Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.01.2013, 10:09:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
loteria este pacat, normal, din moment ce este o activitate ce descurajeaza munca !
Si, cum munca l-a facut pe om, intelegem de ce loteria este o activitate inumana.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.01.2013, 10:12:18
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si, cum munca l-a facut pe om, intelegem de ce loteria este o activitate inumana.

este o activitate pacatoasa, care incurajeaza omul sa viseze la averi, castigate peste noapte, pe spinarea celor care au pierdut si nu au avut atata "noroc"...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.01.2013, 22:27:32
maverick_65 maverick_65 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Post

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
este o activitate pacatoasa, care incurajeaza omul sa viseze la averi, castigate peste noapte, pe spinarea celor care au pierdut si nu au avut atata "noroc"...
Va contrazic, exista multe cazuri expuse de dumneavoastra dar exista si cazuri in care nu este asa. Mai mult, cuvintele "pe spinarea celor care au pierdut si nu au avut atata noroc" se potrivesc celor care-si pierd averea la poker sau alte asemenea jocuri cu adevarat pacatoase (patima, obsesie, faliment etc.).

Loteria este singura speranta (sau una din putinele) pentru dorintele si visele celor care nu vor sa incalce vreuna din cele 10 porunci. Mai pe larg am detaliat in alte mesaje de-ale mele, aici pe forum, in alt "thread".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.01.2013, 12:35:00
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maverick_65 Vezi mesajul
Loteria este singura speranta (sau una din putinele) pentru dorintele si visele celor care nu vor sa incalce vreuna din cele 10 porunci. Mai pe larg am detaliat in alte mesaje de-ale mele, aici pe forum, in alt "thread".
Doamne, cand ti-a ramas o singura speranta... aceasta sa fie loteria, adica norocul!!! Tocmai aici e pacatul, sa-ti legi singura speranta de noroc. E prea aproape de nebunie.

Personal nu cred ca daca iei un bilet la loto, sau tragi un loz impreuna cu prietenii, de distractie, e pacat. Dar daca iti pui sperante in castig, daca ajungi sa mai iei unul si pentru viitoarea extragere si astepti cu nerabdare si mainile impreunate rezultatul... esti clar pe un drum rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.01.2013, 13:47:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicusor3 Vezi mesajul
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?
Parintele Cleopa a dat un raspuns frumos la aceasta problema.

1. Este o pronie divina care are grija de tine; daca tu crezi in "loto" si nu in ajutorul lui Dumnezeu sa stii ca te lipsesti de ajutorul divin.
Dumnezeu te poate face bogat peste noapte daca iti foloseste si fara loto.

2. Un om mare dintr-un minister a venit la Parintele Cleopa cu o suma f. mare de bani si a vrut sa-i dea ca pomana. Dar Parintele i-a refuzat si i-a spus ca banii nemunciti cu sudoarea fruntii nu sunt primiti, si ca mai bine este sa stea la manastire o zi sa munceasca el, decat gramada de bani care o adusese, dar care nu erau castigati cinstit.

3. Sensul vietii este manturirea; ai nevoie si de liniste in viata, si de pace, si de niste bani, ca sa fie ok pentru familia ta.
Dar sa stii ca TOTI cei care au castigat la loto si-au distrus familiile. Au fost si reportaje pe tema asta cu multe familii distruse, si f. rar era cate unul echilibrat care nu a fost stapanit de bani.

4. Sfintii din pustie nu sunt langa Dumnezeu pentru milostenia trupeasca ci sunt pentru multele rugaciuni care le faceau si pentru sfintenia lor.

5. Eu cred ca iti cauti o justificare pentru a juca la loto si pentru a spera sa-ti fie mai bine.

Scriptura ne arata ca banul muncit este cel cinstit, si viata la fel ne arata.
Mai bine roaga-te sa te ajute Dumnezeu in toate zilele vietii tale, sa ai de toate si o sa-ti fie bine.

In Intelepciunea lui Isus Sirah parca scrie acolo: "da-mi Doamne ce am nevoie in viata; nu ma lasa in saracie sa nu hulesc, si nu-mi da mai mult decat am nevoie, ca sa nu uit de Tine".
Chiar si Dumnezeu ne invata sa fim echilibrati.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.01.2013, 22:19:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si, cum munca l-a facut pe om, intelegem de ce loteria este o activitate inumana.
Nu neaparat inumana , dar este o excrocherie care creaza pe deasupra si dependenta ,este pierdere de timp , de bani , de iluzii desarte . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.01.2013, 22:22:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de maverick_65 Vezi mesajul

Loteria este singura speranta
. . . fara comentarii . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.01.2013, 22:56:24
maverick_65 maverick_65 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Post

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Doamne, cand ti-a ramas o singura speranta... aceasta sa fie loteria, adica norocul!!! Tocmai aici e pacatul, sa-ti legi singura speranta de noroc. E prea aproape de nebunie.

