Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 10.07.2008, 15:48:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Evanghelia zilei: Unicul jug, bun si usor

Iisus a spus: "Toate Mi-au fost date de catre Tatal Meu si nimeni nu cunoaste pe Fiul, decat numai Tatal, nici pe Tatal nu-L cunoaste nimeni, decat numai Fiul si cel caruia va voi Fiul sa-i descopere. Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre. Caci jugul Meu e bun si povara Mea este usoara." (Matei 11, 27-30)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 13.07.2008, 22:35:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia duminicii a IV-a dupa Rusalii (Vindecarea slugii sutasului).
Credinta in Hristos carea aduce tamaduire.
Matei 8, 5-13
5. Pe cand intra in Capernaum, s-a apropiat de El un sutas, rugandu-L,
6. si zicand: Doamne, sluga mea zace in casa, slabanog, chinuindu-se cumplit.
7. si i-a zis Iisus: Venind, il voi vindeca.
8. Dar sutasul, raspunzand, I-a zis: Doamne, nu sunt vrednic sa intri sub acoperisul meu, ci numai zi cu cuvantul si se va vindeca sluga mea.
9. Ca si eu sunt om sub stapanirea altora si am sub mine ostasi si-i spun acestuia: Du-te, si se duce; si celuilalt: Vino, si vine; si slugii mele: Fa aceasta, si face.
10. Auzind, Iisus S-a minunat si a zis celor ce veneau dupa El: Adevarat graiesc voua: la nimeni, in Israel, n-am gasit atata credinta.
11. si zic voua ca multi de la rasarit si de la apus vor veni si vor sta la masa cu Avraam, cu Isaac si cu Iacov in imparatia cerurilor.
12. Iar fiii imparatiei vor fi aruncati in intunericul cel mai din afara; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor.
13. si a zis Iisus sutasului: Du-te, fie tie dupa cum ai crezut. si s-a insanatosit sluga lui in ceasul acela.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 13.07.2008, 22:41:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Gand la gand cu bucurie, George. Imi place f. mult aceasta pilda...si ma gandeam sa postez eu Evanghelia de azi, cand am vazut ca nici tu nici altcineva n-a facut-o. Sa ne fie de ajutor si sa nu ajungem si noi ca acei fii ai imparatiei, ci ca un sutas din acesta sa ne smerim si sa cerem ajutor si pentru altii, cand ei nu pot sa o faca. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 14.07.2008, 09:44:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Multumesc Mirela. Sa ne fereasaca Dumnezeu de orbirea iudeilor (fiii imparatie), care nu stiua sa se bucure de intoarcerea unui vames sau a unui roman. Este actuala aceasta pericopa evanghelica.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 14.07.2008, 09:49:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Iubirea lui Dumneze nu cunoaste limite.

"Si trecand Iisus de acolo, a venit in sinagoga lor. si iata un om avand mana uscata. si L-au intrebat, zicand: «Cade-se, oare, a vindeca sambata»? Ca sa-L invinuiasca. El le-a zis: «Cine va fi intre voi omul care va avea o oaie si, de va cadea ea sambata in groapa, nu o va apuca si o va scoate? Cu cat se deosebeste omul de oaie! De aceea se cade a face bine sambata». Atunci i-a zis omului: «intinde mana ta». El a intins-o si s-a facut sanatoasa ca si cealalta." (Matei 12, 9-13)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 16.07.2008, 09:44:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Hristos preinchipuit de prorocul Iona.


"Atunci I-au raspuns (lui Iisus) unii dintre carturari si farisei, zicand: «invatatorule, voim sa vedem de la Tine un semn». Iar El, raspunzand, le-a zis: «Neam viclean si desfranat cere semn, dar semn nu i se va da, decat semnul lui Iona proorocul. Ca precum a fost Iona in pantecele chitului trei zile si trei nopti, asa va fi si Fiul Omului in inima pamantului trei zile si trei nopti. Barbatii din Ninive se vor scula la judecata cu neamul acesta si-l vor osandi, ca s-au pocait la propovaduirea lui Iona; iata aici este mai mult decat Iona. Regina de la miazazi se va scula la judecata cu neamul acesta si-l va osandi, caci a venit de la marginile pamantului ca sa asculte intelepciunea lui Solomon, si iata aici este mai mult decat Solomon. si cand duhul necurat a iesit din om, umbla prin locuri fara apa, cautand odihna si nu gaseste. Atunci zice: Ma voi intoarce la casa mea de unde am iesit; si venind, o afla golita, maturata si impodobita. Atunci se duce si ia cu sine alte sapte duhuri mai rele decat el si, intrand, salasluiesc aici si se fac cele de pe urma ale omului aceluia mai rele decat cele dintai. Asa va fi si cu acest neam viclean»." (Matei 12, 38-45)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 16.07.2008, 10:18:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Evanghelia zilei: Hristos preinchipuit de prorocul Iona.


