Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 24.06.2008, 22:20:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Proorocul Celui Preainalt
"Deoarece multi au incercat sa alcatuiasca o istorisire despre faptele deplin adeverite intre noi, asa cum ni le-au lasat cei ce le-au vazut de la inceput si au fost slujitori ai Cuvantului, am gasit si eu cu cale, preaputernice Teofile, dupa ce am urmarit toate cu de-amanuntul de la inceput, sa ti le scriu pe rand, ca sa te incredintezi despre temeinicia invataturii pe care ai primit-o. Era in zilele lui Irod, regele Iudeii, un preot cu numele Zaharia din ceata preoteasca a lui Abia, iar femeia lui era din fiicele lui Aaron si se numea Elisabeta. si erau amandoi drepti inaintea lui Dumnezeu, umbland fara prihana in toate poruncile si randuielile Domnului. Dar nu aveau nici un copil, deoarece Elisabeta era stearpa si amandoi erau inaintati in zilele lor. si pe cand Zaharia slujea inaintea lui Dumnezeu, in randul saptamanii sale, a iesit la sorti, dupa obiceiul preotiei, sa tamaieze intrand in templul Domnului. Iar toata multimea poporului, in ceasul tamaierii, era afara si se ruga. si i s-a aratat ingerul Domnului, stand de-a dreapta altarului tamaierii. si vazandu-l, Zaharia s-a tulburat si frica a cazut peste el. Iar ingerul a zis catre el: «Nu te teme, Zaharia, pentru ca rugaciunea ta a fost ascultata si Elisabeta, femeia ta, iti va naste un fiu si-l vei numi Ioan. si bucurie si veselie vei avea si, de nasterea lui, multi se vor bucura. Caci va fi mare inaintea Domnului; nu va bea vin, nici alta bautura ametitoare si inca din pantecele mamei sale se va umple de Duhul Sfant. si pe multi din fiii lui Israel ii va intoarce la Domnul Dumnezeul lor. si va merge inaintea Lui cu duhul si puterea lui Ilie, ca sa intoarca inimile parintilor spre copii si pe cei neascultatori la intelepciunea dreptilor, ca sa gateasca Domnului un popor pregatit». si a zis Zaharia catre inger: «Dupa ce voi cunoaste aceasta? Caci eu sunt batran si femeia mea inaintata in zilele ei». si ingerul, raspunzand, i-a zis: «Eu sunt Gavriil, cel ce sta inaintea lui Dumnezeu. si am fost trimis sa graiesc catre tine si sa-ti binevestesc acestea. si iata vei fi mut si nu vei putea sa vorbesti pana in ziua cand vor fi acestea, pentru ca n-ai crezut in cuvintele mele, care se vor implini la timpul lor». si poporul astepta pe Zaharia si se mira ca intarzie in templu. si iesind, nu putea sa vorbeasca. si ei au inteles ca a vazut vedenie in templu; si el le facea semne si a ramas mut. si cand s-au implinit zilele slujirii lui la templu, s-a dus la casa sa. Iar dupa aceste zile, Elisabeta, femeia lui, a zamislit si cinci luni s-a tainuit pe sine, zicand: «Ca asa mi-a facut mie Domnul in zilele in care a socotit sa ridice dintre oameni ocara mea». si dupa ce s-a implinit vremea sa nasca, Elisabeta a nascut un fiu. si au auzit vecinii si rudele ei ca Domnul a marit mila Sa fata de ea si se bucurau impreuna cu ea. Iar cand a fost in ziua a opta, au venit sa taie imprejur pruncul si-l numeau Zaharia, dupa numele tatalui sau. si raspunzand, mama lui a zis: «Nu! Ci se va chema Ioan». si au zis catre ea: «Nimeni din rudenia ta nu se cheama cu numele acesta». si au facut semn tatalui sau cum ar vrea el sa fie numit. si cerand o tablita, el a scris, zicand: «Ioan este numele lui». si toti s-au mirat. si indata i s-a deschis gura si limba si vorbea, binecuvantand pe Dumnezeu. si frica i-a cuprins pe toti care locuiau imprejurul lor; si in tot tinutul muntos al Iudeii s-au vestit toate aceste cuvinte. si toti care le auzeau le puneau la inima, zicand: «Ce va fi, oare, acest copil?». Caci mana Domnului era cu el. si Zaharia, tatal lui, s-a umplut de Duh Sfant si a proorocit, zicand: «Binecuvantat este Domnul Dumnezeul lui Israel, ca a cercetat si a facut rascumparare poporului Sau; iar tu, pruncule, prooroc al Celui Preainalt te vei chema, ca vei merge inaintea fetei Domnului, ca sa gatesti caile Lui». Iar copilul crestea si se intarea cu duhul. si a fost in pustie pana in ziua aratarii lui catre Israel." (Luca 1, 1-25, 57-68, 76, 80)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.07.2008, 22:50:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei. Hristos bate la usa sufletului

