Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2007, 08:13:07
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Imi pare rau daca am postat ceva necuviincios!
Nu am vrut sa insinuez nimic!
Iar in privinta naturaleti sincer daca iti desfasori activitatea intr-un mediu artificial(al tinutei business)incepi sa o apreciezi.
Nu am fost studenta la teologie si nici nu sunt fana a barbosilor!
Daca am gesit cu ceva va rog sa ma scuzati!
Iar despre barba putem vb mai mult daca doriti, dar in privat!
Va urez un post usor si multe binecuvantari!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.12.2007, 15:40:30
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

dar cei care isi fac cioc,cum se spune de ei ce ziceti?
cum vi se pare idea lor?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2008, 14:18:41
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Interesant este ca in trecut mai toti barbatii purtau cite o barba "gospodareasca" si faceau minim cite 10 copii ...cu toata "iritarea" femeii pe cind acum tunsi zero si rasi zilnic cu aparenta lor de "sexy studs"(Mirela) nu mai fac nici macar unul.
Deci unde este logica crestina ?
:) Pai oamenii nu prea mai au timp de logica in zilele de acum, nici sa vada ce e bun pt ei si ce-i placut inaintea lui Dumnezeu. Deci nu prea mai e logica crestina, din pacate.

Eu as zice ca daca ne uitam in Psalmii lui David vedem "barba lui Aaron", apoi Hristos, Modelul de urmat, avea barba. O sa ziceti ca atunci nu existau metode de barbierire. Din cate am inteles nu e asa, fiindca vedem in istoria multor tari ca obisnuiau sa se rada, deci tehnic se putea. Acum sa nu ma intrebati CUM ca nu stiu!!!

Mie imi plac barbatii cu barba. Chiar sunt atrasa sa merg sa discut cu ei ca sa imi dau seama de ce o poarta. De multe ori descoperi ca e numai din neglijenta, dar iar de multe ori ca e dintr-o preocupare launtrica. Chiar mi s-ar parea ciudat sa ma casatoresc cu un tip fara barba. Asa ca iar imi scad sansele de a gasi pe cineva si cu barba si crestin si dornic de mantuire si de vesnicie, si, si, si...
:(

Elena



Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.04.2008, 15:40:17
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Din fericire barbatii au descoperit lama de ras, altfel majoritatea femeilor ar avea pielea iritata in jurul buzelor...un sarut cu un barbat neras de cateva zile nu e tocmai placut
Ma minunez citind la ce subiecte "specifice" va poarta aghiuta dupa un topic pe altul si asta numai de la o banala barba.
Stau si ma intrem oare simbolul doliului si postirii nu l-ati vazut la barba, ...nu credeti ca-i mai potrivit de discutat acum in POST despre acest lucru :(
Greu he?

Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.04.2008, 16:55:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
sunt atrasa sa merg sa discut cu ei ca sa imi dau seama de ce o poarta. De multe ori descoperi ca e numai din neglijenta
Elena, putini barbati iti vor spune imediat pe loc, (cum se zice asa prinsi la colt de strada) motivul pentru care poarta barba. Pentru multi barbati crestini barba este o forma de marturisire a lui Hristos, insa asta se tine ascuns si evident raspunsul care-l vei primi va fi ceva de genul ..."ca e mai comod, sau mi-e lene sa ma rad"...pentru adevar trebuie sa cunosti omul mai bine...si asta nu ca ar minti ci din smerenie
Andrei
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.04.2008, 20:40:15
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Foarte frumos raspuns cozia. Cu toate acestea nu toti barbatii cu barba sunt crestini traitori asa cum nu toate femeile cu fuste lungi sunt crestine adevarate. A purta sau a nu purta barba tine de fiecare. Dar nu barba in sine va mantuieste ci scopul cu care este purtata!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.04.2008, 23:19:19
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Ma bucur ca incurajati baietii sa poarte barba. Poate unii dintre ei isi rad barba numai pentru fete (daca nu toti).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.04.2008, 10:37:11
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Se zice ca pe vremuri prezenta barabii era aspectul firesc al barbatului, iar cei fara barba erau priviti mai ciudat... Barba era considerata o podoaba mai ales pentru barbatii venerabili cu functii inalte in stat ori in biserica. Si pt ca barba era considerata o asa podoaba se mai zice ca ar fi existat si canon de la duhovnic pt cei pacatosi, mai ales pt ierarhii care au pacatuit: -sa-si taie barba! Mare rusine era pe cel pedepsit astfel, sa umble cu barba taiata si toti care il vedeau sa stie ca a pacatuit...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.04.2008, 10:52:30
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Exista o interdictie de a taia barba pentru preotii Vechiului Testament, din cate vad aici:

Leviticul 21
1. Zis-a Domnul către Moise: "Grăieste preotilor, fiilor lui Aaron si le spune:
(...)
5. Să nu-si radă capul, să nu-si tundă marginea bărbii si să nu-si facă tăieturi pe trupurile lor pentru morti.


Asta nu inseamna ca mai este valabila pentru preotii crestini, si cu atat mai mult pt cei care nu sunt preoti. Interdictia aceasta ii privea doar pe fii lui Aaron.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.04.2008, 15:47:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Andrei Kuraev al rusilor intr-o conferinta a fost intrebat cum sa facem sa fim mai traitori, mai crestini in adevaratul sens al cuvintului si el a raspuns...incercati sa combateti indepartarea de valorile Ortodoxe Estice aduse de Occident si de "teutonii" sai prin citeva elemente de baza pastrate de inaintasii nostri

- barba la barbati
- imbracamintea asa cum au lasat bizantinii si cum era imbracat capul familiei
- copii
- cruciulita de lemn la git

Daca nu putem marturisi liber pe Hristos, nu avem inca indrazneala necesara sa o facem verbal, nu ne gasim cuvintele...pina ne va ajuta Dumnezeu sa vorbim... avem posibilitatea sa o facem prin felul in care ne imbracam, cum ne comportam si prin barba
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28