Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1131  
Vechi 10.11.2008, 18:55:24
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ah... da... stiu si eu cazul...
chiar primisem un mail despre el... am sa ti-l trimit si tie daca vrei.
printre altele spunea asa: "Se stia ca deschide cartea, boteaza a doua oara in noaptea de Pasti, chipurile sa iti schimbi numele, ca sa nu iti mai gaseasca uratul "adresa". " (asta da, asta inseamna a boteza a doua oara!)

si altele...

ce sa zic... noi nici atat nu-l consideram sfant. :)
  #1132  
Vechi 10.11.2008, 19:39:01
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
ah... da... stiu si eu cazul...
chiar primisem un mail despre el... am sa ti-l trimit si tie daca vrei.
printre altele spunea asa: "Se stia ca deschide cartea, boteaza a doua oara in noaptea de Pasti, chipurile sa iti schimbi numele, ca sa nu iti mai gaseasca uratul "adresa". " (asta da, asta inseamna a boteza a doua oara!)

si altele...

ce sa zic... noi nici atat nu-l consideram sfant. :)
Te rog, sora!

poate asa voi reusi pe viitor sa ma pazesc de erezii asemanatoare!
  #1133  
Vechi 19.11.2008, 20:08:42
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit Mesaj comemorativ

Famila Murgoci este iarasi indoliata.
Dupa o intreaga viata petrecuta in feciorie, saracie si ascultare, Monahia Evlampia a adormit intru Domnul, Duminica, 3/16 Noiembrie 2008, lasand in urma sa multe lacrimi si tristete profunda.
Maica Evlampia a fost sora dupa trup a parintelui Arhimandrit Teofilact Murgoci, adormit intru Domnul la 22 Octombrie 2007.
Trupul neinsufletit al Maicii Evlampia va fi inmormantat Joi, 7/20 Noiembrie 2008, in incinta Manastirii Ortodoxe de Stil Vechi "Sfanta Treime" din Municipiul Galati, ctitorie a Parintelui Arhimandrit Teofilact.
Dumnezeu sa o odihneasca intru imparatia Sa cea cereasca, alaturi de fratele ei dupa trup si dupa suflet!
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
Vor ramane in amintirea noastra ca niste pilde vrednice de urmat...
  #1134  
Vechi 19.11.2008, 20:34:27
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Am uitata sa specific: Nu sunt unul dintre membrii familiei Murgoci, ci un simplu crestin care l-am cunoscut pe Parintele Teofilact, si pe Maica Evlampia. Am postat acest mesaj cu inima plina de tristete, suferind sufleteste dupa pierderea acestor persoane dragi.
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
  #1135  
Vechi 20.11.2008, 00:27:38
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Niste întrebari:
-de ce nici un mare duhovnic român nu a fost stilist?
-pot duce stilistii o viata de tip isihast?
-stiti ca toate Bisericile au decis trecerea la noul calendar, inclusiv cea de la Ierusalim si Muntele Athos, numai ca nu toate au pus deja în practica aceasta?
Ei, e un pic mai complicat. Chiar daca Bisericile care nu au schimbat calendarul recunosc Biserica pe stil nou romana, si unele nu o recunsoc pe cea de stil vechi, totusi mari duhovnici cum ar fi Sf. Ioan Maximovici si Pr. Serafim Rose au condamnat schimbarea calendarului. Daca nu ma insel, motivul schimbarii, specificat intr-un act de la 1920, a fost sa ne apropie mai mult de romano-catolici .

Bogdan.
  #1136  
Vechi 20.11.2008, 15:24:33
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu toate ca sunt pe stil nou, anatema pronuntata de Sfantul Apostol Pavel in Epistola I catre Galateni, cap. 1, 6-9, asupra oricaruia va face adaugiri in invatatura lasata noua de Domnul Iisus Hristos in timpul vietii Sale pamantesti si propovaduita si de Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti ai Bisericii Primare imi intareste din ce in ce convingerea ca Adevarata Biserica este cea care s-a opus din toate puterile indreptarii vechiului Calendar Ortodox de la congresul de la Constantinopol din 1923, cea numita de majoritatea credinciosilor ortodocsi de stil nou pe nedrept ca si Biserica Stilista. Ca drept dovada ca este asa stau marturii apostaziile fostului Mitropolit al Banatului Nicolae Corneanu, fostului episcop de Oradea Sofronie Dricec si fostului Patriarh al BOR Dan Ilie Ciobotea, care la sedinta Sfantului Sinod al BOR propunea nici mai mult nici mai putin redefinirea dogmelor de credinta ortodoxe pentru apropierea de ereticii romano-catolici. De ce le spun "fosti"? Pentru ca au cazut sub caterisirile si anatemele Sfintelor Canoane ale Bisericii celei Sfinte, Sobornicesti si Apostolesti ale lui Hristos.

Romeo
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, mikluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #1137  
Vechi 20.11.2008, 15:31:05
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de praxis Vezi mesajul
Famila Murgoci este iarasi indoliata.
Dupa o intreaga viata petrecuta in feciorie, saracie si ascultare, Monahia Evlampia a adormit intru Domnul, Duminica, 3/16 Noiembrie 2008, lasand in urma sa multe lacrimi si tristete profunda.
Maica Evlampia a fost sora dupa trup a parintelui Arhimandrit Teofilact Murgoci, adormit intru Domnul la 22 Octombrie 2007.
Trupul neinsufletit al Maicii Evlampia va fi inmormantat Joi, 7/20 Noiembrie 2008, in incinta Manastirii Ortodoxe de Stil Vechi "Sfanta Treime" din Municipiul Galati, ctitorie a Parintelui Arhimandrit Teofilact.
Dumnezeu sa o odihneasca intru imparatia Sa cea cereasca, alaturi de fratele ei dupa trup si dupa suflet!
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
Vor ramane in amintirea noastra ca niste pilde vrednice de urmat...
Nu cred ca aceasta familie ar trebui sa fie indoliata, deoarece, chiar daca a pierdut doi membri , a castigat in schimb doi Sfinti ai lui Dumnezeu, ce se vor ruga pentru mantuirea celorlalti frati/surori, nepoti si nepoate ramasi/ramase aici, in viata pamanteasca.


Dumnezeu Atotputernicul Sa ne miluiasca prin rugaciunile Sfintilor Sai bineplacuti pentru noi, pacatosii!

Romeo
  #1138  
Vechi 21.11.2008, 18:27:33
madycriz madycriz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2008
Mesaje: 2
Talking

Citat:
În prealabil postat de Luly Vezi mesajul
Nu e nici biserica, nici ortodoxa. O grupare schizmatica si eretica, încarcata cu gravul pacat al nesupunerii ierarhice.
Noi nu suntem dezbinati de Biserica Ortodoxa pt neascultare (am aratat argumentul mai sus)
[color=red]Eretica?[/color] In nici un caz. Cu privire la Sf. Taina a Botezului:
Botezul se oficiaza prin cufundare, adica prin bagarea pruncului in apa complet (sa nu-i ramana vre-o parte a corpului afara). [color=red]Toate botezurile ce se oficiaza prin stropire sau prin turnare nu sunt valide[/color].
Noi nu botezam a doua oara, ci botezam o singura data. Ceea ce numeste BOR "botezul a doua oara", nu este altceva decat oficierea botezului corect, valid, deoarece prima oficiere nu a fost valida(a fost realizata prin stropire sau turnare).
minti in ceea ce priveste cufundarea, am asistat la zeci de botezuri si nu shtiu daca 5 % au fost facute prin cufundare...
  #1139  
Vechi 21.11.2008, 21:06:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mady,cred ca ai intervenit rapid si neavizat,mai ales pentru faptul ca nu ai cercetat topicul destul de bine ca sa mai si tragi o asa concluzie.
Luly spunea ca fac botezurile prin afundare,absolut toate,doar BOSVR(Biserica Ortodoxa de stil vechi),iar BOR(Biserica Ortodoxa Romana),intr-adevar,cum ai spus tu,savarseste botezurile mai mult prin stropire si nu prin cufundare(5%).
  #1140  
Vechi 22.11.2008, 06:34:17
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Botezul care se savarseste in cazuri exceptionale (la posibilitatea de a muri nebotezat, fiind in bolire), este un Borez valid, valinitatea nu fiind data de imprejurimi, ci de insasi vointa si convingerea preotului ori a celoi ce boteaza. De retinut: in cazurile de exceptie, pot boteza chiar si mirenii, dar doar prin cele trei afundari, sarguindu-se impotriva tuturor necesitatilor sa se savarseasca in intregime. Acst lucru este valabil pentru cel ce moare cu astfel de Botez, desavarsit in marturisire. Insa, de se va intampla ca prin randuiala Lui Dumnezeu, sa nu moara, ci sa traiasca, se va savarsi Botezul conform randuielii Bisericesti si Sfanta Taina a Mirungerii, de catre preotii ortodocsi.
In privinta botezului invalid savarsit de catre catolici, prin stropire, este un botez nu din necesitate, ci din comoditate. Acest lucru ii face pe eretici sa uite esenta botezului.
Care este estenta botezului? Ce reprezinta Botezul?
Botezul inca de la inceput, pentru nestiutorii Sfintei Traditii Apostolesti si Sobornicesti, reprezenta si inca mai reprezinta (incorect) Botezul in raul Iordan, al Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Acest lucru nu este corect, pentru ca, dogmatisind taina Botezului, in adevaratul sau sens, Botezul reprezinta Moartea prin Rastignirea Lui Hristos si Invierea impreuna cu El, adica moartea fatza de pacate si de lume, si unirea cu Hristos, ridicarea din pacat, din prapastia caderilor lumesti, prin Sfanta Invierea Sa ce a de a treia zi. Deci, acestea neimplinindu-se intocmai asezamintelor Sfintilor Apostoli, Sfintilor Parinti, Sfintelor Sinoade si intregii Predanii Bisericesti, Nu sunt Taine Valide, si se savarsesc la vremea cuvenita in Biserica Ortodoxa.
Nu numai botezul a fost facut mai scurt, mai necuprinzator, mai neadevarat, ci intregile Taine si Randuieli ale Bisericii Lui Hrisotos au fost modificate de catre occidentalii care acum s-au ranit total cu poftele si cu patimile trupesti. Au modificat intreaga predanie si au batjocorit sfintele Canoane, cunsiderandu-le "invechite". Acest lucru nu numai occidentalii l-au facut, ci toti cei ce au introdus modernismele in Biserica, inclusiv cu calendarul modificat, inclusiv cu randuielile si Tipicul.
Ceea ce ma nelinisteste foarte mult in aceasta privinta, este faptul ca multi dintre ortodocsii pe stil nou, fara un temei canonic, ii critica pe cei de pe stil vechi cu pretrxtul "rebotezerii". Aici este bine sa intelegem un lucru: Atata vreme cat Sfintele Canoane zic destul de clar: "Tainele ereticilor nu sunt primite", cum dar vor fi primite cele ce sunt facute precum la eretici? Cum se va primi la ortodocsi botezul prin stropire, mai ales ca Ortodoxia nu a cunoscut niciodata acest lucru.
"ReBotezarea" este erezie!!! Dar, botezul poate fi se facut de budhisti, si de evrei, chiar daca se numeste bitez, nu este Botez. De asemenea, botezul facut contra Sfintelor Randuieli, Sfintelor Canoane si Sfintelor Traditii (nu zadarnic scrise), nu are cum sa fie Botez, chiar daca se numeste botez, pentru ca nu este conform randuielilor neintamplatoare, ci scrise prin insuflarea Duhului Sfant. Deci, poate cineva, nefiind eretic, sa contrazica pe Duhul Sfant??? Nici pe Sfintii Parinti nimeni nu este vrednic sa-i judeca, nici macar Sinoadele actuale, mai ales ca Luminatzia Sfintilor Parinti nu a fost ajunsa nici macar pe jumatate de catre ierarhii actuali; sau, poate ma insel....
Deci, atata vreme cat intelepciunea Sfintilor Parinti nu a fost ajunsa, cum vor putea oamenii "cu viatza politica" (cum ii numeste Arhi. Iustin parvu), sa modifice Sfintele Randuieli pentru comoditate, mai cu seama ca nu suntem intr-un veac persecutat de nimeni, material vorbind.

(SCZ daca am lasat greseli in urma mea! Este ora 5:30 si sunt obosit foarte).
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07