Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.03.2012, 17:31:58
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Desi este posibil sa apara pareri sceptice citind randurile de mai jos, o sa scriu si eu ceea ce consider a fi o minune a Sf. Nectarie.
Am avut de facut lucrarea de disertatie, si desi am inceput sa lucrez la ea din noiembrie, pur si simplu apareau momente in care efectiv nu reuseam sa lucrez la ea desi voiam acest lucru (pur si simplu, faceam ceva si se dovedea dupa aceea a fi gresit). In aceste conditii, am ajuns aproape de data la care trebuia predata lucrarea (3-5 februarie si 6-8 sustinerea) si nu facusem decat putin mai mult de jumatate din lucrare. Si aici apare ceea ce as putea zice, minunea, fiindca m-am rugat Sfantului sa-mi ajute sa termin lucrarea si la 2 zile dupa aceea s-a prelungit termenul de predare pana la 15 februarie, si sustinerea pe 23-24 februarie. Mai apoi cu fiecare zi cresteau si pretentiile profesorului indrumator, si de unde pana atunci spunea ca trebuie sa se regaseasca in cuprinsul lucrarii doar anumite capitole, mai apoi a spus ca mai trebuie incluse inca doua (la care era foarte mult de lucru, in acest moment primind ajutor nesperat de la un coleg cu care nu mai vorbisem de mult timp). Insa, cu ajutorul lui Dumnezeu, a Sfantului Nectarie si al Maicii Domnului (si Dumnezeu mai stie al cui), am reusit sa trec cu bine si de acest examen
Nadajduiesc sa-mi ajute sa gasesc si un loc de munca, ca pana acum...am ramas doar cu depunerea CV-urilor...
Doamne ajuta!
Nu este nimic sceptic si nici deplasat in ajutorul primit de tine de la Sf.Nectarie, cel putin nu pentru cei care cred in Dumnezeu si sfintii lui si in Maica Domnului. Si eu am fost ajutat de foarte multe ori de catre Sfantul Nectarie, mi-a fost alaturi la multe examene si in multe situatii limita din viata mea de zi cu zi. Un ultim ajutor primit de la Sfantul Nectarie si Sfantul Efrem cel Nou a fost la in sesiunea de iarna de anul acesta cand am avut de sustinut un proiect practic, pe calculator si nu stiam nimic. Atunci am inchis ochii si m-am rugat Sfantului Nectarie si Sfantului Efrem cel Nou (nu stiu daca ai auzit de el, dar este un sfant grabnic ajutator, de fapt toti sfintii ajuta, care ii ajuta pe cei aflati in procese, necazuri, boli, pe cei care vor sa se casatoreasca, pe cei care isi cauta un loc de munca, pe femeile care nu pot avea copii, pe cei bolnavi de diabet, cancer si multe altele) si am luat nota 8. Acum si eu sunt aceeasi situatie ca si a ta si anume depun cv-uri si sper sa imi gasesc un loc de munca cu ajutorul lui Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.04.2012, 02:17:35
eastern eastern is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2012
Mesaje: 1
Implicit Minune Sf Nectarie

Buna ziua,
Va indemn sa va rugati cu incredere acestui mare sfant, si sa va puneti toata increderea in el ca nu veti fi lasati singuri si neajutati. Eu nu auzisem niciodata de sf Nectarie, si de asta cu atat mai mare este minunea. Eram suparat ca de 1 an si ceva nu gaseam de lucru, banii pe care i-am avut erau pe terminate si pe langa toate astea am si rate de 500 euro pe luna(apartament si masina). Intr-o zi a venit o cunostinta apropiata care este si preot si mi-a zis: 'vrei sa-ti gasesti de lucru intr-o luna?' Eu i-am raspuns nedumerit ca da, doar stia ca imi caut de lucru de 1 an. Si mi-a zis sa fac 40 de zile acatistul Sf Mina si voi avea negresit de lucru. La inceput am fost indoielnic, dar dupa cateva zile am inceput sa fac acatistul Sf Mina. In ziua 38 m-a sunat un prieten si mi-a zis ca si-a gasit ceva de lucru si ca ar mai avea nevoie de oameni. Dupa ce am terminat acatistul Sf Mina, stiind ca interviurile ce vor urma vor fi grele, in mod deosebit unul, am inceput acatistul Sf Nectarie. Pana atunci eram nervos, agitat, imi faceam diferite scenarii in minte, dar dupa 2 saptamani de acatiste(in fiecare zi, o data pe zi) am trecut toate interviurile cu brio(parca mult prea usor) si acum va scriu cu drag din America. Nimic nu este imposibil lui Dumnezeu, trebuie doar sa crezi si sa te rogi!! Paste fericit si Dumnezeu sa ne binecuvanteze!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.04.2012, 12:56:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eastern Vezi mesajul
Buna ziua,
Va indemn sa va rugati cu incredere acestui mare sfant, si sa va puneti toata increderea in el ca nu veti fi lasati singuri si neajutati. Eu nu auzisem niciodata de sf Nectarie, si de asta cu atat mai mare este minunea. Eram suparat ca de 1 an si ceva nu gaseam de lucru, banii pe care i-am avut erau pe terminate si pe langa toate astea am si rate de 500 euro pe luna(apartament si masina). Intr-o zi a venit o cunostinta apropiata care este si preot si mi-a zis: 'vrei sa-ti gasesti de lucru intr-o luna?' Eu i-am raspuns nedumerit ca da, doar stia ca imi caut de lucru de 1 an. Si mi-a zis sa fac 40 de zile acatistul Sf Mina si voi avea negresit de lucru. La inceput am fost indoielnic, dar dupa cateva zile am inceput sa fac acatistul Sf Mina. In ziua 38 m-a sunat un prieten si mi-a zis ca si-a gasit ceva de lucru si ca ar mai avea nevoie de oameni. Dupa ce am terminat acatistul Sf Mina, stiind ca interviurile ce vor urma vor fi grele, in mod deosebit unul, am inceput acatistul Sf Nectarie. Pana atunci eram nervos, agitat, imi faceam diferite scenarii in minte, dar dupa 2 saptamani de acatiste(in fiecare zi, o data pe zi) am trecut toate interviurile cu brio(parca mult prea usor) si acum va scriu cu drag din America. Nimic nu este imposibil lui Dumnezeu, trebuie doar sa crezi si sa te rogi!! Paste fericit si Dumnezeu sa ne binecuvanteze!
Succes dragule in noul job si poate imi spui pe privat pe unde esti eu stiu poate esti pe aici pe linga mine. Apropo si eu am primit ajutor de la Sf Mina iar Sf Nectarie este Sfantul meu drag.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 09.04.2012, 16:03:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eastern Vezi mesajul
Paste fericit si Dumnezeu sa ne binecuvanteze!
Sa-ti ajute Dumnezeu! Nu uita sa multumesti!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.04.2012, 14:43:23
elenadaniela elenadaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 6
Implicit Ajutorul Sf.Nectarie

Multumesc Sf.Nectarie, Maicii Domnului, Parintelui Arsenie si bunului Dumnezeu pt. ajutorul pe care-l primesc eu si familia mea mereu in toate situatiile , pt.luminarea mintilor noastre si pacea care ne-o aduce.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.05.2012, 18:53:54
louisviton louisviton is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 1
Implicit Credeti in Sfantul Nectarie !

Vroiam sa ma alatur si eu voua si sa intaresc cele spuse despre minunile pe care le face Sf Nectarie.Sfantul Nectarie a intrat in viata mea saptamana trecuta.L-am cunoscut de pe internet si am citit despre viata lui,despre marturisirile credinciosilor ce au primit ajutor de la el.
Ma aflu in Germania,imi gasisem un job si asteptam sa mi vina raspunsul cu dreptul de munca.
Aveti cuvantul meu,ca in 3 zile din momentul in care am incept sa citesc acatistul Sfantului,am primit raspuns pozitiv.
Este atat de bun acest Sfant.Dragostea lui fata de oameni este nemarginita.Este grabnic folositor.
Mutumesc Tatalui meu din Ceruri,Maicutei Domnului,Sf Nectarie si tuturor Sfintilor pentru ajutorul primit.
Nu m-a lasat Dumnezeu la greu nici de data asta.
Aveti nadejde la Sfantul Nectarie!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 31.05.2012, 03:41:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Minunat esti tu Doamne cu toti sfintii tai.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.07.2012, 11:50:48
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie!

Pentru a le multumi tuturor sfintilor (intr-un cuvant lui Dumnezeu si Maicii Lui) pe acest forum ar trebui ca fiecare sfant sa aibe pagina lui proprie. Sunt o pacatoasa si o nerecunoscatoare. Dupa o sesiune cu examene grele,solicitante si stresante, dupa despartirea de fostul meu prieten, lipsa unui loc de munca si alte lucruri urate din viata mea durerea sufleteasca si-a pus amprenta asupra mea si am facut o depresie incat nu ma puteam ridica din pat. Traiam cu o durere pe care o simteam mereu in piept si imi apasa pe suflet. Nici putere sa mai citesc dintr-o carte de rugaciuni sau vreun acatist nu mai aveam. Plangeam (fara ca familia mea sa ma vada) si ii rugam pe Sfantul Nectarie, Maica Domnului sa faca ceva si sa se intample si cu mine ceva. Rugaciunile mi-au fost ascultate, de 2 zile mi-am gasit un loc de munca. Nu este un loc de munca sigur in sensul ca salariul este mic, sunt pontata cu ore mai putine decat cele pe care le muncesc insa.....este un inceput si pentru asta vreau sa ii multumesc lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sf.Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sf.Paraschiva, Sf.Nicolaie, Sf.Mina, Sf. Spiridon, Sf.Xenia de Sankt Petersburg, Sf. Arhangheli Mihaiil si Gavriil si tuturor sfintilor. Sunt o nerecunoscatoare pentru ca am uitat sa multumesc. Consider ca nimic nu este intamplator si nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu, de accea sunt multumita si de acest loc de munca indiferent de felul lui de a fi. Multumirea mea sufleteasca este ca imi voi putea ajuta parintii. Stiu ca nu voi putea sa ii ajut cu mult insa si o singura factura daca am sa o platesc din banii mei voi fi multumita sufleteste ca e platita de mine. De fapt nu de mine........de Sfantul Nectarie!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.07.2012, 23:48:52
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Pentru a le multumi tuturor sfintilor (intr-un cuvant lui Dumnezeu si Maicii Lui) pe acest forum ar trebui ca fiecare sfant sa aibe pagina lui proprie. Sunt o pacatoasa si o nerecunoscatoare. Dupa o sesiune cu examene grele,solicitante si stresante, dupa despartirea de fostul meu prieten, lipsa unui loc de munca si alte lucruri urate din viata mea durerea sufleteasca si-a pus amprenta asupra mea si am facut o depresie incat nu ma puteam ridica din pat. Traiam cu o durere pe care o simteam mereu in piept si imi apasa pe suflet. Nici putere sa mai citesc dintr-o carte de rugaciuni sau vreun acatist nu mai aveam. Plangeam (fara ca familia mea sa ma vada) si ii rugam pe Sfantul Nectarie, Maica Domnului sa faca ceva si sa se intample si cu mine ceva. Rugaciunile mi-au fost ascultate, de 2 zile mi-am gasit un loc de munca. Nu este un loc de munca sigur in sensul ca salariul este mic, sunt pontata cu ore mai putine decat cele pe care le muncesc insa.....este un inceput si pentru asta vreau sa ii multumesc lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sf.Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sf.Paraschiva, Sf.Nicolaie, Sf.Mina, Sf. Spiridon, Sf.Xenia de Sankt Petersburg, Sf. Arhangheli Mihaiil si Gavriil si tuturor sfintilor. Sunt o nerecunoscatoare pentru ca am uitat sa multumesc. Consider ca nimic nu este intamplator si nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu, de accea sunt multumita si de acest loc de munca indiferent de felul lui de a fi. Multumirea mea sufleteasca este ca imi voi putea ajuta parintii. Stiu ca nu voi putea sa ii ajut cu mult insa si o singura factura daca am sa o platesc din banii mei voi fi multumita sufleteste ca e platita de mine. De fapt nu de mine........de Sfantul Nectarie!!!
vasilik esti printre putinele persoane care mai scriu pe aceste threaduri...... nu stiu de ce oamenii nu mai marturisesc minunile pe care le traiesc zi de zi.... si eu vreau sa ii multumesc Sfantului Nectarie pentru ajutorul pe care mi l-a dat in gasirea unui loc de munca... nu este mult dar totusi este mai bine decat deloc...... si pentru ajutorul oferit pentru a face o persoana draga sa se lase de fumat... asta e o adevarata minune... desigur au contribuit si alti sfinti, si parintele Arsenie Boca!!! sa nu deznadajduiesti orice ar fi.... sa nu uiti ca cu cat te rogi mai mult si cu cat ai mai multa nadejde, vei avea mai multe ispite de la diavol.... Dumnezeu te incearca...... sa nu dai curs depresiei sau altor ganduri rele.... cand ai stari din astea sa citesti psalmul 90 si daca lucrurile se precipita sa citesti psalmul 118.... astea le stiu de la un calugar foarte bun.... acesti psalmi reprezinta lupta cu noi insine.... o sa te ajute enorm.... multumesc mult... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.07.2012, 10:36:54
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
vasilik esti printre putinele persoane care mai scriu pe aceste threaduri...... nu stiu de ce oamenii nu mai marturisesc minunile pe care le traiesc zi de zi.... si eu vreau sa ii multumesc Sfantului Nectarie pentru ajutorul pe care mi l-a dat in gasirea unui loc de munca... nu este mult dar totusi este mai bine decat deloc...... si pentru ajutorul oferit pentru a face o persoana draga sa se lase de fumat... asta e o adevarata minune... desigur au contribuit si alti sfinti, si parintele Arsenie Boca!!! sa nu deznadajduiesti orice ar fi.... sa nu uiti ca cu cat te rogi mai mult si cu cat ai mai multa nadejde, vei avea mai multe ispite de la diavol.... Dumnezeu te incearca...... sa nu dai curs depresiei sau altor ganduri rele.... cand ai stari din astea sa citesti psalmul 90 si daca lucrurile se precipita sa citesti psalmul 118.... astea le stiu de la un calugar foarte bun.... acesti psalmi reprezinta lupta cu noi insine.... o sa te ajute enorm.... multumesc mult... Doamne ajuta!!!
Nu stiam ca psalmul 90 si 118 sunt pentru deznadejde, tristete, ganduri rele. Ai facut un foarte mare bine ca mi-ai spus. Cat despre Parintele Arsenie Boca, este un parinte de care am prin tare drag fara sa il intalnesc vreodata si fara sa ma fi dus la mormantul lui. Insa am o intrebare, avem voie sa ne rugam lui daca nu este canonizat?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 12:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33