Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.08.2009, 18:16:34
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Aici e buba, ca nu pot sa accept. Cum sa fac sa accept?
Poti, dar nu vrei. :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.08.2009, 18:46:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sora geloziei este inchipuirea, iar mama lor este mintea. Nu accept gelozia intr-o relatie, pentru ca din cauza ei putem ajunge sa acuzam persoana pe care o iubim, pentru lucruri inchipuite. Mintea noastra neincalzita suficient de iubire produce, uneori, fel si fel de nascociri. Nu cred ca dragostea trebuie sa aiba ca fundament presupuneri de tot felul, ci increderea deplina si constienta, in persoana celuilalt.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.08.2009, 20:41:30
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catad2008 Vezi mesajul
Poti, dar nu vrei. :)
Bine ca stii tu mai bine ce vreau si ce nu.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.09.2009, 09:46:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Gelozia poate fi izvoratoare de iad... sau de rai !

"Gelozia se compune din frica de a nu pierde un bun si dorinta de a-l pastra.
Iata de ce slabirea geloziei este un semn rau, provocat sau de o raceala spirituala, sau de infumurare si mandrie."

Cel mai bun articol pe care l'am citit vreodata despre gelozie: "Gelozia", de Pavel Florenski.


Gelozia este o putere sufleteasca buna. Insa, ca si mania sau pofta, ea poate deveni chiar distrugatoare.
Parintii vorbesc despre "sfanta manie" si despre "poftele cele bune".
Tot asa, gelozia este o putere buna, cat timp lucreaza ce trebuie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.09.2009, 10:00:59
ANDREUTZA ANDREUTZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?
Andreea:
Gelozia este cea mai cumplita si mai grea boala, poate distruge casnicii,si chiar poate ucide ,daca intr-o relatie exista incredere si iubire pura, gelozia nu are ce cauta...!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.09.2009, 11:48:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit ....

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Bine ca stii tu mai bine ce vreau si ce nu.
Hihihi, ai fost tare! Eu iti urez mult spor in procesul de dezgelozire, multa determinare!!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.09.2009, 12:01:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sora geloziei este inchipuirea, iar mama lor este mintea. Nu accept gelozia intr-o relatie, pentru ca din cauza ei putem ajunge sa acuzam persoana pe care o iubim, pentru lucruri inchipuite. Mintea noastra neincalzita suficient de iubire produce, uneori, fel si fel de nascociri. Nu cred ca dragostea trebuie sa aiba ca fundament presupuneri de tot felul, ci increderea deplina si constienta, in persoana celuilalt.
Da...inseamna ca si iubirea o fi tot sora geloziei si a inchipuirii, ca mintea ii este tot mama :))))))) Ce nascociri?? e vorba despre aspecte pe care observi fiind conectat la realitate.

Chiar ti se pare ca oamenii care ajung sa fie "gelosi" nu stiu sa iubeasca sau sa rationeze...si nu exista motive serioase pentru a se ajunge la aceste sentimente?

Last edited by AndruscaCIM; 01.09.2009 at 12:05:17.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.09.2009, 14:48:18
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Cum sa scap de gelozie? Ma seaca, nu mai rezist, vreau sa-l las pe prietenul meu din cauza asta. Sunt foarte nefericita. Nu mai vreau sa fiu geloasa nici cu motiv nici fara motiv, vreau sa spulber acest sentiment din inima mea pentru totdeauna. Si daca m-ar insela sotul cu 1000 de femei vreau sa nu simt gelozie. Nu vreau sa mai existe gelozie pentru mine. Cum sa fac?
Surioara draga...gelozia este un alt drac,iar radacina lui,este iubirea de sine.Posezi ceva (conform credintei tale) si nu vrei sa imparti cu nimeni.Altfel spus,este compusa din,teama de pierdere,egoism de a avea doar tu pe acea persoana,posesiunea...daca ati fost intim,atunci aici mai intra erotismul cu placerea derivata din actul in sine si..ar mai fi.TOATE aceste sentimente sint dominante si intuneca intelegerea si traiul tau oriunde ai fi.Modul lor de propagare are loc la nivelul mintii/gindirii.Declansarea acestui proces,se petrece ca urmare a semnalelor CONSTIINTEI tale care este legata de a lui.Ceva se petrece la el,si tu declansezi acele ginduri.Daca cele scrise aici,nu corespund,atunci,ai o boala a mintii numita gelozie.O ai de mai de mult,sau a aparut de cind esti cu el.
Este doar o parere,te rog sa te gindesti bine daca corespunde sau nu.Cea mai simpla cale,este sa cauti un alt prieten care sa-ti fie sprijin pe acest drum,avind mare grije sa nu fi tu cea care calca strimb.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.09.2009, 19:14:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Incercati sa priviti mai bine gelozia, ca putere sufleteasca, iar nu ca diavol.

GELOZIA - Articol scris de unul dintre cei mai mari teologi rusi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.09.2009, 20:31:28
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Frumos ca nu vrei sa dai amanunte despre el .. totusi , puteai sa-i raspunzi lui Luchian daca -ti da motive de gelozie printr-un simplu da sau nu . Daca nu-ti da si totusi esti geloasa inseamna ca ..gelozia ta se hraneste din imaginar .
El poate sa-ti vorbeasca sau sa faca aluzii la ceva imaginativ si tu sa aduci asta in plan real ..de aici suferinta ta , gelozia.
daca nu -ti da motive concrete inseamna ca nu-l intelegi .
Dupa mine , gelozia este o stare negativa care nu prea are de a face cu dragostea . Tine mai mult de egoism .. Analizeaza-te ..doar faptul ca recunosti ca esti geloasa nu -ti rezolva problema ..
off, si daca -ti da motive de gelozie ..si il iubesti atat de mult incat nu poti renunta la el .. invata sa traiesti cu starea asta . ..Discutati amandoi ce te doare pe tine si daca te iubeste cu adevarat va incerca sa te ajute ,va renunta la comportamentul care -ti provoaca ..gelozia ..
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 01.09.2009 at 20:36:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Gelozia ancah Pocainta 27 15.01.2011 16:15:33