Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.07.2016, 19:49:03
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Soarele semisferic luminează oglinda cea plană a pămîntului și mărilor ca o veioză, razele trec prin straturile de cer și de aer și suferă fenomenul refracției în sensul că se formează un con cu laturile concave, adică curbe spre interior.
Pai asta e figura convexa, pana-i lumea! Nu concava! Iar conul nu are laturi, ci are o arie laterala. Sau probabil va referiti la o alta figura geometrica ce seamana cu o trompeta, e vorba de trompeta lui Torricelli pe care o obtinem daca luam f:[1,+∞) cu valori in acelasi interval, unde f(x)=1/x. Graficul functiei il rotim pe axa ox si obtinem faimoasa figura. Cred ca la aia va referiti. In sfarsit ne-am lamurit!

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Nu numai razele suferă fenomenul de refracție prin mediu ci și imaginea ce vine de la Soare și de la Lună deci ele cînd sunt văzute trebuiesc înțelese că defapt se vede o imagine a lor răsfrîntă, adică imaginea lor se răsfrînge pe direcția curbilinie a traiectoriei luminii deci poziția lor reală este altfel pe cer decît o vedem noi crezînd că este așa cum ni se pare că vedem.
Lumina n-are cum sa aiba o directie curbilinie. Ea merge doar drept. Exista totusi situatia in care ea poate fi afectata de mase mari de materie ce formeaza lentile gravitationale, dar atunci lumina urmeaza de fapt curbura pozitiva sau negativa a spatiului. Dar, ma rog, cu trompeta lui Torricelli orice e posibil. Domnule Trimis, ideea dumneavoastra cu Pamantul plat, ca n-o putem numi inca teorie, e interesanta, dar mai trebuie lucrat la ea.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă Pămîntul real e total diferit de cel prezentat oficial, dacă Universul nu e infinit și fără margini și de dimensiuni colosale, dacă omul nu a ajuns niciodată în spațiu sau nu a aselenizat, atunci știința asta este o minciună astronomică.
.........................
Deci are legătură cu mîntuirea, și-ncă cum! De la tatăl minciunii mă aștept la orice, inclusiv la una de proporții care nu durează demult, ci doar de vreo cîteva sute de ani încoace. Are tot interesul.
E posibil sa fie adevarat ceea ce spuneti, iar stiinta sa nu fie decat o iluzie pe care ne-a creat-o o un soi de fiinta malefica. Insa daca totusi lucrurile pe care stiinta ni le spune sunt adevarate, ce ne facem? N-am putea trage foarte usor concluzia ca toata povestea despre tatal minciunii nu e decat o simpla plasmuire si nu mai mult? De aceea cred ca oamenii religiosi ar trebui sa fie foarte precauti in a respinge anumite descoperiri ale stiintei pentru ca nu stim ce aduce viitorul. Pana acum nu tin minte sa fi existat macar un singur caz in care sa se fi dovedit ca stiinta a gresit iar oamenii religiosi au dreptate. Daca ma insel, atrageti-mi atentia cu niste exemple concrete. Poate exista si asemenea cazuri pe care nu le cunosc. Am totusi impresia ca religia risca foarte mult atunci cand se amesteca in probleme care tin de stiintele naturii. Intr-o vreme considera ca bolile sunt provocate de tot felul de duhuri sau demoni, asta pana cand s-au descoperit microorganismele. A fost un soc pentru cei ce inainte mergeau la preot si si-au dat seama ca trebuie sa mearga la medic. Inainte de aparitia geologiei moderne se credea ca a existat un potop in urma caruia apele au acoperit toti muntii. Nu numai ca n-avem absolut niciun semn al acestui potop, dar apa necesara pentru a acoperi Pamantul pana la altitudinea de cel putin 8848 de metri ar depasi toata apa ce exista in toate marile si oceanele. Cine oare mai ia azi in considerare o asemenea ipoteza? In zilele noastre religia duce razboi impotriva evolutionismului. Mult timp n-are sa mai poata, deoarece dovezile in sprijinul evolutiei se acumuleaza si in plus nimeni inca nu a reusit sa construiasca o teorie care sa poata servi drept alternativa la evolutionism. Idei exista, care de care mai nastrusnice, dar teorii nu. Deci sfarsitul "asa-zisei lupte" pare destul de previzibil. Si in sfarsit e teoria Big-Bangului care cred ca e mult mai periculoasa decat tot ceea ce am avut pana acum. Pentru ca daca aceasta teorie se va dovedi ca functioneaza, vom putea concluziona ca lumea n-a fost facuta de Dumnezeu. Una e sa spui ca Dumnezeu lasa evolutia sa se desfasoare, asa cum deja spun unele curente religioase care si-au dat seama incotro se indreapta curentul si alta e sa spui ca lui Dumnezeu nu-i datoram nimic pentru ca lumea a aparut singura. Iar pericolul e cu atat mai mare cu cat teoria Big-Bangului e din nou singura teorie fundamentata matematic si observational pe care o avem la ora actuala. Razboaiele acestea ale religiei impotriva stiintei nu cred ca fac deloc bine religiei. Asta e parerea mea, dar nu e absolut necesar sa am dreptate. Pe de alta parte cred ca ea e condamnata sa-si restranga domeniul pana la a nu mai putea sa spuna nimic despre lumea fizica.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu e. Dar e un verset pe prima pagină a Bibliei care arată că Pămîntul e mai bătrînn ca Soarele. Crezi asta?
Intr-adevar exista un asemenea verset. Cineva care crede in adevarul Bibliei ce poate sa faca in privinta acestui verset? Sa-i dea o interpretare literala si astfel sa intre in conflict cu datele astronomiei potrivit careia cele doua corpuri au aceeasi varsta? Sau sa incerce o interpretare simbolica a pasajului batand in retragere? Observati acum la ce ma refeream mai sus. Ce poate sa faca religia? Sa mearga la razboi sau sa-si vada de treaba ei refugiindu-se intr-o spiritualitate comoda? E complicat! Din acest punct de vedere, ma bucur ca sunt ateu, deoarece nu-mi pun problema cum anume sa-mi interpretez propriile convingeri.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.07.2016, 22:47:38
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pai asta e figura convexa, pana-i lumea! Nu concava! Iar conul nu are laturi, ci are o arie laterala. Sau probabil va referiti la o alta figura geometrica ce seamana cu o trompeta, e vorba de trompeta lui Torricelli pe care o obtinem daca luam f:[1,+∞) cu valori in acelasi interval, unde f(x)=1/x. Graficul functiei il rotim pe axa ox si obtinem faimoasa figura. Cred ca la aia va referiti. In sfarsit ne-am lamurit!
Păi convex e ca la lentile adică au burta spre afară, eu ți-am arătat că burta conului e spre înăuntru adică n-ar burtă ci are o bată foarte mare. Da, e ca o trompetă pusă pe pămînt în picioare.

