Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2011, 19:22:07
cristian98 cristian98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Sf Proscomidie

Buna ziua am o intrebare sunt un baiat de 13 ani si vreau sa ma fac preot
Acasa mi-am instituit ca sa spun asa o ''Sf Masa'' am pus pe ea niste icoane o cruce, Biblia,un Antimis facut de mine si nu in ultimul rand un dosar cu sf liturghie cum se face la bisrica fix cu rugaciunile respective tot tot.
Faza este ca nu stiu daca este pacat sa citesc din acel dosar in fata mesei mele si sa fac ca un fel de practica.
Ce credeti, este pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2011, 19:28:20
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian98 Vezi mesajul
Buna ziua am o intrebare sunt un baiat de 13 ani si vreau sa ma fac preot
Acasa mi-am instituit ca sa spun asa o ''Sf Masa'' am pus pe ea niste icoane o cruce, Biblia,un Antimis facut de mine si nu in ultimul rand un dosar cu sf liturghie cum se face la bisrica fix cu rugaciunile respective tot tot.
Faza este ca nu stiu daca este pacat sa citesc din acel dosar in fata mesei mele si sa fac ca un fel de practica.
Ce credeti, este pacat?
nu te juca!daca vrei sa te faci preot cauta un duhovnic si fa ascultare de acela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2011, 19:32:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian98 Vezi mesajul
Buna ziua am o intrebare sunt un baiat de 13 ani si vreau sa ma fac preot
Acasa mi-am instituit ca sa spun asa o ''Sf Masa'' am pus pe ea niste icoane o cruce, Biblia,un Antimis facut de mine si nu in ultimul rand un dosar cu sf liturghie cum se face la bisrica fix cu rugaciunile respective tot tot.
Faza este ca nu stiu daca este pacat sa citesc din acel dosar in fata mesei mele si sa fac ca un fel de practica.
Ce credeti, este pacat?
Inceteaza neaparat cu asemenea placeri si idei si prezinta-te urgent la duhovnicul tau marturisindu-i cu lux de amanunte aceste placeri ale tale . Daca voiesti sa te faci preot inseamna ca deja ai un duhovnic, ca deja sti cite ceva despre ortodoxie , mai ales ca din clsa I la scoala se invata disciplina Religie.
Pina la preotie mai sunt multe etape pregatitoare pe care va trebui sa le treci cu bine . Dar toate la timpul lor !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2011, 19:44:03
cristian98 cristian98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Sf Proscomidie

Este chiar bine deoarece chiar maine dimineata merg la spovedit dar am o intrebare este pacat?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2011, 19:54:16
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian98 Vezi mesajul
Este chiar bine deoarece chiar maine dimineata merg la spovedit dar am o intrebare este pacat?
eu cred ca este dar raspunsul o sa ti-l dea duhovnicul tau.sa nu ascunzi nimic la sf spovedanie
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2011, 08:07:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian98 Vezi mesajul
Buna ziua am o intrebare sunt un baiat de 13 ani si vreau sa ma fac preot
Acasa mi-am instituit ca sa spun asa o ''Sf Masa'' am pus pe ea niste icoane o cruce, Biblia,un Antimis facut de mine si nu in ultimul rand un dosar cu sf liturghie cum se face la bisrica fix cu rugaciunile respective tot tot.
Faza este ca nu stiu daca este pacat sa citesc din acel dosar in fata mesei mele si sa fac ca un fel de practica.
Ce credeti, este pacat?
Frate mai mic, ce spui aici nu e de loc păcat. E un lucru foarte bun să vrei să Îl slujești pe Domnul în modul cel mai deplin, făcându-te preot. El îi cheamă pe cei aleși de El, șoptindu-i fiecăruia: "Urmează-Mă!". O dorință ardentă de a fi preot poate fi un semn al unei asemenea chemări.

Se înțelege că nu poți fi un bun preot fără o bună pregătire. Așa cum nu poți ajunge cântăreț de operă fără a repeta, mai întâi, ariile, nu poți nici să faci slujbe decât simulându-le, mai întâi, în cadrul pregătirii preoților.

Pe de altă parte, astfel de lucruri se fac sub îndrumare. Cred că ești de acord cu mine că poți să cânți cât vrei aria lui Germont în baie, niciodată n-ai să o cânți cum trebuie pe scenă dacă nu ai să înveți să cânți sub îndrumarea unui profesor de muzică. De asemenea, e de așteptat ca profesorul să îți ceară, înainte de a trece la aria lui Germont, să te antrenezi în niște lucruri pregătitoare și foarte de folos cântatului, chiar dacă par un pic mai aride, așa cum ar fi solfegiul, bunăoară. Tu, de fapt, nu vrei solfegiu, ci vrei să cânți propriu-zis: totuși, ca să ajungi un bun cântăreț, trebuie mai întâi să solfegiezi cum trebuie.

Cu atât mai mult sunt adevărate aceste lucruri în ceea ce privește pregătirea unui viitor preot. Solfegiul tău este rugăciunea: tu repeți zilnic ? Te rogi tu lui Isus, ca unui prieten perfect care te cheamă să Îl urmezi ? Îi arăți tu cât de mult Îl prețuiești, ascultându-L și căutând să fii asemenea Lui ?

Dacă da, trebuie să știi că și El a fost preot. Ba chiar a fost Preotul Absolut, săvârșind Sf Jertfă asupra Lui Însuși, astfel încât toți cei care își spun "preoți ai lui Isus" sunt astfel întrucât preoția lor este secundară preoției Lui. Ei nu fac alceva decât să repete și să recapituleze ceea ce El a făcut și le-a poruncit să se facă.

De asemenea, trebuie să știi că, pe cât de adevărat este că Isus a fost preot, ba chiar culmea preoției, pe atât de adevărat este El nu a ajuns la asemenea culme la 13 ani. Ce făcea Isus la 13 ani ? Ne lămurește Sf Evanghelie după Luca, în capitolul al 2-lea, versetul 52: Și Iisus sporea cu înțelepciunea și cu vârsta și cu harul la Dumnezeu și la oameni. Tot așa trebuie să faci și tu, fiindcă nu există altă cale de a fi creștin decât aceea de a-L imita pe El.

Citind un pic mai sus, vedem că El nu se antrena ca să facă Sf Jertfă, în schimb se antrena ca să predice oamenilor. Tu de ce nu faci asta, ci ai trecut direct la antrenamentul Sfintei Jertfe ? Ia fă ceea ce făcea Isus la 12 ani: ia Evanghelia Zilei și, pe marginea ei, pregătește o predică pe care să o spui oamenilor din biserica în care ai să fii preot. Găsești Evanghlia Zilei în multe locuri pe Net, de exemplu aici: http://www.ziarullumina.ro/dosar.php...ghelia%20zilei. Ca să vezi potriveală, iată Evanghelia de azi: "Și plecând Iisus de acolo, a văzut un om care ședea la vamă, cu numele Matei, și i-a zis acestuia: "Vino după Mine". Și sculându-se, a mers după El. "

Deci, întrebarea ta, dacă este sau nu păcat să vrei să fii preot simulând Sf Liturghie, se reduce la întrebarea: "este sau nu păcat să vrei să ari ogorul punând carul înaintea boilor ?" Eu cred că ai acum elemente ca să îți răspunzi singur.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2011, 14:11:38
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Frate mai mic, ce spui aici nu e de loc păcat. E un lucru foarte bun să vrei să Îl slujești pe Domnul în modul cel mai deplin, făcându-te preot. El îi cheamă pe cei aleși de El, șoptindu-i fiecăruia: "Urmează-Mă!". O dorință ardentă de a fi preot poate fi un semn al unei asemenea chemări.

Se înțelege că nu poți fi un bun preot fără o bună pregătire. Așa cum nu poți ajunge cântăreț de operă fără a repeta, mai întâi, ariile, nu poți nici să faci slujbe decât simulându-le, mai întâi, în cadrul pregătirii preoților.

Pe de altă parte, astfel de lucruri se fac sub îndrumare. Cred că ești de acord cu mine că poți să cânți cât vrei aria lui Germont în baie, niciodată n-ai să o cânți cum trebuie pe scenă dacă nu ai să înveți să cânți sub îndrumarea unui profesor de muzică. De asemenea, e de așteptat ca profesorul să îți ceară, înainte de a trece la aria lui Germont, să te antrenezi în niște lucruri pregătitoare și foarte de folos cântatului, chiar dacă par un pic mai aride, așa cum ar fi solfegiul, bunăoară. Tu, de fapt, nu vrei solfegiu, ci vrei să cânți propriu-zis: totuși, ca să ajungi un bun cântăreț, trebuie mai întâi să solfegiezi cum trebuie.

Cu atât mai mult sunt adevărate aceste lucruri în ceea ce privește pregătirea unui viitor preot. Solfegiul tău este rugăciunea: tu repeți zilnic ? Te rogi tu lui Isus, ca unui prieten perfect care te cheamă să Îl urmezi ? Îi arăți tu cât de mult Îl prețuiești, ascultându-L și căutând să fii asemenea Lui ?

Dacă da, trebuie să știi că și El a fost preot. Ba chiar a fost Preotul Absolut, săvârșind Sf Jertfă asupra Lui Însuși, astfel încât toți cei care își spun "preoți ai lui Isus" sunt astfel întrucât preoția lor este secundară preoției Lui. Ei nu fac alceva decât să repete și să recapituleze ceea ce El a făcut și le-a poruncit să se facă.

De asemenea, trebuie să știi că, pe cât de adevărat este că Isus a fost preot, ba chiar culmea preoției, pe atât de adevărat este El nu a ajuns la asemenea culme la 13 ani. Ce făcea Isus la 13 ani ? Ne lămurește Sf Evanghelie după Luca, în capitolul al 2-lea, versetul 52: Și Iisus sporea cu înțelepciunea și cu vârsta și cu harul la Dumnezeu și la oameni. Tot așa trebuie să faci și tu, fiindcă nu există altă cale de a fi creștin decât aceea de a-L imita pe El.

Citind un pic mai sus, vedem că El nu se antrena ca să facă Sf Jertfă, în schimb se antrena ca să predice oamenilor. Tu de ce nu faci asta, ci ai trecut direct la antrenamentul Sfintei Jertfe ? Ia fă ceea ce făcea Isus la 12 ani: ia Evanghelia Zilei și, pe marginea ei, pregătește o predică pe care să o spui oamenilor din biserica în care ai să fii preot. Găsești Evanghlia Zilei în multe locuri pe Net, de exemplu aici: http://www.ziarullumina.ro/dosar.php...ghelia%20zilei. Ca să vezi potriveală, iată Evanghelia de azi: "Și plecând Iisus de acolo, a văzut un om care ședea la vamă, cu numele Matei, și i-a zis acestuia: "Vino după Mine". Și sculându-se, a mers după El. "

Deci, întrebarea ta, dacă este sau nu păcat să vrei să fii preot simulând Sf Liturghie, se reduce la întrebarea: "este sau nu păcat să vrei să ari ogorul punând carul înaintea boilor ?" Eu cred că ai acum elemente ca să îți răspunzi singur.
crezi tu ca nu este pacat
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2011, 23:22:58
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Am citit undeva o isorioară în care se povestea că niște copii s-au jucat de-a preotul și Altarul, dar cu toată seriozitatea și credința lor sinceră. În momentul Sfintei Jertfe s-a coborât foc din cer și a ars Altarul improvizat de ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2011, 20:53:14
cristian98 cristian98 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Sf Proscomidie

Sa va spun o poveste cu mine deci eu cu un prieten care vrem sa dam la teologie ce ne gandeam noi, hai sa facem sf proscomidie sa incercam si noi deoarece el avea acasa potiri sf disc etc fiindca tatal sau era preot
Eu am cumparat prescuri si vin si a doua zi mama mea pe care ii multumesc ca a facut un lucru minunat s-a dus la biserica si a intrebat pe preot daca eu am voie sa fac asa ceva
Nu trebui sa va mai spun ce a zis preotu fiindca va dati voi seama
Dar cu intamplarea accea numele de Sf Proscomidie mi-a ramas inscriptionat in cap si de asta eu am pus titlul la acest subiect Sf Proscomidie dar defapt vroiam sa pun Sf Liturghie
Intrebarea mea care este ?
Am voie sa citesc din liturghier?

Scuzati daca am mai facut greseli de ortografie deoarece am scris repede
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2011, 18:12:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian98 Vezi mesajul
Intrebarea mea care este ?
Am voie sa citesc din Liturghier?
Ai terminat restul cartilor duhovnicesti ?!
Ai invatat pe de rost Ceaslovul si vrei altceva ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde