Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2015, 02:10:32
fabian8 fabian8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Sunt disperat si terminat psihic!

Am ajuns pe acest forum din motive disperate. Trec de 3 ani....aproape 4 prin momente foarte grele, care acum ori le vad eu prea mari ori...nu mai inteleg. Mentionez faptul ca desii as putea spune ca nu mi-a fost usor de mic....si ca incerc sa imi fac viata de la 14 ani, sa lucrez si sa realizez ceva pentru mine, dar in ultimi 4 ani pe cand reusisem sa cladesc cat de cat ceva in viata mea, caramida peste caramida..lucrurile s-au intors, mama sa imbolnavit de cancer, si a murit la 53 de ani, bunica cu 2 luni inainte, dupa care tata de accident cerebral.... desi urcasem incetu cu incetul pe o scala sociala...cu joburi tot mai bune, si financiar reusisem sa ajung cat de cat la un nivel pe care mi-l dorisem, iata ca lucrurile s-au intors...pe langa pierderea familiei, in afara de fratele meu pe care il mai am, si il iubesc enorm, desi are si el cateva probleme, fata cu care am stat 6 ani impreuna a decis sa isi vada de viata, eu fara sa pot schimba ceva, mai mult, am ajuns sa iau credite, acuma sunt in datorii incat nu imi vad capul....si am ajuns sa fac lucruri disperate ca sa le pot platii, e urat prin ce trec, am ajuns intr-un an de zile din italia, slovenia belgia, romania in mai multe orase, nu imi gasesc locul, datoriile pe cat incerc sa le platesc se fac tot mai mari, iau din stanga sa dau in dreapta , si tot asa. NU MAI REZIST!!!! .....nu mai dorm cu noptile, sunt sunat intr-una, traiesc cu o frica continua, cu un ecou urat in spatele meu. Ma rog zilnic...probabil nu deajuns (nu stiu), dar sunt constient ca pentru mine credinta a fost un lucru important de mic. Dar nu mai stiu ce sa fac, nu am ganduri rele (momentan), dar simt ca cedez psihic, simt nevoia de evadare , vreau sa uit de tot, vreau sa se termine. Sunt un om bun, si de fel ajut pe oricine imi sta in cale, dar in schimb...imi merge tot rau si rau si rau. Am pierdut casa parinteasca, din cauza faptului ca nici documentele nu au fost facute la timp, nu m-am ales cu nimic ....am pierdut, parinti , bunici , prietena a ales sa mearga pe drumul ei....datoriile ma seaca, imi dau si sufletul sa le platesc, vreau o viata normala, nu vreau lux, dar nu mai pot trai in stres si teroare. nu stiu ce sa mai fac si cum sa pot schimba ceva. Simt ca sunt incoltit din toate punctele de vedere, legat de maini si de picioare incat nu pot face nimic...si ar mai fii multe de explicat dar..... si asa sunt destule.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2015, 08:27:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
NU MAI REZIST!!!!
Prima zi:
Dimineata:Acatistul Maicii Domnului, Bucuria celor necajiti
Seara:Paraclisul Maicii Domnului.
Intre: Acatistul Sfantului Mare Mucenic Mina(ajuta pe cei care au probleme financiare)

A doua zi:
Dimineata:Acatistul Maicii Domnului, Bucuria celor necajiti
Seara:Paraclisul Maicii Domnului.
Intre: Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul de Eghina

A treia zi:
Dimineata:Acatistul Maicii Domnului, Bucuria celor necajiti
Seara:Paraclisul Maicii Domnului.
Intre: Acatistul Sfantului Efrem cel Nou.

In fiecare Sambata(in cazul tau)
Absolut obligatoriu parastas si participarea la slujba de parastas de la parohia ta.
Vii cu cativa colecei, si lumnari si cu un pomelinic pe care scrii numele celor adormiti din familia ta.
(pomelnicul il dai la altar inainte de inceperea slujbei.)

Apoi dai sarindar pt fiecare mort al tau la o manastire.Este important sa fie la o manastire pt ca
acolo se tine zilnic Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie.
Sarindaromenirea celor adormiti in fiecare zi timp de 40 de zile la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie(
pomenirea celor adormiti la cele 40 de Sfinte si Dumnezeisti Liturghi).

Se repeta apoi programul.
Duminicaarticipi la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie.
Dupa: iei contact cu parintele parohiei si spune-i ca vrei sa te spovedesti.

Mancare:de post ( ca suntem in post).
Dupa ce iesim din post , in fiecare Luni/Miercuri/Vinere tot mancare de post.
In cazul tau, pana te spovedesti, Vinerea as merge pe post doar cu apa.
si multa rugaciune(Canonul de pocainta al Domnului Nostru Iisus Hristos,
Acatistul Sfintei Treimi, Acastisul Ingerului Pazitor).

Daca esti din Bucuresti, fuga la manastirea Radu Voda si ia ulei Sfiintit
de la Candela Sfantului Nectarie, cu care te vei mirui(iti faci semnul sfintei cruci cu uleiul din candela pe frunte) in fiecare zi , atunci
cand te trezesti.Inainte de a te mirui spui urmatoare scurta rugaciune:
"Sfinte Nectarie Taumaturgul, scapa ma de bolile trupesti si cele duhovnicesti"

Inchinare la Sfintele Moaste ale Sfantului Nectarie Taumaturgul de Eghina
si la moastele Sfantului Efrem Cel Nou.(ambele sunt la manastirea Radu
Voda din Bucuresti, unul langa altul).

Si inca o chestie: fa multa milostenie(asta inseamna sa nu lasi intinse, mainile
pe care le intalnesti.Fie le dai un banutz, fie o paine .Ceva, orice oricat de
mic ar fi.Dar sa nu lasi mana intinsa).


Apoi , in fiecare Duminica faci frumusel un polmelnic, pe care treci
pe cei adormiti ai tai (adica morti in limbaj laic), si cu ala te duci Duminica inainte de inceperea Sfintei Liturghi
si il dai la altar
.
Adormitii tai au nevoie de pomeni si de multa milostenie in numele lor, urgent !.

In momemntul in care cei adormiti ai tai isi vor gasi linistea dincolo atunci si tu
iti vei gasi linistea aici.(si asta pt ca asa cum au nevoie de Lumina cei adormiti ai tai in lumea cealalta, asa ai nevoie
tu de liniste in viata de pe lumea asta).

Si cam atat...pentru inceput.

Last edited by Copacel; 04.08.2015 at 08:43:33.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2015, 08:56:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fabian8 Vezi mesajul
am ajuns intr-un an de zile din italia, slovenia belgia, romania in mai multe orase, .
Ce este cu tot acest lung periplu, in care alergati fara rost si fara a prinde radacini niciunde ? Iata cum descrie psalmul 1 barbatul credincios:
"Și va fi ca un pom răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa și frunza lui nu va cădea și toate câte va face vor spori."

si, in versetul urmator, vedem cum e descris barbatul necredincios:
"Nu sunt așa necredincioșii, nu sunt așa! Ci ca praful ce-l spulberă vântul de pe fața pământului."

Bine, bine, dar cum ajungeti precum pomul rasadit care da rod si toate ii sporesc ? Scrie mai la inceputul primului psalm, aici:
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul...ment/65/Psalmi

Faceti-va ordine in viata, incepand cu o spovada generala. "Sunt un om bun" si "credincios" nu e o baza prea buna. Goliti pe omul cel vechi si goniti pe omul cel vechi, pe omul care a luat datorii cu nesocotinta, pe omul care a stat ani de zile in curvie. Luati fiecare dintre cele 10 porunci ale lui Dumnezeu si poruncile Bisericii si ganditi-va in ce fel si de cate ori le-ati incalcat. Dumnezeu v-a aratat ca icoanele la care v-ati inchinat, precum aceea cu urcatul pe scara sociala sau aceea cu situatia materiala sunt praf. Altceva asteapta Domnul de la dv. In legea Domnului sa fie voia dv, si El va va da toate cate aveti nevoie. Nu atat de repede pe cat ati ati vrea, nici in forma la care v-ati astepta. Dar va va da, fiindca Dumnezeu, spre deosebire de oameni, nu isi calca fagaduintele.

Asa sa va ajute El!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.08.2015 at 09:21:50.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2015, 09:45:02
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Prima zi:
Dimineata:Acatistul Maicii Domnului, Bucuria celor necajiti
Seara:Paraclisul Maicii Domnului.
Intre: Acatistul Sfantului Mare Mucenic Mina(ajuta pe cei care au probleme financiare)

A doua zi:
Dimineata:Acatistul Maicii Domnului, Bucuria celor necajiti
Seara:Paraclisul Maicii Domnului.
Intre: Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul de Eghina

A treia zi:
Dimineata:Acatistul Maicii Domnului, Bucuria celor necajiti
Seara:Paraclisul Maicii Domnului.
Intre: Acatistul Sfantului Efrem cel Nou.

In fiecare Sambata(in cazul tau)
Absolut obligatoriu parastas si participarea la slujba de parastas de la parohia ta.
Vii cu cativa colecei, si lumnari si cu un pomelinic pe care scrii numele celor adormiti din familia ta.
(pomelnicul il dai la altar inainte de inceperea slujbei.)

Apoi dai sarindar pt fiecare mort al tau la o manastire.Este important sa fie la o manastire pt ca
acolo se tine zilnic Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie.
Sarindaromenirea celor adormiti in fiecare zi timp de 40 de zile la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie(
pomenirea celor adormiti la cele 40 de Sfinte si Dumnezeisti Liturghi).

Se repeta apoi programul.
Duminicaarticipi la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie.
Dupa: iei contact cu parintele parohiei si spune-i ca vrei sa te spovedesti.

Mancare:de post ( ca suntem in post).
Dupa ce iesim din post , in fiecare Luni/Miercuri/Vinere tot mancare de post.
In cazul tau, pana te spovedesti, Vinerea as merge pe post doar cu apa.
si multa rugaciune(Canonul de pocainta al Domnului Nostru Iisus Hristos,
Acatistul Sfintei Treimi, Acastisul Ingerului Pazitor).

Daca esti din Bucuresti, fuga la manastirea Radu Voda si ia ulei Sfiintit
de la Candela Sfantului Nectarie, cu care te vei mirui(iti faci semnul sfintei cruci cu uleiul din candela pe frunte) in fiecare zi , atunci
cand te trezesti.Inainte de a te mirui spui urmatoare scurta rugaciune:
"Sfinte Nectarie Taumaturgul, scapa ma de bolile trupesti si cele duhovnicesti"

Inchinare la Sfintele Moaste ale Sfantului Nectarie Taumaturgul de Eghina
si la moastele Sfantului Efrem Cel Nou.(ambele sunt la manastirea Radu
Voda din Bucuresti, unul langa altul).

Si inca o chestie: fa multa milostenie(asta inseamna sa nu lasi intinse, mainile
pe care le intalnesti.Fie le dai un banutz, fie o paine .Ceva, orice oricat de
mic ar fi.Dar sa nu lasi mana intinsa).


Apoi , in fiecare Duminica faci frumusel un polmelnic, pe care treci
pe cei adormiti ai tai (adica morti in limbaj laic), si cu ala te duci Duminica inainte de inceperea Sfintei Liturghi
si il dai la altar
.
Adormitii tai au nevoie de pomeni si de multa milostenie in numele lor, urgent !.

In momemntul in care cei adormiti ai tai isi vor gasi linistea dincolo atunci si tu
iti vei gasi linistea aici.(si asta pt ca asa cum au nevoie de Lumina cei adormiti ai tai in lumea cealalta, asa ai nevoie
tu de liniste in viata de pe lumea asta).

Si cam atat...pentru inceput.
De parca drumul spre linistea sufleteasca ar fi o formula bine-definita, care sa mearga la toti in acelasi mod. Ca randuiala trebuie facuta si tipicul (in cazul celor ce pot sa se tina de el) ar fi bine de facut este una, dar "formula" si tipicul dat de dvs nu stiu cat il va ajuta pe om sa reziste, ba uneori mai rau il impovareaza
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2015, 09:50:18
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fabian8 Vezi mesajul
Am ajuns pe acest forum din motive disperate. Trec de 3 ani....aproape 4 prin momente foarte grele, care acum ori le vad eu prea mari ori...nu mai inteleg. Mentionez faptul ca desii as putea spune ca nu mi-a fost usor de mic....si ca incerc sa imi fac viata de la 14 ani, sa lucrez si sa realizez ceva pentru mine, dar in ultimi 4 ani pe cand reusisem sa cladesc cat de cat ceva in viata mea, caramida peste caramida..lucrurile s-au intors, mama sa imbolnavit de cancer, si a murit la 53 de ani, bunica cu 2 luni inainte, dupa care tata de accident cerebral.... desi urcasem incetu cu incetul pe o scala sociala...cu joburi tot mai bune, si financiar reusisem sa ajung cat de cat la un nivel pe care mi-l dorisem, iata ca lucrurile s-au intors...pe langa pierderea familiei, in afara de fratele meu pe care il mai am, si il iubesc enorm, desi are si el cateva probleme, fata cu care am stat 6 ani impreuna a decis sa isi vada de viata, eu fara sa pot schimba ceva, mai mult, am ajuns sa iau credite, acuma sunt in datorii incat nu imi vad capul....si am ajuns sa fac lucruri disperate ca sa le pot platii, e urat prin ce trec, am ajuns intr-un an de zile din italia, slovenia belgia, romania in mai multe orase, nu imi gasesc locul, datoriile pe cat incerc sa le platesc se fac tot mai mari, iau din stanga sa dau in dreapta , si tot asa. NU MAI REZIST!!!! .....nu mai dorm cu noptile, sunt sunat intr-una, traiesc cu o frica continua, cu un ecou urat in spatele meu. Ma rog zilnic...probabil nu deajuns (nu stiu), dar sunt constient ca pentru mine credinta a fost un lucru important de mic. Dar nu mai stiu ce sa fac, nu am ganduri rele (momentan), dar simt ca cedez psihic, simt nevoia de evadare , vreau sa uit de tot, vreau sa se termine. Sunt un om bun, si de fel ajut pe oricine imi sta in cale, dar in schimb...imi merge tot rau si rau si rau. Am pierdut casa parinteasca, din cauza faptului ca nici documentele nu au fost facute la timp, nu m-am ales cu nimic ....am pierdut, parinti , bunici , prietena a ales sa mearga pe drumul ei....datoriile ma seaca, imi dau si sufletul sa le platesc, vreau o viata normala, nu vreau lux, dar nu mai pot trai in stres si teroare. nu stiu ce sa mai fac si cum sa pot schimba ceva. Simt ca sunt incoltit din toate punctele de vedere, legat de maini si de picioare incat nu pot face nimic...si ar mai fii multe de explicat dar..... si asa sunt destule.
Cum Doamne iarta-ma ati ajuns in situatia in care sa nu va mai puteti plati datoriile? Si de ce ati facut datorii daca nu erati sigur intr-o oarecare masura sa le dati inapoi.
Imi pare rau pentru pierderile suferite din familia dvs. insa toti ajungem in ceasul mortii mmai devreme sau mai tarziu. Unii din frageda pruncie, altii mai tineri si altii au lungime de zile pe pamant. Dupa cum randuieste si Domnul pentru fiecare. Iar pentru prietena sa nu va para rau. Inseamna ca nu va iubeste si nu v-a vazut ca un potential partener de viata "la bine si la greu" si in fond poate veti gasi pe cineva mai potrivit. Trebuie avut in grija si pacatul din viata dvs. indiferent ca il faceti singur sau cu prietenii. Domnul sa va ajute in toate
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2015, 09:55:48
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
De parca drumul spre linistea sufleteasca ar fi o formula bine-definita, care sa mearga la toti in acelasi mod. Ca randuiala trebuie facuta si tipicul (in cazul celor ce pot sa se tina de el) ar fi bine de facut este una, dar "formula" si tipicul dat de dvs nu stiu cat il va ajuta pe om sa reziste, ba uneori mai rau il impovareaza
Sustin insa Spovedania, participarea la Sfanta Liturghie, rugaciunea dupa putere, indreptarea faptelor si randuiala pentru raposati
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2015, 10:40:35
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
De parca drumul spre linistea sufleteasca ar fi o formula bine-definita, care sa mearga la toti in acelasi mod.
Dar orice formula oricare ar fi ea se creaza din formula de baza.Ce am
pus eu reprezintele incredientele formulei de baza.
Citat:
tipicul dat de dvs nu stiu cat il va ajuta pe om sa reziste, ba uneori mai rau il impovareaza
Ce am dat eu se bazeaza pe Acatistul Macii Domnului-Bucuria celor necajiti
Paraclisul Maicii Domnului, Sfantul Mina, Nectarie Taumaturgul, Canonul de pocainta al Domnului Nostru Iisus Hristos,

Cum pot niste rugaciuni(si mai ales aceste rugaciuni sa-l impovereze ? )
Adica ce poveri mai mari crezi ca ar avea atunci cand esti la portile Iadului , decat Iadul in sine ?

Last edited by Copacel; 04.08.2015 at 10:59:36.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2015, 12:42:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar, parastasele pentru cei adormiti aduc multa liniste celor care le savarsesc.

Nimic nu se pierde. Parintii sunt parintii si vii si adormiti. Daca se fac pomeniri pentru ei, ne fac partasi la bucuria lor si ne ocrotesc de acolo, de sus. Trebuie sa ne rugam si sa oferim din putinul nostru ceva ce-i placea raposatului de pomana.

Asadar, du-te la biserica, aprinde lumanari pentru parinti. Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti ierte pacatele, spovedeste-te, citeste mult despre credinta ortodoxa. Poate ca Dumnezeu a ingaduit aceste incercari cu un rost. Hristos a inviat si pentru tine. Sa nu uiti asta. Ai trait in pacat cu prietena ta, iar acum ai vazut cat e de schimbator omul. Ai facut din prietena ta un idol, iar pe Dumnezeu L-ai lasat la o parte, desi ti-au murit cei dragi. Hmm! Daca tu ai fi sef si supusii te-ar ignora, cum te-ai simti? Asa se simte si Dumnezeu. Daca ai fi parinte si ai pleca intr-o tara straina, iar copiii nu ti-ar mai raspunde la scrisori, cum te-ai simti? Asa se simt si parintii tai cand te vad de sus ce viata duci si cum s-au risipit sfatuirle lor. Nu poti fi ferict pana nu recunosti in fata lui Dumnezeu ca ai gresit. Pentru oricine exista pocainta.

Ia legatura cu un duhovnic bun, spovedeste-te si fa ascultare. Spune-i si lui ce ne-ai spus si noua. Exista duhovnici care ofera si sprijin material pentru a iesi din incurcatura daca te vad ca esti hotarat sa pui inceput bun si sa-ti schimbi viata. E posibil ca Dumnezeu sa-ti fi pregatit sufletul pentru calugarie.

Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2015, 13:49:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Cum Doamne iarta-ma ati ajuns in situatia in care sa nu va mai puteti plati datoriile? Si de ce ati facut datorii daca nu erati sigur intr-o oarecare masura sa le dati inapoi.
Imi pare rau pentru pierderile suferite din familia dvs. insa toti ajungem in ceasul mortii mmai devreme sau mai tarziu. Unii din frageda pruncie, altii mai tineri si altii au lungime de zile pe pamant. Dupa cum randuieste si Domnul pentru fiecare. Iar pentru prietena sa nu va para rau. Inseamna ca nu va iubeste si nu v-a vazut ca un potential partener de viata "la bine si la greu" si in fond poate veti gasi pe cineva mai potrivit. Trebuie avut in grija si pacatul din viata dvs. indiferent ca il faceti singur sau cu prietenii. Domnul sa va ajute in toate
Oare numai eu am sesizat ca au trait impreuna 6 ani?
Scuza-ma,dar si in randul necredinciosilor care traiesc in concubinaj asta poate parea mult pt "o casatorie de proba"!
Cat trebuie sa fie proba?????? 15,25 de ani ?

In 6 ani nu si-a dat seama daca doreste sa intemeieze familie impreuna???
Eu o felicit pe acea femeie ca nu a fost dispusa sa-si consume alti cativa ani intr-o relatie care nu promitea si poate mai are sansa sa-si refaca viata alaturi de altcineva mai hotarat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2015, 14:42:06
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Oare numai eu am sesizat ca au trait impreuna 6 ani?
Scuza-ma,dar si in randul necredinciosilor care traiesc in concubinaj asta poate parea mult pt "o casatorie de proba"!
Cat trebuie sa fie proba?????? 15,25 de ani ?

In 6 ani nu si-a dat seama daca doreste sa intemeieze familie impreuna???
Eu o felicit pe acea femeie ca nu a fost dispusa sa-si consume alti cativa ani intr-o relatie care nu promitea si poate mai are sansa sa-si refaca viata alaturi de altcineva mai hotarat.
Nu ati fost singura care a sesizat, dar omul nu a spus ca trait in comcubinaj cu ea, de aceea nu mi-am permis sa spun mai multe. Sigur ca vina este de ambele parti odata ce a trecut atata timp fara sa se hotarasca, dar omul nu a precizat care dintre ei a fost nehotarat: ea sau el? Acestea doar ei le stiu. Nu sustin concubinajul, de aceea am spus ca sustin indreptarea faptelor conform cu un stil de viata autentic ortodox, inclusiv fara desfranare, de aici si concluzia cu parerea de rau dupa ea. Si hai sa va mai spun ceva: de obicei, nu este insa o regula, cam cei nehotarati intr-o relatie se hotarasc sa se desparta. Mentionez inca o data, nu este o regula. Exista si reversul, cand cei ce iubesc cu adevarat hotarasc sa rupa legatura daca vad ca nu se concretizeaza nimic, insa mai rare aceste cazuri.
Iar pentru cei adormiti, randuiala, milostenia, rugaciuni sunt bine de facut si ajutatoare, dar asta nu garanteaza linistea celor raposati in niciun caz. Linistea lor depinde de milostivirea si dreptatea lui Hristos de a ne primi in rai sau nu dar si de starea in care murim si Hristos sa ne ajute sa fim cat mai buni si cat mai senini in ceasul mortii, pentru ca fiecare dintre noi putem fi raposati dintr-o clipa in alta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cedez psihic. datorii.