"Atunci I-au raspuns (lui Iisus) unii dintre carturari si farisei, zicand: «invatatorule, voim sa vedem de la Tine un semn». Iar El, raspunzand, le-a zis: «Neam viclean si desfranat cere semn, dar semn nu i se va da, decat semnul lui Iona proorocul. Ca precum a fost Iona in pantecele chitului trei zile si trei nopti, asa va fi si Fiul Omului in inima pamantului trei zile si trei nopti. Barbatii din Ninive se vor scula la judecata cu neamul acesta si-l vor osandi, ca s-au pocait la propovaduirea lui Iona; iata aici este mai mult decat Iona. Regina de la miazazi se va scula la judecata cu neamul acesta si-l va osandi, caci a venit de la marginile pamantului ca sa asculte intelepciunea lui Solomon, si iata aici este mai mult decat Solomon. si cand duhul necurat a iesit din om, umbla prin locuri fara apa, cautand odihna si nu gaseste. Atunci zice: Ma voi intoarce la casa mea de unde am iesit; si venind, o afla golita, maturata si impodobita. Atunci se duce si ia cu sine alte sapte duhuri mai rele decat el si, intrand, salasluiesc aici si se fac cele de pe urma ale omului aceluia mai rele decat cele dintai. Asa va fi si cu acest neam viclean»." (Matei 12, 38-45)
Ninivitenii au fost lepadatzi de Dumnezeu... poate fiindca deshi s-au pocait au inceput sa osandeasca...

Regina de la miazazi este poporul roman creshtin ortodox, Romania este... care pe vremuri stravechi shi-a trimis slujitori ca sa invetze intzelepciune de la Dumnezeu.

Irusalimul cel vechi, acela al patimirii este casa cea maturata... iar duhul necurat este duhul acelui neam viclean shi desfranat ce a bantuit prin lume... neamul razvratit shi pacatos... care aducand inca 7 duhuri (7 de la desfranare) ii va face omului acelui cele de pe urma mai rele ca cele dintai... Deci este o proorocie a lui Hristos... a lui Dumnezeu... :) (asha ceva mi se pare ca s-ar deslushi... dar nu neaparat)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.07.2008, 12:00:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[crestinortodox.ro/Cine_i_a_aparut_lui_Moise_pe_Sinai-53-23450.html]

in articolul respectiv pare ca se intzelege ca Moise a vazut un inger in Foc shi l-a identificat autorul cu Hristos... nu prea cred, era Tatal Fiul shi Duhul Sfant care era ascuns privirii iar notziunea de inger am impresia ca era de la faptul ca vorbea cuvinte sfinte acel foc nedistrugator al celor peste care ardea shi nu ca a vazut Moise vre-o aratare,

dar spune asha acolo ca shi cum Moise l-ar fi vazut pe Hristos adica pa Domnul Iisus Hristos... nu imi vine sa cred ci este scris in scripturi ca el l-a vazut doar pe Focul din care vorbea Duhul Sfant shi daca a vazut ingeri cumva atunci pe Arhanghelul Mihail eventual sau Gavriil sau Rafail, slujitorii lui Dumnezeu, deci NU L-A Vazut MOISE PE Domnul HRISOS ca inger sau OM sau aratare... iar cand a stat de vorba cu sfanta Treime, shi a vazut-o sub o anumita forma, l-a vazut ca shi foc, ca shi intuneric adanc, ca shi fulgere shi tunete din care vorbea in Duh Sfant deci a vorbit cu Dumnezeu intr-un foc real dar era minune pentru ca nu mistuia intrucat era muntele acela pamant sfant deci era ne-distructiv cu pamantul sfant iar cand a dorit Moise sa il vada pe Dumnezeu atunci Dumnezeu, Iahve, Cel Veshnic, Cel ce este, Cel Viu, deci cand a dorit Moise sa-l Vada pe Dumnezeu, atunci l-a aratat Tatal pe Mantuitorul dar in slava Sa shi din spate pentru ca nimeni nu putea sa mai traiasca vazand Slava lui Dumnezeu din Fatza deci pe Hristos in Slava Sa... shi il arata Dumnezeu intra-devar dar se arata in Hristos shi din spate... fara sa-i spuna ca e Fiul Sau ci il lasa sa creada ca este El, deci Moise i-a vazut doar spatele lui Hristos, a Fiului Omului.