Citat:
Lumina n-are cum sa aiba o directie curbilinie. Ea merge doar drept. Exista totusi situatia in care ea poate fi afectata de mase mari de materie ce formeaza lentile gravitationale, dar atunci lumina urmeaza de fapt curbura pozitiva sau negativa a spatiului. Dar, ma rog, cu trompeta lui Torricelli orice e posibil. Domnule Trimis, ideea dumneavoastra cu Pamantul plat, ca n-o putem numi inca teorie, e interesanta, dar mai trebuie lucrat la ea.
Lumina nu merge drept prin mediu așa cum crezi tu de la experimentele fizicienilor pe distanțe scurte ci ea suferă fenomenul refracției la trecerea prin orice mediu și așa ceva poți vedea cînd te uiți pe deasupra focului cum se distorsionează imaginile sau dacă vezi fata morgana pe șoselele și nisipurile fierbinți sau dacă vezi la mare cum dispar rapid navele dincolo de ''curbură'' sau dacă privești curcubeul. Tot așa se întîmplă și prin straturile de aer și de cer, lumina suferă puțin cîte puțin fenomenul de refracție și per ansamblu, pe distanțe mai mari avem traiectorii curbilinii atît ale razelor cît și ale imaginii. De asta vedem răsărituri și apusuri cînd defapt soarele este întotdeauna deasupra pămîntului plat și a mărilor.

Citat:
E posibil sa fie adevarat ceea ce spuneti, iar stiinta sa nu fie decat o iluzie pe care ne-a creat-o o un soi de fiinta malefica. Insa daca totusi lucrurile pe care stiinta ni le spune sunt adevarate, ce ne facem?
Nu sunt ci în timp ai să-ți dai seama cît de absurde sunt. Iar ființa aia malefică se numește păcatul și necredința!
Citat:
N-am putea trage foarte usor concluzia ca toata povestea despre tatal minciunii nu e decat o simpla plasmuire si nu mai mult?
Deloc, păi se pare că dumneata nu-ți dai seama cît de mult rău poate face minciuna... oricît ar fi ea de mititică... iar tatăl ei este primul care a scornicit-o și a propagat-o în lume, îngerul Lucifer devenit diavolul și satana. Dar apoi nu numai el a mințit ci au mințit de atunci și minte o gLume întreagă. Sau tu nu ai auzit pînă acuma de minciună, de eroare, de bîrfă?

Citat:
De aceea cred ca oamenii religiosi ar trebui sa fie foarte precauti in a respinge anumite descoperiri ale stiintei pentru ca nu stim ce aduce viitorul.
Nici întrun caz nu de la ei vine Lumina! Așa că știm la ce să ne așteptăm de la ei din moment ce avem toate exemplele teoriilor date de ei în ultimele 2000 de ani. Unii creștini crezînd în Dumnezeu au experimentat și au descoperit tot felul de lucruri aducîndu-și contribuția la binele comun și a progresat omenirea tehnologic după care imediat au venit absurzii de au explicat ei în mod ''științific'' cum de e posibil asta... fără Dumnezeu, dîndu-și tot felul de premii unii altora pentru explicațiile lor absurde și ridicole, știind ei mai bine ca Dumnezeu cum a apărut viața, cum a apărut universul, cum e materia și atomul și cum se învîrte pămîntul sferic ca o planetă în jurul soarelui sferic și așa mai departe.

Citat:
Pana acum nu tin minte sa fi existat macar un singur caz in care sa se fi dovedit ca stiinta a gresit iar oamenii religiosi au dreptate.
Păi în ''știința'' lor totul e greșit. În ''știință'' nu e Credință în Dumnezeu și fără credință nici viață nu e decît roboți păcătoși supuși vremelniciei și stricăciunii. Deci despre ce vorbim? Despre iad că cică iadul n-ar avea greșală?
Citat:
Daca ma insel, atrageti-mi atentia cu niste exemple concrete. Poate exista si asemenea cazuri pe care nu le cunosc.
Ai să le cunoști... cînd vei cerceta cu Adevărat.

Citat:
Am totusi impresia ca religia risca foarte mult atunci cand se amesteca in probleme care tin de stiintele naturii. Intr-o vreme considera ca bolile sunt provocate de tot felul de duhuri sau demoni, asta pana cand s-au descoperit microorganismele.
De la păcate și de la necredință se trag toate bolile dar microorganismele puse să te distrugă, tu ce crezi, cam ce duh le stăpînește și le coordonează pe toate cîteodată de nici nu-ți vine să crezi?


