Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.10.2007, 17:26:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Eu ma gindeam ca aceste gesturi si tendinte de a te implica in proiecte umanitare vin din dorinta de a deveni (mai) popular cu oamenii, dar oare un Patriarh prin asta ar trebui sa iasa in evidenta sau prin eforturile de a salva sufletele, iar din cite stiu sufletul si materia nu fac casa buna daca materia nu asculta de suflet si de Legile lasate de Adevar
Oare nu asta vrea sa ne spuna Mintuitorul cind zice:
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra"

Si oare nu tocmai asta se intimpla acum, ca 90% din planeta se roaga la materie, la ce au impus ei, ca oameni, “patriarhilor” lor si din cauza tacerii acestora, a conducatorilor, in privinta globalizarii, a tavalugului cu care sunt de acord si-l promoveaza, a patimilor si a pacatelor au inceput sa strige pietrele si ghetarii sa “plinga”

Daca acestia vor tacea, pietrele vor striga!”

Eu inteleg ca asta este drumul ales de neo-protestanti, oarecum de catolici si de ecumenisti insa nu ma asteptam sa vad ca si noi am pus un picior in aceasta barca care se scufunda.

Problema nu este grija noastra pentru natura care este si trebuie sa fie constanta, de acord cu Par Staniloaie insa in momentul cind vrajmasul s-a prins de aceasta slabiciune relativ NOU APARUTA pe mapamond, a pus-o cap de lista la metodele de pierdere a omului, si intunecare a sufletului si mi-e ciuda ca mai marii ai nostri cad in acesta capcana, sau par ca inclina in acea directie
Doamne Ajuta si Lumineaza-ne cu Intelepciunea Ta ca altfel suntem pierduti!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.10.2007, 17:28:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

daca materia asculta de suflet si de Legile lasate de Adevar... scuzati
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2007, 17:35:57
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

poate ca Biserica ar putea sa-i educe mai mult pe oameni... sa-i faca sa inteleaga legatura stransa dintre om si natura... natura trage ponoasele pentru pacatele noastre... suntem responsabili de tot ce se intampla cu ea... ne autodistrugem... poate nu e rau ca Biserica sa-si spuna punctul de vedere si in aceasta privinta (care este foarte actuala)...e normal sa faca acest lucru... fara a uita desigur de menirea ei... daca Biserica Ortodoxa este mistica asta nu inseamna ca trebuie sa fie si aeriana...traim in lume, in natura, si tot ce se intampla ne afecteaza mai mult sau mai putin... Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.10.2007, 17:57:06
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Si despre Noe poate spuneai la fel! Că vrea el să iasă în evidentă făcând o corabie pe pământ.

Nu ti se pare Ancah că te bagi unde nu-ti fierbe oala? De ce oare nu-i scrii direct niste scrisori chiar Patriarhului. Îl somezi să facă ce vrei tu si poate faci pace în lume, poate faci oamenii mai buni, poate ...

Poate?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2007, 18:22:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Krabule, esti off-topic si in ceea ce-l priveste pe Noe, cat si in ceea ce priveste restul raspunsului tau. Se pare ca nu detii un raspuns la intrebarea mea; atunci mai bine asteapta si lasa pe altul sa raspunda. Nu cred ca Patriarhul Constantinopolului are nevoie de un "body guard" ca tine.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu, nu cred ca imi bag nasul unde nu-mi fierbe oala, fiind si eu ortodoxa si facand parte din Biserica Ortodoxa. Totusi unde ai vazut ca am somat pe cineva?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2007, 18:32:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Noe
Este interesanta comparatia insa Noe:
- Era in Dialog direct cu Dumnezeu, dovada, construirea Arcii in ..desert spre uimirea tuturor necredinciosilor si pacatosilor"care continuau sa se insoare si sa faca copii pina-n ultima clipa, fara nici o grija"
- Dumnezeu nu i-a spus ca salvarea va veni prin asocierea cu necredinciosii care se tulbura si ratacesc prin proiecte umanitare ci numai EL SI FAMILIA LUI + animalele nevinovate...Asemanator Sodomei cind ingerii l-au luat pe Lot de incheietura miinii si i-au spus ACUM! HAI! i-ati familia si valea cit mai repede ca vine prapadul!

Pentru ce hotărăști tu ceea ce trebuie să facă Dumnezeu? Pentru ce legiuești tu purtarea de grijă a lui Dumnezeu? N-ai nici o legătură cu cele ce vor veni după tine. Nu poți fi și mort și chivernisitorul celor vii și judecător dintre morți, drămăluind ceea ce se cuvine fiecăruia.

Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2007, 18:38:45
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

As fi vrut sa adaug sa nu atacam la persoana ci sa folosim intelepciunea celor mai mari ca noi si sa gasim in invataturile lor si din scripturi daca Dumnezeu a spus vreodata CUIVA ca este datoria oamenilor sa salveze planeta?

In Geneza parca se vorbeste de ideea de a stapini, popula, folosi, dar nu de a salva pamintul lucru care tine de fantezie si ratacire mai ales pentru ca incepem procesul cu ce nu trebuie adica cu exteriorul nostru nu cu interiorul asa cum ni s-a spus sa facem de catre EL
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.10.2007, 18:42:11
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Mare adevăr!

Asa este. Nu are nevoie de bodyguard. Asa ca ma retrag. A venit toamna. Ni s-a umplut găleata de noroi. Asa că ce facem cu ea? Împroscăm.

Păi ne somezi pe noi, pe mine, să-ti spun eu de ce Patriarhul se duce în Groenlanda.

Pentru că nu esti informată, să stii că Patriarhul Bartolomeu trage semnale de alarmă cu privire la planetă de f mult timp

Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.10.2007, 18:44:58
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Scrie undeva că Noe a spus lumii întregi că-i vorbeste Dumnezeu.

Ajungem noi niste mucosi de păcătosi să ne întrebăm de ce Patriarhul face ce face. D-aia. Că noi nu facem ascultare. Că suntem mai păcătosi decât Sodoma si Gomora. Că ne băgăm unde nu trebuie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.10.2007, 18:49:20
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Iată mai jos de pe site-ul Patriarhiei de Constantinopol că Patriarhul Bartolomeu duce o politică de a atrage atentia asupra mediului din 1994, adica de 13 ani. Iar mai nou, Papa Benedict încearcă din răsputeri să-l ajugă din urmă pe Patriarh în această privință.

- Five International environmental seminars on the island of Heybeliada (Halki), “Environment and Religious Education” (1994),

- “Environment and Ethics” (1995),

- “Environment and Communication” (1996),

- “Environment and Justice” (1997),

- “Environment and Poverty” (1998);

- “Symposium II – The Black Sea in Crisis” (1997), seeking to discern appropriate action on preserving the Black Sea region;

- “ The Halki Ecological Institute” (1999) an interdisciplinary learning opportunity for scientists, clergy, journalists, educators and students;

- Symposium III – “A River of Life” (1999), highlighting the grave environmental problems facing Europe’s greatest waterway.

- This third floating Symposium travelled down the Danube from the river’s headwaters to the Delta and Black Sea.

- Scientific Conference, Istanbul, (2000);

- the Religion, Science and Environment International Symposium IV: “The Adriatic Sea: A Sea at Risk, a Unity of Purpose” (June 2002)

- Symposium V: “The Baltic Sea: A Common Heritage, A Shared Responsibility” (June 2003).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caderea Constantinopolului cozia Stiri, actualitati, anunturi 13 03.01.2018 16:22:00
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Mormantul Sfantului Nifon al Constantinopolului ieremia movila Intrebari utilizatori 0 08.08.2010 23:08:03
Pastorala de Nasterea Domnului a PF Bartolomeu patriarhul ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.02.2009 05:37:36
Patriarhul Bartolomeu si Papa Ioan Paul a IIlea mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 22.06.2008 16:16:04