Personal nu cred ca daca iei un bilet la loto, sau tragi un loz impreuna cu prietenii, de distractie, e pacat. Dar daca iti pui sperante in castig, daca ajungi sa mai iei unul si pentru viitoarea extragere si astepti cu nerabdare si mainile impreunate rezultatul... esti clar pe un drum rau.
Da, pentru multi oameni loteria e singura speranta, 5 lei nu este o "spaga" prea mare in "ochii" sortii pentru o sansa...
E prea aproape de nebunie? Nu sunt sigur, nu cred, personal consider ca te indrepti spre nebunie atunci cand incepi sa cumperi 2 sau mai multe bilete pentru aceeasi tragere.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . fara comentarii . . . !
Fara comentarii sa fie.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.01.2013, 01:01:12
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Idolul Noroc

Am vazut pe unele pomelnice pe care le aduceti, ca pomeniti pe dracul Noroc, zicand : " pentru norocul fetei, pentru norocul baiatului, pentru norocul familiei ". Ce mi-ai pus pe dracul pe pomelnic ? Voi stiti cine a fost noroc ? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete. Voi vedeti ca pana la venirea lui Iisus Hristos, China care se inchina la idoli, India si Japonia si Insula Java si atatea state care se inchina inca la diavoli, lui Brahma, lui Buda, lui Krishna, lui Zoroastru si la toti dracii ? Voi stiti ca pana la venirea Domnului, oamenii salbatici si nebuni pentru fiecare pacat aveau un zeu ?

Marte, zeul razboiului. Cand aduceau statuia lui, indata trebuia sa faca razboi sa omoare cat mai multi oameni, ca asa-i placea.
Venera, zeita discordiei. Cand ii aducea statuia, trebuia ca toti sa se sfadeasca si sa se bata, ca asa-i placea zeitei discordiei.

Nemfis, zeita frumusetii. De-acolo ne-au ramas cerceii si podoabele femeiesti. Cand o aducea, ii punea cercei de aur, ii punea in nas verigi de aur, ii punea margele de aur, si toti trebuiau sa fie pudrati, cu zorzoane si cu inele si cu cercei si sa joace in fata ei. Ca asa-i placea zeitei Nemfis.

Apoi Afrodita, zeita desfraului. Ii aducea statuia ei si o trageau intr-o padure deasa si acolo barbatii cu femeile faceau cele mai mari urgii inaintea ei, ca asa ii placea ei, desfraul si urgiile. Era Neptun, zeul apelor, Uranus, zeul pamantului.

Era si Moloh, zeul fericirii, la romani, la sumerieni si la cartaginezi. Cum era acest zeu Moloh sau noroc, cum ii zicem astazi ? Ii purta statuia intr-o caruta cu doua roti, facuta din arama sau din argint. In spatele zeului Noroc avea un cuptor de arama si in fata lui o tigaie de arama; si-i dadea foc lui Noroc pe la spate, pana se inrosea si tigaia si el. Popii lui purtau in maini niste securi mari, ascutite.

Ce jertfa primea Noroc ? Numai copii sugari de la mamele lor. Veneau in satul tau, de unde esti tu. Trageau caruta lui Noroc cu tigaia rosie, infierbantata si strigau, batand din palme : " Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc ! Cine vrea sa aiba noroc, sa aduca jertfa lui Noroc !..." Auzi nebunele de femei, ziceau una alteia : " Cumatra iti dai copilul ? " " Il dau, ca sa am noroc ! "
Lua muierea copilul de la tata, il dadea in mana slujitorului idolesc, il taia bucati si il punea in tigaia lui Noroc sa se friga. Pana la 40-50 de copii punea odata in tigaia aceea. Mirosea in urma lui numai a friptura de copii proaspeti.

Asa a secerat dracul Noroc milioane de copii. S-au dus mamele lor in fundul iadului ! Acolo stau in vecii vecilor ca au dat jertfa lui Noroc.

Voi nu vedeti ce zice Isaia ? " Vai de cei ce fac masa dracilor si aduc jertfa lui Noroc ". Si voi, crestinilor, scrieti noroc pe pomelnic. Vai de mine ! Mare nebunie, mare ratacire ! N-ai pe Dumnezeu ? Pui pe dracul Noroc ?

