Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.11.2013, 23:39:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil nu stii, dar preotul ii astupa nasul si gura (cred ca si urechile), orice preot are cursuri in care invata special sa faca asta.
http://www.realitatea.net/fiica-elen...i_1328940.html

Nu mi se pare ca in acest caz se stupa nasucul copilului... Cum asa?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.12.2013, 09:57:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate ar trebui mai degraba sa ne intrebam daca acela a fost un botez valid, facut prin scufundare.
Se vede clar ca partea de sus a capului si putin spate nu au fost sub apa., botez clar suplimentat prin stropire.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.12.2013, 13:11:58
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Imi pare rau dar si botezul nepotelei mele va fi facut tot prin stropire, la catolici.
Am sa fiu "martora" nici nu stiu bine ce semnificatie are chestia asta..daca eram catolica puteam sa fiu nasa.
De fapt am impresia ca boteaza mama, adica sora mea...ea tine copilul, copilul nu se schimba, lucrurile au fost luate dupa alegerea parintilor, desi as fi avut alte optiuni. Si in plus mai sunt si "martora" la asa "botez"
unele lucruri nu le putem schimba.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.12.2013, 13:40:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Imi pare rau dar si botezul nepotelei mele va fi facut tot prin stropire, la catolici.
Am sa fiu "martora" nici nu stiu bine ce semnificatie are chestia asta..daca eram catolica puteam sa fiu nasa.
De fapt am impresia ca boteaza mama, adica sora mea...ea tine copilul, copilul nu se schimba, lucrurile au fost luate dupa alegerea parintilor, desi as fi avut alte optiuni. Si in plus mai sunt si "martora" la asa "botez"
unele lucruri nu le putem schimba.
Important e felul in care vei ajuta la educatia crestina a copilei. Educatie ortodoxa, evident.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.12.2013, 13:49:21
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Important e felul in care vei ajuta la educatia crestina a copilei. Educatie ortodoxa, evident.
nepoata mea nu va fi crescuta cu educatie crestin-ortodoxa...va creste in Olanda.
Si botezul este tot acolo...
nu stiu in ce masura am sa ajut la educatie...intr-o clasa jumatate de musulmani, multi atei, fara educatie religioasa...educatia ortodoxa din Romania i se va parea o alta alternativa...sper doar sa aiba inima buna...daca va fi un copil bun va avea grija Dumnezeu sa inteleaga.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.12.2013, 14:03:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
nepoata mea nu va fi crescuta cu educatie crestin-ortodoxa...va creste in Olanda.
Si botezul este tot acolo...
nu stiu in ce masura am sa ajut la educatie...intr-o clasa jumatate de musulmani, multi atei, fara educatie religioasa...educatia ortodoxa din Romania i se va parea o alta alternativa...sper doar sa aiba inima buna...daca va fi un copil bun va avea grija Dumnezeu sa inteleaga.
Cam grea situatie. Dar mama nu e ortodoxa? Tara nu conteaza, credinta mamei, da! Sunt crestini si in tarile musulmane si cu atat mai mult in Europa.
S-o intareasca Dumnezeu pe mama copilei, ca sa poata sa-si creasca copilul in asa fel, incat sa poata face fata incercarilor vietii, sa-si iubeasca parintii si pe Dumnezeu. Pentru asta te poti ruga, in felul acesta contribuind la binele copilului.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.12.2013, 15:00:56
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil nu stii, dar preotul ii astupa nasul si gura (cred ca si urechile), orice preot are cursuri in care invata special sa faca asta.
Asta s-o crezi tu.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.12.2013, 15:07:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aha!
Ai lipsit de la cursuri părinte, carevasăzică. Ai?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.12.2013, 15:15:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aha!
Ai lipsit de la cursuri părinte, carevasăzică. Ai?
Pai da. Trebuie sa imi fie rusine si sa stau la colt.

Last edited by mihai07; 01.12.2013 at 15:18:26.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.12.2013, 15:19:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei nu, mai e timp.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botezul prin afundare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 12:24:21
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27