Citat:
A fost un soc pentru cei ce inainte mergeau la preot si si-au dat seama ca trebuie sa mearga la medic.
N-are rost să mergi la medic dacă mai devreme nu te lepezi de satana, de păcate și de necredință. Medicul te amăgește tratîndu-ți trupul și sufletul cu păctuire. Păi cce cîștigi tu dacă mai trăiești cîțiva ani în plus dar în timpul acesta în interior ești mîncat de toți viermii ca un măr putred? Păi te-a păcălit medicul și ajungi direct în iad. Pe cînd dacă rămîneai să asculți de preotul cel Bun, de Iisus Hristos atunci nu mai ajungeai la medic deloc și după moarte ajungeai în Rai. Dar au fost și medici fără de arginți care îți vindeacau și duhul și sufletul... întîi te sfătuiau să lepezi păcătuirea și necredința și apoi îți tratau și trupul și sufletul și mintea și inima.


Citat:
Inainte de aparitia geologiei moderne se credea ca a existat un potop in urma caruia apele au acoperit toti muntii. Nu numai ca n-avem absolut niciun semn al acestui potop, dar apa necesara pentru a acoperi Pamantul pana la altitudinea de cel putin 8848 de metri ar depasi toata apa ce exista in toate marile si oceanele. Cine oare mai ia azi in considerare o asemenea ipoteza?
Păi dacă ai fi crezut în Dumnezeu și ai fi priceput ce ți-am explicat ai fi găsit în scripturi cum a fost posibil, păi s-au deschis izvoarele adîncului și jgeaburile cerului și practic s-a egalat nivelul de presiune din mările cele de deasupra cerului cu cele de la noi. După aia, s-au închis jgheaburile cerului și izvoarele adîncului iar apa s-a retras. Scheletele dinozaurilor găsite peste tot sunt tocmai mărturia cea mai clară că toate fințele ce nu au intrat în Arcă au pierit în urma potopului afară de cele ce se aflau în mări. Sau te crezi în teoriile glaciațiunilor de acum multe milioane de ani? Păi de ce ar muri de frig numai ființele mai mari și ar rezista ființele mai mici? Oare dacă ar fi murit dinozaurii în urma unei glaciațiațiuni, n-ar fi murit împreună cu ei toate ființele din pricina frigului și a lipsei de hrană care nu ar mai fi ieșit de sub zăpadă de zeci de metrii? Sau cine mai putea pescui dacă oceanele și mările erau înghețate? Nu pricepi că toate teoriile lor absurde sunt pure vrăjeli ce speculează neivitatea și credulitatea fraierilor în ''știință''?

Citat:
In zilele noastre religia duce razboi impotriva evolutionismului. Mult timp n-are sa mai poata, deoarece dovezile in sprijinul evolutiei se acumuleaza si in plus nimeni inca nu a reusit sa construiasca o teorie care sa poata servi drept alternativa la evolutionism.
Adică te pomeni că ai văzut tu în ultimele mii de ani cum din broască se face maimuță și din maimuță om. Nu pricepi că toate prin Cuvînt au fost făcute și fiecare ființă are trupul și casa ei? Nu există evoluție unele din altele ci doar că pe toate le poți găsi în om căci Dumnezeu și omul sunt un fel de Tată pentru toate ființele vii. Dar iată ce părinte a ajuns omul ce s-a lepădat de Dumnezeu că pe toate le ucide ca să le mănînce mai rău ca fiarele sălbatice, sau pentru blană, fildeși, piele, colți sau pur și simplu din frică și răutate. Oare n-ai ucis niciodată un gîndăcel, o muscă, un fluture? Ei bine și acelea sunt ființe vii așa ca niște copii și sunt frați de creație și de facere căci și acelea strigă la Dumnezeu după ajutor. Iar dacă ai fi evoluat din ele atunci năravul ăsta ucigaș se cheamă involuție deci mai degrabă ar fi valabilă involuția unora din altele dacă omul este la cel mai înalt nivel al evoluției și prezintă astfel de năravuri criminale și egoiste și lacome.

Citat:
Idei exista, care de care mai nastrusnice, dar teorii nu. Deci sfarsitul "asa-zisei lupte" pare destul de previzibil.
Tu crezi că vor cîștiga mincinoșii? Te înșeli... treptat oamenii se vor trezi și se vor deștepta punîndu-și întrebări și căutînd răspunsuri... iar dacă vor căuta la Dumnezeu vor primi și Har și viață.

Citat:
Si in sfarsit e teoria Big-Bangului care cred ca e mult mai periculoasa decat tot ceea ce am avut pana acum. Pentru ca daca aceasta teorie se va dovedi ca functioneaza, vom putea concluziona ca lumea n-a fost facuta de Dumnezeu. Una e sa spui ca Dumnezeu lasa evolutia sa se desfasoare, asa cum deja spun unele curente religioase care si-au dat seama incotro se indreapta curentul si alta e sa spui ca lui Dumnezeu nu-i datoram nimic pentru ca lumea a aparut singura.
Păi dacă a apărut singură, de ce n-ar mai fi apărut una sau două între timp că la ei vorbim de miliarde de ani... lumină? Deci timp ar fi fost nu pentru una ci pentru două - trei sau 100 de creații care ar fi putut apărea singure.

continuarea mai jos.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 20.07.2016, 22:48:10
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit continuare

Citat:
Iar pericolul e cu atat mai mare cu cat teoria Big-Bangului e din nou singura teorie fundamentata matematic si observational pe care o avem la ora actuala. Razboaiele acestea ale religiei impotriva stiintei nu cred ca fac deloc bine religiei. Asta e parerea mea, dar nu e absolut necesar sa am dreptate. Pe de alta parte cred ca ea e condamnata sa-si restranga domeniul pana la a nu mai putea sa spuna nimic despre lumea fizica.
Păi nici nu știu ce e aia religie că defapt Dumnezeu nu a întemeiat vre-o religie ci și-a agonist un popor sfînt cu preoție veșnică din păcătoșii pe care i-a curățit și i-a îndreptat și i-a mîntuit pentru că L-au crezut. Pe acesta l-a pus să trăiască în Drepate și în Adevăr și acestuia i-a dat Har ca să fie așa ca un părinte bun pentru toate celelalte ființe viețuitoare și pentru toată Creația în întregul ei, cîrmund toate neamurile spre iubire curată și spre viață veșnică. Omul care l-a lepădat pe Dumnezeu și-a făcut el tot felul de religii de au ajuns să se certe unele cu altele și cu ''științele'' gLumii... dar poporul Domnului e deasupra tuturor așa ca o Lumină care trebuie să lumineze pe cît mai mulți,


Citat:
Intr-adevar exista un asemenea verset. Cineva care crede in adevarul Bibliei ce poate sa faca in privinta acestui verset? Sa-i dea o interpretare literala si astfel sa intre in conflict cu datele astronomiei potrivit careia cele doua corpuri au aceeasi varsta?
În Biblie nu sunt scrise versete ci Adevăruri care pot fi înțelese numai literal, adică au o valabilitate ce ține de literă și virgulă și de o gramatică și o punctuație riguroasă pentru a nu se ajunge la interpretări fanteziste sau la interpretări literare sau mitice... adică la un fel de vrăjeală culturală. Dar în spatele textului se ascund multe taine pe care le poți înțelege și descoperi doar printr-o revelație treptată ce vine direct sau prin Har de la Dumnezeu. Deci fiecare Cuvînt din scripturi contează și coroborînd mai multe texte vei pricepe mai clar și vei crede mai sigur în Dumnezeu dar vei și știi unde te aflii, cum au apărut ele și de ce au fost făcute toate așa prin Cuvînt și nu altfel.

Citat:
Sau sa incerce o interpretare simbolica a pasajului batand in retragere? Observati acum la ce ma refeream mai sus. Ce poate sa faca religia? Sa mearga la razboi sau sa-si vada de treaba ei refugiindu-se intr-o spiritualitate comoda? E complicat! Din acest punct de vedere, ma bucur ca sunt ateu, deoarece nu-mi pun problema cum anume sa-mi interpretez propriile convingeri.
Păi multe biserici ar trebui să-și păstreze credința la asaltul teoriilor gLumii dar mulți preferă de frica ziarelor și televiziunilor și ca să fugă de greu și de cruce, preferă un fel de amestec absurd și toxic încît nu se mai știe ce e Adevăr și ce e minciună și cum ar trebui să fie o viață curată a credinciosului ținută în ascultare de Dumnezeu și în Dreapta Credință.

Dar mă întreb cum ai putea să te bucuri la gîndul că ești ateu ca să scapi de un război drept? Păi nu ar trebui să poarte fiecare cu demnitate răszboiul Adevărului și al Dreptății care nu se duce spre distrugerea adversarilor ci spre mîntuirea tuturor și pacea tuturor, dar asta nu are cum să vină prin minciună și prin amestecarea și pervertirea tuturor lucrurilor ci pacea cu Dumnezeu și cu tine însuți vine numai prin Credință căci prin ea vei putea ierta și înțelege și îți vei da seama ce este pleavă și neghină și ce este bun de mîncare așa ca și grîul asfel încît vei putea să le deosebești și să scoți treptat răul răutății din inima ta.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.07.2016, 23:03:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
E posibil sa fie adevarat ceea ce spuneti, iar stiinta sa nu fie decat o iluzie pe care ne-a creat-o o un soi de fiinta malefica. Insa daca totusi lucrurile pe care stiinta ni le spune sunt adevarate, ce ne facem? N-am putea trage foarte usor concluzia ca toata povestea despre tatal minciunii nu e decat o simpla plasmuire si nu mai mult? De aceea cred ca oamenii religiosi ar trebui sa fie foarte precauti in a respinge anumite descoperiri ale stiintei pentru ca nu stim ce aduce viitorul. Pana acum nu tin minte sa fi existat macar un singur caz in care sa se fi dovedit ca stiinta a gresit iar oamenii religiosi au dreptate.
Să nu amestecăm lucrurile. Vorbeam despre modelul macrocosmic oficial care s-ar putea să fie cu totul altfel decît ne este prezentat oficial. Aici ar fi posibila minciună.
Știința la modul general nu poate fi denaturată de nimeni. Putem vorbi despre anumite experimente care probabil sînt măsluite, vezi pendulul lui Foucault, interferometrul lui Michelson-Morley, ”greșeala” lui Airy șamd.

Citat:
Daca ma insel, atrageti-mi atentia cu niste exemple concrete. Poate exista si asemenea cazuri pe care nu le cunosc.
Bunăoară v-aș provoca să-mi aduceți un argument inexorabil cum că Pămîntul este un glob, un geoid. Majoritatea religiilor susțin că este plat. Demonstrați-mi că nu e așa.

Citat:
Am totusi impresia ca religia risca foarte mult atunci cand se amesteca in probleme care tin de stiintele naturii. Intr-o vreme considera ca bolile sunt provocate de tot felul de duhuri sau demoni, asta pana cand s-au descoperit microorganismele.
Este posibil ca aceste duhuri să aibă cunoștințe pe care să le poată folosi pentru declanșarea unor boli. Microorganismele sînt doar niște componente vii inerente corpului uman, ele nu sînt rele, ci folositoare. Stricarea echilibrului lor duce la probleme de sănătate, iar la acest lucru se poate ajunge căzînd într-un păcat în mod repetat, ajungînd la viciu. Deci duhurile pot fi responsabile împreună cu omul de starea lui de sănătate fizică și psihică.

Citat:
A fost un soc pentru cei ce inainte mergeau la preot si si-au dat seama ca trebuie sa mearga la medic.
Greșiți. Omul trebuie să meargă la ambii, căci nu se exclud.
Dar pe de altă parte medicina zilelor noastre mare lucru nu știe sigur, apropo de știință. Deci poți merge la doctor degeaba de prea multe ori fără să poată se te ajute cu ceva.

Citat:
Inainte de aparitia geologiei moderne se credea ca a existat un potop in urma caruia apele au acoperit toti muntii. Nu numai ca n-avem absolut niciun semn al acestui potop, dar apa necesara pentru a acoperi Pamantul pana la altitudinea de cel putin 8848 de metri ar depasi toata apa ce exista in toate marile si oceanele. Cine oare mai ia azi in considerare o asemenea ipoteza?
În versiunea unui Pămînt plat cu un ”dom” preste el, deasupra căruia sînt ”apele de sus”, acest lucru este plauzibil.

Citat:
In zilele noastre religia duce razboi impotriva evolutionismului. Mult timp n-are sa mai poata, deoarece dovezile in sprijinul evolutiei se acumuleaza si in plus nimeni inca nu a reusit sa construiasca o teorie care sa poata servi drept alternativa la evolutionism. Idei exista, care de care mai nastrusnice, dar teorii nu. Deci sfarsitul "asa-zisei lupte" pare destul de previzibil.
Astea sînt vrăjeli, domnule.

Citat:
Si in sfarsit e teoria Big-Bangului care cred ca e mult mai periculoasa decat tot ceea ce am avut pana acum. Pentru ca daca aceasta teorie se va dovedi ca functioneaza, vom putea concluziona ca lumea n-a fost facuta de Dumnezeu.
Cum așa ? Trebuie să existe o cauză primă la orice. Indiferent că se ciocnesc brane cosmice generînd Universuri paralele, indiferent că Universul a existat dintotdeauna sau că a apărut din ”punctu-acela de mișcare mult mai slab ca boaba spumii”, trebuie să fie o Forță, Ceva sau Cineva care a cauzat toată treaba asta.

Citat:
Una e sa spui ca Dumnezeu lasa evolutia sa se desfasoare, asa cum deja spun unele curente religioase care si-au dat seama incotro se indreapta curentul si alta e sa spui ca lui Dumnezeu nu-i datoram nimic pentru ca lumea a aparut singura.
Descartes parcă susținea că Dumnezeu a dat primul impuls și apoi S-a retras.

Dar lumea… nu e posibil să fi apărut singură, e absurd să crezi așa ceva. Să presupunem că avem cumva materia stabilă la nivel atomic. Cum a apărut viața de la sine, cum a apărut primul ADN / ARN? Nici asta nu e posibil.

Citat:
Iar pericolul e cu atat mai mare cu cat teoria Big-Bangului e din nou singura teorie fundamentata matematic si observational pe care o avem la ora actuala. Razboaiele acestea ale religiei impotriva stiintei nu cred ca fac deloc bine religiei. Asta e parerea mea, dar nu e absolut necesar sa am dreptate. Pe de alta parte cred ca ea e condamnata sa-si restranga domeniul pana la a nu mai putea sa spuna nimic despre lumea fizica.
Big-Bangul este o teorie nedemonstrată. Nu e fundamentată matematic. Matematica e frumoasă, formulele sînt provocatoare, dar rămîn simple calcule seci, de multe ori fără un suport fizic pe care să-l explice. Vezi cazul Einstein versus Tesla.

Citat:
Intr-adevar exista un asemenea verset. Cineva care crede in adevarul Bibliei ce poate sa faca in privinta acestui verset? Sa-i dea o interpretare literala si astfel sa intre in conflict cu datele astronomiei potrivit careia cele doua corpuri au aceeasi varsta? Sau sa incerce o interpretare simbolica a pasajului batand in retragere? Observati acum la ce ma refeream mai sus. Ce poate sa faca religia? Sa mearga la razboi sau sa-si vada de treaba ei refugiindu-se intr-o spiritualitate comoda? E complicat! Din acest punct de vedere, ma bucur ca sunt ateu, deoarece nu-mi pun problema cum anume sa-mi interpretez propriile convingeri.
Pămîntul poate a fost creat acum 7500 de ani și Soarele după el.

Sau poate că Dumnezeu nu a respectat la început legile fizice pe care le experimentăm acum și a inversat nițel ordinea propusă de savanții care încearcă azi să deslușească azi ce s-a întîmplat cîndva, acum vreo 4 miliarde de ani.

Am citit ”Primele trei minute” scrisă de Weinberg. Cu fișe, cu atenție. Este o lucrare excelentă, dar nu demonstrează nimic concret. E un fel de poveste interesantă pentru oameni mari al căror intelect are nevoie din cînd în cînd de astfel de expuneri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.07.2016, 00:26:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Adică?
Datarile radiologice.

Citat:
Nu e. Dar e un verset pe prima pagină a Bibliei care arată că Pămîntul e mai bătrînn ca Soarele. Crezi asta?
O chestiune de traducere/interpretare.

Citat:
Nu e fără rost. E ca să știm dacă versiunea oficială stă sau nu în picioare. Căci dacă Dumnezeu a alcătuit lumea și Cosmosul acum cîteva milenii, atunci așa-zisa ”știință” poate fi dată la gunoi.
La care stiinta te referi? Toata stiinta in general? In cazul asta te muti la pestera?:)

Citat:
Lasă că face bine, poți să spui că e o metodă de a-i atinge pe demonii orgoliului.
presupunand ca nu sunt chiar ei care te-au adus pana aici :)

Citat:
Asta depinde de argumente, dar și de cititor. Că unul care e ferm convins că ce sîntem învățați la școală e întotdeauna adevărat n-o să se deranjeze să investigheze mai departe, preferînd să rîdă superior de unul care caută să afle adevărul. Nedîndu-și seama că e într-o continuă eroare de logică.
Viata e scurta, e bine sa o umpli cu chestii care au utilitate.

Citat:
O, nuuuu, nu-I lipsește deloc! El e un tip foarte smerit, știe cum să Se ascundă foarte bine. Indiferent de forma Pămîntului.
Dupa spusele tale, nu prea.

Nu ai declarat ca "minciuna" stiintei are tocmai scopul de a ascunde o prezenta evidenta si imediata a lui Dumnezeu?
Pentru ca daca n-ar fi evidenta, de ce s-ar chinui sa o ascunda?


Citat:
Dar tu ești convins că sistemul solar e așa cum te-a învățat la școală?
Sa zicem ca e mai usor sa crezi asta decat ca exista o conspiratie planetara a carui obiect se pare ca este destul de incert si pentru tine pana la urma :)

Citat:
Nu știu de ce afirmi chestii degeaba.
Adica? Ce anume este "degeaba"?

Incearca sa-ti clarifici chestia asta mai intai:

de ce ar ascunde cineva o versiune a lumii fizice daca ea este in aceeasi masura consistenta cu ideea unui Creator nu atat de evident ca autor al Creatiei?


Cred ca iti dai seama, ca oricare ar fi realitatea fizica, poate fi elaborata o explicatie care sa nu includa in mod necesar existenta unui Creator.

Parafrazand oarecum pe Zapacitul, Dumnezeul nu e Atlas sa tina Pamantul pe umeri, iar stiinta sa ne ascunda asta spunandu-ne ca e atarnat in vid.

Citat:
Abisul întunecat și extrem de bătrîn (sau chiar fără început), în care noi sîntem nesemnificativi,
Complexe, agarofobie :)

Daca e redus la o cutiuta de "doar" cativa ani lumina, te simti mai semnificativ?
Sau care ar fi dimensiunea la care sa te simti confortabil, "semnificativ" ?

Citat:
în care materia și energia dominante sînt negre și neexplicate, în care viața ar fi putut apărea cumva și accidental... șamd - toate astea ar putea fi opera unui creator în imaginația lui bolnavă, su scopul de a denatura adevărul și de a-i îndepărta pe oameni de Biblie și automat de credință.
Nu exista nici o demonstratie ca viata a aparut accidental, nici macar pentru evolutie nu este, dar tu poti in necunostinta de cauza sa confuzi filosofia cu stiinta :)

Pe de alta parte, nu poti nici sa demonstrezi stiintific opusul asa ca...pana la urma cu ce te lupti, concret?

Citat:
Lasă textele. Ortodoxia e prietenă cu adevărul, oricare ar fi el. Demostrează-mi care este de fapt realitatea și promit că mă opresc acolo. Deocamdată nu am găsit proba indubitabilă care să mă facă să aleg o anumită versiune a Universului.
Nici n-ai sa gasesti atat timp cat ai sa traiesti daca nu depasesti impasul duhovnicesc care te-a dus aici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.07.2016 at 00:31:36.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.07.2016, 09:23:52
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Să nu amestecăm lucrurile. Vorbeam despre modelul macrocosmic oficial care s-ar putea să fie cu totul altfel decît ne este prezentat oficial. Aici ar fi posibila minciună.
Adica cum? Cine anume e acea oficialitate care sa ne prezinte in mod eronat realitatea? Guvernul SUA? Marea conspiratie mondiala a masonilor? Consiliul reprezentantilor Satanei pe pamant? Politia secreta a lui Kim Jong Un? Extraterestrii infiltrati in Biserica Ortodoxa Romana? Cred ca intram pe un taram periculos. Daca modelul macrocosmic actual e eronat, atunci ar trebui sa aruncam la gunoi cam tot ce am invatat in scoala la orele de stiinte ale naturii si matematica.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bunăoară v-aș provoca să-mi aduceți un argument inexorabil cum că Pămîntul este un glob, un geoid. Majoritatea religiilor susțin că este plat. Demonstrați-mi că nu e așa.
Cu atat mai rau pentru majoritatea religiilor. Inseamna ca se afla pe drumul sigur catre disparitie. Pentru a va aduce un argument, oricare ar fi el, e nevoie sa acceptam impreuna niste adevaruri: de exemplu ca istoria despre Magellan e reala, sau ca gravitatia exista sau ca putem face experimentul lui Eratostene prin telefon, iar telefonul nu ne va insela. Desi nu sunt sigur ca acceptati gravitatia ca fiind un lucru real, voi incerca sa va arat ca pamantul e aproximativ sferic pornind de la gravitatie. Daca tineti in mana o piatra si o lasati libera, ea va cadea pe pamant. De ce? Aici va trebui din nou sa credeti ca exista energie potentiala si energie cinetica. Piatra va cadea deoarece orice corp cu energie potentiala are tendinta sa o transforme in energie cinetica. Daca lovesc o minge cu piciorul, ii confer energie potentiala. Aceasta se converteste in energie cinetica prin miscarea mingii. Dar sa revin la piatra mea. Sa presupunem ca ea face parte dintr-un agregat de pietre. Deoarece pietrele simt gravitatia, tind sa se atraga una pe alta. Care e insa punctul in care pietrele ar avea energia potentiala egala cu zero? Pai tocmai centrul de masa al sistemului. Asadar, un agregat de corpuri are tendinta sa isi concentreze masa in ceea ce numim centrul sau de masa. Problema e insa ca nu putem indesa toate aceste pietre intr-un singur punct, asa ca ele se vor pozitiona in jurul centrului de masa, astfel incat intregul sistem sa dobandeasca o energie potentiala minima. Ce e interesant e ca forma pe care tinde sa o ia sistemul ce tinde catre energia potentiala minima e cea in care exista cel mai mic raport intre suprafata si volum, adica distanta dintre centru si margine e aceeasi pe orice directie, iar aceasta forma e cea a unei sfere.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În versiunea unui Pămînt plat cu un ”dom” preste el, deasupra căruia sînt ”apele de sus”, acest lucru este plauzibil.
Asta e o idee superba. Dar ca sa arat ca e gresita e nevoie sa credeti ca corpurile au masa, iar atunci cand sunt atrase de Pamant, ele sunt grele. Deci sa presupunem ca avem deasupra noastra un dom care contine apa. Cata apa? Pai cel putin atata apa cata era nevoie la potop, altfel venim in contradictie cu istoria potopului. Deci sa zicem ca avem o coloana de apa de 8000 de metri, cat Everestul (am rotunjit putin numerele sa nu ne incurcam in calcule). Cat e de grea apa asta? Pai un decimetru cub de apa cantareste 1 kg, iar o coloana de apa cu baza de un decimetru patrat si o inaltime de 8000 m va avea 80 de tone. Toata greutatea asta apasa pe aerul de dedesubt. Ce se intampla atunci cand va asezati pe o perna de aer? Presiunea din interior creste. Imaginativa ca in modelul acesta in care exista un dom deasupra noastra, la fel ca intr-o perna de aer, aerul apasa pe fiecare decimetru patrat de pe suprafata corpului nostru cu cate 80 de tone in plus fata de greutatea atmosferei. V-as intreba: cate tone suportati sa purtati in spinare? Daca totusi credeti ca apa are o anumita greutate mai ganditi-va putin inainte de a spune ca avem deasupra capetelor noastre un dom umplut cu apa.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Trebuie să existe o cauză primă la orice.
De ce trebuie? Realitatea nu depinde de noi. Fizica cuantica functioneaza foarte bine fara ideea de cauzalitate, iar daca treaba merge asa, de ce s-o stricam?.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.07.2016, 09:47:05
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Florin-Ionut, poate vrei sa spui ca stiinta, cu sau fara ghilimele, dar mai mult cu, la nivelul la care era (de exemplu, complicata stiinta a argasirii blanurilor de castor in Europa sfirsitului de neolitic) cind au fost nascocite cele mai multe religii, credea ca Pamintul este plat.
NU are cum fi plat! Ai fost la Lima. Banuiesc ca ai luat o cursa care sa treaca peste Atlantic. Ei bine, daca ai timp si bani in exces, te asigur ca poti lua o cursa pina la Vladivostok sau Tokio, sau Pekin, si de acolo in directie opusa, si tot la Lima poti ajunge. Ceea ce dovedeste ce e de dovedit: ca planeta Pamint e geoid. Adica o sfera tesita, dar tot sfera.
Faptul ca in Biblie sint scrise niste lucruri, nu inseamna ca toata cartea e inspirata de Sus, sau toate acele lucruri sint adevarate. Din Biblie e importanta cale amintuirii. Restul poate fi ignorat, deaorece sint doar mituri si povesti, scrise dintr-o perspectiva cumplit de unilaterala.
Ideea de dom e rizibila. E imaginatie pura sau, mai degraba, o amintire a ceea au vazut Enoch, Avraam, Moise si altii care au fost initiati in asa-numitele taine ale Universului de "zeul" (= extrarestrul, adica) lor pe nava respectiva...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.07.2016, 09:47:55
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Adica cum? Cine anume e acea oficialitate care sa ne prezinte in mod eronat realitatea? Guvernul SUA? Marea conspiratie mondiala a masonilor? Consiliul reprezentantilor Satanei pe pamant? Politia secreta a lui Kim Jong Un? Extraterestrii infiltrati in Biserica Ortodoxa Romana? Cred ca intram pe un taram periculos. Daca modelul macrocosmic actual e eronat, atunci ar trebui sa aruncam la gunoi cam tot ce am invatat in scoala la orele de stiinte ale naturii si matematica.



Cu atat mai rau pentru majoritatea religiilor. Inseamna ca se afla pe drumul sigur catre disparitie. Pentru a va aduce un argument, oricare ar fi el, e nevoie sa acceptam impreuna niste adevaruri: de exemplu ca istoria despre Magellan e reala, sau ca gravitatia exista sau ca putem face experimentul lui Eratostene prin telefon, iar telefonul nu ne va insela. Desi nu sunt sigur ca acceptati gravitatia ca fiind un lucru real, voi incerca sa va arat ca pamantul e aproximativ sferic pornind de la gravitatie. Daca tineti in mana o piatra si o lasati libera, ea va cadea pe pamant. De ce? Aici va trebui din nou sa credeti ca exista energie potentiala si energie cinetica. Piatra va cadea deoarece orice corp cu energie potentiala are tendinta sa o transforme in energie cinetica. Daca lovesc o minge cu piciorul, ii confer energie potentiala. Aceasta se converteste in energie cinetica prin miscarea mingii. Dar sa revin la piatra mea. Sa presupunem ca ea face parte dintr-un agregat de pietre. Deoarece pietrele simt gravitatia, tind sa se atraga una pe alta. Care e insa punctul in care pietrele ar avea energia potentiala egala cu zero? Pai tocmai centrul de masa al sistemului. Asadar, un agregat de corpuri are tendinta sa isi concentreze masa in ceea ce numim centrul sau de masa. Problema e insa ca nu putem indesa toate aceste pietre intr-un singur punct, asa ca ele se vor pozitiona in jurul centrului de masa, astfel incat intregul sistem sa dobandeasca o energie potentiala minima. Ce e interesant e ca forma pe care tinde sa o ia sistemul ce tinde catre energia potentiala minima e cea in care exista cel mai mic raport intre suprafata si volum, adica distanta dintre centru si margine e aceeasi pe orice directie, iar aceasta forma e cea a unei sfere.



Asta e o idee superba. Dar ca sa arat ca e gresita e nevoie sa credeti ca corpurile au masa, iar atunci cand sunt atrase de Pamant, ele sunt grele. Deci sa presupunem ca avem deasupra noastra un dom care contine apa. Cata apa? Pai cel putin atata apa cata era nevoie la potop, altfel venim in contradictie cu istoria potopului. Deci sa zicem ca avem o coloana de apa de 8000 de metri, cat Everestul (am rotunjit putin numerele sa nu ne incurcam in calcule). Cat e de grea apa asta? Pai un decimetru cub de apa cantareste 1 kg, iar o coloana de apa cu baza de un decimetru patrat si o inaltime de 8000 m va avea 80 de tone. Toata greutatea asta apasa pe aerul de dedesubt. Ce se intampla atunci cand va asezati pe o perna de aer? Presiunea din interior creste. Imaginativa ca in modelul acesta in care exista un dom deasupra noastra, la fel ca intr-o perna de aer, aerul apasa pe fiecare decimetru patrat de pe suprafata corpului nostru cu cate 80 de tone in plus fata de greutatea atmosferei. V-as intreba: cate tone suportati sa purtati in spinare? Daca totusi credeti ca apa are o anumita greutate mai ganditi-va putin inainte de a spune ca avem deasupra capetelor noastre un dom umplut cu apa.



De ce trebuie? Realitatea nu depinde de noi. Fizica cuantica functioneaza foarte bine fara ideea de cauzalitate, iar daca treaba merge asa, de ce s-o stricam?.
Subscriu la tot, stimate coleg, mai putin la ateismul dvs. :)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 21.07.2016, 14:10:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Parca a tunat si v-a adunat. Unul spune ca majoritatea religiilor predica un pamant plat desi in afara de aia cu broasca testoasa si de niste secte ciudate nu cred sa mai fie alte religii care sa spuna lucrul asta, altul ca fizica cuantica a facut universul si asa mai departe. Nu mai vorbim despre pucisti, ca aia-s deja intr-un univers paralel facut de o alta fizica cuantica.

Daca un fizician scrie o carte proasta despre aparitia universului, nu inseamna ca stiinta spune ca asa a aparut universul. Inseamna ca fizicianul ala care e si un pic ateu, se foloseste de prestigiul stiintei ca sa faca un pic de propaganda ateista. Stiinta nu spune niciodata nimic, unele lucruri se demonstreaza si atunci devin teorii si legi, alte lucruri sunt infirmate si atunci sunt aruncate la cos, iar alte lucruri cum ar fi aparitia universului nu se vor demonstra niciodata si atunci tin de domeniul filozofiei sau al teologiei. Chiar daca oamenii care discuta despre asta sunt fizicieni, preoti sau frizeri, se pricep la filozofie sau nu.

Despre pamantul plat nici nu discut ca e o prostie asa de mare ca se sparie gandul vorba cronicarului. E o minciuna imensa promovata de unii atei in plasa carora cad si destui crestini, ca nu au ateii monopolul prostiei pe lumea asta. :)

Iar la urma Adriean pune cireasa de pe tort cu extraterestrul lui care l-a rapit pe Moise si pe Enoh.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.07.2016, 17:55:25
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Datarile radiologice.



O chestiune de traducere/interpretare.



La care stiinta te referi? Toata stiinta in general? In cazul asta te muti la pestera?:)



presupunand ca nu sunt chiar ei care te-au adus pana aici :)



Viata e scurta, e bine sa o umpli cu chestii care au utilitate.



Dupa spusele tale, nu prea.

Nu ai declarat ca "minciuna" stiintei are tocmai scopul de a ascunde o prezenta evidenta si imediata a lui Dumnezeu?
Pentru ca daca n-ar fi evidenta, de ce s-ar chinui sa o ascunda?




Sa zicem ca e mai usor sa crezi asta decat ca exista o conspiratie planetara a carui obiect se pare ca este destul de incert si pentru tine pana la urma :)



Adica? Ce anume este "degeaba"?

Incearca sa-ti clarifici chestia asta mai intai:

de ce ar ascunde cineva o versiune a lumii fizice daca ea este in aceeasi masura consistenta cu ideea unui Creator nu atat de evident ca autor al Creatiei?


Cred ca iti dai seama, ca oricare ar fi realitatea fizica, poate fi elaborata o explicatie care sa nu includa in mod necesar existenta unui Creator.

Parafrazand oarecum pe Zapacitul, Dumnezeul nu e Atlas sa tina Pamantul pe umeri, iar stiinta sa ne ascunda asta spunandu-ne ca e atarnat in vid.



Complexe, agarofobie :)

Daca e redus la o cutiuta de "doar" cativa ani lumina, te simti mai semnificativ?
Sau care ar fi dimensiunea la care sa te simti confortabil, "semnificativ" ?



Nu exista nici o demonstratie ca viata a aparut accidental, nici macar pentru evolutie nu este, dar tu poti in necunostinta de cauza sa confuzi filosofia cu stiinta :)

Pe de alta parte, nu poti nici sa demonstrezi stiintific opusul asa ca...pana la urma cu ce te lupti, concret?



Nici n-ai sa gasesti atat timp cat ai sa traiesti daca nu depasesti impasul duhovnicesc care te-a dus aici.
Scuză-mă, dar după felul în care conversezi nu știu dacă cineva poate înțelege ceva din ceea ce răspunzi în scris, rezultă firesc că nu eu ci tu ești: nu Zăpăcitul ci zăpăcitorul!

Crede-mă că n-am înțeles absolut nimic din răspunsurile tale gLumețe și am ajuns la zăpăceala asta fără să vreau să fiu răutăcios cu tine ci pur și simplu doream să înțeleg ceva din discuția ta cu Florin Ionuț dar din nefericire nu pentru mine ci pentru tine, crede-mă că nu am reușit să înțeleg absolut nimic. Poate te înțelege mai bine Florin Ionuț.

Tu nu discuți ci îți împlinești un soi de cruzime de care te distrezi fiind sigur că ceea ce susți tu e sigur adevărat. Dragul meu, tot ceea ce susți se bazează pe minciunile gLumii, tu nu ai nicio părere decît să spui mereu că gLumea are dreptate și cine nu crede asta așa ca tine e nebun. Ia citește singur ce ai răspuns și dă-ți seama cum răspunzi și cum dialoghezi doar din plăcere de contrazicere, fără niciun rost... decît îți hrănești demonii.

Last edited by Trimisul; 21.07.2016 at 18:05:16.
Reply With Quote
Răspunde