Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1691  
Vechi 04.04.2017, 15:27:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Când cineva nu întreabă pe duhovnic, nu întreabă pe conștiință și apucă într-aiurea, atunci e un om, cum să spun, cu nărav. Și se îndreaptă spre iad. Dar dacă întreabă pe conștiință, așa trebuie să o întrebi: „Conștiință, spune-mi drept, dacă mor amu, mă mântuiesc, îi place lui Dumnezeu cum sunt?”. Și-n timpul acesta, am observat pe mulți pe care i-am învățat, când se culcă să facă semnul sfintei cruci pe pernă și pe față, să zic-așa: „Doamne, mă rog, primește rugăciunea Bisericii și a tuturor care se roagă pentru noi”. Această rugăciune foarte mult ajută când ai hotărât că ai câteva ore de dormit și, înainte de a te fura somnul, zici rugăciunea asta.

Și la Maica Domnului putem să ne rugăm așa: „Maica Domnului, luminează-mi mintea, mă rog, ai milă de sufletul meu”. Și-n timpul când ne rugăm noi seara, ca să ne putem culca liniștiți, să ne păzească Duhul Sfânt, trebuie să ne rugăm așa: „Mă rog, Maica Domnului, ai milă de sufletul meu. Primește rugăciunea Bisericii și a tuturor care se roagă pentru noi”. Și adormim din rugăciune. Și-n timpul nopții, adică după ce ai adormit, apare diavolul cu nălucirile lui, cu ispitele și cu gândurile care dau năvală și tulbură pe bietul suflet. În timpul acela, dacă el începe a zice „Doamne, Iisuse”, cât de scurt și cât de des, Duhul Sfânt va izgoni acele duhuri. Și pe măsură ce nu se-nvoiește sufletul nostru cu lucrurile lui, pe-acea măsură va aprinde inima de dorul lui Dumnezeu și se va lăsa simțit Duhul cel Sfânt, pe măsura credinței și a smereniei noastre. Și-n timpul acesta și făcând cam toate nopțile așa semnul sfintei cruci, și pe măsură ce sporim în smerenie, Duhul Sfânt se lasă simțit de sufletul nostru. Și dacă ne ajută în timpul nopții, în timpul zilei, mai multă bucurie și pace vom avea, pe măsură ce căutăm să nu jignim pe Duhul Sfânt.

(Pr. Răzvan Andrei Ionescu, Părintele Proclu, așa cum l-am cunoscut)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1692  
Vechi 05.04.2017, 03:22:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

DUMNEZEU stie masura cuvenita patimirilor noastre

Grădinarul tunde ramurile, pentru ca pomul să crească mai repede și să rodească mai bine. Dacă întrece măsura și retează prea mult, pomul se va usca.
Credeți-mă, DUMNEZEU veghează asupra fiecărui om cu mai multă grijă și milostivire decât oricare grădinar.
Ascultați cum cugetă SFÂNTUL Nil Sorski: „Dacă olarul știe cât trebuie ținut vasul în foc ca să nu crape, oare DUMNEZEU nu știe măsura cuvenită pătimirilor noastre?"
Credeți-mă, DOMNUL are mult mai mult DISCERNĂMÂNT și mult mai multă DRAGOSTE decât omul.
(SFÂNTUL Nicolae Velimirovici)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1693  
Vechi 05.04.2017, 22:55:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Schimbarea naște râvnă. Încerci să zici rugăciunea pe care ai început-o, și dacă vezi că vine plictisirea, oboseală, somn și altă tulburare în timpul acela, trebuie să mă forțez. Și dacă nu pot nici prin forțare, trebuie a schimba. Dacă eu citesc la Psaltire, vine plictisirea, vin gândurile, las și citesc o foaie, ori o jumătate de foaie din altă carte. Și dacă vezi că nici așa, ieși la aer liber, adică în aerul de-afară te mai descurci, e mai ușor. Dar, ca să-ți spun, e mare nenorocire cu patima asta a nesimțirii. Ar trebui să dispară nesimțirea.

