Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2013, 17:12:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Mesajul "bioeticii crestine" este el insusi unul lipsit de unitate. In functie de perspectiva confesionala (romano-catolica, protestanta, ortodoxa), atitudinea fata de eutanasie capata diferite nuante.
De exemplu, care ar fi diferenta de nuante intre perspectiva confesionala romano-catolica si perspectiva confesionala ortodoxa in privinta atitudinii fata de eutanasie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2013, 18:33:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Poate cazul eutanasiei, in care Biserica Romano Catolica, asemenea Bisericii Ortodoxe, marturiseste si apara dreptul la viata al omului, nu este cel mai elocvent. Am vrut sa evidentiez mai ales faptul ca bioetica crestina nu este intotdeuna unitara. Opiniile eticienilor romano-catolici, ortodocsi, difera in ceea ce priveste inceputul vietii umane (definirea pre-embrionului, momentul insufletirii embrionului - cand poate fi considerat persoana etc). Altfel spus, normativa este invatatura Bisericii, insa, nu intotdeauna, si principiile bioetice ale eticienilor crestini.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2013, 00:49:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Esti culmea, largesti cat se poate definitia crestinismului si pe urma incepi sa te plangi ca nu este unitar in morala sau teologie.

Oricum, ai dat-o in bara si cu exemplu de mai sus, atat ortodocsii cat si romano-catolicii considera ca viata persoanei incepe cu momentul conceptiei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.04.2013, 00:17:31
Carmol Carmol is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2013
Mesaje: 64
Implicit Interesant

Ma gandesc la usurinta cu care curmam chinul unui animal.
Parca ne atinge mai profund suferinta unui patruped decat cea a aproapelui.

Vad mentalitatea ipocrita, toti trebuie sa sufere pentru credinta mea. De parca suferinta ar fi o constanta. Suferinta mea ca nu am ultimul iPhone nu se compara cu cea a unui om in agonie extrema sau tinut in viata, intr-o stare vegetativa, fara speranta de recuperare pentru decenii.

ex. In 1992 Dr Cox openly defied the law and assented to 70 year old Mrs Boyes' persistent request for voluntary active euthanasia. Mrs Boyes' was so ill that she "screamed like a dog" if anyone touched her. Conventional medicine did not relieve her agony. In her last days, when she repeatedly requested to die, Dr Cox finally gave her an injection of potassium chloride, bestowing on her the boon of a peaceful death so many of us feel we are entitled to.
- O persoana care nu mai avea demnitate, nu mai era o persoana, daca era atinsa avea chinuri groaznice. Era un chin sa poarte haine, sa se intinda intr-un pat, sa isi atinga propriul corp. Cat de corupt moral sa fii sa condamni aceasta persoana?

Iarasi, mentalitatea aceasta, ca daca deschidem borcanul cu biscuiti nu ne vom putea abtine la numai unul. In curand vom fi monstrii depravati mancatori de biscuiti, nesatului si necontrolati.
Cred ca decenta omenirii se poate ridica deasupra acestei notiuni.

Multumesc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.04.2013, 00:43:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmol Vezi mesajul
Iarasi, mentalitatea aceasta, ca daca deschidem borcanul cu biscuiti nu ne vom putea abtine la numai unul. In curand vom fi monstrii depravati mancatori de biscuiti, nesatului si necontrolati.
Cred ca decenta omenirii se poate ridica deasupra acestei notiuni.
Daca trebuia sa demonstreze chestia asta, cred ca a esuat deja, lamentabil.

Strict pe subiect - se pare ca de la chinurile agonizatoare cu care se invoca legitimitatea sinuciderii mai mult sau mai putin asistate, s-a ajuns la ora actuala sa se considere suficienta o oarecare depresie - acolo unde borcanelul Pandorei a fost deja deschis.

De la optiune cu pretext pana la obligatie, cred ca n-ar mai fi asa mult, pasul cel mai dificil a fost deja facut.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.04.2013, 01:55:31
Carmol Carmol is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2013
Mesaje: 64
Implicit Interesant

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca trebuia sa demonstreze chestia asta, cred ca a esuat deja, lamentabil.

Strict pe subiect - se pare ca de la chinurile agonizatoare cu care se invoca legitimitatea sinuciderii mai mult sau mai putin asistate, s-a ajuns la ora actuala sa se considere suficienta o oarecare depresie - acolo unde borcanelul Pandorei a fost deja deschis.

