca ti se pune la indoiala partea de onestitate de care esti constient..

Citat:
Iata, eu zic: Da, am relatie cu Iisus Hristos in rugaciune; desi cad adesea, gresesc de multe ori, El ma avertizeaza, daca nu iau seama ma mustra, daca nu ma indrept ma pedepseste si toate acestea pentru ca ma iubeste si pentru ca ma vrea o vesnicie alaturi de El.
Un om poate nutri multe convingeri.
Nu toate sunt neaparat si in intregime adevarate dar chiar si asa ii pot genera un grad de satisfactie care pentru el sa fie suficient ca sa nu-si mai puna alte intrebari.
Reply With Quote
  #836  
Vechi 30.05.2012, 17:57:44
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un om poate nutri multe convingeri.
Nu toate sunt neaparat si in intregime adevarate
Acest lucru nu e valabil și pentru creștinul ortodox? Problema e că aceste convingeri se circumscriu propriei lui confesiuni și Tradiții, nu în primul rând Scripturii care (măcar teoretic) ar trebui să fie sursa primară și general valabilă pentru toate confesiunile creștine.
Reply With Quote
  #837  
Vechi 30.05.2012, 18:17:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar in ce te priveste nici nu-ti amintesti sa-l fi facut vreodata... Pur si simpu parintii te-au casatorit cu o femeie care are alte interese decat persoana ta si nu e dispusa sa-ti daruiasca ceva.
Am simțit de la început că metafora asta a căsătoriei șchioapătă, Biserica fiindu-ne, de fapt, mamă, născându-ne în Duhul Sfânt. Mireasă Îi este lui Hristos.
Reply With Quote
  #838  
Vechi 30.05.2012, 18:21:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Am simțit de la început că metafora asta a căsătoriei șchioapătă, Biserica fiindu-ne, de fapt, mamă, născându-ne în Duhul Sfânt. Mireasă Îi este lui Hristos.
Corect. În raport cu creștinul e mamă, în raport cu Hristos mireasă.
Reply With Quote
  #839  
Vechi 30.05.2012, 18:23:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Am simțit de la început că metafora asta a căsătoriei șchioapătă, Biserica fiindu-ne, de fapt, mamă, născându-ne în Duhul Sfânt. Mireasă Îi este lui Hristos.
Atunci schimbam metafora. Mama era cam absenta de acasa, te lasa flamand chiar cand strigai de foame, avea alte preocupari, etc... :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #840  
Vechi 30.05.2012, 18:26:01
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CATEHISM ORTODOX

,,1.Ce inseamna ortodox si Ortodoxie?

Ortodox inseamna dreptcredincios sau dreptmaritor. Ortodox este acela care are in sufletul sau dreapta credinta in Dumnezeu, care se inchina dupa cuviinta lui Dumnezeu si care traieste dupa poruncile Lui. Ortodoxia este dreapta invatatura de credinta, de inchinare si de traire, pe care Dumnezeu a descoperit-o lumii, la inceput, in chip mai general, prin alesii Sai din poporul evreu, pana la venirea Mantuitorului, si apoi, in chip lamurit, prin Domnul nostru Iisus Hristos.Invatatura aceasta este tinuta de Sfanta noastra Biserica Ortodoxa, fara stirbiri si fara adaugiri omenesti, adica asa cum a descoperit-o Mantuitorul, cum au vestit-o Sfintii Apostoli, cum au talmacit-o Sfintii Parinti si cum au propovaduit-o slujitorii bisericesti din neam in neam, pana in zilele noastre.

2.Cine sunt membrii Bisericii?

Din Biserica fac parte toti cei botezati cu botezul crestin, adica in numele Sfintei Treimi, care cred in Domnul nostru Iisus Hristos, care marturisesc aceeasi credinta, care se impartasesc cu aceleasi Sfinte Taine, care aduc aceeasi inchinare lui Dumnezeu si stau sub carmuirea vazuta a aceleiasi ierarhii bisericesti.

Nu numai dreptii ci si pacatosii fac parte din Biserica; dar pacatosii sunt membrii sau madulare bolnave ale Bisericii. Si nu numai credinciosii vii ci si cei morti care au adormit in credinta sunt membrii ai Bisericii. Nu mai fac parte din Biserica ereticii si schismaticii, pentru ca, desi au fost botezati, ei s-au rupt de Biserica prin credintele lor ratacite, prin invataturi desarte si prin neascultare de carmuirea Bisericii. Ereticii si schismaticii au parasit calea cea dreapta; ei sunt stricatori de Biserica si de aceea vor fi osanditi (Tit 3, 10-11; 1 Corinteni 3, 17).Dintre membrii Bisericii de dupa moarte unii se deosebesc de ceilalti prin inaltimea la care s-au ridicat in trairea virtutilor crestine. Acestia sunt sfintii bineplacuti lui Dumnezeu. Ei sunt cinstiti in mod deosebit de Biserica.

3.Care sunt conditiile mantuirii?