Iisus a spus: "Sa nu aveti nici aur, nici arginti, nici bani in cingatorile voastre; nici traista pe drum, nici doua haine, nici incaltaminte, nici toiag; ca vrednic este lucratorul de hrana sa. In orice cetate sau sat veti intra, cercetati cine este in el vrednic si acolo ramaneti pana ce veti iesi. Si intrand in casa, urati-i, zicand: «Pace casei acesteia». Si daca este casa aceea vrednica, vina pacea voastra peste ea. Iar de nu este vrednica, pacea voastra intoarca-se la voi. Cine nu va va primi pe voi, nici nu va asculta cuvintele voastre, iesind din casa sau din cetatea aceea, scuturati praful de pe picioarele voastre. Adevarat graiesc voua, mai usor va fi pamantului Sodomei si Gomorei in ziua judecatii, decat cetatii aceleia." (Matei 10, 9-15)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 02.07.2008, 20:41:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Intrarea in imparatie prin Hristos-usa.

Iisus a spus: "«Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce nu intra pe usa, in staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur si talhar. Iar cel ce intra prin usa este pastorul oilor. Acestuia portarul ii deschide si oile asculta de glasul lui, si oile sale le cheama pe nume si le mana afara. si cand le scoate afara pe toate ale sale, merge inaintea lor, si oile merg dupa el, caci cunosc glasul lui. Iar dupa un strain, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru ca nu cunosc glasul lui». Aceasta pilda le-a spus-o Iisus, dar ei n-au inteles ce inseamna cuvintele Lui. A zis deci iarasi Iisus: «Adevarat, adevarat zic voua: Eu sunt usa oilor. Toti cati au venit mai inainte de Mine sunt furi si talhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt usa: de va intra cineva prin Mine, se va mantui; si va intra si va iesi si pasune va afla»." (Ioan 10,1-9)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 03.07.2008, 22:56:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Persecutiile, anticipate de Hristos.

Iisus a spus: "Cand va urmaresc pe voi in cetatea aceasta, fugiti in cealalta; adevarat graiesc voua: nu veti sfarsi cetatile lui Israel, pana ce va veni Fiul Omului. Nu este ucenic mai presus de invatatorul sau, nici sluga mai presus de stapanul sau. Destul este ucenicului sa fie ca invatatorul si slugii, ca stapanul. Daca pe stapanul casei l-au numit Beelzebul, cu cat mai mult pe casnicii lui? Deci nu va temeti de ei, caci nimic nu este acoperit care sa nu iasa la iveala si nimic ascuns care sa nu ajunga cunoscut. Ceea ce va graiesc la intuneric, spuneti la lumina si ceea ce auziti la ureche, propovaduiti de pe case. Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai curand de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena. Au nu se vand doua vrabii pe un ban? si nici una dintre ele nu va cadea pe pamant fara stirea Tatalui vostru. La voi insa si perii capului, toti sunt numarati. Asadar, nu va temeti; voi sunteti cu mult mai de pret decat pasarile." (Matei 10, 23-31)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 04.07.2008, 17:49:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Sa-L marturisim pe Hristos!

Iisus a spus: "Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, marturisi-voi si Eu pentru el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri. Iar de cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor si Eu Ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri. Nu socotiti ca am venit sa aduc pace pe pamant; n-am venit sa aduc pace, ci sabie. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa, pe nora de soacra sa. si dusmanii omului (vor fi) casnicii lui. Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine. si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeaza Mie nu este vrednic de Mine. Cine tine la sufletul lui il va pierde, iar cine-si pierde sufletul lui pentru Mine il va gasi. Cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste, si cine Ma primeste pe Mine primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Cine primeste prooroc in nume de prooroc plata de prooroc va lua, si cine primeste pe un drept in nume de drept rasplata dreptului va lua. si cel ce va da de baut unuia dintre acestia mici numai un pahar cu apa rece, in nume de ucenic, adevarat graiesc voua: nu va pierde plata sa. Sfarsind Iisus de dat aceste invataturi celor doisprezece ucenici ai Sai, a trecut de acolo ca sa invete si sa propovaduiasca mai departe prin cetatile lor." (Matei 10, 32-36; 11, 1)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 07.07.2008, 11:07:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Sa cautam mai intai imparatia lui Dumnezeu.

"Si auzind Ioan, in inchisoare, despre faptele lui Hristos, si trimitand pe doi dintre ucenicii sai, au zis Lui: «Tu esti Cel ce vine, sau sa asteptam pe altul»? si Iisus, raspunzand, le-a zis: «Mergeti si spuneti lui Ioan cele ce auziti si vedeti: orbii isi capata vederea si schiopii umbla, leprosii se curatesc si surzii aud, mortii inviaza si saracilor li se binevesteste. si fericit este acela care nu se va sminti intru Mine». Dupa plecarea acestora, Iisus a inceput sa vorbeasca multimilor despre Ioan: «Ce-ati iesit sa vedeti in pustie? Au trestie clatinata de vant? Dar de ce ati iesit? Sa vedeti un om imbracat in haine moi? Iata, cei ce poarta haine moi sunt in casele regilor. Atunci de ce-ati iesit? Sa vedeti un prooroc? Da, zic voua, si mai mult decat un prooroc. Ca el este acela despre care s-a scris: „Iata, Eu trimit, inaintea fetei Tale, pe ingerul Meu, care va pregati calea Ta, inaintea Ta“. Adevarat zic voua: Nu s-a ridicat intre cei nascuti din femei unul mai mare decat Ioan Botezatorul; totusi, cel mai mic in imparatia cerurilor este mai mare decat el. Din zilele lui Ioan Botezatorul pana acum, imparatia cerurilor se ia prin straduinta si cei ce se silesc pun mana pe ea. Toti proorocii si Legea au proorocit pana la Ioan. si daca voiti sa intelegeti, el este Ilie, cel ce va sa vina. Cine are urechi de auzit sa auda»." (Matei 11, 2-15)
Reply With Quote
  #137  
Vechi 07.07.2008, 12:04:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Toti proorocii si Legea au proorocit pana la Ioan. si daca voiti sa intelegeti, el este Ilie, cel ce va sa vina. Cine are urechi de auzit sa auda."

deci shii proorocii shi Legea pana la Ioan au dar de proorocie sfanta... iar Ilie este cel ce va sa vina... deci cand va veni Ilie va veni cu botezul shi credintza lui Ioan... sau cum se intzelege? iar sarmanul Ioan se smintise intru Mine din moment ce a trimis doi ucenici la El ca sa il intrebe iarashi... iar Hristos a transmis lui Ioan cele ce se vad shi cele ce se aud, adica milostivirea lui Dumnezeu... Deci sf prooroc Ilie v-a veni in puterea shi credintza lui Ioan Botezatorul cand va veni sa pregateasca Calea inaintea celui ce Vine shi iarashi Vine... eu asha ceva pricep...:)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.07.2008, 10:54:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este corect ce ai spus vsovi. As aminti ca Ioan isi trimite ucenicii nu pentru el, ci ca ucenicii lui sa se incredinteze ca Hristos este Mantuitorul.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 08.07.2008, 10:55:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Credem in Hristos asa cum ar trebui?

Iisus a zis: "«Dar cu cine voi asemana neamul acesta? Este asemenea copiilor care sed in piete si striga catre altii, zicand: V-am cantat din fluier si n-ati jucat; v-am cantat de jale si nu v-ati tanguit. Caci a venit Ioan, nici mancand, nici band, si spun: Are demon. A venit Fiul Omului, mancand si band si spun: Iata om mancacios si bautor de vin, prieten al vamesilor si al pacatosilor. Dar intelepciunea s-a dovedit dreapta din faptele ei». Atunci a inceput Iisus sa mustre cetatile in care se facusera cele mai multe minuni ale Sale, caci nu s-au pocait." (Matei 11, 16-20)

Reply With Quote
  #140  
Vechi 09.07.2008, 16:15:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Judecata lui Dumnezeu, timpul evaluarii duhovnicesti.

"Atunci a inceput Iisus sa mustre cetatile in care se facusera cele mai multe minuni ale Sale, caci nu s-au pocait. «Vai tie, Horazine, vai tie, Betsaida, ca daca in Tir si in Sidon s-ar fi facut minunile ce s-au facut in voi, de mult, in sac si in cenusa, s-ar fi pocait. Dar zic voua: Tirului si Sidonului le va fi mai usor in ziua judecatii, decat voua. si tu, Capernaume: N-ai fost inaltat pana la cer? Pana la iad te vei cobori. Caci de s-ar fi facut in Sodoma minunile ce s-au facut in tine, ar fi ramas pana astazi. Dar zic voua ca pamantului Sodomei ii va fi mai usor in ziua judecatii decat tie». in vremea aceea, raspunzand, Iisus a zis: «Te slavesc pe Tine, Parinte, Doamne al cerului si al pamantului, caci ai ascuns acestea de cei intelepti si priceputi si le-ai descoperit pruncilor. Da, Parinte, caci asa a fost bunavoirea inaintea Ta»." (Matei 11, 20-26)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30