Numai ce auzi pe betivi la crasma zicand : ,, Hai noroc, cumatre !" Uneori vezi crestini pe drum ca se saluta : " Hai noroc, vecine !". Daca l-ai intreba cine-i Noroc, nu stie, dar stie sa-l pomeneasca.
Mai chemi pe dracul Noroc, dupa atatea mii de ani ? Te inchini la satana ? Zi : " Buna ziua, cumatre ! Buna ziua, vecine ! Buna seara, matusa !" Cand zici, buna ziua, arati ca Dumnezeu e bun.

Va rog sa nu-l mai puneti pe pomelnicele voastre si nici sa nu-l mai pomeniti pe idolul " Noroc "!

Parintele Cleopa (sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/_noroc.htm)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.01.2013, 01:09:49
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Jocuri de noroc

268.- Părinte, e bine să joci la LOTO și în general la jocuri de noroc?

- Nu este bine ! Pentru că din aceste jocuri, numai unul sau câțiva câștigă, iar ceilalți care au dat bani și au pierdut, înjură pe Dumnezeu, Crucea, pe sfinți, pe mamă, pe cel care a câștigat, îl drăcui, îl blestemă și de aici cei care câștigă pățesc accidente și morți groaznice. Banii aceia nu sunt munciți. Toți care joacă, vor să câștige.

De obicei banii câștigați necinstit aduc necazuri ca și banii câștigați în zile de duminică și sărbători. Dacă te-a forțat de la serviciu să lucrezi în zile de duminică sau de sărbători, banii aceia nu trebuie să-i bagi în casă. Calculezi câți bani vin pe zi și înmulțești cu zilele de duminică și sărbători muncite și-i dai la săraci sau la o biserică.

269.- Părinte, este bine ca banii pe care-i câștigi la loz în plic, loto sau jocuri de noroc, să-i dai la Biserică și mai ales acolo unde se zidește o Biserică să o ajuți?

-Nu este bine! Nu este jertfa cea curată și plăcută lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca ceea ce-i aducem să fie din muncă cinstită și curată, pe când banii câștigați la loto și jocuri de noroc nu sunt curați. Dacă preotul primește astfel de bani înseamnă că-i face și celui rău parte la lucrarea închinată lui Dumnezeu. Pentru aceasta va avea mult de pătimit, în Biserică vor fi multe certuri și neînțelegeri, multă tulburare, multe furtuni și neliniște, pentru că diavolul se crede și el cu drept în acea Biserică.

Să vă dau un exemplu personal, ce mi s-a întâmplat mie. Când am început să zidesc Biserica de la Boroaia, se câștigau mașini la loz în plic. Ce mi-a trecut prin minte, să pun rugăciuni înaintea lui Dumnezeu ca să-mi dea un loz câștigător, să câștig o mașină. Pe atunci, cu banii de pe o mașină, ridicai toată biserica. Am zis că am să vând mașina și cu banii de pe ea am să cumpăr toată cărămida și toate materialele ce-mi trebuiau. După câteva zile de post și rugăciuni mi se arată Maica Domnului, pe malul Mării Negre, și-mi spune:

-Ai cerut de la Creatorul să-ți ajute să câștigi o mașină?

-Da ! I-am răspuns eu. Vreau s-o vând și cu banii de pe ea să zidesc Biserica.

-Uită-te în spate și vezi mașina ta! Când mi-a spus aceste cuvinte, am văzut în ochii Maicii Domnului curgând lacrimi și a dispărut. Când m-am uitat în spate, am văzut o Dacie de culoare roșie, nouă și foarte frumoasă. Dar, pe botul ei erau doi drăcușori, la volan era altul și pe capota din spate alți doi. Când m-am întors, aceștia au început să se legene pe mașină și să se bucure, zicând:

-Uite-l! A lui e mașina dar stăpâni pe mașină suntem noi, noi o s-o conducem și o să-l înecăm în marea asta! Atunci, eu le-am zis:

-Dacă-i vorba că voi sunteți stăpâni pe ea și voi o s-o conduceți, mie nu-mi mai trebuie!

-Daaaa…!? Au exclamat ei parcă dezamăgiți și de ciudă au împins mașina în mare. Am văzut cum se afunda mașina în apa mării. Această arătare, a fost mesajul primit de la Dumnezeu că nu-i place astfel de jertfe pentru zidirea Bisericii Sale și că nu este bine să pui la zidirea unei Biserici banii câștigați la loto sau la jocuri de noroc, bani necinstiți și nemunciți, am lepădat gândul acesta ca pe o cârpă.

Parintele Ilarion Argatu (http://www.parinteleilarionargatu.ro...hovnicesti--J/)
***
un articol pe aceasta tema: http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...le-122294.html

Am apelat la mereu blazatul copy-paste ptr. ca am considerat ca cei doi mari duhovnici romani sunt foarte clari si spun foarte bine, mult mai bine decat as putea sa spun eu. Sper sa ajute ce spun cei doi parinti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01