Uite cum, în schitul acela, la schitul Sihla era un nebunel. Și nebunelul acela îmi punea unele întrebări. Și când găteam, el spunea așa: „Încă nu-i complet”. Iar îmi punea alte întrebări. „Apăi, nici asta nu-i completă”. Și când mă duceam la slujbă, acolo, și-l vedeam, mi-aduceam aminte că nu-s complet. Știi de ce zicea el așa? Ca să mă învăț smerenia. Ca să vadă, nu mă tulbur eu că „nu-i complet”? Dar am observat, călugărul ori fratele, când se duce în mănăstire, se duce ca o cărămidă. Cărămida e cu colțuri. Și stând acolo, la mănăstire, se tocesc colțurile. Și m-a întrebat cineva: „Când s-au tocit?”. Când te-a batjocorit și nu te-ai mai tulburat. Atunci s-au tocit colțurile. Dar să știi că are mare însemnătate, când a ajuns un călugăr să-i curețe Duhul Sfânt inima, are mare valoare. Pentru că, pe măsură ce noi nu stăm de vorbă cu gândurile în timp ce zicem rugăciune, atunci odihnim pe Duhul Sfânt în inima noastră.

(Pr. Răzvan Andrei Ionescu, Părintele Proclu, așa cum l-am cunoscut, Editura Doxologia și Editura Apostolia, Iași, 2017, pp. 23-24)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1694  
Vechi 06.04.2017, 23:27:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Părinte, care sunt lucrările duhovnicești ale minții, după Sfinții Părinți?

Sfântul Grigorie Sinaitul spune că mintea creștinului trebuie să aibă nouă lucruri duhovnicești, și anume: cugetarea la Persoanele Preasfintei Treimi și la toate puterile cerești; contemplarea la întruparea Mântuitorului nostru Iisus Hristos pentru mântuirea lumii; contemplarea naturală în duh, adică cugetarea la rațiunile lucrurilor create de Dumnezeu, la frumusețea creației, la scopul pentru care au fost create, la armonia creației, a universului și ridicarea minții de la cele văzute la cele nevăzute, de la frumusețea celor de jos, la frumusețea dumnezeiască a celor de sus, de la cele trecătoare la cele gânditoare și veșnice, urcând de la cele pământești la cele dumnezeiești ca pe o scară duhovnicească.

A patra lucrare a minții este cugetarea la moarte; apoi, cugetarea la muncile iadului, unde se chinuiesc cei păcătoși; cugetarea la fericirea Raiului; cugetarea la Judecata de Apoi; cugetarea la Împărăția Cerurilor, după judecata viitoare, și a noua lucrare a minții: cugetarea la frica de Dumnzeu și la păcatele noastre, ca niciodată să nu mai greșim.

(Arhimandrit Ilie Cleopa, Ne vorbește Părintele Cleopa, ediția a II-a, volumul V, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători-Neamț, 2004, pp. 63-64)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1695  
Vechi 08.04.2017, 15:37:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mare mijloc spre mântuire este credința și mai ales rugăciunea neîncetată, din inimă. Pildă ne este Sfântul Proroc Moise. Mergând în rândurile cetelor lui Israil, se ruga în tăcere cu inima, și Domnul i-a zis lui Moise: „Moise, Moise, ce strigi către Mine?” Iar când Moise și-a ridicat mâinile la rugăciune, atunci l-a biruit pe Amalec. Iată ce înseamnă rugăciunea! Este nebiruită biruință! Sfântul Proroc Danel spune: „mai bine să mor, decât să las rugăciunea fie și pentru o clipită.” Prin rugăciune, prorocul Daniil a astupat gurile leilor, iar cei trei tineri au stins cuptorul cel de foc.

(Sfântul Serafim de Sarov, Rânduieli de viață creștină, Editura Sophia, București, 2007, p. 14)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1696  
Vechi 08.04.2017, 21:46:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părinte Ambrozie :

Cândva, citisem o povestire interesantă despre un creștin care a luat de pe stradă un băiețel flămând și gol. Era chiar ajunul Crăciunului. L-a luat în sania sa și l-a adus acasă la el. L-au încălzit, l-au îmbrăcat și l-au încălțat și l-au așezat la masă. Iar stăpâna casei a rupt o bucată de pâine proaspătă și a dat-o băiețelului. „Binecuvântat fie darul credincioșilor”, a spus el cu lacrimi în ochi.

Atunci stăpâna a început să împartă și celor ai casei pâine. Și, cu cât mai mult tăia din ea, cu atât mai bine se vedea că pâinea nu se mai termina. Deodată casa a fost cuprinsă de o lumină neobișnuită, iar băiatul s-a transformat într-un înger plin de lumină. A binecuvântat familia și a plecat.

Această familie trăia după legile lui Dumnezeu, iar principala lui poruncă este aceea de a-L iubi pe Dumnezeu și pe aproapele nostru. Aceasta este baza mântuirii noastre.

Dumnezeu îi dăruiește cu înțelepciune pe cei care n-au învățat încă să-și iubească aproapele. Doar cel care e milostiv, care îi iubește și pe semenii săi și se îngrijește de ei, încercând să-i hrănească, să-i îmbrace, să-i încalțe, să-i adăpostească și să-i mângâie este cu adevărat fiu al lui Dumnezeu. El face toate acestea în numele lui Hristos.

În această istorioară se vede că oamenii aceia au dat dovadă de milă adevărată, în numele dragostei. Ei și-au făcut milă de băiețel, l-au adăpostit, l-au hrănit și Dumnezeu le-a dăruit liniștea.

(Îndrumar creștin pentru vremurile de azi: convorbiri cu Părintele Ambrozie (Iurasov), vol. 2, Editura Sophia, 2009, pp. 162-163)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1697  
Vechi 10.04.2017, 22:10:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Preabunul, Preaînduratul, Preamilostivul și Atotștiitorul Dumnezeu nu cere de la om cele ce sunt peste puterea lui. Așadar, de la cel bolnav și neputincios El nu cere post, privegheri, mătănii și altele de acest fel, pentru a se putea împărtăși cu Sfintele Taine, nici de la cel sărac nu pretinde milostenie, ci numai trei lucruri:

– spovedanie curată și împăcare cu toți

– smerenie a inimii, cu umilință

– rugăciune de mulțumire, adică să se roage în toată vremea lui Dumnezeu și să-I mulțumească pentru boala, suferința, neputința și sărăcia ce i s-au dat, căci atât sărăcia, cât și boala și suferința smeresc inima omului: „Inima înfrântă și smerită, Dumnezeu nu o va urgisi".

(Arhimandrit Cleopa Ilie, Îndrumări duhovnicești pentru vremelnicie și veșnicie, Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2004, p. 274)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1698  
Vechi 11.04.2017, 19:50:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Personalitatea este o înzestrare sufletească neobișnuită. Într-o personalitate, chipul lui Dumnezeu este mult mai puternic și mult mai limpede.

Toți creștinii au sigur câte un talant, dar unii au și câte doi, iar alții și câte cinci. Talanții sunt talente, energii de lucru, ca de pildă o minte mai străvăzătoare, o inimă mai largă, o mare capacitate de dragoste, o voință mai puternică, o memorie mai bună, o ingeniozitate înnăscută. Aceste energii ale chipului prind mai bine, ca niște antene mai bune, energiile Harului care le sfințește.

Personalitatea are, de asemenea, de făcut calea de la chip la asemănare. Dar, datorită înzestrării sufletești mai puternice, personalitatea ar putea străbate calea într-un timp mai scurt sau ar putea realiza o neasemănată asemănare.

(Părintele Arsenie Boca, Părintele Arsenie Boca – mare îndrumător de suflete din secolul XX, Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2002, p. 128)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1699  
Vechi 12.04.2017, 23:29:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cine l-a întunecat pe Iuda? Iubirea de arginți, cum cântă biserica: „Cu iubirea de argint îmbolnăvindu-se, s-a întunecat”. L-a întunecat atâta iubire de argint, că l-a vândut pe Învățătorul, pe Ziditorul lumii, pe Cel ce a dat darul apostolilor, pe Cel ce l-a făcut făcător de minuni și l-a împărtășit cu Preacuratele Taine. „Ai vândut pentru iubirea de argint pe Cel neprețuit”. S-a îmbolnăvit și s-a întunecat cu iubirea de argint și i-a răpit toată partea cuvântătoare a sufletului, să nu mai înțeleagă cine este și ce face.

(Ne vorbește Părintele Cleopa, volumul 16, Editura Mănăstirea Sihăstria, p. 53)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1700  
Vechi 13.04.2017, 12:46:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

DENIA DE JOI si a celor 12 EVANGHELII
savarsita miercuri seara ,pomeneste ,,sfanta spalare a picioarelor, Cina cea de Taina , rugaciunea cea mai presus de fire a Domnului si vanzarea lui ", Joi este ziua Cinei celei de Taina ,cand Mantuitorul ne da Legea cea noua a iubirii Sale Jertfelnice si prin viu grai { Porunca noua va dau voua ; Sa va iubiti unul pe altul precum v-am iubit Eu pe voi "-Ioan 13,34-35 } dar si prin jertfa nesangeroasa a frangerii painii. Se transpune in fapta moartea si Invierea datatoare de viata .
https://www.youtube.com/watch?v=IR0VauLA6RY
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12