Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 31.01.2012, 23:10:22
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Numai ptr. "Profetul de carton" (Inteleg ca vreti sa scapati, insa cu mine nu va merge!)


Salariul meu de pompier este de 1931 RON net pe luna decembrie. Daca tot am inceput sa ma confesez...

Ma repet. Eu nu vorbesc pe acest forum, nici in numele confesiunii din care fac parte, nici in numele pompierilor militari.

Daca abandonati ambitiile si va asezati asupra celor scrise de mine pe acest topic, ati vedea ca sunt sincer, deschis, statornic si nepartinitor.

Luati de bine ceea ce va zic, sunt crestin, nu am de ascuns nimic.

(1) Prioritatea mea nr.1 este Dumnezeu.
(2) Prioritatea mea nr.2 sunt oamenii (sotia, copii, fratii in Hristos, lumea, vrasmasii)
(3) Prioritatea mea nr.3 este tara (taxe, impozite, cezarul cu tot ce este al lui).

Deschideti-va inima sa puteti intelege.
si totusi ce v-a facut sa credeti ca penticostalii sunt mai buni decat ortodocsii?
Reply With Quote
  #352  
Vechi 31.01.2012, 23:16:19
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Nu am aceasta convingere (probabil des intalnita intre crestini de alte culte)
Reply With Quote
  #353  
Vechi 31.01.2012, 23:21:01
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Sunt in aceasta confesiune dar niciunde, niciodata nu ma autointitulez "penticostal". Am socat pe multi din confesiunea mea carora le-am spus acelasi lucru.

Eu sunt crestin - punct. Urmas al lui Iisus Hristos. Fratii mei in Hristos sunt toti cei ce cred ca El este Fiul lui Dumnezeu, ca numai El mantuieste omenirea de pacat, ca El rasplateste celor ce L-au urmat pana la capat, facand voia Lui.

Imi permit un scurt citat:
"Mama Mea si fratii Mei sunt cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si-l implinesc." (Luc.8:21)

Iertare, inca unul:
"du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru." (Ioan.20:17)

Last edited by ucenic; 31.01.2012 at 23:25:34.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 31.01.2012, 23:30:19
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

cred ca se subintelegea cine sunt fratii si mama, pe atunci nu erau atetea 'bisericute' ca acum si cum am mai spus calcand doar o porunca le calcam pe toate. ce vechime au penticostalii, crestinii dupa evanghelie, adventistii? 1-200 de ani, inainte ce erau?

daca tot nu te-ai declarat penticostal de ce nu mergi Duminica la Sfanta Liturghie? eu Duminica am plans de cat de frumos a vorbit preotul, este un foarte bun orator si pleci atat de linistit de slujba.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 31.01.2012, 23:34:14
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

pentru ca eu sunt la biserica, in mijlocul fratilor de aici: marti la rugaciune in biserica, miercuri cu un grup micut de frati la rugaciune, vineri la slujba, duminica dimineata la slujba iar seara tot asa...
Reply With Quote
  #356  
Vechi 31.01.2012, 23:35:55
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
pentru ca eu sunt la biserica, in mijlocul fratilor de aici: marti la rugaciune in biserica, miercuri cu un grup micut de frati la rugaciune, vineri la slujba, duminica dimineata la slujba iar seara tot asa...
cine face slujba? ce pregatire are acea persoana, este un descendent al apostolilor?
Reply With Quote
  #357  
Vechi 31.01.2012, 23:41:09
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

aici intram pe un alt teritoriu, este periculos sa ne aventuram, intrucat eu voi sustine, dvs. veti contrazice sau veti respinge...

bine este sa ne vedem fiecare de gradinita noastra, repet Biserica nu este penticostala, nici catolica, nici anglicana... Biserica nu este o institutie cu nume si cu membri...

Biserica este Trupul lui Hristos, Mireasa Lui fara pata, fara zbarcitura, fara cusur.

Ori cu pata si cu zbarcitura gasim si in gradinita la noi si la dvs.

Repet, in Biserica lui Hristos se intra prin nastere din nou. Domnul a spus-o, nu eu.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 31.01.2012, 23:52:15
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

pana la urma ati recunoscut ca nu mai sunteti ortodox, nu se poate sa fiti ortodox si sa vorbiti asa, plus ca eu Duminica nu merg la gradinita ci la Biserica. in dex, biserica=Instituție a creștinismului, întemeiată de Hristos, care asigură comuniunea oamenilor cu Dumnezeu prin actul de credință și prin participarea la slujbele săvîrșite de cei învestiți cu puterea Duhului Sfînt în vederea mîntuirii. Este alcătuită din totalitaea celor botezați și care cred în Hristos. si va contraziceti pentru ca mai sus spuneati ca biserica este o institutie, acolo unde sunteti cu fratii.

zbarcituri avem cu toti, dar de ce sa plec de la un zbarcit la altul la fel de zbarcit, nu mai bine stau la zbarcitii mei si incerc sa imi fac un lifting si poate ii mai ajut si pe altii sa fie frumosi ca si mine?
Reply With Quote
  #359  
Vechi 31.01.2012, 23:55:52
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
in dex, biserica=Instituție a creștinismului
Nu DEX-ul da definitia Bisericii, ci Capul ei.

Cititi Biblia, nu ne contrazicem aici.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 01.02.2012, 00:18:15
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Nu DEX-ul da definitia Bisericii, ci Capul ei.

Cititi Biblia, nu ne contrazicem aici.
acum negati si sfintenia Bisericii. cine sfinteste painea si vinul cu care va impartasiti duminica?

Biblia descrie Biserica în calitate de instrument prin care Dumnezeu dă și păstrează adevărul:

Să li se facă acum cunoscută prin Biserică înțelepciunea lui Dumnezeu cea de
multe feluri (Ef 3:10)
Căci dacă nu știe cineva să-și rânduiască propria lui casă, cum va purta grijă de Biserica lui Dumnezeu? (1 Tim 3:15)
Și Eu îți spun ție că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și
porțile iadului nu o vor birui. (Mt 16:18)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18