Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2012, 22:18:11
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit Mormantul

Cand bunicul meu a murit s-au cumparat 2 locuri de veci ( pentru bunicul si bunica mea). Anul trecut, din cauza lipsei de locuri s-a decis ca bunica mea sa fie inmormantata peste bunicul meu ( trecusera 20 de ani de la moartea lui) urmand ca pe celalalt loc sa fie inmormantati tatal si mama mea ( atunci cand Dumnezeu ii va chema). Tatal meu mi-a pus o intrebare: daca nu vor trece 7 ani de la moartea unuia pana la a celuilalt ce se va intampla? Ca mormantul e "sigilat" pe 7 ani.
Eu nu inteleg prea multe de aia cer ajutorul vostru.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2012, 22:41:06
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Cand bunicul meu a murit s-au cumparat 2 locuri de veci ( pentru bunicul si bunica mea). Anul trecut, din cauza lipsei de locuri s-a decis ca bunica mea sa fie inmormantata peste bunicul meu ( trecusera 20 de ani de la moartea lui) urmand ca pe celalalt loc sa fie inmormantati tatal si mama mea ( atunci cand Dumnezeu ii va chema). Tatal meu mi-a pus o intrebare: daca nu vor trece 7 ani de la moartea unuia pana la a celuilalt ce se va intampla? Ca mormantul e "sigilat" pe 7 ani.
Eu nu inteleg prea multe de aia cer ajutorul vostru.
Zeytin,roaga-te la Dumnezeu ca mama ta si tatal tau sa mai traiasca,ani multi si fericiti,sa se bucure de tine si tu de ei,sa va iubiti si..sa aveti dragoste pentru Dumnezeu.Dumnezeu se va ingriji de toate.Nu spun ca trebuie sa fim nepasatori ,ci sugerez doar ca nimeni nu a ramas,pina acum neingropat,fie ca a avut sau nu ,un loc de veci "asigurat". Nu uita : in aceasta viata ,nimeni nu-ti ofera garantii!
Uite,eu,spre exemplu am un loc de veci "asigurat",in Cimitirul Ghencea Militar.Faina LOCATIE!Tot COMFORTUL! Ei si! Crezi ca asta ma face sa fiu sigura ca voi si ajunge acolo?Nicidecum.
Crezi ca sotii Ceausescu (Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace!) si-au imaginat vreodata ,macar,ca vor ajunge oale si ulcele intr-o groapa oarecare,sapata la repezeala,sub tirurile artileriei,cind peste 2 decenii s-au lafait in opulenta ?!!!...
In alta ordine de idei,daca dispui de bani,pe care vrei sa-i ..ingropi...mergi si cumpara sau ,ma rog,inchiriaza un loc de veci,sau 2 locuri .Cimitire sint,deocamdata,suficiente.Poate ca nu vor mai fi daca va veni vreo molima ,ceva...dar..sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva!
"Zimbeste!Nimeni altcineva nu o poate face in locul tau!" Cel mai frumos dar pe care-l poti face parintilor tai este: sa-i iubesti si sa-i pretuiesti,acum ,cind ei sint aici cu tine,si asta le va fi lor bucurie mare! Si daca le vei arata ca-i iubesti si ca-i pretuiesti,vor fi siguri ca nu-i vei lasa de izbeliste daca,Doamne Fereste....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2012, 00:47:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nici vorba de cei 7 ani.

Teoretic, mormantul n-ar mai trebui deschis (cel putin asa se spune in rugaciunile care se citesc la inmormantare).

Practic, din cauza inghesuielii..se practica si in acest caz, termenele nu mai sunt cine stie ce relevante.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mormantul lui Iisus Hristos....adevar sau fals bogatanii Generalitati 30 22.01.2017 16:55:59
Despre Mormantul lui Isus Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 0 19.10.2011 01:32:13
Mormântul Sf Ap Filip ? Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 13 07.08.2011 13:11:16
Mormantul Sfantului Nifon al Constantinopolului ieremia movila Intrebari utilizatori 0 08.08.2010 23:08:03
Pelerinaj la mormântul Sfintei Xenia floryyn31 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 17.08.2009 20:12:28