Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2009, 11:39:03
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Experienta personala

Cu mult timp in urma spuneam rugaciuni inainte de culcare si la trezire intr-un mod mecanic, fara sa simt nimic deosebit, de parca din obligatie, sa imi mearga bine.Apoi, la un moment dat, m-am gandit ce ar fi daca m-as concentra asupra semnificatiei fiecarui vers in parte si sa incerc sa "simt" ceea ce zic.Asta a avut ca efect o stare de calm al mintii si de stare de spirit pozitiva.Dar de la un timp incoace nu mai simt nimic, nu pot sa "simt" ceea ce zic, si ieri chiar m-am oprit la mijlocul rugaciunii "Tatal nostru" si mi-am dat seama ca de fapt nu ma rugam.
Repetam mecanic o formula consacrata, ale carei sectiuni nici macar nu ma reprezentau."Asa cum iertam noi gresitilor nostri"??Mda, la cat de mult iert eu, m-ar aduce direct in iad.Si in cea cu ingerasul zicem "Eu sunt mic, tu fa-ma mare", mare insemnand ce?Mare fizic, ca Michael Jordan, mare in functie, mare dpdv spiritual?Asa ca m-am oprit si am spus ce simteam, si cu asta basta.Ce credeti?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru vizite de studiu finantate, schimburi de experienta in strainatate cred_cu_adevarat Generalitati 0 30.08.2012 20:44:06
Cercetare personala Arlequin Generalitati 9 04.04.2009 13:27:30
Un sfat de la cei cu experienta blueflower Generalitati 1 23.01.2009 19:24:06
o problema personala Violeta Stiri, actualitati, anunturi 13 30.01.2007 13:35:02
O experienta Laurentiu Generalitati 1 20.09.2006 20:17:22