Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.03.2011, 14:15:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ory,mai multe detalii ne poti da? Cat de mare este nr. victimelor si care este proportia distrugerilor? Sunt insemnate?

Ma bucur ca ai tai sunt bine! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.03.2011, 14:27:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dimineata cand am urmarit imaginile si stirile lor, bine-nteles ca nu au amintit despre victime, ar fi fost prematur . Erau destul de socati si prezentau situatia, practic, instant fara multe comentarii, mai multe imagini .
Si, dupa cum se stie, prim-ministrul acestora a iesit la cuvantare, una foarte scurta, de altfel, pentru a face apel la ajutorul reciproc din partea oamenilor si la eliminarea efectului de panica care poate inrautati situatia.
Cand stateam in Japonia aveau loc multe cutremure, mai marunte asa, eu eram destul de speriata, dar ei se prezentau foarte calmi si nici macar nu aveau instinctul de-a fugi, ba, mai mult decat atat, pe unii chiar ii amuzau situatia. Ei sunt invatati cu cu cutremurele, dar evident ca nu cu acestea atat de puternice .
Economia Japoniei o sa aiba de suferit, pagubele sunt semnificative, dar spiritul civic si constiinciozitatea poporului japonez o sa-i faca sa depaseasca mai usor aceasta situatie, iar guvernul lor nu i-a pielea de pe om ca sa remedieze economia prin scumpiri si jetmaniri fata de popor cum se intampla la noi. Acestia scot bani din vistieria proprie pentru remedierea situatiei, asa cum s-a intamplat in timpul Crizei economice din Japonia din 1994, criza declasanta din vina poporului, practic, oferindu-se credite neperformante...Si atunci, tot statul a intervenit si a repus economia pe picioare, produsele nefiind scumpite deloc, efectele oservandu-se doar pe alocuri in randul oamenilor, mai degraba in cadrul companiilor.
Ca veni vorba, in Japonia benzina costa 120 de yeni, echivalentul la 3,3 roni de-ai nostri, in conditiile salariului minim pe economie de 4000 de dolari. Mi-e-mi vine sa dau cu masina de pamant....
Acum intru iar in direct cu Japonia...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.03.2011, 14:27:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ory ma bucur si eu ca esti bine si familia ta din Tokio,la fel:-)

Au anuntat ca deocamdata nu exista vesti ca vreun roman sa fie mort sau disparut in Japonia.
Japonia a declansat alerta nucleara, in urma tentativei esuate de a stinge incendiul de la centrala din Onagawa .

Sa ne rugam cu totii pentru cei din Japonia!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.03.2011, 14:34:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ma bucur mult ca esti bine,draga Ory,chiar ma gandeam cu ingrijorare la tine si la cativa cunoscuti despre care stiu ca este posibil sa se afle acolo.
Doamne,cred ca a fost cumplit sa privesti in direct acele imagini cu sora si nepotelele trecand prin replicile cutremurului!
Oricum,este de admirat la japonezi disciplina lor,faptul ca sunt foarte bine pregatiti in caz de seism.Victimele despre care se stie la noi sunt destul de putine comparativ cu magnitudinea mare a cutremurului,desi s-a spus ca sunt si foarte multi disparuti,deci e foarte posibil ca el sa creasca.
Ma gandesc cu groaza ca la noi in tara si la o magnitudine de 7 grade s-ar produce o adevarata nenorocire dpdv al numarului mortilor si ranitilor la ce cladiri "sigure" avem,mai ales in orasele mari.
Asteptam in continuare vesti despre surioara si nepotelele tale.Sa le ocroteasca Dumnezeu sa iasa cu bine din aceasta cumpana si cu ele pe toti cei de acolo atat de greu incercati in aceste momente!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.03.2011 at 14:37:05.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.03.2011, 15:03:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles ca in Japonia continua sa fie haos si agitatie, toate mijloacele de transport au fost suspendate, strazile sunt pline de oameni, parca sunt la manifestatie . Pe toate posturile este prezentata situatia, insa nu se vorbeste prea mult despre victime, s-ar presupune ca sunt doar 58 de morti, dar, mai dureaza pana la efectuarea bilantului real.
Focul izbucnit la una dintre capsulele masive de petrol este supravegheat in continuare, parca s-a extins, oricum se stie ca nu se poate interveni in nici un fel asupra acestuia, situatia fiind foarte periculoasa , desi ei au un sistem de pompieri extrem de performant.
Multi dintre oamenii care lucrau in schimbul doi si trei nu au mai mers la serviciu , dezastrul producandu-se la ora 14 si ceva, ora locala. Acum este noapte acolo dar haosul pe strazi persista, sunt strazile pline de oameni . Probabil si retelele de telefonie suprasolicitate, multi dintre japonezii din Tokyo avand rude in zonele afectate mai mult.
Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca la noi ar fi un asemenea cutremur, eu locuiesc la etajul 8 si, probabil blocul ar parai din toate incheieturile pana s-ar prabusi groaznic. La japonezi cladirile sunt construite pe rulmenti masivi tocmai pentru protejarea acestora in caz de cutremur, practic acestea se clatina pe roti, nu se dezmembreaza la prima solicitare. Acolo, la cutremur simteam cladirea de parca eu ma aflam intr-un carut si patina in stanga si-n dreapta .
Ca si dupa razboi, pe japonezi ii ajuta foarte mult solidaritatea si constiinciozitatea ca sa treaca peste situatiile de criza .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.03.2011 at 15:12:55.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.03.2011, 16:28:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Haarp?

Este posibil sa nu fie un dezastru natural. Gasiti mai jos un articol si un clip despre evenimente similare mai vechi, care dau de gandit.

http://salonesoterica.wordpress.com/...c-earthquakes/
http://www.youtube.com/watch?v=0VX0J...layer_embedded
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.03.2011, 16:35:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Sa se milostiveasca Tatal Ceresc de japonezi si sa le dea putere !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.03.2011, 17:16:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sa se milostiveasca Tatal Ceresc de japonezi si sa le dea putere !
Preasfanta Treime : Tatal , Fiul si Sfantul Duh !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.03.2011, 17:18:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este posibil sa nu fie un dezastru natural. Gasiti mai jos un articol si un clip despre evenimente similare mai vechi, care dau de gandit.
Sa avem paza gandului . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.03.2011, 18:15:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mereu apar teorii ale conspiratiei. Orice eveniment major/notabil contemporan are si o "poveste" ascunsa,deja ne-am obisnuit cu asta. Nu neg cu desavarsire afirmatiile insa nu vad la ce ne-ar folosi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
imagini haioase ... LapetiteMoc Generalitati 34 22.10.2013 23:22:51
IMAGINI DI ROMA kekodu Stiri, actualitati, anunturi 8 19.10.2010 13:02:29
imagini cutremuratoare florisca Generalitati 50 15.10.2009 15:57:59
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 00:47:49
Ortodoxia in Japonia Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 22.12.2008 22:06:02