Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 20.05.2008, 11:05:25
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai sa stii ca nu asta a spus par rafail si par sofronie ... ca daca ai fi ascultat serile filocalice ai fi vazut care era intelesul a ceea ce a zis el ... hai sati spun eu care a fost discutia si sa vezi tu insuti care era sensul cuvintelor lui ( lor ) ...
cativa credinciosi lau intrebat pe par rafail daca de acuma inainte mai este posibila pustnicia , intrebare la care el a raspuns : nu mai este poasibila pustnicia deoarece sau inmultit asa de mult pacatele incat nu mai suporta lumea asceza ... apoi a mai spus ca par sofronie spunea inca de pe vremea lui , ca , daca va mai veni si al treilea razboi mondial nu va mai fi posibila nu numai pustnicia ci chiar si canoanele si dogmele ... ori din aceste cuvinte se vede clar ca in BOR nu mai este posibila pustnicia dupa invatatura par sofronie si a lui rafail ... deci dupa al treilea raz mondial , daca ar fi sa ne luam dupa par sofronie , nar trebui sa mai fie dogme perfect ortodoxe nicaieri pe pamant ... EXACT ACESETA SUNT SI CUVINTELE PAR RAFAIL CITANDUL PE PAR SOFRONIE : NICAIERI PE PAMANT NU VOR MAI PUTEA FI DOGME ORTODOXE ... deci iata ce dovada clara despre erezia bor ... ascultati in serile filocalice si veti vedea ca nammintit cu absolut nimic :; exact asa se exprima : nicaieri pe pamant ... iar intrebarea era daca mai este posibila pustnicia oriunde pe pamant in bor , deci si raspunsul se referea tot la conceptia ereetica cum ca DE ACUMA NU MAI ESTE POSIBILA PUSTNICIA BA CHIAR ACUSA NU VOR MAI FI POSIBILE NICI DOGMELE ORIUNDE PE PAMANT ...
ori asta esteerezie clara ...
de aceea eu nam facut nici un rau ca am parasit o manastire eretica unde canoanele , Dumnezeu mie martor , nu mai insemnau nimic ...
si de ce atunci par rafael a tras in final concluzia , citez : daca pana acuma mantuirea a fost posibila in ortodoxie pe calea canoanelor si a traditiei , de acuma inainte ea va fi paradoxala , adica se va face in mod paradoxal , fara sa mai respecti nimic ... ca dupa al treilea raz mondial nu va mai fi posibila mantuirea asa cum au invatato sfontii parinti de pana la noi , de acuma se va face in mod paradoxal ...
  #762  
Vechi 20.05.2008, 11:58:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

uite una dintre documentele care arata ca biserica finlandei , in comun acord cu patriarhia ecumenica de la constantinopol , sarbatoreste pastele pe cal gregorian , inca din 1923 ; se gaseste la adresa

http://www.itrc-buc.ro/Data%20Pastelui.htm

cauta la capitolul 6 unde vei gasi urmatoarele :

" 6. Importante impulsuri la reforma la sfîrsitul secolului XIX

1897
Memoriu al unor cercuri astronomice catre papa, pentru a schimba metoda de calcul a Pastelui.

1902
Patriarhul Ecumenic Ioachim al III-lea al Constantinopolului abordeaza oficial problema unitatii datei Pastelui în toate Bisericile crestine si cere studii si luari de pozitie. Ecoul este slab.

1917/1918
Pe întreg teritoriul Uniunii Sovietice este introdus calendarul gregorian drept calendar civil, lucru care provoaca opozitia puternica a Bisericii Ortodoxe. Ramînerea Bisericii la calendarul iulian poate fi înteleasa ca protest împotriva bolsevicilor; aceasta are consecinte pîna azi!

1920
Enciclica a Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol catre toti crestinii lumii, care cheama la actiuni comune în multe domenii, printre care si cautarea unei date comune pentru sarbatoarea Pastelui.

