Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2012, 09:09:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit Cine erau "fii Lui Dumnezeu"?

Un prieten mi-a dat batai de cap provocandu-ma sa dezbatem un anumit pasaj din Biblie.Sincer,m-a pus si pe mine in incurcatura,iar in urma cercetarilor facute,atat cat am putut gasi pe internet,Biblie,diverse screri,nici una nu a fost intr-atat de plauzibila incat sa explice acest fragment:

Facere 6:1-2

"Iar după ce au început a se înmulți oamenii pe Pământ și li s-au născut fiice, fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit".

Am gasit interpretarea unora cum ca fii Lui Dumnezeu ar fi fost oameni care traiau in spiritul Lui Dumnezeu,cei cu adevarat credinciosi,insa mie mi se pare ca se face foarte clar distinctia : fii Lui Dumnezeu si fiicele oamenilor de pe Pamant.

Apoi:

Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime.


Deci,din aceasta unire rezulta niste oameni care "sunt numai trup".Iar,in acelasi timp pe Pamant apar uriasii...cine sunt acesti uriasi?Daca s-ar fi facut referire la o trasatura morala,de suflet,atunci ar fi putut fi numiti si ei tot "Fii ai Lui Dumnezeu,nu?"
Daca fii Lui Dumnezeu nu sunt ingerii,atunci ce natura au ei si de unde veneau?

Și a zis Dumnezeu: " Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"-la inceputul Genezei,facandu-se referire la oameni,se foloseste explicit denumirea de om si nu de "fiu al Lui Dumnezeu"

Cum de Adam,Cainan,Matusalem,dar si multi altii sunt mentionati ca ar fi trait sute de ani,aproape de o mie?

M-as bucura daca cineva stie de unde se pot gasi niste referinte,explicatii despre aceste pasaje.Ma gandesc ca voi ati sti mai bine spre ce sa ma indrumati.Multumesc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2012, 09:53:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la Facerea 1; 2 iată tâlcuirea Părintelui Bartolomeu Anania:
Citat:
Versetele 1-4: text enigmatic; inserția unei străvechi tradiții pe care autorul Genezei nu și-a permis s'o omită. În limbajul biblic, „fii ai lui Dumnezeu“ sunt oamenii superiori, evoluați, virtuoși, în timp ce „fii ai oamenilor“ sunt cei inferiori, primitivi, instinctuali, păcătoși. Din unirea acestor două „specii“ atât de diferite s'au născut „uriașii“, ca o culme a răutății de pe pământ, răutate pe care Domnul o va eradica prin potop.
Prin urmare, textul rămâne „enigmatic”, nu poate fi deslușit până la capăt.

Iată și o notă a aceluiași privitoare la „cartea neamului lui Adam” (Facerea 5,1):

Citat:
Variantă de text: „cartea neamului oamenilor“. Genealogiile aveau un rol important în viața triburilor semi-nomade, mai ales în exercitarea funcției preoțești. Cea de față vrea să acopere perioada dintre creație și potop și este, de fapt, o continuare a textului întrerupt la 2, 4a. După numeroși exegeți, cifrele din ea, de tradiție mesopotamică, sunt simbolice și urmăresc, în principal, două idei: a) o perioadă foarte lungă între două generații; b) longevitatea e o binecuvântare a lui Dumnezeu asupra oamenilor drepți, iar ea scade pe măsură ce răutatea și păcatul se instalează în lume (între 1000 și 600 de ani de la Adam la Noe, între 600 și 200 de la Noe la Avraam, între 200 și 100 între Avraam și Iosua Navi, pentru ca de la David încoace să devină „normală“).

Last edited by N.Priceputu; 20.05.2012 at 09:58:18.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2012, 09:58:44
luminitapreda luminitapreda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Cred ca erau ingerii cazuti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2012, 12:22:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cititi cartile despre gheronul Cleopa , alea... asa cum sunt ele pt. neofiti , caci sunt bune foarte , si va veti lumina !
Veti afla si cum s-au impreunat fii lui Dumnezeu cu ai oamenilor si cum au aparut gigantii si veti mai afla multe altele !

Desigur , daca si voiti sa faceti acestea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2012, 12:46:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Referitor la Facerea 1; 2 iată tâlcuirea Părintelui Bartolomeu Anania:

Prin urmare, textul rămâne „enigmatic”, nu poate fi deslușit până la capăt.

