Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2009, 13:28:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Semnul crucii sa nu se puna oriunde

SEMNUL CRUCII SA NU SE PUNA ORIUNDE - 73 Trul.

De viata facatoarea cruce, aratandu-ne noua mantuirea, se cade ca noi sa punem toata staruinta spre a-i da toata cinstea cuvenita aceleia prin care am fost mantuiti de caderea cea veche. Drept aceea, dandu-i ei inchinaciune si cu gandul si cu cuvantul si cu simtirea, poruncim sa se stearga cu totul semnele crucii facute de oarecare pe pamant (pe jos, pe pardoseli), ca nu cumva, prin calcarea de catre cei care umbla, sa fie batjocorit acest semn al biruintei noastre. Oranduim, asadar, sa se afuriseasca cei ce de acum inainte ar face chipul crucii pe pamant (pe pardoseli).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2009, 17:08:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Tinand conta de aceasta hotarare este firesc sa intalnim semnul Crucii pe pardoseala bisericilor sau a covoarelor?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2009, 17:31:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit tatuaje

Dar cei care au cruci tatuate pe corp bojocoresc crucea? am vazut multi cu cruce pe picior pe mina chiar si pe piept.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2009, 22:35:57
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Dar cei care au cruci tatuate pe corp bojocoresc crucea? am vazut multi cu cruce pe picior pe mina chiar si pe piept.
Da, pentru ca astfel diavolul scade insemnatatea crucii in ochii crestinului. Si in rock, toti cu cruci negre. La fel. Aceeasi chestie. Dar, poate omul are suflet bun si regreta ce a facut...nu ma simt indreptatita sa judec.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2009, 17:00:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Tinand conta de aceasta hotarare este firesc sa intalnim semnul Crucii pe pardoseala bisericilor sau a covoarelor?
Daca exista o astfel de hotarare, sigur nu. Dar am vazut o biserica in care este prezent semnul sfintei cruci pe pardoseala. Mi-a atras atentia o femeie care a ocolit acest semn. La inceput mi-a parut ca joaca sotronul, caci sarea, insa, prin acele mici salturi ea incerca sa ocoleasca laturile crucii. Sincer, mi-a parut ca este o exagerare de vreme ce aceasta cruce este pusa chiar pe mijloc, pe calea ce duce la catapeteasma, altar. Oare sa nu cunoasca aceasta hotarare preotii de acolo? Sa nu fi vazut episcopul locului, atunci cand a facut sfintirea ei, acest lucru? Pana una alta, imi pare ca aceea femeie este singura care vede.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2009, 18:28:07
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca exista o astfel de hotarare, sigur nu. Dar am vazut o biserica in care este prezent semnul sfintei cruci pe pardoseala. Mi-a atras atentia o femeie care a ocolit acest semn. La inceput mi-a parut ca joaca sotronul, caci sarea, insa, prin acele mici salturi ea incerca sa ocoleasca laturile crucii. Sincer, mi-a parut ca este o exagerare de vreme ce aceasta cruce este pusa chiar pe mijloc, pe calea ce duce la catapeteasma, altar. Oare sa nu cunoasca aceasta hotarare preotii de acolo? Sa nu fi vazut episcopul locului, atunci cand a facut sfintirea ei, acest lucru? Pana una alta, imi pare ca aceea femeie este singura care vede.
Multe lucruri se fac din neatentie, ignoranta etc. Nu stim contextul in care a ajuns acea reprezentare a crucii pe pardoseala. Eu cred ca este regretabil.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2009, 19:09:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Hotarea sinodului de la Trulan cred ca este clara "Drept aceea, dandu-i ei inchinaciune si cu gandul si cu cuvantul si cu simtirea, poruncim sa se stearga cu totul semnele crucii facute de oarecare pe pamant (pe jos, pe pardoseli), ca nu cumva, prin calcarea de catre cei care umbla, sa fie batjocorit acest semn al biruintei noastre"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2009, 19:21:37
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca exista o astfel de hotarare, sigur nu. Dar am vazut o biserica in care este prezent semnul sfintei cruci pe pardoseala. Mi-a atras atentia o femeie care a ocolit acest semn. La inceput mi-a parut ca joaca sotronul, caci sarea, insa, prin acele mici salturi ea incerca sa ocoleasca laturile crucii. Sincer, mi-a parut ca este o exagerare de vreme ce aceasta cruce este pusa chiar pe mijloc, pe calea ce duce la catapeteasma, altar. Oare sa nu cunoasca aceasta hotarare preotii de acolo? Sa nu fi vazut episcopul locului, atunci cand a facut sfintirea ei, acest lucru? Pana una alta, imi pare ca aceea femeie este singura care vede.
Cred ca stiu despre ce caz vorbesti tu.... S-a sesizat si ,,episcopul locului" si a fost indepartat semul crucii de pe pardoseala. A fost inlocuit cu placi de marmura. Nu era deloc bine
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnul crucii Hartford Intamplari adevarate 10 29.05.2010 19:03:21
semnul Crucii Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 2 10.03.2010 21:54:01
Semnul crucii Duiliu Generalitati 1 17.02.2008 22:49:29
semnul crucii ms.harsova Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 01.02.2008 00:00:29