In schimb Hristos, adica Fiul Omului se arata lui Avraam la stejarul acela cu Sara, cand este insotzit de doi ingeri pe care ii trimite sa-l scoata pe Lot shi ceilaltzi dreptzi din Sodoma shi Gomora shi daca sunt mai mult de 10 dreptzi atunci sa nu distruga orashul... Avraam spunandu-le la fiecare Domnul pentru ca Tatal, Fiul shi Sfantul Duh locuia in fiecare din ei, dar numai unul era Hristos, Domnul... chiar daca totzi erau Una in Dumnezeu...

Tatal, Fiul shi Duhul Sfant nu s-au aratat lui Moise in chip ingeresc sau de Fiu al Omului, caci nu a artat Chipul Sau decat prin Mantuitorul shi nu shtiau asta decat putzini credincioshi ca El este chiar Fiul Lui Dumnezeu, deci ca este Domnul, atunci cand s-a nascut din fecioara ca OM shi Dumnezeu, dar s-a aratat lui Moise shi poporului Israel in nor, in foc, in tunete shi fulgere, in Intunericul in care locuia Dumnezeu... Vorbindu-i Lui Moise in Duhul Sfant shi eventual vazand el ingeri de ai lui Dumnezeu caci arhanghelul Mihail era arhanghelul shi Voievodul poporului dreptcredincios... primind de la Dumnezeu tablele legii... lepadarii de glume shi de trup shi de sine pentru credintza in Dumnezeu...

Dar de vazut nu l-a vazut shi nu i s-a aratat decat din spate spunand ca este El dar l-a aratat pe ... Hristos Fiul Omului in toata slava Sa, dar din spate... iar lui Avraam shi Sara i s-a aratat fara slava Sa tzinand ascuns de ochii lor, intrucat a stat la masa impreuna cu cei doi ingeri trimishi pentru Lot... dar Avraam a shtiut ca este Domnul in Duhul Sfant... shi l-a primit cu umilintza shi smerenie...

apoi scrie in articol:
"Acest fapt este confirmat si de textul profetului Maleahi 3, 1: "Iata ca trimit pe ingerul Meu, pentru a-Mi pregati calea inainte (cf. Is. 40, 3). Si El va intra deodata in templu, Domnul (ha Adon) pe Care il cautati; si ingerul Legamantului pe Care il doriti, iata ca vine! spune Domnul (Iahve) Savaot". Este clar ca in textul citat mai inainte identificarea mistica nu priveste ingerul numit la inceput (vezi Mat. 11,10, unde acest inger este personificat de catre Sf. Ioan Botezatorul), ci pe Adon (= Domnul) si pe ingerul Legamantului (cf. Ies. 3, 2-4 si 23, 20), nefiind vorba de Domnul Savaot, ci de un Altul."

shi se poate intzelege din proorocia data prin Maleahi ca
-Ingerul Meu este sfantul Ioan Botezatorul
-Prin care (Botezul Sau dat de la Dumnezeu) se va cobara Duhul Sfant shi va intra in Templu adica in Fiul, in Hristos, ramanand peste El lucru care va certifica cine este Mantuitorul shi ca este chiar Fiul Lui Dumnezeu fara de pacat shi nu un om oarecare ceva mai drept shi devenind pentru credincioshi, Mantuitorul adica cel promis...care devine astfel Domnul shi Mantuitorul prin legamantului sfintzeniei
-Shi Ingerul legamantului este am impresia ca este Ioan Botezatorul care iata-l ca vine... iar Iisus Hristos este in proorocie inchipuit cu Templul, deci cu Biserica lui Dumnezeu... shi cu Domnul, deci Piatra shi caramida lepadata de zidari, inainte de rastignire, shi Capul ei...

shi totzi aceshtia, nu este un altul, ci este Tatal Savaot... caci Tatal shi Duhul Sfant locuiesc in Legamantul cel ashteptat shi Hristos este Darul promis... shi Domnul :)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.07.2008, 20:51:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
" Atunci se duce si ia cu sine alte sapte duhuri mai rele decat el si, intrand, salasluiesc aici si se fac cele de pe urma ale omului aceluia mai rele decat cele dintai. Asa va fi si cu acest neam viclean»." (Matei 12, 38-45)
cred ca fiecare ar trebuie sa raporteze asta la sine insusi, sa aiba mare grija sa nu ajunga asa.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.07.2008, 23:54:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Majoritatea scriitorilor filocalici raporteaza acest text la Taina Boteuzlui si la eliberarea nostra de diavol, care a fost scos din noi, mai exact din inima ca centru al persoanei. Scritorii filocalici ne recomanda sa-L pastram pe Hristos, care S-a salasluit in inima prin Botez si sa nu-L alungam prin diferite patimi. (Diadoh al Foticei si Marcul Ascetul). Prin asceza vom pazim camara noastra ca duhurile cele rele sa nu se salasluiasca, vazand-o curatita.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30