Conditiile mantuirii sunt: harul dumnezeiesc, credinta si faptele bune. Adica acela se mantuieste care face parte din adevarata Biserica, unde se poate impartasi de dumnezeiescul har, prin Sfintele Taine, unde dobandeste dreapta credinta in adevarul mantuitor si unde este indrumat sa savarseasca fapte bune.Primirea harului dumnezeiesc este de neaparata trebuinta pentru mantuire, fiindca insusi Mantuitorul ne spune: "Fara de mine nu puteti face nimic" (Ioan 15, 5), iar Sfantul Apostol Pavel zice: "In har sunteti mantuiti" (Efeseni 2, 5); credinta este si ea de neaparata trebuinta, fiindca "fara credinta este cu neputinta a placea lui Dumnezeu" (Evrei 11, 6) si "cel ce nu va crede se va osandi" (Marcu 16, 16); si tot asa de neaparata trebuinta sunt si faptele bune, caci "credinta fara de fapte este moarta" (Iacob 2, 26); iar cei "ziditi intru Hristos spre fapte bune" sunt ziditi (Efeseni 2, 10).

4.Unde se gaseste adevarul care duce la mantuire?

Adevarul care duce la mantuire se gaseste in Biserica Ortodoxa, care este "stalp si temelie adevarului" (1 Timotei 3, 15), ea pastrand si propovaduind fara nici o schimbare adevarul dumnezeiesc asa cum l-a invatat Domnul nostru Iisus Hristos, cum l-au raspandit in lume Sfintii Apostoli, cum l-au talmacit Sfintii Parinti si cum l-au aratat sfintele sinoade a toata lumea.

5.Sfanta Traditie are aceeasi valoare ca si Sfanta Scriptura?

Sfanta Traditie are aceeasi valoare pentru credinta ca si Sfanta Scriptura, pentru ca amandoua cuprind acelasi cuvant al lui Dumnezeu. Sfanta Traditie fiind cel dintai chip de latire a Descoperirii dumnezeiesti, este mai veche, mai raspandita si, in unele puncte, mai dezvoltata decat Sfanta Scriptura. Caci de la Adam pana la Moise nu s-a scris nici o carte sfanta. Insusi Mantuitorul nostru Iisus Hristos a dat invataturile si randuielile Sale prin viu grai si prin pilda vie. Sfintii Apostoli, de asemenea, au predicat la inceput prin grai viu; mai tarziu, cand nu puteau sau nu ajungeau sa predice prin viu grai, uuii din ei au pus in scris invataturile Mantuitorului.Astfel, Sfanta Traditie, fiind mai veche si mai larga, dezvolta si lamureste Sfanta Scriptura; ea povatuieste mai departe spre dreapta intelegere si savarsire a Sfintelor Taine si spre pazirea sfintelor randuieli ale Bisericii in curatenia in care au fost asezate la inceput.

Chiar Sfanta Scriptura vorbeste lamurit despre insemnatatea Sfintei Traditii. Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan spuna la sfarsitul Evangheliei sale: "Sunt inca si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus, care de s-ar fi scris cu de-amanuntul, mi se pare ca nici un lumea aceasta n-ar incapea cartile ce s-ar fi scris" (Ioan 21,25); iar Sfantul Aposol Pavel zice: "Cele ce ati invatat si ati luat si ati auzit si ati vazut de la mine, acestea sa le faceti" (Filipeni 4,9); "drept aceea, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile (traditiile) pe care le-ati invatat fie prin cuvant fie prin epistola noastra (2 Tesaloniceni 2,15).

De altfel, Sf. Apostol Pavel chiar citeaza din Sf. Traditie, cand spune: "Mai fericit este a da decat a lua" (F. Ap. 20, 35), cuvinte care au fost rostite de Mantuitorul Iisus Hristos dar care nu se gasesc in cele patru evanghelii.La fel ne invata Sfintii Parinti, ca sa pastram cuprinsul Sfintei Traditii cu acesasi sfintenie si tarie cu care pastram cuprinsul Sfintei Scripturi. Sfintul Vasile cel Mare zice: "Dintre dogmele si propovaduirile pastrate de Biserica, pe unele le avem din invatatura scrisa, pe altele insa le-am primit din Traditia Apostolilor, predate noua in taina. "Amandoua acestea (Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie) au aceeasi autoritate pentru evlavie" (Canonul 91).De aceea Sfanta Traditie trebuie crezuta si tinuta cu aceeasi tarie si cu aceeasi sfintenie ca si Sfanta Scriptura.

6.Ce invatam indeosebi din Catehismul ortodox?

Din Catehismul ortodox invatam, mai intai, ce sa credem si sa marturisim, adica despre Credinta, al doilea, cum sa ne rugam inchinandu-ne dupa cuviinta lui Dumnezeu, adica despre Nadejde si, al treilea, cum sa traim dupa voia lui Dumnezeu, adica despre iubire, ca sa ne mantuim.Prin aceste trei virtuti crestine stam in legatura de fii cu Parintele ceresc; ele sunt cele trei mijloace prin care ne facem bineplacuti lui Dumnezeu si dobandim fericirea. Credinta face inceputul cunostintei noastre despre Dumnezeu, iar credintei ii urmeaza inchinarea in nadejde catre Dumnezeu si faptele bune in iubire de Dumnezeu si de oameni."

De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.(Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel 3,10-11).

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 30.05.2012 at 18:29:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18