Iată și o notă a aceluiași privitoare la „cartea neamului lui Adam” (Facerea 5,1):
Iti multumesc,N.Priceputu si tie,Luminita!
Este un punct de vedere al parintelui,insa nu este neaparat si o explicatie.
Totusi,despre uriasi se spune in acelasi timp ca erau vitejii acelor vremuri,ceea ce nu prea s-ar potrivi cu a fi urias in rautate.
Ingeri...cam greu de crezut,pentru ca ingerii nu au forma materiala pentru a putea exista o unire fizica intre ei si oameni.
Din ce am mai citit si eu prin istoria religiilor,existenta uriasilor este mentionata in multe culturi,iar in acelasi timp se pare ca de-a lungul anilor exista mai multe descoperiri ale unor schelete umane cu inaltimea de aproximativ 3 metri,in Georgia,Rusia,Irak,Tibet si nu numai.
Evident ca sunt controversate,insa,eu dupa mintea mea ma gandesc ca nu e chiar imposibil sa existe ca varianta plauzibila.Pana la urma,daca au existat dinozauri,de ce nu ar fi putut exista si oameni de dimensiuni uriase?Si in Biblie se spune ca oamenii din acele vremuri traiau si mai bine de 900 de ani,deci,prin deductie logica,inseamna ca si in privinta structurii fizice existau deosebiri.
Insa,ce ma intereseaza pe mine,este mai putin cum aratau dpdv fizic,cat mai mult conexiunea lor cu Dumnezeu,inteligenta lor,inclusiv cea emotionala si spirituala.Oare ce alte deosebiri mai existau intre ei si noi,oamenii de astazi?
As fi curioasa sa aflu mai mult decat interpretari personale,ci daca exista vreun alt document din vremurile biblice,vreo scriere care sa faca referire la acesti Fii ai Lui Dumnezeu si la uriasi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2012, 12:49:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cititi cartile despre gheronul Cleopa , alea... asa cum sunt ele pt. neofiti , caci sunt bune foarte , si va veti lumina !
Veti afla si cum s-au impreunat fii lui Dumnezeu cu ai oamenilor si cum au aparut gigantii si veti mai afla multe altele !

Desigur , daca si voiti sa faceti acestea !
Va multumesc domnule Zaharia,voi cauta.Aveti cumva un titlu sa imi dati?Multumesc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2012, 19:15:15
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Oameni uriasi au existat.Un stramos al nostru numit"gigantropitecus" sau ceva de genul a trait in paralel cu homo sapiens ..el era foarte robust si o statura medie in jur de 1,90-2 m..ceea ce ar fi mult si pentru zilele noastre dar mai ales atunci cand media era mai mica mult decat astazi.Am inteles ca au disparut pentru ca nu aveau pielea destul de mare pentru a face racirea organismului.Sa nu incepeti acum cu povestea ca evolutionismul nu face casa buna cu ortodoxia pentru ca eu nu sunt de aceeasi parere.Stiinta face casa buna cu ortodoxia si daca cititi unde trebuie gasiti si raspunsurile.Recent au descoperit ca intradevar ne tragem din Adam si Eva.Desi putin distortionat stiinta spune ca toti barbatii se trag dintrun singur barbat si toate femeile dintr-o singura femeie.Personal cred ca "fii lui Dumnezeu" sunt ingeri materializati desi nu pot aduce nici un argumant in aceasta directie.Probabil ca pana la urma vom afla cine erau la fel de buna fiind si varianta in care ei erau oameni care au atins slava si smerenia cuvenita iar fii lor prin crestere au devenit viteji.Interesant topic..Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2012, 19:56:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ingeri...cam greu de crezut,pentru ca ingerii nu au forma materiala pentru a putea exista o unire fizica intre ei si oameni.
Din ce am mai citit si eu prin istoria religiilor,existenta uriasilor este mentionata in multe culturi,iar in acelasi timp se pare ca de-a lungul anilor exista mai multe descoperiri ale unor schelete umane cu inaltimea de aproximativ 3 metri,in Georgia,Rusia,Irak,Tibet si nu numai.
Din explicatiile parintilor fiii lui Dumnezeu sunt cei ce urmau pe Dumnezeu si poruncile, ramura lui Set. Fiii oamenilor erau cei din urmasii lui Cain in care se inmultise pacatul. Dar si azi e aceeasi exprimare, noi crestinii ortodocsi suntem Fii lui Dumnezeu prin har, cei ce nu au har sunt oameni obisnuiti ca dupa caderea lui Adam.

Last edited by catalin2; 21.05.2012 at 00:01:16.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2012, 21:56:55
luminitapreda luminitapreda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Si atunci Iisus de ce se numeste pe Sine Fiul Omului?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2012, 10:02:22
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"...când era Adam la tunsul oilor, a venit același înger și i-a zis: „Adame, te rogi lui Dumnezeu să știi când vine potopul cu apă. Nu fi îngrijorat! Mai sunt 1530 de ani până la potopul cu apă. Întâi se va naște un om, Noe, tot din neamul lui Set, din cei curați, foarte plăcut lui
Dumnezeu, și aceluia i se va arăta Dumnezeu, cu 150 de ani înainte de potop, să-i poruncească să-și facă corabia. Și apoi o să fie potopul. Și va cruța Dumnezeu numai atâta: pe Noe, soția și feciorii lor cu soțiile.
Adam a zis: „Doamne, ce semn o să vină înainte de potop?” Și le-a spus: „Uite ce semn.
Băgați de seamă să spuneți la copiii voștri, că înainte de potopul cu apă o să se nască un popor uriaș, pentru că au să se amestece fiii lui Set cu fiii lui Cain, și o să fie răi înaintea lui Dumnezeu. Și o să zică Dumnezeu, cum spune în Biblie: că i-a părut rău lui Dumnezeu că l-a făcut pe om. Și vor fi foarte urâți înaintea Domnului, că uriașii creșteau de trei ori ca cedrii Libanului. Și erau cei mai urâți oameni de pe fața pământului și cei mai spurcați. Mâncau și copiii pe care îi lepădau femeile lor, așa de spurcați erau. Căci până la potop nimeni n-a mâncat carne, decât uriașii. Dar nu mâncau numai din dobitoace, ci mâncau și pe cei din neamul lui Set.
Erau două feluri de popoare: oameni mari, uriașii, și cei din neamul lui Set, care erau normali. Și cea mai mare scăpare aveau cei mici ca noi, că se ascundeau în păduri. Uriașii prin pădure nu puteau fugi, că pădurea era numai până la genunchi la ei, cum este la noi iarba. Și când îi prindeau uriașii pe aceștia, aveau niște oale mari, și băgau câte 50 de oameni la fiert o dată. Mâncau carne de oameni uriașii.
Atunci i-a spus Arhanghelul Uriil lui Adam: „Băgați de seamă că are să se facă un popor uriaș, că o să se amestece fiii lui Set și o să calce poruncile lui Dumnezeu. Și se va face acest popor, și pentru aceștia se va grăbi Dumnezeu să aducă potopul, că nu-i va mai putea suferi pe fața pământului pentru răutățile lor
.
Dar înainte de potop iată ce alte semne vor fi: vor purta oamenii la dânșii apă în vase de lemn, de piatră, de lut și în burdufuri de capre și n-au să se sature de apă.
Când se vor întâlni unul cu altul, în loc de bună ziua, o să întrebe: «Ai apă?» «Am!» O să bea oamenii multă apă vreo 500 de ani înainte de potop. Și acesta va fi semn că vine pedeapsa omenirii prin apă”.
„Dar potopul cu foc?”, a întrebat Adam. „Potopul cu foc o să fie la sfârșitul lumii, i-a spus Uriil. Atunci când o să se depărteze lumea de Dumnezeu, o să se ivească o buruiană, tutunul. Și oamenii vor merge după aceste buruieni, care nu le vor ține nici de foame, nici de sete”.
Tutunul a fost adus în Franța de împărăteasa Ecaterina din America și se chema „iarba împărătesei Ecaterina”. Dar nu l-a adus pentru fumat, ci pentru băi. Această buruiană, adică tutunul, când o vor bea oamenii cu foc și fum, va fii semn că vine focul și fumul, care o să iasă dintr-înșii. Acesta va fi primul semn al sfârșitului veacurilor. Al doilea semn va fi răcirea credinței în Dumnezeu și oamenii se vor înrăi foarte tare. Potopul cu foc va fi la sfârșitul lumii, așa cum se pregătește acum." (Parintele Cleopa)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Cine a citit "Vanga" de Krasimira Stoianova? Adriana Cluj Generalitati 10 19.10.2010 14:43:59
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45