1923
În luna mai are loc o prima revizuire comuna a calendarului bisericesc într-o conferinta panortodoxa (de ex. o îmbunatatire a calendarului iulian prin mici corecturi la regulile pentru stabilirea datei Pastelui si introducerea calendarului gregorian pentru sarbatorile sfintilor). Aceste schimbari, împotriva carora ridica obiectii multe manastiri si pustnici (mai ale pe sf. Munte Athos!) precum si cercuri conservatoare, dau nastere unei Biserici schismatice (asa numitii „crestini de stil vechi”).

În Grecia, guvernul introduce calendarul gregorian drept calendar civil si declanseaza astfel un conflict puternic între Biserica si stat.

Mica Biserica Ortodoxa a Finlandei hotareste, în consens cu Patriarhia Ecumenica, sa sarbatoreasca Pastele conform calendarului gregorian, pentru a putea celebra sarbatoarea împreuna cu Biserica Evanghelica a Finlandei (în Finlanda sunt ambele Biserici, oficial, Biserici nationale). Mitropolitul Ambrosius de Oulu declara în 1997, în Alep: „Experienta noastra în Finlanda ne face sa recunoastem darul calendarului comun ca vital pentru misiunea si marturia noastra într-o lume seculara. [...] Calendarul finlandez comun pentru toti crestinii este vital pentru viata cotidiana în anul bisericesc. [...] Valoarea sa deosebita se observa în special în în viata de familie, muti ortodocsi traind aici în casnicii mixte confesional.

deci iata ca biserica ortodoxa a finlandei serbeaza necanonic pastele pe cal gregorian , dupa care pastele a cazut de mai multe ori odata cu cu cel evreiesc in secolul trecut , si asta in acord comun cu patriarhia ecumenica ...
si asta , dupa cum a afirmat si mitropolitul ambrosius din finlanda , pe motiv ca pastele sa fie comenorat impreuna cu biserica evanghelica din finlanda ( secta !!!!!! ); ba mai mult , mai si recunoaste acel nefericit de mitropolit , ca in biserica lui exista fara nici o problema casatorii mixte intre ortodoxi si evanghelici ( vreau sa zic ca asta este o alta incalcare a canoanelor , caci aceste casatorii sunt absolut necanonice ) , pe care el nu numai ca lea dezlegat !!!!! , ba mai mult , pentru a le ajuta !!!! , a schimbat si data pastelui de pe cal iulian , cand se serbeaza de toata ortodoxia , pe cal gregorian , dupa care , cum am mai spus , pastele a cazut de mai multe ori in secolultreciut odata cu cel iudaic ( necanonic !!! ) ...
iata dovezi ....


citeste mai jos in acelasi studiu , si vei vedea la

Tabelul 2

Trecerea în revista a „Pastilor paradoxale” între 1900 si 2000



Se vorbeste despre Paste „paradoxale” atunci cînd data anuntata ciclic respectiv tabelar conform computus paschalis difera de cea care corespunde regulilor conciliului de la Niceea aplicate exact astronomic.



1900
15 aprilie (A)
22 aprilie (B)

1954
18 aprilie (A)
25 aprilie (B)

1903
12 aprilie (A)
19 aprilie (B)

1962
22 aprilie (A)
25 martie (B)

1923
1 aprilie (A)
8 aprilie (B)

1967
26 aprilie (A)
2 aprilie (B)

1924
20 aprilie (A)
23 martie (B)

1974
14 aprilie (A)
7 aprilie (B)

1927
17 aprilie (A)
24 aprilie (B)

2000
23 aprilie (A)
26 martie (B)

1943
25 aprilie (A)
28 martie (B)


A – Data Pastelui conform calculului gregorian.

B – Data Pastelui conform calculului astronomic (cu luarea în considerare a OEC).



Aceste date sunt de gasit la O. WHIMMER – H. MELZER, Lexikon der Namen der Heiligen , vol. 6, Innsbruck, 1988, 42.


si daca o sa mai cautati studii de astea cu privire la data pastelui veti mai gasi si altele care sa arate ca bis finlandei , in acord cu patr ecumenica , serbeaza pastele dupa cal gregorian , precum si faptul ca dupa acest cal pastele cade de multe ori odata cu cel iudaic ...
  #763  
Vechi 20.05.2008, 12:23:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca vreti o sa mai dau si alte dovezi despre bis finlandei s icare sa arate ca cal gregorian face pastele odata cu evreii de mai multe ori intro suta de ani ...
dar acuma nam timp ca maine am examen si tre sa invat ...
una mai spun , ca sunteti foarte naiv ,din punctul meu de vedere ( iertatima ) , daca va inchipuiti ca veti fi luat in vreun fel in seama de sinodul bor sau borusa sau de patr ecumenica ... ei stiu ce se petrece de multe zeci de ani , si sau impacat cu ideea ... dupa cum se vede ca asa propovaduiesc chiar si par cu viata sfanta din bor ( sa ma ierte par rafail , ca il vorbesc de rau ... ca si pe mine tot rafail ma cheama dupa rasoforie ) , deci sa stiti ca acuma politica din bor sa schimbat , nu mai este sfanta traditie ca pana in 1924 , ci acuma este ce vrea muschiul ecumenistilor ( si bineinteles al masonilor ) ...

acuma in bor este salvirea omului contemporan eretic , si nu slavirea lui Dumnezeu ...

sa dau cuvintele exacte ale par rafail sa le judecati si voi , daca naveti interesul sa ascultati serile filocalice :

“ O maica imbunatatita, Sebastiana, pe care Domnul a luat-o acum cativa ani, de prin regiunea Timisoarei, de pe undeva (…) spunea unui parinte pe care il cunosc eu: „Parinte, vremi ca astea n-am apucat. Am cunoscut razboiul, am cunoscut foamete, am cunoscut prigoane, dar vremi ca astea n-am mai vazut. Ieri – zice - mi-au trebuit patru ceasuri ca sa citesc un acatist.” Intelegeti putin de ce vi se duce mintea si nu ramane la rugaciune, in biserica sau in chilie? Da, suntem pacatosi, dar sa stiti ca nu e numai pacatul nostru. Sunt si alte lucruri pe care nu le putem dovedi, dar va spun asta ca marturie a unora mai batrani si care au cunoscut alte lumi. Deja si eu ma vad ca un martor al unei alte lumi pentru cei care astazi au 30 sau 20 de ani si mai putin. Iar parintele nostru ( Sofronie ) a fost si martor al lumii inainte de primul razboi mondial (…) si mi-a spus ca dupa aceea n-a mai fost niciodata acea pace de care isi amintea in tineretile lui, acea asezare a lumii care se simtea. Dupa primul fratricid mondial s-a ridicat harul de pe pamant si n-a mai venit. Dupa al doilea fratricid mondial a fost si mai rau si prin anii ‘70 ne zicea: „Daca va mai veni un razboi mondial credinta pe pamant va deveni cu neputinta“ ; asa cum mai multi au spus si aseara si azi: ispitele sunt mai cumplite azi. Nu numai mai cumplite, ci si mult mai subtiri, mai nebagate in seama. Crezi ca esti un credincios si te trezesti ca reactiile tale sunt reactiile necredinciosului. Credinta ta te falimenteaza, te tradeaza .Cand observam lucrurile astea e cazul sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu; dar as zice mai mult: e cazul sa ne bucuram . "

ceea ce am subliniat este erezie ...

si ascultati daca vreti serile filocalice unde par rafail vorbeste despre mantuirea paradoxala , care , dupa invatatura lui , a intrat in vigoare in secolul trecut , dupa cele doua razboaie mondiale ... erezii ... ce sai faci , astai treaba cu veacul nostru ... multi prooroci mincinosi vor aparea si pe multi vor insela ... tot par rafail mai invata ca din secolul trecut , nu mai trebuie ca biserica sa mai biruie lumea dupa exemplul Mantuitorului , caci acuma nu se mai poate ; cica este de ajuns ca a biruito Domnul pe vremea Lui , acuma nu mai este necesar , cica ... haha !!!!
  #764  
Vechi 20.05.2008, 12:38:44
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


dumneavoastra aveti dreptate cand spuneti ca si in secolul nostru si pana la sfarsitul lumii vor mai fi oameni placuti lui Dumnezeu , care sa traiasca canonic si dogmatic ortodox , dar acesti anu vor mai face parte din ceea ce , in mod oficial , se va numi biserica ortodoxa ...

iata si proorocii in sensul acesta :


PROFETIILE SF. AMBROZIE DE LA OPTINA (1821)
" Fiul meu , cunoaste aceasta ca in ultimele zile vremuri grele vor veni ; si asa cum apostolii au zis , datorita slabirii in pietate ( evlavie ) erezii si schisme vor aparea in Biserica ; si asa cum Sf. Parinti au prezis , apoi , pe tronurile ierarhice si in manastiri nu se vor gasi oameni experimentati in viata spirituala motiv pentru care ereziile se vor imprastia peste tot si vor insela pe multi . Dusmanul omului va actiona cu viclenie , si daca va putea va atrage si pe cei alesi la erezie . El nu va incepe prin a contrazice dogmele Sf. Treimi , divinitatea lui Iisus Hristos , ori virtutea Maicii Domnului , dar el va incepe sa distruga invataturile Sf. Parinti , invatand altfel decat Biserica . Viclenia vrajmasului si caile lui vor fi vazute numai de cei mai experimentati in viata spirituala . Ereticii vor lua puterea Bisericii peste tot , si vor alege slujitorii lor , si spiritualitatea va fi neglijata . Dar Domnul nu-si va parasi slujitorii fara protectie . In adevar , sarcina lor reala este de a persecuta pe adevaratii pastori si a insela ; in afara de asta , turma spirituala nu va putea fi capturata de eretici . De aceea , fiul meu , cand vei vedea Biserica batjocorind harul divin al invataturilor Sfintilor Parinti si al ordinii stabilite de Dumnezeu , cunoaste aceasta ca ereticii sunt deja prezenti . Fii deasemenea constient ca pentru un timp , ei poate isi vor ascunde diavolestile lor intentii , sau poate isi vor ascunde lupta impotriva lui Dumnezeu , ca sa poata reusi sa insela si a atrage pe cei neexperimentati . Ei vor persecuta pastorii si slujitorii lui Dumnezeu , pentru ca diavolul care conduce erezia nu poate sta in ordinea divina . Ca lupii imbracati in piele de oaie ei vor putea fi recunoscuti dupa firea lor ingamfata si laudaroasa , iubirea de placeri si de putere . Toti acestia vor fi tradatori , cauzand ura si rautate peste tot , si de aceea Domnul a spus ca pot fi recunoscuti usor dupa faptele lor . Slujitorii lui Dumnezeu sunt iubitori de aproapele , blanzi , smeriti si ascultatori de Biserica , respectand ordinea si traditia ei . In acel timp , calugarii vor indura mari persecutii din partea ereticilor si viata monahala va fi batjocorita . Viata monahala va saraci , numarul calugarilor va scadea . Cei care vor ramane vor indura violenta . Dusmania impotriva vietii monahale care doar va avea aparenta evlaviei , va atrage calugarii de partea lor promitandu-le protectia si bunurile lumesti (confort ) , dar amenintandu-i cu expulzarea ( din Biserica ) pe aceia care nu se vor supune . De la aceste amenintari , slabiciunea inimii va fi foarte chinuitoare . Daca vei trai sa vezi acele timpuri , bucura-te pentru ca atunci luptatorii fara nici o alta virtute vor primi cununi doar pentru ca vor ramane in lupta , conformandu-se cu lumea lui Dumnezeu . “ Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor , Eu voi voi marturisi pentru el inaintea Tatalui Meu ” . Teme-te de Dumnezeu fiul meu , si nu pierde aceste cununi ca sa nu fii aruncat de Hristos in intunericul de dinafara si eterna suferinta . Stai curajos in lupta , si daca este necesar , cu bucurie indura persecutiile si alte necazuri , doar pentru aceea ca Domnul va fi cu tine… si Sfintii Mucenici si toti Sfintii cu bucurie se vor vor uita la lupta ta . Dar , in acele zile , vai de calugarii legati de averi si bogatii si care , de dragul iubirii de confort , vor cadea de acord sa se subjuge ereticilor . Ei isi vor adormi constiinta spunand : ” noi salvam manastirile si Dumnezeu ne va ierta ” . Din nefericire si orbire , ei nu se gandesc deloc ca prin aceste adevarate erezii si eretici diavolul va intra in manastire si nu va mai fi o sfanta manastire ci doar o pereti din care harul se va departa pentru totdeauna . Dar Domnul este mai puternic decat diavolul , si nu-si va abandona slujitorii . Vor fi adevarati crestini pana la sfarsitul lumii , dar ei vor alege locurile singuratice si desertice . Nu te teme de necazuri , dar teme-te de periculoasele erezii , pentru care pleaca harul si ne separa de Hristos , atata timp cat Hristos ne-a poruncit sa consideram pe eretic ca pe un pagan si un vames . Si deci intareste-te pe tine fiul meu in harul lui Iisus Hristos . Cu bucurie grabeste-te sa marturisesti si sa induri suferinta ca un bun soldat al lui Iisus Hristis , caruia i s-a spus : ” Fii luptator pana la moarte si iti voi da cununa vietii ” .

PS : cititi si pe pag anterioara unde am dat dovezile care leati cerut
  #765  
Vechi 20.05.2008, 12:46:55
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

persecutia asta este deja in BOR instalata ... si ereticii sunt deja la puterea bis ortodoxe din toata lumea ... putini mai sunt aceia care isi mai dau seama de aceasta ...
oricum se observa o diferenta intre ceea ce spus par rafail si ceea ce a spus sfantul ambrozie ... pentru par rafail nu mai este posibila ortodoxia canonica si dogmatica nicaieri pe pamant , dar pentru sfantul ambrozie ea va ramane pe pamant pana la sfarsitul lumii , insa nu in cadrul bisericii oficiale ... ba chiar , spre sfarsit , ortodoxia nu va mai putea sa fie posibila decat in locuri izolate de civilizatia antihristica , caci va fi prigoana lui antihrist asupra crestinilor ...
pa pa ???
  #766  
Vechi 20.05.2008, 13:26:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si plecarea mea din manastire na fost deloc un pacat , pentru ca am plecat de fapt dintro bis schismatica , si asta invata si sfintii parinti ... in plus a fost si cu binecuvantarea staretului , care chiar daca facea chestiile necanonice pe care le facea ( fara sai para catusi de putin rau , ceea ce este pacat impotriva Duhului Sfant ) , totusi era un sinpatizant al BOSV , si le dadea dreptate in chestia ecumenismului si calendarului ... bineinteles , asta vorbeam numai intre noi , ca in mod oficial adopta si el politica oficiala ... deci cand iam spus de ce vreau sa plec , chiar daca avea absoluta nevoie de mine acolo ( caci cu mine sia ridicat si biserica si arhondaricul , si eu fiind singurul vietuitor din schitul acela inafara de el , mai avea nevoie in continuare ca samai faca niste constructii ) , totusi mia dat binecavantarea pentru ca stia ca am dreptate ... chiar asa a si spus : este de la Dumnezeu ce vrei sa faci si sati ajute Dumnezeu sa duci la bun sfarsit ceea ce tiai propus sa realizezi ... eu vreau sa imi fac o chilie pe undeva pe un munte si sa stau acolo ca si calugar , asta miam propus sa fac ... si am si binecavantarea , chiar si de la altii ( de exemplu de la parintele Proclu am mai luat binecuvantarea ca sa stau la liniste ) ...
si asta sa mai stii , ca daca un rasofor iese din manastire nu este pacat , ba chiar si daca se casatoreste nu este pacat , ci se considera ca a doua casatorie , si este perfect canonica ... dar bineinteles ca nu este cazul meu ... pe mine mau inteles si parinitii si colegii de la scoala ca nu vreau sa ma casatoresc si nu este nici o problema pentru asta ... si am sa realizez ceea ce miam propus sa fac cu ajutorul lui Dumnezeu ...
  #767  
Vechi 20.05.2008, 21:09:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te rog, explica-te, Emanuel, cum putea fi un schit cu doi vietuitori schismatic? Nu prea inteleg. ti-a spus staretul ceva ce te-a facut sa deduci ca nu se afla in ascultare fata de Sfintele Canoane?
  #768  
Vechi 20.05.2008, 22:09:05
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

d-le emanuel2007,deocamdata eu vad ca d-ta arunci acuze dar nu aduci probe.ori iin ortodoxie nu este piermis a acuzi pe cineva fara probe.
Potrivit can 19 Ancira si 18 Sf Vasile,daca un rasofor(un rasofor este stadiul 3 de ispitire inainte de depunerea voturilor pt monahism)paraseste manastirea si se casatoreste se face slujba ca si cum s-a cununa a doua oara,iar un rasofor iesit din manastire nu mai poate fi hirotonit ca preot!
D-le Emanuel2007,daca vrei sa vezi cum arat,cauta la adresa de mai jos,si vei vedea ca am postat un avatar acolo.Am incercat si aici dar nu am reusit pt ca habar nu am ce inseamna acele URL-uri.Va fac aceasta trimitere pt a vedea ca nu ma ascund dupa pseudonime.http://agora-crestina.myforum.ro/prezentare-vt11.html
ca fost rasofor ar fi trebuit sa stiti ca este necesar a proba ceea ce acuzati altfel sunteti vinovat ca acel acuzat si primiti aceasi pedepsa.(Canonic)
  #769  
Vechi 20.05.2008, 22:43:11
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Data serbari Pastelui se stabileste astfel:in prima duminica dupa prima luna plina dupa ischimerie(AU LUNA PLINA LA ISCHIMERIE),iar daca atunci cade si Pesah al iudeilor se amana pt duminica imediat urmatoare.
dupa cum stim la Niceea a fixat definitiv ischimeria pe 21martie.Stilistii insa au ischimeria pe 8 martie dar in calcule folosesc eronat tot 21 martie dar dupa calendarul lor ca data a ischimeriei.La stilisti cand soarele este la ischimeria de primavara este data de 8 martie
Anul acesta am avut ischimeria pe 21martie(8martiesv) luna plina in noaptea de21 spre 22 martie(8 spre 9 martiesv) iar pe 23martie(10martie sv)zi de duminica.Daca am fi respectat hotararile de la Niceea trebuia ca in aceasta duminica sa serbam Pastele.
Noi insa am serbat Pastele pe 27 aprilie adica dupa adoua luna plina de dupa ischimerie.A DOUA LUNA PLINA dupa ischimerie a fost in noaptea de 19spre20 aprilie(12spre13aprilie sv).
_________________
Sa stam drepti...!

Sus
Ce vreti sa spuneti prin asta?
Ca a gresit BOR cu calcularea datei Pastelui!?
  #770  
Vechi 20.05.2008, 23:03:50
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Vreau sa spun ca s-a schimbat de toata ortodoxia,fata de cele hotarate la Niceea,modul de a calcula data Pastelui.Si daca nu ma credeti mergeti la un observator astronomic si vedeti ca am dreptate.Si mai era o regula ca Alexandria sa arate data Pastelui.Si aceasta s-a schimbat.acum o arata Ierusalimul.vreau sa spun ca nimeni nu se sinchiseste de aceasta schimbare ci sta in ascultare de Bo autocefale,dar de aducerea ischimeriei acolo unde au pus-o Sf Parinti,se face confuzie (intentionata sau din nestiinta)de dogma si unii ies din ascultarea canonica,adica au doua unitati de masura!Pt ca data pastelui anul acesta nu s-a mai calculat (SI de nou si de vechi)dupa toate regulile niceene!Iar asta nu este considerata abatere de la dogma.vreau sa mai spun ca sunt atatia denaturatori de canoane incat bietul crestin este tahuit de atata minciuna.Si vreau sa mai spun ca aici nu se prea urmareste de unii adevarul ci prozelitismul chiar impotriva evidentei canonice.Si mai vreau sa spun ce am mai spus daca ne credem crestin sa aducem probe canonice nu barfa ca precupetele.si mai vreau sa spun ca eu consider un forum un spatiu unde fiecare putem afla cate ceva interesant daca chiar dorim sa ne cunoastem real!Data pastelui nu este gresita in raport cu modificare regulei pascale,dar in raport cu regulile niceene au gresit toate Bo,inclusivBOSV.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07