De la optiune cu pretext pana la obligatie, cred ca n-ar mai fi asa mult, pasul cel mai dificil a fost deja facut.
Irelevant conversatiei. Non sequitur: "strict la subiect - ..."
In aceeasi maniera putem justifica incompetenta oricarui domeniu care a facut compromisuri.
Aplicand aceeasi logica, biserica sustine dreptul statului de a folosi cetatenii de rand in razboi de autoaparare. Pasul cel mare a fost facut. Este usor sa presupunem ca biserica va sustine razboiul agresiv. - Gresit!

Straw man fallacy: "s-a ajuns la ora actuala sa se considere suficienta o oarecare depresie"

Am introdus elementele filozofice "Non sequitur" si "Straw man fallacy" pentru ca vad metode necinstite fiind folosite de crestini in argumentarea lor. Acum nu va fi nevoie sa stau sa le explic ce au gresit in posturi lungi sau ca presupunerile lor sunt false. Este cea mai eficienta metoda de a indica o eroare/sofism. Daca va intrebati de ce nu folosesc termenii in romana este pentru ca nu ii stiu si cam asa se prezinta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Non_sequitur

Multumesc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.04.2013, 02:23:28
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Nu ma pricep prea bine la drept iar la teologie nici atat. Despre bioetica am aflat doar recent. Citind acest topic am inteles ca:

A. In opinia majoritatii, euthanasia e ceva rau;
B. Euthanasia este un pacat, altfel spus si in opinia lui Dumnezeu euthanasia e ceva rau.

Intrebare: exista o relatie cauzala intre A si B sau este doar o coincidenta?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.04.2013, 12:51:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmol Vezi mesajul
Irelevant conversatiei. Non sequitur: "strict la subiect - ..."
Este foarte la subiect.
Daca nu ai alte argumente decat asta..

Citat:
In aceeasi maniera putem justifica incompetenta oricarui domeniu care a facut compromisuri.
Incompetenta nu se justifica, se condamna.
Iar acolo unde poate fi evitata, e bine sa fie evitata.

Citat:
Aplicand aceeasi logica, biserica sustine dreptul statului de a folosi cetatenii de rand in razboi de autoaparare. Pasul cel mare a fost facut. Este usor sa presupunem ca biserica va sustine razboiul agresiv. - Gresit!
Cum era aia?
Citat:
Non sequitur: "strict la subiect - ..."
Insa daca astepti totusi un raspuns, nu cred ca "biserica sustine dreptul statului de a folosi cetatenii de rand in razboi de autoaparare".

Si ce e aia "cetatean de rand"? Cand e vorba de mobilizare, nu cred ca exista mai multe soiuri de cetateni (care or fi alea?).

Citat:
Straw man fallacy: "s-a ajuns la ora actuala sa se considere suficienta o oarecare depresie"
Nu vad cum se aplica in dezbaterea de pana acum.

Citat:
Am introdus elementele filozofice "Non sequitur" si "Straw man fallacy" pentru ca vad metode necinstite fiind folosite de crestini in argumentarea lor.
Sau e usor sa vezi cand ateul nu are argumente pentru a-si sustine o pozitie incearca sa descalifice argumentele celuilat ca fiind invalide, pe langa subiect, etc.

Citat:
Acum nu va fi nevoie sa stau sa le explic ce au gresit in posturi lungi sau ca presupunerile lor sunt false.
Daca esti genul indoctrinat si auto-suficient, categoric nu este nevoie.
Pentru cei in care mai este o farama de ratiune, este nevoie.

Citat:
Multumesc.
Cu placere :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.04.2013, 14:26:05
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Inteleg ca pozitia majoritatii este contrara dreptului la sinucidere. Altfel spus, exista obligatia la viata. Totusi, un vechi si acceptat principiu de drept spune ca o obligatie nu poate fi asimilata unui drept. Exemplul cel mai la indemana este votul obligatoriu, o discutie care s-a purtat de mai multe ori si in Romania, de obicei dupa alegeri. S-a argumentat ca ar fi benefica obligativitatea votului pentru toti cetatenii, dar nu s-a putut trece peste contraargumentul ca ceva obligatoriu nu mai poate fi considerat un drept, definit ca ceva de care faci uz dupa plac.

Dupa aceeasi argumentatie, negarea dreptului la sinucidere neaga dreptul la viata. Poate gresesc, sunt convins ca imi aratati dvs unde.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.04.2013, 14:46:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Inteleg ca pozitia majoritatii este contrara dreptului la sinucidere.
Înțelegi prost.
Citat:
Altfel spus, exista obligatia la viata.
Cu alte cuvinte iar înțelegi prost.
Citat:
Dupa aceeasi argumentatie, negarea dreptului la sinucidere neaga dreptul la viata. Poate gresesc, sunt convins ca imi aratati dvs unde.
După aceeași argumentație, îmi permiți să te întreb dacă nu te doare capul de la asemenea logică?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde