Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.07.2016, 11:36:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La aaaaaaaaeronautică?

Stai să caut problema cu avioanele de luptă care pot zbura foarte repede mult timp pe pilot automat la înălțime constantă fără să se înalțe spre cer.
Era mai usor daca era un text cu desene, nu am timp/rabdare sa urmaresc vorbaria dezlanata a astuia din videoclip.

Daca am inteles bine care e problema, asa cum vad eu lucrurile, treaba mi se pare foarte simpla, se numeste "altimetru".

Nu e nevoie sa corectezi nimic, atat timp cat mentii altitudinea (si asta e o operatiune constanta si oarecum semi-automata la avioanele moderne)

Mi se pare oarecum amuzant si ironic, dar practic, pentru un pilot aflat in avion "linia dreapta" (pe verticala) e tocmai definita de curbura pamantului, nu liniile care le tragi tu ca observator din spatiu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.07.2016 at 11:41:00.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.07.2016, 16:12:59
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cu cat altitudinea este mai mare, cu atat este acceleratia gravitationala mai mica. Asta inseamna ca aerul este mai putin dens, deci, daca nu schimbi nimic in timpul zborului, si avionul urca un pic, o sa intalneasca aer mai putin dens, deci o sa coboare inapoi la nivelul initial.

Scuze, nu pot intreba un profesor, e vara.
Adică vrei să spui că pe munte sau în balon sau în avion cîntărești mai puțin? Nu cred. Accelerația gravitațională este aproape constantă și așa este și definită ca un cîmp gravitațional uniform și constant ce se manifestă pînă sus... pînă la linia de la care brusc nu mai ai niciun fel de accelerație gravitațională și plutești prin navete sau sateliți sau stații spațiale nemaifiind atras de nimic în jos ca să cîntărești ceva pe cîntar și asta se vede că e așa în filmele respective făcute de la bordul navelor spațiale iar navetele nu sunt foarte departe de pămînt ci la cîțiva zeci-sute de km. Dacă ar fi așa cum spui tu, atunci la orice distanță te-ai afla de pămînt, nu ar apare fenomenul imponderabilității oricît te-ai ridica decît s-ar diminua treptat greutatea măsurată pe un cîntar dar oricît te-ai depărta tot ar fi ceva, măcar un gram-două, lucru care nu se întîmplă în realitate deci spui niște bănuieli și niște teorii de ale tale așa cum ai fost învățat tu să crezi în ele.

Mai mult, deasupra nu densitatea aerului scade în asemenea măsură încît să existe goluri de aer sau zone vidate sau spații mai mari între particulele de aer ci acolo sus stau particulele unele lîngă altele la fel ca mai jos unde particulele au greutate mai mare. Deci densitatea crește mai jos din pricina că mai jos particulele sunt mai comprimate unele față de altele ocupînd un volum mai mic pe cînd sus ele tot lipite stau unele față de altele dar ocupă fiecare un spațiu mai mare și nu că e mai rarifiat aerul de parcă am avea zone de vid sau particule mai puține de aer într-un vid mai pronunțat. Nu e vid ci pînă la linia de imponderabilitate scade presiune din pricina straturilor mai puține care apasă aerul iar dincolo de ea nu este vid ci este aer care nu mai este apăsat de niciun strat superior ci are libertatea aerul să meargă în ce direcție este el suflat sau apăsat de aripi.

Deci nu există o rarifiere a aerului așa cum presupui decît o scădere de presiune și rarifierea rezultă eventual din această scădere de presiune căci acolo unde avem o presiune mai mare este comprimat și aerul deci fiecare particulă de aer ocupă un volum mai mic dar toate particulele sunt unele lîngă altele și nu există spații goale și vidate cum crezi dumneata ca să cazi ca prostul printre particulele de aer sau să cazi în goluri de aer căci nu sunt goluri de aer ci sunt curenți ascendenți sau descendenți și tu te trezești căzînd de parcă nu ar fi aer pe ce să se susțină avionul cînd defapt e un curent de aer descendent și de asta ai impresia că nu te mai poți susține și vezi cum cazi și zici că e gol de aer. Dar cum să fie așa ceva, cum să poată exista un gol de aer? Oare nu l-ar împinge presiunea afară din straturile de aer dacă ar exista acel gol? Nu s-ar umple el cu aer? Doar o explozie poate duce la apariția unui gol de aer dar el dispare rapid prin umplerea lui cu aer datorat presiunii. Poate doar în spațiu ar putea exista goluri de aer în urma unor explozii dar și acolo sunt curenți de aer care duc la umplerea rapidă a golurilor.

Așa că nu te scuza pentru că experimentul e clar: avioanele militare lansate de pe portavioane merg cu mare viteză drept la cîțiva metri de mare avînd direcția reglată cu giroscopul deci fără să țină seama de gravitație sau de altitudine și după sute de km dacă măsoară distanța față de mare ea este identică cu cea de la plecare deci e clar că nu există nicio curbură a pămîntului și asta o știe orice pilot militar de F16 sau F32.

Last edited by Trimisul; 15.07.2016 at 16:20:26.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.07.2016, 17:22:47
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Acum am inteles cum sta treaba. Spatiul insusi e finit. Dar nu are o margine sa iesi din el, ci orice dreapta are capetele lipite formand un fel de bucla spatiala. Nu spun ca dreptele ar fi rotunde, pentru ca dreptele sunt drepte, adica ele sunt multimi de puncte care au proprietatea ca poti sa mergi de la unul la altul fara sa schimbi directia, luand-o deci pe drumul cel mai scurt.

Acum am inteles cum sta treaba. Doar ca eu numeam curbura pozitiva tocmai proprietatea unei drepte intr-un spatiu de a forma o bucla.

Mi-ati raspuns frumos la intrebarea a doua. Ce nu pricep eu acum sunt trei lucruri:

1. De ce are luna faze?
2. De ce in timpul eclipselor luna are o culoare rosiatica?
3. De ce atunci cand la noi e zi, in Australia sau prin alte parti e noapte?

Si pentru ca topicul acesta este despre Big Bang si nasterea Universului, ati putea sa-mi raspundeti mai in detaliu la intrebarea cum a aparut lumea aceasta a dumneavoastra in care dreptele formeaza bucle? Ca tot am auzit ca a fost facuta prin Cuvant. Vreau si eu o explicatie mai detaliata, un scenariu al creatiei de exemplu explicat pe secunde, inclusiv cu modul in care spatiul a dobandit aceasta geometrie interesanta.
Răspuns:

1. Fazele lunii, dacă le-ai observat se repetă regulat și avem faze de creștere și de descreștere între luna nouă și luna plină. ''Ciclul lunar dureaza 28-29 zile si trece prin 4 faze distincte: luna noua, primul patrar (luna in crestere), luna plina, ultimul patrar (luna in descrestere).''

Chiar dacă ni se pare că Luna este luminată direct de Soare ea defapt este luminată nu de Soare ci de oglinda plană a pămîntului și mărilor adică de zona însorită a lor. Deci prin reflexie este luminată Luna și nu direct de Soare.

Fizic Luna are faze pentru că ea se mișcă pe cerul nopții astfel încît, luminată de soare din oglinda plană a pămîntului și mărilor, să ne informeze corect și drept despre perioada de timp a lunii în care ne aflăm. Adică prin fazele ei ea face de la Dumnezeu ca să putem știi foarte ușor, cu o simplă privire pe cer, cîte zile și nopți au trecut de la Luna plină anterioară. Dacă ținem evidența lunilor pline pe parcursul unui ciclu solar și privim și la faza lunii în care ne aflăm atunci putem știi exact în ce zi sau noapte a anului ne aflăm. Anul îl putem măsura cu ajutorul unui ceas solar care măsoară umbrele unor dreptare în fiecare zi ajungînd pînă la cea mai scurtă umbră în cea mai lungă zi a anului și în cea mai lungă umbră în cea mai scurtă zi a anului. Un an solar are 365 de zile și 12-13 cicluri lunare și 52 de săptămîni. Deci fazele lunii ne ajută așa cum scrie în Scriptură la măsurarea zilelor, lunilor și anilor căci Soarele și Luna și Stelele sunt puse pe Cer prin Cuvînt ca să fie oamenilor spre semne, anotimpuri și vremi.

2. În timpul eclipselor de Lună dacă ai urmărit fazele eclipselor de Lună atunci ai observat că ea este luminată mai întîi dintr-o parte, apoi Luna devine luminată pe o porțiune tot mai mică pînă nu mai e luminată deloc cînd ea devine roșiatică și apoi este luminată treptat din partea opusă pe porțiuni tot mai mari.

Nu are cum să se interpună pămîntul văzut ca sferă între Soare și Lună pentru că luminanța sau intensitatea luminoasă a părților luminate din Lună nu scade pe timpul eclipsei de Lună așa cum ar fi firesc să scadă dacă s-ar interpune un obiect opac în fața unei surse de lumină nepunctiformă ci discoidală așa cum este Soarele. Păi dacă presupunem că soarele ar fi format din 1000 de becuri și atunci cînd e lună plină toate becurile ar lumina direct Luna ar trebui ca atunci cînd pămîntul se interpune între Soare și Lună, un număr de becuri să nu mai vadă direct luna deoarece s-a interpus pămîntul și prin urmare luminanța sau intensitatea luminoasă ar trebui să se vadă cum scade adică ar trebui să vedem o diferență mare de luminanță, de intensitate luminoasă între faza de lună plină și faza de lună ca un C pe zonele rămase luminate. Lucru care nu se întîmplă deci nu se interpune pămîntul văzut csa planetă sferică între Soare și Lună la eclipsa totală de Lună.

Fenomenul care se întîmplă este acela că Luna ajunge exact la distanța maximă față de soare Soarele și cum soarele aleargă pe cer mai repede ca Lună și cum spațiul este finit este normal ca să vedem cum Luna iese din conul Luminos dintr-o parte și intră în el înapoi din partea cealaltă. Iar acest lucru e posibil doar pentru că Luna este luminată de oglinda plană a pămîntului și mărilor și pentru că reflexia în ambele direcții ce ajunge pînă la Lună acoperă toată suprafața Pămîntului și asta o putem înțelege clar la eclipsa de Lună.

Luna devine roșiatică pentru că exact în momentul culminant și la faza de eclipsă totală de Lună există totuși destulă lumină care să ajungă la Lună dar lumina aia are la activ pe direcția ei mai mult de o unică reflexie. Deci tocmai atunci ajung raze de lumină care au mai multe reflexii la activ și cum lumina la trecerea prin straturile de aer care se văd pe cer albastre își pierde componenta albastră de parcă ar fi filtrată rămîne ca razele ce o scaldă la momentul maxim al eclipsei să conțină lumină cu o componență mai mult roșie decît albastră, pentru că lumina roșie nu a fost filtrată de straturile de aer.

3.Păi atunci cînd la noi e zi, in Australia sau prin alte parti e noapte pentru că Lumina de la soare suferă fenomenul de refracție la trecerea prin mediu, prin straturile de aer, formîndu-se un con rond concav cu baza pe pămîntul plat și mările plate. Tot ce e în interiorul conului e zi, între dimineață și seară, iar tot ce e în afară e noapte. De aceea avem și răsărituri și apusuri
și de aceea vedem o unică față a lunii pentru că în curbă concavă merge și imaginea de la Lună și de la Soare.

Soarele deși e semisferic și cu partea discoidală plană paralelă cu pămîntul plat și cu mările plate el se vede sub orice unghi l-ai privi de parcă direcția privirii tale ar fi perpendiculară pe discul lui. Asta se datorează refracției luminii și a imaginii lui prin mediu deci din orice unghi ai privi soarele de sub soare ai să-i vezi discul plat și rotund de parcă te-ai afla exact sub el și tu atunci ca prostul cînd îl vezi rotund îți zici că soarele e sferic dar dacă ar fi sferic s-ar justifica o pierdere atît de mare de energie care s-ar duce în toate direcțiile? Nu e mai eficientă veioza sau farul de mașină? Și dacă ar fi sferic atunci oare cum ar arăta o eclipsă făcută de o bilă plasată în fața unui bec și cum ar arăta una făcută de o semisferă pusă în fața unei alte veioze, adică în fața unei semisfere?

Deci Soarele și Luna sunt sigur semisferice și aleargă pe deasupra pămîntului plat și a mărilor plate și așa au fost făcute ele prin Cuvînt acum 7524 de ani de către Dumnezeu! Din Soare izvorăște și curge lumina și căldura bună în jos spre noi și din Lună izvorăște frigul și întunericul bun și curge în sus pre apele de deasupra cerurilor. Minunat de înțelept, de bun și de frumos!

Iată de ce izvoarele apelor curgătoare sunt atît de reci și de bune!.. darmite atunci izvorul de Cuvînt... cît e de bun?

Last edited by Trimisul; 15.07.2016 at 17:40:52.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.07.2016, 10:29:51
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

1. Eu nu am intrebat ce scop au fazele lunii, ca ne ajuta sa masuram timpul, ci am intrebat cum se produc, adica de ce uneori e luminata toata luna, alteori doar pe jumatate si alteori doar pe sfert.

2. De ce e luna rosiatica intr-o eclipsa de luna:

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Fenomenul care se întîmplă este acela că Luna ajunge exact la distanța maximă față de soare Soarele și cum soarele aleargă pe cer mai repede ca Lună și cum spațiul este finit este normal ca să vedem cum Luna iese din conul Luminos dintr-o parte și intră în el înapoi din partea cealaltă. Iar acest lucru e posibil doar pentru că Luna este luminată de oglinda plană a pămîntului și mărilor și pentru că reflexia în ambele direcții ce ajunge pînă la Lună acoperă toată suprafața Pămîntului și asta o putem înțelege clar la eclipsa de Lună.

Luna devine roșiatică pentru că exact în momentul culminant și la faza de eclipsă totală de Lună există totuși destulă lumină care să ajungă la Lună dar lumina aia are la activ pe direcția ei mai mult de o unică reflexie. Deci tocmai atunci ajung raze de lumină care au mai multe reflexii la activ și cum lumina la trecerea prin straturile de aer care se văd pe cer albastre își pierde componenta albastră de parcă ar fi filtrată rămîne ca razele ce o scaldă la momentul maxim al eclipsei să conțină lumină cu o componență mai mult roșie decît albastră, pentru că lumina roșie nu a fost filtrată de straturile de aer.
Despre a cui con luminos e vorba aici? Soarele lumineaza ca o lanterna doar intr-o directie producand un con de lumina?

Treaba cu filtrarea de catre atmosfera a componentelor cu lungime de unda mai mica din spectrul luminii nu e rea. In sfarsit un pic de fizica corecta. Intr-o teorie rationala a formarii eclipselor de luna aceasta e explicatia culorii rosiatice. E vorba de filtrarea componentei albastre combinata cu refractia razelor solare care vor intra de fapt in conul de umbra produs de Pamant si astfel vor ajunge pe luna dandu-i culoarea caracteristica.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
3.Păi atunci cînd la noi e zi, in Australia sau prin alte parti e noapte pentru că Lumina de la soare suferă fenomenul de refracție la trecerea prin mediu, prin straturile de aer, formîndu-se un con rond concav cu baza pe pămîntul plat și mările plate. Tot ce e în interiorul conului e zi, între dimineață și seară, iar tot ce e în afară e noapte. De aceea avem și răsărituri și apusuri
și de aceea vedem o unică față a lunii pentru că în curbă concavă merge și imaginea de la Lună și de la Soare.
Ce inseamna "con rond concav"? Puteti sa incarcati aici pe site o imagine cu un con rond concav? Eu stiam ca aria laterala a unui con reprezinta o curba convexa si nu concava. Dar poate or fi existand si conuri rond concave. As vrea totusi sa vad unul.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.07.2016, 20:32:25
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
1. Eu nu am intrebat ce scop au fazele lunii, ca ne ajuta sa masuram timpul, ci am intrebat cum se produc, adica de ce uneori e luminata toata luna, alteori doar pe jumatate si alteori doar pe sfert.
Soarele semisferic luminează oglinda cea plană a pămîntului și mărilor ca o veioză, razele trec prin straturile de cer și de aer și suferă fenomenul refracției în sensul că se formează un con cu laturile concave, adică curbe spre interior. Razele lovind pămîntul și mările ca într-o oglindă plană se întorc spre stele și spre Lună suferind aceleași fenomen în trecerea lor prin păturile de aer și prin cer adică fenomenul de refracție formînd o zona luminoasă mult mai mare așa ca un trunchi de con rond, adică laturile laterale sunt curbate. Luna semisferică plimbîndu-se pe cer în interiorul și în afara acestui trunchi de con gigant e scăldată pe partea sferică de raze încît de jos se vede o semisferă luminată a cărei luminare variază de la faza de Lună plină la Lună nouă adică la litera C foarte îngust. Nu numai razele suferă fenomenul de refracție prin mediu ci și imaginea ce vine de la Soare și de la Lună deci ele cînd sunt văzute trebuiesc înțelese că defapt se vede o imagine a lor răsfrîntă, adică imaginea lor se răsfrînge pe direcția curbilinie a traiectoriei luminii deci poziția lor reală este altfel pe cer decît o vedem noi crezînd că este așa cum ni se pare că vedem. Așa se explică și răsăriturile și apusurile. Apoi lumina de le Lună se reflectă în jos pe toate direcțiile căci de data aceasta, semisfera Lunii este o sursă omni direcțională semisferică și asta face ca să avem un alt con rond diferit de cel al Soarelui. Soarele fiind semisferic așa ca o veioză are spre noi o parte plată adică este o suprafață luminoasă discoidală. Ea însă se vede din orice direcția ai privi de sub soare nu pentru că soarele este sferic ci pentru că avem același fenomen de refracție prin cer și prin păturile de aer și chiar imaginea Soarelui suferă acest fenomen deci noi vedem chiar la răsărit și la apus același disc pe care îl vedem cînd soarele este la zenit și ne păcălim să credem că soarele este sferic.... dar nu este sferic ci semisferic exact ca o veioză semisferică.


2. De ce e luna rosiatica intr-o eclipsa de luna:


Citat:
Despre a cui con luminos e vorba aici? Soarele lumineaza ca o lanterna doar intr-o directie producand un con de lumina?
Da.

Citat:
....... E vorba de filtrarea componentei albastre combinata cu refractia razelor solare care vor intra de fapt in conul de umbra produs de Pamant si astfel vor ajunge pe luna dandu-i culoarea caracteristica.
Pămîntul nu e o planetă și nu e sferic deci nu există un con de umbră așa cum descriu fizicienii care au adoptat teoria heliocentrică sau geocentrică.

Culoarea ți-am zis de ce apare și nu are legătură cu vre-o sferă-pămînt sau cu vreun con de umbră.


Citat:
Ce inseamna "con rond concav"? Puteti sa incarcati aici pe site o imagine cu un con rond concav? Eu stiam ca aria laterala a unui con reprezinta o curba convexa si nu concava. Dar poate or fi existand si conuri rond concave. As vrea totusi sa vad unul.
Uite, am asistat și eu la prezentarea asta și asta și cred că omul are dreptate deci dacă ai răbdare s-o urmărești poate că ai să pricepi și tu așa cum am priceput și eu.

Last edited by Trimisul; 18.07.2016 at 20:38:22.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.07.2016, 21:08:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Doar ai asistat, sau ai și alcătuit-o?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.07.2016, 11:32:05
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Doar ai asistat, sau ai și alcătuit-o?
Are vreo relevanță? Păi de alcătuit a alcătuit-o Dumnezeu... și Creația și prezentarea ei... iar eu doar am asistat la prezentarea de pe youtube a oii-rătăcite21 în sensul că am urmărit-o de cîteva ori ca s-o pricep bine... și pricepînd-o și înțelegînd-o am ajuns la concluzia că Cineva bun și drept are dreptate și de asta cred și eu acuma că chiar e cam așa ca în prezentare!

Corespunde perfect atît scripturilor ortodoxe, realității, Adevărurilor de Credință, logicii și înțelepciunii încît nu pot să neg decît să cred și eu ce ne învață Dumnezeu direct sau prin Trimișii Lui. Adică Dumnezeu și nu omul ne învață să Credem și să nu mai păcătuim pentru că în Rai nu se păcătuiește iar acolo se ajunge de aici pe Cale... și fără derapaje sau deraieri științifico-fantastice absurde!


Deci asta spun și eu ca oaia-rătăcită21 spre deosebire de Galileo Galilei sau Giordano Bruno care s-au păcălit amăgindu-se. Eu susțin sus și tare că:

''Și totuși pămîntul e plat denivelat și mările plate iar Soarele și Luna sunt semisferice și la eclipsa de Soare, ele formează o sferă perfectă, luminînd înainte și după eclipsă împreună cu stelele în toată Creația Făcută prin Cuvînt... și de oriunde, în orice direcție ai merge drept, ajungi exact de unde ai plecat nu pentru că te afli pe o sferă ci pentru că toată Creația făcută prin Cuvînt e finită, mică, frumoasă și bună foarte... pentru tot omul credincios.

Deci nu numai eu am dreptate de la Dumnezeu ci oaiarătăcită21 are perfectă dreptate în prezentările ei de aici-1 și de aici-2.

Last edited by Trimisul; 19.07.2016 at 11:49:09.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.07.2016, 13:23:53
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Trimisul
totuși pămîntul e plat denivelat și mările plate iar Soarele și Luna sunt semisferice
Pentru mantuire e irelevant daca Pamantul e rotund ,patrat sau romb.Forma Pamantului nu e adevar de credinta.Te concentrezi pe lucruri irelevante deci nu esti un "trimis" autentic.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.07.2016, 16:04:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Era mai usor daca era un text cu desene, nu am timp/rabdare sa urmaresc vorbaria dezlanata a astuia din videoclip.

Daca am inteles bine care e problema, asa cum vad eu lucrurile, treaba mi se pare foarte simpla, se numeste "altimetru".

Nu e nevoie sa corectezi nimic, atat timp cat mentii altitudinea (si asta e o operatiune constanta si oarecum semi-automata la avioanele moderne)

Mi se pare oarecum amuzant si ironic, dar practic, pentru un pilot aflat in avion "linia dreapta" (pe verticala) e tocmai definita de curbura pamantului, nu liniile care le tragi tu ca observator din spatiu.
Îți fac un rezumat la https://www.youtube.com/watch?v=QYXTL9quoUM .

Omul ridică o problemă. În video apare pentru scurt timp un avion care zboară la 10-15 m deasupra apei.

Flight pass below radar = max 30m altitudine. Piloții se antrenează de la 60km la 300km menținînd altitudinea constantă. Pot zbura jumate de oră - o oră în felul ăsta, deasupra oceanului.

Apoi se face o simulare a unui zbor de jumate de oră la viteza de 400 de mile pe oră (aprox 500km/h) care presupune o traiectorie de 200 de mile. Ținînd cont de curbura globului, în jumatea asta de oră avionul ar trebui să se ridice cam la 5 mile deasupra nivelului mării.

La minutul 6:30 începe simularea în Autocad a zborului care este în linie dreaptă datorită giroscopului și a orizontului artificial de pe bord. După 200 de mile ar trebui ca aparatul să fie la 5,074 mile altitudine.

Asta e problema.

Acum zic și eu: dacă avionul e pe pilot automat, corecțiile de altitudine se fac fără știrea pilotului - doar că se zboară mult prea jos și prea mult timp ca să se pună pe automat.

Dacă e pe manual și se zboară deasupra globului, pilotul trebuie să corecteze mereu altitudinea ca să nu-l prindă radarul. Orizontul artificial e fix, dar cel real e variabil scăzînd tot timpul. Omul trebuie să folosească manșa întreptînd din cînd în cînd botul în jos, ca să se ridice mai sus de o anumită limită.

Dacă e pe manual și apa e plană, pilotul nu va avea probleme de direcție, ci se va uita la orizontul artificial care coincide cu cel real.

E ca și cum ar fi să iei o curbă foarte largă cu mașina și să uiți să corectezi din volan... ieși în decor. În cazul avionului, îl pușcă inamicul dacă se ridică prea sus, deci trebuie să mențină o altitudine constantă.

Deci avem nevoie de părerea expertului în devenire, student la aeronautică.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.07.2016, 16:17:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Pentru mantuire e irelevant daca Pamantul e rotund ,patrat sau romb.Forma Pamantului nu e adevar de credinta.Te concentrezi pe lucruri irelevante deci nu esti un "trimis" autentic.
Ce vorbești?!

Dacă Pămîntul real e total diferit de cel prezentat oficial, dacă Universul nu e infinit și fără margini și de dimensiuni colosale, dacă omul nu a ajuns niciodată în spațiu sau nu a aselenizat, atunci știința asta este o minciună astronomică.

Și dacă Universul nu e uriaș și vechi de 14 miliarde de ani, atît de bătrîn încît s-ar putea să fia părut simplu de la sine, dacă Pămîntul nu are 4 milioane de ani, atunci viața și mai cu seamă omul nu este un accident al naturii, ci este o făptură plămădită de un Creator.

Deci lucrurile se cam schimbă dacă Pămîntul a fost adus la existență acum doar vreo 7500 de ani cu o zi înainte înainte ca Soarele să fie creat. Evoluționiștii nu am au materialul de bază pentru a-și expune fanteziile, iar ateii au cam încurcat-o urît de tot.

Deci are legătură cu mîntuirea, și-ncă cum! De la tatăl minciunii mă aștept la orice, inclusiv la una de proporții care nu durează demult, ci doar de vreo cîteva sute de ani încoace. Are tot interesul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde