Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2007, 18:29:49
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Parerea mea este ca serviciul militar temporar ajuta la intarirea personalitatii tinerilor cu ramificatii puternice in Ortodoxie, in lucrarea personala a fiecarui tinar aspirant la titlul de bun credincios crestin-ortodox.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2007, 18:53:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Parerea mea este ca serviciul militar temporar ajuta la intarirea personalitatii tinerilor cu ramificatii puternice in Ortodoxie, in lucrarea personala a fiecarui tinar aspirant la titlul de bun credincios crestin-ortodox.
Din pacate serviciul militar temporar, numit si obligatoriu, s-a desfiintat de cativa anisori. Asa ca bunului crestin cu aspiratii cazone nu ii ramane decat sa intre in armata romana, sau in alta structura militarizata. Sa nu uitam, Sf. Gheorghe a fost militar...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2007, 19:34:13
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de ce crezi asta, cozia? :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2007, 19:41:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar ieri am vorbit despre acest lucru cu sotul meu. El a facut stagiu militar si-mi spunea ca in scurt timp dupa ce a pus uniforma de soldat, nu mai era "el" ci era "noi".
Acelasi lucru l-am auzit spus sub alta forma pe un japonez: in scurt timp nu vor mai prima interesele "mele" ci "ale noastre".
Si in credinta crestina se produce cu timpul o contopire, dar nu cu alti oameni, ci cu Dumnezeu, pe masura ce omul se goleste de pacate si face loc Duhului Sfant. Dar acest lucru nu prea are tangenta cu celelalte doua situatii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2007, 19:41:34
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Da, stiu, parca de anul trecut a fost desfiintat , si eu am o problema cu obligativitatea serviciului militar, desi are si multe parti bune, si privita in mod intentional, ca o incercare personala, era o excelenta metoda pentru a practica responsabilitatea, disciplina interna si cea fata de altii, respect pentru cei mai mari in rang, viata in comunitate, munca voluntara, intarirea vointei, rabdarea, si multe , multe altele care sunt necesare pentru a ne intari si a intelege mai bine Ortodoxia si cum lucreaza ea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2007, 19:45:32
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Spun astea lasind celelalte parti negative ale serv.militar deoparte, deoarece stim ca nimic in viata asta nu vine numai cu lucruri bune, ziditoare
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2007, 19:51:55
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

dar am auzit si lucruri nu prea placute despre armata...daca evitam sa discutam de conditiile deplorabile in care traiesc soldatii.... se naste, se cultiva si educa acea complicitate masculina, sa ii spunem psihologiceste "spiritul de turma" placut barbatului (de ex paharul cu vin intre amici , meciul de fotbal, "paharul de barfa" legat de prietene sau sotii etc.) Dar si ciudatenii de ex un individ a fost pus sa taie frunze la caini la propriu. Sau un individ slab de inger a fost pus sa stranga ramasitele unor oameni morti in urma unui accident de atunci nu mai este om. Dar or fi aspecte pozitive nu zic nu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2007, 20:04:29
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Apropo de taiat frunze la ciini care in aparenta nu are nici un sens, Par. Arsenie povestea despre un om care a venit sa se calugareasca si Duhovnicul lui vazindu-l mindru drept canon i-a spus sa stea in poarta minastirii, sa nu se miste de acolo, si sa le spuna celor care veneau in vizita motivul pentru care sta acolo, mindria care-l macina, si din cite imi aduc aminte a stat citiva ani buni, dupa care a ajuns sfint. Nu mai stiu daca era vorba de o minastire din Sfintul Munte sau la noi in tara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2007, 20:14:11
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Apropo de taiat frunze la ciini care in aparenta nu are nici un sens, Par. Arsenie povestea despre un om care a venit sa se calugareasca si Duhovnicul lui vazindu-l mindru drept canon i-a spus sa stea in poarta minastirii, sa nu se miste de acolo, si sa le spuna celor care veneau in vizita motivul pentru care sta acolo, mindria care-l macina, si din cite imi aduc aminte a stat citiva ani buni, dupa care a ajuns sfint. Nu mai stiu daca era vorba de o minastire din Sfintul Munte sau la noi in tara.
da.. c-am ai dreptate..cumva astfel de "aparente" mai slefuieste colturile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2009, 10:23:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, din orice lucru se poate scoate un folos, insa [COLOR=darkred]nu vad armata ca pe ceva foarte folositor[/COLOR]. Mai folositor este a asculta copilul de parintii sai (daca sunt crestini) si de duhovnic. Ascultarea de acestia atrage harul lui Dumnezeu in om, har care intareste mintea si da omului dreapta socotinta, discernamantul, responsabilitatea si seriozitatea ceruta de viata.

[COLOR=darkred]Un baiat cu o sensibilitate mare[/COLOR] se poate intari mult langa un parinte duhovnicesc, pe cand in armata ar putea suferi enorm, s'ar putea macina psihic si chiar sinucide (au fost cazuri). De asemenea, [COLOR=darkred]un tanar brutal[/COLOR] se va folosi tot mai mult pe langa un parinte duhovnic bun, decat in armata, unde brutalitatea si spiritul de a domina ii vor fi doar laudate si amplificate, poate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39
Ce inseamna sa fii crestin? maria-luisa Generalitati 31 12.02.2010 23:18:19
Iconoclasmul și formarea neoiconoclasmului din zilele noastre cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 13.01.2010 15:39:45
sfat crestin radup Rugaciuni 15 09.04.2009 18:08:33
enigma- formarea convingerilor si a sentimentelor DanielaVoica Pocainta 1 04.08.2007 13:40:30