Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.11.2016, 15:14:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Au. Mai ales fata de tine si de nazdravaniile teologice pe care le debitezi candid, au un har nemasurat.
Au tiganii manastire? "Au"-oleeeu!
Eu unul am evitat sa ma pronunt in anumite privinte, extrem de delicate. Deocamdata se intampla sa ne impotmolim gandului acesta, cand vedem cate un popa smintit, desi ortodoxia nu se limiteaza la sminteala lui, iar el isi face si datoria fata de Biserica, la fel ca un profesor care, dupa ce termina cursurile, isi da frau liber slabiciunilor lumesti. Exista Har si har. Exista "vie" lucrata in osteneala binecuvantata, si vie stropita regulat cu ortava, dar a carui rod in galantar, pare extrem de placut la vedere.
Dragoste cu de-a sila nu se poate. Cine primeste Har in sanul ortodoxiei, va recunoaste de departe "fake"-ul ieftin de har, inventat de chinezi (e o metafora, nu sariti asupra lor) in urma cererii de pe piata. Toata lumea vrea minuni. Din pacate unii accepta "chinazaria" de har, drept originalitate, desi stiu bine ca la inceput a fost Hristos, Biserica Sfanta, cu Mama preaiubita si Preasfanta Fecioara, cu Sfanta Inviere (mai nou adusa in direct in mass-media), cu Sfinte Taine autentificate, nu de tilicari care-si spun ei insisi induhovniciti, ci de Biserica straveche si monahi mult rugatori si postitori din Sfantul munte Athos, (Gradina Maicii Domnului, unde minulele sunt... "la ele acasa")...
Cand tu vezi sute de mii de pelerini din toate colturile lumii si de toate religiile, la Ierusalem, de Sfanta Inviere, si accepti de voia de nevoie ca Sfanta Lumina apare din cer, prin mila lui Dumnezeu, dar inca mai crezi in chinezaria de care te tii si cu dintii si mai spui si celorlalti ca-i originala, vindecatoare si datatoare de har, desi Preasfanta Maicuta milostiva, este un fleac, sfintele moaste izvoratoare de mir (ce-o fi insemnand acest mir pentru voi, inca nu pot sa inteleg), total nesemnificative in calea "chinezismelor", sfintele icoane si ascultarea ierarhica, ce ar trebui sa duca la Hristos Cel Unul, nu la inventatorii de "fake"-uri, aparuti de niciunde, din motive subiective si total discutabile (vezi "Dinastia tudorilor"), si cate si cate alte asemenea, va lasa indiferenti in... "dragostea" voastra, de ce mai vorbim de Har? A murit vreun sectar si a vindecat pe cineva care s-a atins de sicriul lui? A izvorat mireasma bine-mirositoare care sa ridice vreun paralizat, adept sau nu al sectei, care sa se roage cu evlavie la raposatul vostru? Iar daca asa ceva NU SE POATE INTAMPLA IN VEACUL VEACULUI, de ce vorbim de Har? In Biserica Ortodoxa inca se mai intampla astfel de minuni si in zilele noastre, si n-o spun ca o lauda, ci ca un fapt real consemnat alaturi de sutele de mii de fapte consemnate, de-a lungul anilor in Pateric, in Filocalia si alte asemenea lucrari ce ating desavarsirea in Hristos. Despre asta e vorba de fapt. Daca noi, desi ortodocsi, nu ajungem la un asemenea nivel, nu inseamna ca n-am avea izvor, daca ne-am stradui. Pe cand cei ce s-au desprins, oricat s-ar stradui, le lipseste "Izvorul cel Viu", si vor fi judecti dupa legi pagane, pentru faptele lor bune, nu dupa Iubirea in Hristos, chiar daca "fake" ul lor, tot un hristos pare sa intruchipeze!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare