Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.01.2015, 15:13:30
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

are dreptate Lucian008
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.01.2015, 16:30:41
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

sophia>cazul povestit de mine nu e foarte rar,nu in Romania (din cate am inteles,tu locuiesti in strainatate).de ex. eu locuiesc la sat,unde e un singur preot slujitor,parohia e destul de mica,enoriasi putini,si totusi acum 2 ani,cand s-a facut pt. prima data slujba in seara de Revelion,Biserica era neincapatoare.chiar a zis preotul ca nu se astepta sa vina atata lume.si mai sunt sate din zona in care locuiesc in care se tin astfel de slujbe,la oras nu se pune problema sa nu se tina,chiar daca nu in toate bisericile...ce sa mai vorbim de manastiri,acolo probabil e cel mai frumos.
nu am zis ca cei care nu merg de Revelion la slujba sunt beti si desfranati,totusi e cu mult mai frumos la Biserica decat acasa sau la club,chiar daca nu se lasa cu betie,fumat etc. cine spune ca nu e asa fie minte,fie nu a simtit ce bucurie e sa fii cu Domnul.slujbele nu sunt o corvoada,ceva ce abia astepti sa se termine ca sa poti pleca acasa,sa stai cu sotul la masa etc,ne putem gandi ca la slujba stam cu Domnul,apoi e timp sa stam si cu sotul,ca doar nu tine slujba toata ziua.adica si eu in prima zi de Craciun,la Liturghie, ma gandeam ca acasa ma asteapta carnati si ciocolata (mai ales dupa post...imi lasa gura apa),dar asta nu inseamna ca nu ma bucuram de slujba,ca eram suparata ca nu se termina mai repede...pana la urma,Domnul nu a spus ca e pacat sa ne iubim sotul,sotia etc,dar a spus ca e pacat sa-l iubim mai mult decat pe El.

las si doua articole-marturii ale unor tineri care si-au petrecut Revelionul in Biserica,sunt foarte frumoase:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/via...on-la-biserica
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/isp...on-pentru-mine
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.01.2015, 19:35:28
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Eu nu am fost la Biserica dar am ascultat slujba de la http://www.ortodoxradio.ro/, transmisie directa de la manastirea Putna
-pe la 23:20 mi-am pus castile in urechi si am ascultat pana la 1:20, vreo 2 ore au fost si molitfele Sfantului Vaile,o predica,slujba de anul nou,acatistul Mantuitorului...a fost foarte frumos si folositor sufletului.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.01.2015, 15:44:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Imi pare rau ca nu am fost la " Te Deum" anul asta, nu am stiut ca mai face parintele nostru ( anul trecut nu a putut face) . O auzisem de mult pesoacra-mea " vizualizand" masa de Revelion, cu toata familia reunita, venea si cumnata-mea acasa, si am zis, hai sa ii implinim si ei visul.... . In ultimii ani, nu am mai agreat revelioanele, ba din contra, mi s-au parut extrem de deprimante, si parca totusi mai agreabile au fost cele putine dati cand am fost in vizite la familie...am tras nadejde, insa nu am prevazut starea in care urma sa ma aflu ...( nu stiu daca a fost implicara si vreo indigestie sau pur si simplu s-a instalat perioada de "gratie")..... asa ca cred ca mult mai bine mi-ar fi fost la slujba, apoi putin pe afara ( am auzit ca " baietii" s-au distrat, au dat si cateva artificii, ba chiarvam gasit si un omulet de zapada a doua zi), si apoi acasa la somn..... .( randul tr cand s-a mai facut acatist in noaptea de revelion, am vazut pt prima data in viata lampioane dinalea care se inalta in cer, au lansat baietii vreo 2-3, si mi s-au parut foarte emotionante... bine, si acum am vazut, dar mai la distanta, cred ca de la pta Constitutiei, se vede de la soacra-mea pana departe, am vazut si artificiile, spre disperarea catelului, culmea ca la biserica ei nu a fost nici vecernie, nicialtceva in seara resp...)...in orice caz, orice iesire in aer liber la noaptea dintre ani, cred ca e mai mult decat binevenita, cu conditia sa nu se prelungeasca exagerat, mai ales cand e fff frig, alminteri e benefica atat pt trup, cat si pt spirit ( te intorci acasa aerisit, revigoarat, poti manca/bea un pahar fara sa faci indigestie, si apoi poti dormi netulburat pana mai tarziu, daca esti obosit)...statul in casa din pacate este foarte nociv, mai ales cand este implicata si multa mancare...macar sa fie si atmosfera, voie buna, ca la o petrecere/nunta, atunci parca ar mai fi ceva, cat de cat...
Reply With Quote
Răspunde